INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  KRWAWA RAWA #1
„Jestem gościem, który opowiada historie”

Cykl „Krawa Rawa” oficjalnie wystartował. Naszym pierwszym gościem był pisarz i scenarzysta Jakub Żulczyk. Po raz pierwszy zaprosiliśmy naszych czytelników na spotkanie autorskie do parkowej altany (17.06).

 • Dziś wszystko dzieje się w komputerze. Książkę pisze się w komputerze, ustalenia z wydawnictwem prowadzi się przez sieć, recenzje książki pojawiają się głównie w internecie. Dla mnie, jako autora spotkania z państwem to sytuacja, która pokazuje, że właśnie nie wszystko jest w komputerze, że to coś naprawdę. To niebywale krzepiące wiedzieć, że to co robię dociera do ludzi - przywitał się z rawianami Jakub Żulczyk. Żulczyk sam o sobie mówi, że jest: „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”. Na spotkaniu w Rawie Mazowieckiej przyznał, że uprawia najstarszy zawód świata.
 • Jestem gościem, który opowiada historie - stwierdził. - Kilka tysięcy lat temu, gdy nie było takich technologii jak druk, pismo, wideogramy jakaś ekipa neandertalczyków siadała przy ognisku i jeden z nich opowiadał o tym, jak było na polowaniu. Dlaczego jakiś Rysiek z niego nie wrócił, jak wielka była stopa mamuta. Może 50 tysięcy lat temu byłbym właśnie tym gościem, który snułby takie bajdy.
  Jak na spotkanie autorskie przystało, Żulczyk przybliżył czytelnikom swoją twórczość. Opowiadał o pracy nad kolejnymi tytułami, w tym ostatnią książką - Informacja zwrotna. Podkreślił, że swoimi książkami nie chce zmieniać czyjegoś sposobu myślenia. - Ale chcę pokazać inny sposób patrzenia na świat - wyjaśnił Żulczyk. - Nie chodzi tylko o książki. Tak samo może zadziałać film, serial, gra komputerowa. Chodzi o to, aby ktoś otworzył się na ciebie swoim skupieniem i swoją wyobraźnią. Za pomocą takiej historii, takiej narracji możemy pokazać sobie złożoność świata, który przecież nie jest czarno-biały.

W spotkaniu w parkowej altanie wzięło udział ponad 40 osób. Rawianie chętnie skorzystali z okazji, aby zadać autorowi swoje pytania. Dyskutowaliśmy m.in. o pracy nad serialem „Ślepnąc od świateł” i doborze jego obsady, o tym, jak długo pan Jakub pracuje nad jedną książką. Naszych gości interesowało także, co autor sądzi o opłacie reprograficznej.
Po spotkaniu Jakub Żulczyk długo jeszcze podpisywał rawianom książki i pozował do wspólnych zdjęć. Autograf pana Jakuba znajdziecie także w każdym egzemplarzu jego książki dostępnym w naszej bibliotece - serdecznie po nie zapraszamy!

Dziękujemy z całego czytelniczego serca Urzędowi Miasta Rawa Mazowiecka za pomoc w organizacji tego wspaniałego spotkania. Dziękujemy również Sebastianowi Rudnickiemu (Auto do ślubu - piękna Warszawa), dzięki któremu nasz gość mógł zwiedzić Rawę podczas przejażdżki ulicami naszego miasta i wjechać na spotkanie krwisto czerwoną Warszawą. I na koniec podziękowania dla Marcina Strutyńskiego - firma Easy Art - za gratisowy druk plakatów na to i inne nasze wydarzenia.

Kolejna okazja, by spotkać się z jednym z najlepszych autorów kryminałów w naszym kraju już 24 czerwca. Naszym gościem będzie Mariusz Czubaj. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w parkowej altanie (w razie niepogody przeniesiemy je do naszej biblioteki pod filarami).

„Krwawa Rawa” to projekt zakładający łącznie trzy spotkania autorskie. Finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego 2019.
Galeria zdjęć.

20.06.2021


Spotkanie autorskie w parkowej altanie !!!

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem. Pisarz będzie gościł u nas w ramach projektu „Krwawa Rawa”, na który pozyskaliśmy dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego 2019.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 czerwca. Po raz pierwszy zorganizujemy je w plenerze. Zapraszamy o godzinie 18:00 do altany w miejskim parku. Wstęp wolny.
Będzie to pierwsze z trzech spotkań wpisujących się w projekt „Krwawa Rawa”. Wszyscy nasi goście uznawani są za jednych z najpoczytniejszych autorów kryminałów w naszym kraju.


Kilka słów o autorze
Jakub Żulczyk
- dziennikarz, pisarz młodego pokolenia. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracownik pism „Lampa” i „Machina”, twórca rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”.

Autor powieści, z których dwie: „Instytut” i „Zmorojewo” wpisują się w konwencję horroru (przy czym ta ostatnia jest przede wszystkim powieścią przygodową dla młodszych czytelników). Fani alternatywnej muzyki rockowej z kolei wysoko cenią sobie „Radio Armageddon” (2008). Największy rozgłos przyniosła mu powieść „Ślepnąc od świateł”, na podstawie której powstał cieszący się dużą popularnością serial. Właśnie ukazała się jego najnowsza powieść - „Informacja zwrotna”.

