INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
    WPROWADZENIE
  POMOC - FAQ
  TWOJE KONTO
  CZYTELNICY
  PRZEBOJE

  OPIS KATALOGÓW

  KATALOGI WYP.:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
  MULTIMEDIA
  MULTIMEDIA DLA DZIECI


  REGIONALIA
 
Wynajem


Mieszkania sprzedaż        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014         GALERIA 2013         GALERIA 2012

        GALERIA 2011         GALERIA 2010         GALERIA 2009         GALERIA 2008

        GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019"
 


Zabawy animacyjne z aktorami Teatru Arlekin były ostatnim punktem programu finału drugiej edycji konkursu "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019".
Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

GALERIA


9 stycznia 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "Najlepsi Czytelnicy roku 2019"
 


W czwartkowe popołudnie odbył się finał drugiej edycji konkursu "Najlepsi Czytelnicy roku 2019", czyli wyróżniliśmy i nagrodziliśmy dzieci, które w minionym roku najwięcej wypożyczyły i przeczytały (lub, którym rodzice przeczytali) książek. Konkurs "Najlepszy Czytelnik Roku 2019" trwał przez cały ubiegły rok, a celem jego było zachęcenie dzieci do odwiedzania biblioteki, wypożyczania, słuchania a potem samodzielnego czytania książek.
Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że "Czytanie, to najwspanialsza zabawa jaką ludzkość wymyśliła", nasz konkurs też jest zabawą. Życzymy wszystkim dzieciom, aby czytanie było dla nich zawsze przyjemnością a nie obowiązkiem i wierzymy, że wspólnie z rodzicami uda się ten cel osiągnąć. Przy tej okazji serdeczne podziękowania dla rodziców, gdyż mają również ogromny udział w naszym konkursie, szczególnie w najmłodszej grupie wiekowej. Konkurs "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019" został rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych :
- najlepsi czytelnicy w kategorii do lat 5
- najlepsi czytelnicy w kategorii wiekowej 6 12 lat
- najlepsi czytelnicy w kategorii wiekowej 13 15 lat
O kolejności decydowała liczba wypożyczeń na podstawie wydruków komputerowych systemu bibliotecznego z 31 grudnia 2019 r.

LAUREACI

NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019 W KATEGORII WIEKOWEJ DO 5 LAT
1. Tosia Szczepańska 550 (wypożyczeń/ książek)
2. Iga Szczepańska 542
3. Karol Stankiewicz 264
4. Hania Śliwkiewicz 256
5. Alicja Witek 251
6. Nicole Olszak 171
7. Filip Wisełka 171
8. Wiktor Błaziński 171
9. Marysia Szarfańska 167
10. Ula Wąsik 145

NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019 W KATEGORII WIEKOWEJ OD 6 do 12 LAT

1. Konstancja Dzierżanowska 386
2. Jakub Pachołek 363
3. Gabryś Szafrański 294
4. Kasia Stankiewicz 255
5. Oskar Wysocki 172
6. Marysia Różańska 139
7. Mateusz Błażyński 135
8. Ewa Tylak 121
9. Wiktoria Młynarczyk 120
10. Hania Król 118
11. Marysia Kubiś 113
(Jedenaście wyróżnień, gdyż w tej grupie niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.)

NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019 W KATEGORII WIEKOWEJ OD 13 DO 15 LAT
1. Kacper Luchowski 146
2. Patrycja Gradowska 128
3. Zuzia Stanecka - 128
Wszystkim czytelnikom serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że od 2 stycznia trwa kolejna edycja konkursu.