Autor nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.

15.06.2021


Pobiliśmy kiermaszowy rekord!
Wiosenny Kiermasz Książki za nami. Nowy dom znalazło ponad 1100 książek!

Doroczny kiermasz książki, ze względu na pandemiczne ograniczenia, przesunęliśmy w tym roku z kwietnia na czerwiec. Jest nam niezmiernie miło, że aż tylu czytelników skorzystało z okazji, by wzbogacić swoje prywatne biblioteczki.

 • Nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać na bibliotecznych regałach. Pierwsi poszukiwacze białych kruków pojawili się już w momencie, gdy rozpakowywaliśmy książki i niemal przez ramię bibliotekarzy wypatrywali interesujących tytułów - mówi z uśmiechem Zbigniew Pacho, dyrektor MBP.
  Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze - po pięć złotych. Nowych właścicieli znalazło łącznie dokładnie 1150 książek.

 • Za zebrane pieniądze kupione zostaną oczywiście książkowe nowości - podkreśla dyrektor.
  Książki, które oferowaliśmy na kiermaszu pochodzą z bibliotecznej selekcji, lecz większość z nich to dary przekazane przez naszych kochanych czytelników, za co serdecznie im dziękujemy. Pamiętajcie, że nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki! Jeśli nie wiecie, co zrobić z egzemplarzami, których nie chcecie już w prywatnych biblioteczkach, przynieście je do nas. Trafią one na biblioteczna półkę lub zaoferujemy je na kolejnym kiermaszu - a ten planujemy jesienią.
  Warto dodać, że podczas sobotniego kiermaszu towarzyszyli nam wolontariusze wspierający akcję „Andzia Kocik kontra glejaki”. Do puszki trafiło 1023 zł.
Galeria zdjęć.

15.06.2021


Wiosenny kiermasz książki

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza na Kiermasz Książki, który odbędzie się 12 czerwca (sobota) 2021 r. w godzinach od 10:00 do 14:00.

Jak zawsze będzie można kupić książki za symboliczną złotówkę. Wakacyjny plecak bez książki jest pusty. Zapraszamy serdecznie pod filary Miejskiej Biblioteki Publicznej wszystkich miłośników dobrej i taniej książki. Książki żyją, gdy są czytane !!!

25.05.2021


 ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE 
Czyli Tydzień bibliotek z MBP

W sobotę, 8 kwietnia startuje XVIII edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Po raz pierwszy, za to super aktywnie się w nią włączamy i zachęcamy, żebyście świętowali razem z nami!

Wspólną zabawę zaczniemy już w piątek, 7 maja. Nasz Oddział dla Dzieci rozkwitnie, dosłownie! Zapewniamy, że warto się do nas wybrać i to zobaczyć! Wieczorem zapraszamy na dobranockę z cyklu #ChodźOpowiemCiBajeczkę. Przeczytają ją dla Was nasze koleżanki z zaprzyjaźnionej biblioteki. Biblioteczną bajeczką zakończymy także Tydzień Bibliotek zapraszając do wspólnego czytania panią dyrektor kolejnej zaprzyjaźnionej książnicy. Już wiecie, kto Wam poczyta?
Zaproponujemy Wam także Grę Terenową pod hasłem „Znajdź Bibliotekarza” Przez trzy dni (11-13 maja) w różnych miejscach na terenie miasta będziemy ukrywać pakiety książek  - jeśli uda się Wam je odnaleźć - są Wasze! Szczegóły zabawy w wyznaczonych dniach na naszym profilu FB.

Atrakcji nie zabraknie także dla naszych młodszych Czytelników. Majowy Klub Przyjaciół Misia Uszatka również nawiąże do bibliotecznego święta. Poprosimy Was o zrobienie zdjęcia wpisującego się w hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Fotografia powinna przedstawiać Was - z ulubioną książką (z naszej biblioteki oczywiście!), bohaterem pacynkowej rodzinki, która u nas mieszka lub po prostu w naszej bibliotece. Niech wyobraźnia Was nie ogranicza! Wszystkie nadesłane zdjęcia zaprezentujemy na wystawie - w holu MBP Oddział dla Dzieci oraz na naszych profilach społecznościowych.
Do wspólnej foto zabawy zaprosimy także dorosłych. Hasło przewodnie dla Was to „I  MBP”.

Obiecujemy, że przez cały tydzień nie zabraknie książkowych polecanek. Zdradzimy Wam też, co czytają bibliotekarze.  

Bądźcie z nami! Warto!! 