GALERIA


9 stycznia 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019"
 


W czwartkowe popołudnie (9 stycznia) w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka rozstrzygnęliśmy konkurs "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019".
Prezentem dla wszystkich dzieci odwiedzających bibliotekę i wypożyczających książki był spektakl "BAŚŃ O DWUNASTU MIESIĄCACH" w wykonaniu Teatru Arlekin z Białegostoku.
[adaptacja tekstu i reżyseria Paweł Piotrowicz]

GALERIA


9 stycznia 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

"Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami"
 


Tak było przy stoisku biblioteki podczas mikołajkowego festynu "Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami". Na dzieci czekały "mikołajkowe zagadki z bibliotecznej szufladki". Za poprawne odpowiedzi na trzy pytania dzieci mogły wybrać sobie bajkowe fanty.

Dziękujemy za wspólną zabawę, zapraszamy wszystkie dzieci, które się z nami bawiły do odwiedzania wraz z rodzicami biblioteki. Zachęcamy do dołączenia do grona czytelników biblioteki i uczestników projektu "Z książką na start!"

GALERIA


8 grudnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie Filip Łobodziński DKK Rawa Mazowiecka 11.12.2019 r.
 


Trzynastym gościem rawskiego DKK był iberysta, muzyk i tłumacz z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino Filip Łobodziński. Nasz gość tłumaczy prozę, poezję, piosenki, także filmowe. Jest laureatem Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 roku za najlepszy przekład literacki, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Przez lata pracował jako dziennikarz - TVP, Polsat News, Inforadio, "Non Stop", "Rock'n'Roll", "Machina, "MAX", "Newsweek", obecnie współprowadzi program telewizyjny "Xięgarnia". Na stałe pracuje w NIK. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego od 1983 z którym wydał sześć płyt oraz projektu dylan.pl specjalizującego się w wykonywaniu jego przekładów piosenek Boba Dylana. Jak się okazało nie była to pierwsza wizyta Pana Filipa w Rawie. Jako młody chłopak na stadionie naszej Mazovii zdobył swojego pierwszego gola zaś wiele lat później jako wolontariusz na rzecz bezdomnych zwierząt pomagał w odłowieniu i sterylizacji bezdomnych kotów z rawskiego młyna. Trzecia wizyta to spotkanie literacko muzyczne, z pasjonującymi opowieściami o Dylanie oraz o pracy tłumacza. Clou spotkania był niewątpliwie dwukrotny występ Pana Filipa, przy akompaniamencie gitary zaśpiewał nam piosenki swoich ulubionych twórców. Na spotkaniu można było zakupić płyty oraz książki które powstały przy udziale lub współudziale naszego gościa. A autograf Filipa Łobodzińskiego z pewnością na długo będzie przypominał to wspaniałe spotkanie.

Dziękujemy bardzo Panu Filipowi Łobodzińskiemu za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaś Instytutowi Książki oraz Kindze Siekierskiej z Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania. Podziękowania należą się również Pani Lidii Podwysockiej i Panu Wojciechowi Szymańskiemu z rawskiego Społecznego Ogniska Muzycznego za pomoc w nagłośnieniu występu artysty. I na koniec, special thanks dla Marcina Strutyńskiego oraz firmy EasyArt za super plakaty.

GALERIA


18 grudnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Mirosławem Klembą
 


W czwartek 5-go grudnia w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Mirosławem Klembą nauczycielem historii, a także badaczem historii lokalnej. Pan Mirosław wydał kilka książek związanych z tą tematyką: "Czas próby. Mieszkańcy Ziemi Głuchowskiej podczas okupacji niemieckiej 1939-1945", "Czerwone piętno", "Wyklęci i utrwalacze". Pisarz opowiedział o początkach tworzenia swoich utworów, zachęcał gości do badania historii regionu. Na spotkaniu autor przede wszystkim promował swoją najnowszą publikację, tym razem powieść awanturniczą Dzikie serce, której bohaterem jest Maciej Grot Celigowski, herbu Rawicz z Celigowa. Gość zasygnalizował niektóre wątki utworu (m.in. romansowy, szpiegowski, kryminalny), nie zdradzając nam fabuły. Po spotkaniu każdy otrzymał w prezencie egzemplarz powieści oraz pamiątkową dedykację.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i zachęcamy do wypożyczania innych książek pisarza.