#znajdzieszmniewbibliotece
#zakochajsiewczytaniu
#dozobaczeniawBIBLIOTECE

10.05.2021


Wyjątkowe stanowisko komputerowe w bibliotece

Dokładnie 5 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zapoczątkowano go we Francji na początku lat 90. XX wieku jako dzień godności osób niepełnosprawnych i tego dnia w naszej bibliotece udostępniliśmy oficjalnie stanowisko komputerowe dla osób z dysfunkcjami :-) !
Jakiś czas temu miałem przyjemność spotkać się z Mariuszem Włodarskim. Pan Mariusz sam jeździ na wózku inwalidzkim, dlatego poprosiłem Go, aby nam doradził jak lepiej przystosować bibliotekę do potrzeb osób niepełnosprawnych. Itak juz od kilku dni do Waszej dyspozycji jest stanowisko komputerowe z szerszym biurkiem, do którego bez problemu podejdzie wózek. Na co dzień mogą z niego korzystać wszyscy Czytelnicy, ale zostało specjalnie ologowane, by podkreślić, że w pierwszej kolejności dostęp do niego mają osoby niepełnosprawne.
Przypominamy, że choć nasza wypożyczalnia i czytelnia mieszczą się na pierwszym piętrze - dostęp do nich jest swobodny dzięki platformie, którą można dostać się na górę. To rozwiązanie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także starszych, mających kłopot z poruszaniem się oraz dla rodziców, którzy odwiedzają nas z maluchami w wózkach.
Funkcjonalny jest także nasz katalog on-line. Możecie dostosować do swoich potrzeb jego tło oraz rozmiar czcionki. Zdradzamy, że pracujemy właśnie nad nową stroną internetową naszej placówki. Już nie możemy się doczekać chwili, gdy będziemy mogli ją Wam zaprezentować.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie miejscem przyjaznym dla WSZYSTKICH 10.05.2021


Spotkanie autorskie online z Robertem Małeckim

Zapraszamy na spotkanie on-line z Robertem Małeckim - autorem bestsellerowych powieści kryminalnych:

 • Zadra (2020),
 • Żałobnica (2020),
 • Wada (2019),
 • Skaza (2018),
 • Koszmary zasną ostatnie (2018).

Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywcą „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”. Więcej o Autorze można przeczytać na jego stronie: https://robertmalecki.pl/

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia 2021 roku o godz. 14.00.
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho - moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej i zarazem nasz dyrektor :-)

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim”. Organizatorami spotkania są DKK działające w Łodzi i województwie łódzkim oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego & Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/943919546418750

22.04.2021


Spotkanie autorskie online z Tomaszem Grzywaczewskim

Zapraszamy na spotkanie online z Tomaszem Grzywaczewskim - pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej zapraszają na kolejne kwietniowe spotkanie !!!

Tomasz Grzywaczewski jest autorem książek:
- „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” (Wydawnictwo Czarne, 2020),
- „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne, 2018),
- „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (Wydawnictwo Literackie, 2015),
- „Przez dziki Wschód. 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu” (Wydawnictwo Literackie, 2012).

Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia 2021 roku o godz. 14.00.
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho - moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej i zarazem nasz dyrektor :-)

Link do wydarzenia - https://www.facebook.com/events/264070355426317

14.04.2021


ZIELONO NAM !! 

Zielonymi okładkami  przywołujemy wiosnę!
Jeśli też chcielibyście zabrać ją do domu, możecie to zrobić w każdej chwili. ZAPRASZAMY !!!
#dozobaczeniawBIBLIOTECE
 

13.04.2021


Folder "NASZA GMINA zatrzymana w kadrze"

Mamy dla Was miłą niespodziankę 
Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Matyldowie i Gminy Rawa Mazowiecka w naszej bibliotece znajdziecie folder "NASZA GMINA zatrzymana w kadrze". Publikacja to minialbum dokumentujący miejsca, wydarzenia, gminne uroczystości, pokazujący ludzi i ich życie. Co ważne, folder powstał głównie dzięki mieszkańcom, którzy podzielili się zdjęciami gromadzonymi przez lata w prywatnych albumach.
Tego typu publikację warto mieć w swoich zbiorach. Folder możecie otrzymać u nas oczywiście bezpłatnie. Zapraszamy serdecznie.
Na zdjęciu: Łukasz Glimasiński, dyrektor GOK w Matyldowie (z prawej) oraz Krzysztof Dróżdż reprezentujący naszą bibliotekę/dział regionaliów

13.04.2021


Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

Bardzo dziękujemy, że byliście z nami, w dodatku tak aktywni! 
Oczywiście polecamy książki Pani Ani - naprawdę warto !!!

Anna Kamińska urodziła się w Żyrardowie. Polska pisarka, autorka reportaży, dziennikarka. Rozgłos przyniosły jej książki biograficzne, takie jak: "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" i "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak".
Cała transmisja była tłumaczona na język migowy !!!

Do zobaczenia wkrótce - kolejne łączenie prosto z naszej biblioteki już 21 kwietnia13.04.2021


Świąteczny klimat w bibliotece

Dziękujemy naszym kochanym Czytelnikom  i partnerom z miejskich, powiatowych i gminnych instytucji za świąteczne upominki i dobre życzenia 
#dozobaczeniawBIBLIOTECE

13.04.2021


Jan Paweł II w 16. rocznicę śmierci

Drugiego kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. świat pogrążył się w żałobie. Zmarł Jan Paweł II - papież Polak. W kwietniu szczególnie wspominamy patrona naszej biblioteki. Zachęcamy do obejrzenia okolicznościowej wystawki w czytelni 
#WartoWiedzieć
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii).