GALERIA


9 grudnia 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

KONCERT ANDRZEJKOWY
 

 


W piątkowe popołudnie w naszej czytelni odbył się Koncert Andrzejkowy, podczas którego swoje umiejętności muzyczne i wokalne zaprezentowali uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Gościem specjalnym wieczoru był Maciej Smoluch - znakomity muzyk, gitarzysta i kompozytor muzyki flamenco.
Organizatorem koncertu było Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej.


18 października 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Anną Kasiuk
 


W środę 23-go października gościliśmy pisarkę Annę Kasiuk. Jej twórczość zaliczana jest do nurtu tzw. literatury kobiecej. Autorka wcześniej pracowała w korporacji, a obecnie pisze powieści i opowiadania. Napisała min. bardzo poczytny cykl "Łowiska". Pani Anna przedstawiła swoją twórczość literacką, opowiedziała o każdej swojej powieści , zdradziła, nad czym obecnie pracuje i jakie ma plany wydawnicze. Na koniec spotkania goście chętnie zadawali pytania, a także kupowali powieści autorki. Można było oczywiście zdobyć autograf. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zachęcamy do wypożyczania książek Anny Kasiuk.

GALERIA


3 października 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

"Muzyczne wspomnienia z Madagaskaru"
 

 


Z inicjatywy i na zaproszenie Społecznego Ogniska Muzycznego w bibliotece odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Dedek i Karolem Sosińskim. Światowej sławy pianistka i niezwykle utalentowany absolwent SOM opowiadali o udziale w festiwalu muzyki symfonicznej "Nosy Be Symphonies" w Antananarivo na Madagaskarze, którego młody muzyk był uczestnikiem.


18 października 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Januszem Płońskim
 


Na pierwszym spotkaniu po wakacyjnej przerwie mieliśmy przyjemność gościć współscenarzystę kultowego polskiego serialu pt. "Alternatywy 4" Janusza Płońskiego. Pan Janusz jest autorem m.in. książki zatytułowanej - "Alternatywy 4 : przewodnik po serialu i rzeczywistości". Wspaniałe spotkanie, na którym wśród publiczności znaleźli się miłośnicy tego popularnego serialu, ale również młodzież, która nie do końca znała ten film, a czasy PRL-u i jego absurdy są dla nich nie zrozumiałe. Autor w ciekawy sposób wprowadził zebranych w świat serialu, który współrealizował, na przykładzie krótkich fragmentów, które opatrzył swoim komentarzem. Tak więc każdy znalazł coś dla siebie, nie brakowało humoru, lecz również można było się dowiedzieć o ukrytych przed cenzurą podtekstach i analogiach do jak najbardziej poważnych zdarzeń i sytuacji. Jak zawsze na koniec nie zabrakło rozmów z pisarzem oraz pamiątkowych dedykacji w książkach Pana Janusza, które można było nabyć po spotkaniu. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie.

GALERIA


3 października 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Wakacje z Panem Brummem
 


Pan Brumm to duży, trochę niezdarny niedźwiedź, który co chwilę wpada w jakieś tarapaty. Kto postanowił spędzić wakacje w bibliotece w towarzystwie takiego bohatera, na pewno się nie nudził, bo był to czas wypełniony pięknymi bajkami, wesołymi zabawami i oczywiście niespodziankami. Podczas dwugodzinnych spotkań było między innymi głośne czytanie, w kąciku plastycznym rysowanie, wycinanie, klejenie i wielkie malowanie, zagadki z bibliotecznej szufladki i łamigłówki dla małej główki oraz ulubione przez dzieci zabawy rytmiczne na dywanie.