Papież Polak odbył:
- 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów (w tym osiem pielgrzymek do Polski)
- 146 podróży na terytorium Włoch (poza Rzym i Castel Gandolfo)
- 748 wizyt w Rzymie i diecezji rzymskiej oraz w Castel Gandolfo

Opublikował liczne dokumenty:
 14 encyklik
 14 adhortacji apostolskich
 11 konstytucji apostolskich
 45 listów apostolskich
 31 Motu Proprio
Ponadto w czasie podróży apostolskich miał 3288 zaplanowanych przemówień.
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia. W uroczystościach na placu św. Piotra uczestniczyło 300 tysięcy wiernych. Dwa miliardy osób oglądało transmisję z ich przebiegu w telewizji. Trumna z ciałem spoczęła w podziemiach bazyliki św. Piotra.
13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI. We mszy św. na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

13.04.2021


Biblioteczny kiermasz dla ANDZI

Angelika Kocik przez powiększające się w jej główce glejaki, w szybkim tempie traci wzrok. Dziewczynka zakwalifikowała się do leczenia protonowego w USA. Aby mogła polecieć po zdrowie, potrzebna jest ogromna kwota. Zbiórka trwa. Włączyły się w nią także przedszkolaki (i ich rodzice) z Przedszkola "Ale bajka" Radziejowice-Tartak Brzózki. To właśnie oni przygotowali piękne prace, które możecie nabyć w naszej bibliotece!. Mamy też piękne, okolicznościowe kartki, które wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Pukininie. Wybierzcie ozdobę i wrzućcie symboliczną sumę do ologowanej puszki. Pamiętajcie, że cenna jest każda złotówka!

https://www.facebook.com/Andzia-Kocik-kontra-glejaki-102259411926657
--------------------------------------------
Andzię można wesprzeć także dokonując wpłaty poprzez zbiórkę na platformie siepomaga
https://www.siepomaga.pl/angelika-kocik

Na portalu facebook możecie natomiast dołączyć do grupy, gdzie prowadzone są licytacje. Wszystkie zebrane w ten sposób środki także trafiają do wirtualnej skarbonki Andzi
https://www.facebook.com/groups/2955480798020024/

13.04.2021


Czytajmy słuchając czyli...
czytaki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej

W ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rawska biblioteka wzbogaciła się o dwa przenośne urządzenia Czytak Plus i Czytak NPN, dzięki którym osoby słabo widzące mogą posłuchać i w ten sposób przeczytać interesujące ich książki. Po dwuletnim projekcie w którym uczestniczyła nasza biblioteka urządzenia te zostały bezpłatnie przekazane do naszej książnicy na własność ! Ponad to Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca, które było koordynatorem projektu udostępniło nam bezpłatny dostęp do bazy audiobooków zawierających prawie trzy tysiące tytułów. Obecnie z czytaków korzystają nasze dwie stałe czytelniczki Pani Alinka i Pani Bożena, które właśnie ze względu na dużą wadę wzroku nie mogą czytać tradycyjnych książek. Rynek audiobooków czyli książek mówionych jest przebogaty a dzięki tym urządzeniom stanie on otworem właśnie dla osób z dysfunkcją wzroku. Rawska Biblioteka miejscem przyjaznym dla Wszystkich !

26.03.2021


W bibliotece zawsze jest fantastycznie

Tolkien - najpoczytniejsze tytuły, uwielbiane przez Czytelników, ale i te ciut mniej znane. Kilka pozycji o samym autorze. Znajdą się również perełki dla miłośników czytania w oryginale. Miejska biblioteka Publiczna wraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Topory nie zapomina o #ŚwiatowymDniuCzytaniaTolkiena
ciąg dalszy nastąpi ;-)

26.03.2021


Biblioteka pozdrawia węgierskich przyjaciół

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.
Lengyel, magyar - két jó barát, együtt harcol, s issza borát.  ❤️🤍💚

Przed 14 laty przez Sejm RP i parlament Węgier uchwalony został dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Nie możemy o tej dacie nie wspomnieć, chociażby ze względu na nasze ciepłe relacje z węgierskim Nyirbator - miastem partnerskim Rawy Mazowieckiej. Jak uczcić to święto w czasach lockdownu? Zapraszamy po tematyczną literaturę. Będzie wybornie smakować w komplecie z zupą gulaszową i lampką wina.

26.03.2021


Dzień języka francuskiego w MBP

#DzieńJęzykaFrancuskiego i jednocześnie Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Jak widzicie na zdjęciach - tematycznej literatury, także w oryginalnym języku u nas nie brakuje. Aby łatwiej było Wam szukać, mamy nawet wydzielony w czytelni specjalny regał. Część tego księgozbioru została nam podarowana w ramach międzynarodowej współpracy partnerskiej. Zapraszamy i zachecamy do poznawanie tej wspanialej kultury i języka. Nasz francuski księgozbiór czeka na Was.

26.03.2021


Dzień poezji

W naszym księgozbiorze nie brakuje przeróżnych tomików poezji. Co ważne - mamy także tytuły wydane przez naszych rodzimych autorów !!! Z okazji tego wyjątkowego dnia powstała w naszej bibliotece okolicznościowa wystwaka zawierająca najciekawsze zbiory. Niektóre są malutkie, dosłownie jak paczka zapałek. Inne tak duże, że nie mieszczą się na półce. Zwróćcie uwagę nie tylko na to, jak pięknie są wydane, ale także na daty ich wydania.

Poezja to echo proszące cień do tańca.

26.03.2021


Dzień Kolorowych Skarpetek w MBP

21 marca przypada Dzień Kolorowych Skarpetek 🧦 . My również przyłączyliśmy się do tej wspaniałej akcji bowiem biblioteka jest miejscem przyjaznym dla wszystkich.

Akcja ma na celu zwiększanie świadomości na temat zespołu Downa. To wyraz tolerancji i solidarności. Kolorowe skarpetki „nie do pary” uważane są za wyjątkowe i sprawiają, że właściciel wyróżnia się w tłumie. Tak samo na co dzień czują się osoby z zespołem Downa - odmienne na tle jednolitego tłumu.
#SkarpetkoweWyzwanie

26.03.2021


Miejska Biblioteka Publiczna miejscem przyjaznym dla Wszystkich ❤️

Wychodzimy z założenia - nic o nas bez nas...

Dużo się teraz mówi o przystosowaniu placówek dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wchodzą w życie różne przepisy, które czasami dobrze wyglądają tylko na papierze. My postanowiliśmy sprawdzić w praktyce jak to wygląda w naszej bibliotece 📚.

Zaprosiliśmy Mariusza Włodarskiego, który porusza się na wózku 🧑‍🦽 by sprawdził przystosowanie naszej książnicy oraz wystąpił w roli eksperta co należy poprawić a co jest OK, doradził również jak przystosować stanowisko komputerowe dla osób na wózkach. Dziękujemy za bardzo cenne rady i przemiłą wizytę.

#dozobaczeniawBIBLIOTECE 📖💚
cdn.


Wizyta Mariusza


22.03.2021


Biblioteka jest kobietą 💚

Kochane Panie z okazji Dnia Kobiet w imieniu wszystkich mężczyzn a zarazem pracowników biblioteki życzę Wam spełnienia wszystkich marzeń, nawet tych najskrytszych, zadowolenia z siebie. Radości życiowej i zawodowej oraz realizacji wszystkich swoich planów.

Oczywiście tylko i wyłącznie dobrych książek 📖
samych słonecznych dni i przede wszystkim dużo miłości ❤️

Pamiętajcie, że jesteście naszą inspiracja i sensem życia.
Oby każdy kolejny dzień był dla Was Dniem Kobiet ‼️

#DzieńKobietzMBP
Zbigniew Pacho


Dzień kobiert z MBP


08.03.2021


Książka dla rodaka
Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do akcji „2050 książek dla Rodaka”. Pudło pełne polskojęzycznych książek poleciało do Warszawy. Zbiórkę książek prowadzi Fundacja dla Rodaka

Wszystkie podarowane książki trafią do domów polskich repatriantów z Kazachstanu oraz domów adaptacyjnych dla repatriantów.

Mamy nadzieję, że tytuły, które wybraliśmy będą przyjemną lekturą. Wy również włączyliście się w akcję, ponieważ część książek, które trafiły do przesyłki pochodzi z darów od naszych kochanych Czytelników !!! Zdradzimy jeszcze, że nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zostawili w pudełku małego prezenciku w postaci naszych pięknych bibliotecznych zakładek. Dziękujemy Kasi Dawidowicz, która zaprosiła nas do tej wspaniałej i szczytnej akcji.

#superteambiblioteka03.03.2021


Dzień Kota w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Czy koty mogą promować czytelnictwo? W naszej bibliotece z pewnością! We wtorek, 17 lutego przez cały dzień mieliśmy kota na punkcie... kota!

Każda forma promowania czytelnictwa, naszym zdaniem, jest dobra. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać do tego celu miłe święto miauczących czworonogów. Pojawił się u nas sam Don Kotleone (zbieżność nieprzypadkowa!) z propozycją nie do odrzucenia dla naszych Czytelników.
Chcecie wiedzieć jaką? Zajrzyjcie na nasz facebook'owy profil.
https://www.facebook.com/bibliotekarawa/videos/2973421756221721.

Przygotowaliśmy też filmik dla najmłodszych - specjalne wydanie „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”. Zaproponowaliśmy historię jednego z najbardziej znanych bajkowych kotów - Kota w butach.
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/1325697931137501

Nie zabrakło oczywiście kocich, książkowych polecanek. W wypożyczalni dla dorosłych przygotowaliśmy także tematyczną wystawkę. Chętni mogli zabrać książkę o kocie lub z kotem w tytule do domu.

Dziękujemy za wspólną zabawę i piękne zdjęcia kotów, którymi podzielili się z nami nasi kochani Czytelnicy.

Niebawem kolejne czytelnicze akcje. Warto śledzić nasz profil i stronę. Do zobaczenia w bibliotece!