Codziennie bawiło się z nami od 15 do 35 milusińskich w wieku od 2 do 11 lat (najmłodszym dzieciom podczas zabawy towarzyszyli rodzice lub opiekunowie). Wszystkie dzieci doskonale się bawiły, nawiązały nowe przyjaźnie, nabyły nowe umiejętności i sprawności. Dla niektórych z nich, była to pierwsza możliwość zabawy w grupie rówieśników. Uczestnicy wakacyjnej zabawy zadeklarowali, że będą odwiedzali regularnie bibliotekę i korzystali z księgozbioru oraz oferty kulturalnej kierowanej do dzieci.

GALERIA


29 lipca - 9 sierpnia 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Art Piknik na powitanie lata
 


W sobotnie południu po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w "Art-Pikniku na powitanie lata", którego głównym organizatorem był Miejski Dom Kultury. Dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA


29 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Letni Koncert
 


W poniedziałkowe popołudnie w naszej czytelni odbył się "Letni Koncert" w wykonaniu młodych artystów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Przed publicznością zaprezentowali się uczniowie w klasie fortepianu, gitary, akordeonu i keyboardu. Koncert wokalnie uświetniła Ola Kocik. Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz nauczycielom - pani Lidii Podwysockiej-Leśniak oraz panu Wojciechowi Szymańskiemu.

GALERIA


17 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książki Dni Rawy 09.06.2019 r.
 


Kiermasz książek podczas Dni Rawy jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. W tym roku zaproponowaliśmy naszym wspaniałym czytelnikom książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze pozycje w cenie pięciu złoty. Miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Stoisko biblioteki było praktycznie cały czas odwiedzane. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy około czterystu, w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się również nowsze egzemplarze, tych sprzedaliśmy aż sześćdziesiąt. Większość książek oferowanych na kiermaszu pochodzi z darów czytelników, za co im bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli macie Państwo jakieś książki i nie wiecie co z nimi zrobić, przynieście je do nas. Pozycje, których nie mamy zostają wprowadzone do księgozbioru zaś pozostałe przeznaczamy na kiermasz. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają przekazane na zakup nowości wydawniczych. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury, najważniejsze jest to, iż książki zakupione przez Was dostały drugie życie. Do zobaczenia na kolejnym kiermaszu, no i oczywiście w bibliotece!!!

GALERIA


14 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "Najlepsi Czytelnicy Roku 2018".
 


Długo trzeba było czekać, ale w końcu się udało... i pierwsza impreza w odnowionej bibliotece już za nami.
Podsumowaliśmy I edycję konkursu "Najlepsi Czytelnicy 2018 roku". Na podstawie wydruku komputerowego systemu bibliotecznego "Mateusz" z dnia 31 grudnia 2018 roku, wyłoniliśmy zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych:
- do lat 5,
- od 6 do 12 lat,
- od 13 do 15 lat.
W I i II kategorii przyznaliśmy 3 nagrody główne i po 7 wyróżnień, w kategorii młodzieżowej 3 nagrody dla najlepszych czytelników.
Nagrodą dla wszystkich dzieci było przedstawienie "Pippi Podróżniczka" w wykonaniu krakowskiego Teatru Urwis.
Na zakończenie na wszystkich czytelników czekały słodycze i kolorowe balony.
Dziękujemy za zainteresowanie konkursem i zachęcamy do kontynuowania fascynacji czytelniczych. Przypominamy też, że II edycja konkursu wciąż trwa!

Nagrody otrzymali:
I kategoria do lat 5
(w nawiasie liczba wypożyczeń)
Iga Szczepańska 384
Tosia Szczepańska 382
Hania Śliwkiewicz 246
Jagoda Mucha 208
Karol Staszewski 164
Wiktor Błaziński 164
Liliana Dziwisz 163
Ania Stępkowska 149
Piotr Wysocki 103
Maja Jakubiak 99

II kategoria od 6 do 12 lat
(w nawiasie liczba wypożyczeń)

Konstancja Dzierżanowska 288
Jakub Pachołek 180
Igor Matuszczak 145
Weronika Pietrzak 139
Ewa Tylak 137
Maria Różańska 135
Lena Głębocka 123
Piotr Tylak 121
Adam Kwapiś 120
Maria Kubiś 110

III kategoria od 13 do 15 lat
(w nawiasie liczba wypożyczeń)
Zuzia Stanecka 200
Nikola Tomczyk 187
Kornelia Kubik 171

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

GALERIA


6 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Zabawy animacyjne z Teatrem Urwis!
 