22.02.2021


WALENTYNIKI w bibliotece
#ZakochajsięwCzytaniu

Po udanych feriach i wspólnym świętowaniu Dnia Babci i Dziadka przyszła pora na święto miłości. W naszej bibliotece obchodziliśmy je już od piątku, 13 lutego. Oddział dla dzieci przystroiły czerwone baloniki w kształcie serduszek, które unosiły się nad regałami pełnymi książek. Na małych czytelników czekały serduszkowe lizaczki i biblioteczne zakładki. Wyjątkową niespodzianką był spektakl teatralny Teatru Arlekin. Urocze przedstawienie „O księciu nieśmiałym i śmiałej księżniczce” cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów. Można było obejrzeć oczywiście on-line. Bibliotekarki przygotowały także książkowe, tematyczne polecanki. Klub Przyjaciół Misia Uszatka także działa w tym miesiącu w miłosnych klimatach. Do „Uszatkowego Pudełka” trafiają pokolorowane przez dzieci serduszka. Czekamy również na serduszkowe prace plastyczne. Wszystkie buźki walentynkowych kotków zostaną pod koniec lutego zaprezentowane na bibliotecznej wystawie.

Nie zapomnieliśmy również o naszych dorosłych czytelnikach. Na nich czekały czekoladowe serca, a także nasze biblioteczne zakładki do książek. Na naszym facebook'owym profilu już od początku lutego polecaliśmy najlepsze literackie #RomanseWszechczasów. W wypożyczalni natomiast przygotowaliśmy wystawkę książek z czerwonymi okładkami. Codziennie zmieniała ona swoją formę, ponieważ nasi czytelnicy chętnie zabierali wybrane pozycje do domu. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia w bibliotece!

19.02.2021

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej
bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek.

       
"Michał Bułhakow w 80. rocznicę śmierci"
Czas trwania 02.03.2020 - 31.03.2020r


"John Maxwell Coetzee w 80. rocznicę urodzin"
Czas trwania 03.02.2020 - 29.02.2020r


"Konstanty Ildefons Gałczyński w 115. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.01.2020 - 31.01.2020r


"Stanisław Sylwester Bareja w 90. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.12.2019 - 31.12.2019r


"Noblistka Olga Tokarczuk"
Czas trwania 01.11.2019 - 30.11.2019r


"Ursula Kroeber Le Guin w 90. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.10.2019 - 31.10.2019r


"Sergiusz Piasecki w 55. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.09.2019 - 30.09.2019r


"Rok 2019 - Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego"
Czas trwania 01.07.2019 - 2.09.2019r


"Franz Kafka w 95. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.06.2019 - 30.06.2019r


"Irwin Shaw w 35. rocznicę śmierci"
Czas trwania 06.05.2019 - 31.05.2019r


"Milan Kundera w 90. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.04.2019 - 30.04.2019r


"Waldemar Łysiak w 75. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.03.2019 - 31.03.2019r


"Kto czyta książki żyje podwójnie. Umberto Eco"
Czas trwania 01.02.2019 - 28.02.2019r


"Marek Hłasko w 85. rocznicę urodziń"
Czas trwania 02.01.2019 - 31.01.2019r


"Aleksander Sołżenicyn w 100. rocznicę urodziń"
Czas trwania 01.12.2018 - 31.12.2018r


"Aldous Leonard Huxley w 55. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.11.2018 - 30.11.2018r


"Nikifor w 50. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.10.2018 - 31.10.2018r


"Zofia Posmysz w 95. rocznicę urodzin"
Czas trwania 07.08.2018 - 14.09.2018r


"Andy Warhol w 90. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.07.2018 - 31.07.2018r


"William Golding w 25. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.06.2018 - 30.06.2018r


"Irena Sendlerowa w 10. rocznicę śmierci"
Czas trwania 02.05.2018 - 31.05.2018r


"Henry James w 175. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.04.2018 - 30.04.2018r


"Helena Mniszkowna w 65. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.03.2018 - 31.03.2018r


"Kazimiera Iłłakowiczówna w 35. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.02.2018 - 28.02.2018r


"Stanisław Grzesiuk w 55. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.01.2018 - 31.01.2018r


"Joseph Conrad w 160. rocznice urodzin"
Czas trwania 01.12.2017 - 31.12.2017r


"Karol Bunsch w 30. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.11.2017 - 30.11.2017r


"Halina Poświatowska w 50. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.10.2017 - 31.10.2017r


"Janusz Andrzej Głowacki 1938-2017"
Czas trwania 01.09.2017 - 30.09.2017r


"Julia Hartwig 1921-2017"
Czas trwania 01.08.2017 - 31.08.2017r


"Vladimir Nabokov w 40. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.07.2017 - 31.07.2017r


"Salman Rushdie w 70. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.06.2017 - 30.06.2017r


"Sigrid Undset w 135. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.05.2017 - 31.05.2017r


"Kurt Vonnegut w 10. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.04.2017 - 30.04.2017r


"Andrzej Bursa w 85. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.03.2017 - 31.03.2017r


"John Ernst Steinbeck w 115. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.02.2017 - 28.02.2017r


"Ryszard Kapuściński w 10. rocznicę śmierci"
Czas trwania 01.01.2017 - 31.01.2017r


"Boże Narodzenie w literaturze"
Czas trwania 01.12.2016 - 31.12.2016r


""Stanisław Barańczak w 70. rocznicę urodzin""
Czas trwania 01.11.2016 - 30.11.2016r


"Agnieszka Osiecka w 80. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.10.2016 - 03.11.2016r


"Herbert George Wells w 150. rocznicę urodzin"
Czas trwania 01.09.2016 - 30.09.2016r


"Szczęście to czytanie"
Czas trwania 01.07.2016 - 31.08.2016r


"Tadeusz Konwicki w 90. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.06.2016 - 30.06.2016r


"Henryk Sienkiewicz w 170. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.05.2016 - 31.05.2016r


"Miguel Cervantes de Saavedra w 400. rocznicę śmierci"

Czas trwania 01.04.2016 - 31.04.2016r


"Umberto Eco 05.01.1932 - 19.02.2016"

Czas trwania 01.03.2016 - 31.03.2016r


"Frank Herbert w 30. rocznicę śmierci"

Czas trwania 01.02.2016 - 31.02.2016r


"Jack London w 140. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.01.2016 - 31.01.2016r


"Kazimierz Orłoś w 80. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.12.2015 - 31.12.2015r


"William Wharton w 90. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.11.2015 - 30.11.2015r


"Ewa Lipska w 70. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.10.2015 - 31.10.2015r


"Stanisław Witkiewicz w 150. rocznicę śmierci"

Czas trwania 01.09.2015 - 31.09.2015r


"Zofia Kossak w 125. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.08.2015 - 31.08.2015r


"Maria Pawlikowska - Jasnorzewska w 70. rocznicę śmierci"

Czas trwania 01.07.2015 - 31.07.2015r


"Ksiądz Jan Twardowski w 100. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.06.2015 - 31.06.2015r


"Władysław Bartoszewski" 1922 - 2015

Czas trwania 01.05.2015 - 31.05.2015r


"TERRY PRATCHETT 1948-2015"


Czas trwania 01.04.2015 - 30.04.2015


"Charlotte Bronte w 160. rocznicę śmierci."

Czas trwania 02.03.2015 - 31.03.2015r


"Stanisław Dygat w 100. rocznicę urodzin"

Czas trwania 01.12.2014 - 02.01.2015


"Biblioteka wczoraj i dziś"

Czas trwania 27.10.2014 r. - 01.12. 2014 r.


"Julian Tuwim w 60. rocznicę śmierci"

Czas trwania 04.11.2013r. - 02.12.2013r.


"Albert Camus w 100. rocznicę urodzin"

Czas trwania 04.11.2013r. - 02.12.2013r.


"ANDRZEJ BOBKOWSKI W 100. ROCZNICĘ URODZIN"

Czas trwania 01.10.2013 - 04.10.2013 r.


"ANDRZEJ STASIUK"

Czas trwania 09.09.2013 r. - 30.09.2013 r.


"CZYTANIE UZALEŻNIA"

Czas trwania 01.07.213 - 30.08.2013.


"FERDYNAND ANTONI OSSENDOWSKI W 137. ROCZNICĘ URODZIN"

Czas trwania 30.04.2013 - 31.05. 2013 r.


"JAROSLAV HAŠEK W 130. ROCZNICĘ URODZIN"

Czas trwania 02.04.2013 r. - 30.04.2013 r.


"Literatura podróżnicza"

Czas trwania 01.03.2013 - 02.04.2013 r.


"Maria Rodziewiczówna w 150. rocznicę urodzin"

Czas trwania 04.02.2013-1.03.2013. r.


"W 150. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO"

Czas trwania 22.01.2013 - 01.02.2013. r.


"Stanisław Grzesiuk w 50. rocznicę śmierci"

Czas trwania 31.12.2012 r.-31.01.2013 r.


" ... KIEŁBASA I SZNUREK"

Czas trwania 01.12.2012r. do 28.12.2012r.


KAROL BUNSCH W 25. ROCZNICĘ ŚMIERCI

Czas trwania 31.10.2012 r. - 30.11.2012r.


Książki zakazane

Czas trwania 28.09.2012r. - 31.10.2012r.


STEPHEN KING W 65. ROCZNICĘ URODZIN

Czas trwania 031.08.2012 - 01.10.2012 r.


Książki do plecaka

Czas trwania 02.07.2012r. - 31.08.2012r.


Miron Białoszewski w 90. rocznicę urodzin

Czas trwania 01.06.2012r. - 29.06.2012r.


Konstanty Aleksander Jeleński w 25. rocznicę śmierci

Czas trwania 30.04.2012r - 31.05.2012r


Joanna Chmielewska w 80. rocznicę urodzin

Czas trwania 31.03.2012 - 30.04.2012


Kolska pisarka

Czas trwania 1.03.2012 - 31.03.2012


Spotkanie z Gruzją

Czas trwania 28.01.2012 - 29.02.2012W programie :
* Legenda o stworzeniu Gruzji
* Pokaz fotografii w formie slajdów z komentarzem autora
* Oprawa muzyczna - gruzińska muzyka w tle
* Możliwość zakupu książek związanych z Gruzją Księgarnia "WAM" Wojciech Michalak ul. Wyszyńskiego 7
* Wina "Marani"i woda gruzińska Borjomi - degustacja oraz zakup. Dystrybutor win gruzińskich firma "Marani" (www.marani.com.pl)
* Pyszny pączek na Tłusty Czwartek - Cukiernia Paweł Bechcicki ul. Kilińskiego 2 (przy banku PKO)
* Wystawa okolicznościowa pt. "Spotkanie z Gruzją"

plakat do pobrania
Olga Tokarczuk w 50. urodziny

Czas trwania 02.01.2012 - 31.01.2012.


Gustaw Flaubert w 190. rocznicę urodzin

Czas trwania 01.12.2011r. do 31.12.2011r.


Jan Paweł II - człowiek, papież, santo subito

Czas trwania 15.10.2011 r.- 30.11.2011 r.


Małgorzata Niezabitowska

Czas trwania 30.09.2011r. - 14.10.2011.


William Golding w 100. rocznicę urodzin

Czas trwania 1.09.2011r. - 30.09.2011.


Książki do plecaka - czyli dwanaście książek które przeczytać powinien każdy

Czas trwania 1.07.2011r. - 01.09.2011.


Czesław Miłosz w 100 rocznicę urodzin

Czas trwania 1.06.2011r. do 30.06.2011r.


Rafał Mikołaj Wojaczek w 40. rocznicę śmierci

Czas trwania 30.04.2011 r. - 31.05.2011 r.Jacek Marcin Kaczmarski

Czas trwania 02.04.2011-30.04.2011

Miejska Biblioteka Publiczna
Zaprasza na coroczny kiermasz książki który odbędzie się
9 kwietnia (sobota) 2011 r.
w godzinach od 10:00 do 14:00.
Jak zawsze będzie można kupić książki za symboliczną złotówkę oraz nowe pozycje w hurtowych cenach.
ZAPRASZAMY !!!


Jan Nepomucen Potocki w 150. rocznicę urodzin

Czas trwania 02.03.2011-01.04.2011


Toni Morrison w 80. rocznicę urodzin

Czas trwania 1.02.2011 r. - 1.03.2011r.


Osip Mandelsztam w 120. rocznicę urodzin

Czas trwania 3.01.2011r. - 01.02.2011r.


EMILY DICKINSON W 180. ROCZNICĘ URODZIN

Czas trwania 1.12.2010r. do 3.01.2011r.


Jorge Mario Pedro Vargas Llosa

Czas trwania 03.11.2010r. - 02.12.2010r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "JAN PAWEŁ II W ROCZNICĘ PONTYFIKATU"


Czas trwania od 01.10.2010r. do 2.11.2010r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Alberto Moravia w 20. rocznicę śmierci"


Czas trwania od 01.09.2010r. do 30.09.2010r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "PAWEŁ JASIENICA W 40. ROCZNICĘ ŚMIERCI"


Czas trwania 31.07.2010r. - 31.08.2010r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Jose Saramago 1922 - 2010"


Czas trwania 01.07.2010r. - 30.07.2010r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "2010 - ROK FRYDERYKA CHOPINA"


Czas trwania od 1.06.2010 do 30.06.2010


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Jan Paweł II w 90 rocznice urodzin"


Czas trwania od 15.05.2010 do 31.05.2010


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Trzy oblicza kobiety"


Czas trwania od 08.04.2010r do 10.05.2010r


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Jan Paweł II w 5. rocznicę śmierci"


Czas trwania od 1.04.2010 do 8.04.2010.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Trzy oblicza kobiety"Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Jarosław Iwaszkiewicz w 30 rocznicę śmierci"


Czas trwania od 2.03.2010 do 31.03.2010.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "John Maxwell Coetzee w 70. rocznicę urodzin"


Czas trwania od 1.02.2010 do 1.03.2010.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Kazimierz Przerwa - Tetmajer w 70 rocznicę śmierci"


Czas trwania 04.01.2010 do 01.02.2010r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Samuel Beckett w 20 rocznicę śmierci"


Czas trwania od 01.12.09 r. do 31.12.09 r.


Biblioteka dla Dorosłych:
wystawa okolicznościowa "Andrzej Pilipiuk"


Czas trwania od 02.11.2009r. do 30.11.2009r.
ZAWIADAMIA, ŻE OD 01.09.2008r.
ZOSTAŁ WPROWADZONY
WOLNY DOSTĘP DO PÓŁEK
CZYTELNICY MOGĄ SAMI PRZEGLĄDAĆ
I WYBIERAĆ KSIĄŻKI Z WYPOŻYCZALNI.

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, ŻE OSOBA DECYDUJĄCA SIĘ NA SAMODZIELNY WYBÓR KSIĄŻEK JEST ZOBOWIĄZANA DO POZOSTAWIENIA OKRYCIA WIERZCHNIEGO I TORBY W SZATNI !!!


Biblioteka dla Dorosłych:

Od stycznia 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie możliwość wykonania odbitek ksero i wydruków komputerowych. Szczegóły korzystania z tych usług w linku Regulamin i cennik wykonywania odbitek ksero i wydruków komputerowych.STARSZE INFORMACJE znajdziecie Państwo w archiwum informacji.

 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 21892 / 6
ZAMÓWIENIA: 30

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 15.06.2021.
Czas generowania: 0.0142 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,