Podczas finału konkursu "Najlepsi Czytelnicy roku 2018" nie zabrakło wesołej zabawy z Pippi i Waleczną Pumą!

GALERIA


6 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Teatr Urwis w bibliotece!
 


Spektakl w wykonaniu aktorek Teatru Urwis pt. "Pippi Wędrowniczka" to nagroda dla wszystkich naszych małych czytelników. Krakowski teatr był gościem specjalnym finału konkursu "Najlepsi Czytelnicy Roku 2018

GALERIA


6 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Już wypożyczamy!
 


3 czerwca po raz pierwszy, po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej remontem budynku, w którym znajduje się biblioteka, zaprosiliśmy czytelników do naszej odnowionej siedziby przy pl. Piłsudskiego 9. Na wszystkich, którzy nas tego dnia odwiedzili oprócz dużego wyboru książek i audiobooków, czekały również słodkości i niespodzianki.

GALERIA


3 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Światowy Dzień Książki Kiermasz Książki MBP 27.04.2019 r.
 


Dwudziestego siódmego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki pod filarami biblioteki, jak co roku, zorganizowany został kiermasz książki. Inicjatywa ta od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a w tym roku pod względem frekwencji i sprzedanych książek była rekordowa. Nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać w bibliotecznych regałach, by znaleźć tę jedyną książkę, a czasami dziesięć lub nawet dwadzieścia tytułów, które zasilą ich domowe biblioteczki. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze po pięć złotych. Ponad pięćset książek (517) powędrowało do rąk nowych właścicieli za złotówkę oraz około pięćdziesięciu (48) pozycji za pięć złotych. Za zebrane pieniądze zostaną kupione nowości. Książki na kiermasz pochodzą z bibliotecznej selekcji oraz z darów od czytelników i za te jesteśmy najbardziej wdzięczni. Nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki, dlatego zachęcamy by przynosić je do nas. Przyjmiemy wszystkie !!!, a na kiermaszu z pewnością zyskają nowego właściciela i drugie życie. Pierwsi czytelnicy zostali obdarowani czerwoną różą, symbolem Światowego Dnia Książki. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Dni Rawy 09.06.2019 r. (niedziela).

GALERIA


30 kwietnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wieczorek poetycki z Ewą Kumor
 


W piątek 26-go kwietnia gościliśmy w bibliotece poetkę Ewę Kumor, która mieszka w Wisówce w pobliżu Cielądza. Pani Ewa jest autorką dwóch tomików wierszy "Stań na skraju ciszy" i "Rozszyfrować szczęście". Podczas wieczorku poetka recytowała swoje utwory. Następnie goście zadawali autorce pytania, można było również zakupić tomiki i otrzymać autograf. Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć lokalnego pisarza. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie.

GALERIA


26 kwietnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

XVII Targi Edukacyjne

Czwartego kwietnia w Rawie Mazowieckiej odbyły się XVII Targi Edukacyjne. Na Targach swoją ofertę edukacyjną prezentowało kilkanaście szkół średnich z naszego regionu. W tym roku zaproszenie od Powiatowego Urzędu Pracy otrzymaliśmy również i my. Wraz z Powiatową Biblioteka Publiczną i rawską filią Biblioteki Pedagogicznej zaprezentowaliśmy przebogatą ofertę rawskich książnic. Ponad tysiąc gimnazjalistów i ósmoklasistów postanowiło poznać szkoły, do których być może wybiorą się w niedługiej przyszłości oraz biblioteki, w których będą mogli korzystać z potrzebnych materiałów. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia w bibliotece.

Foto www.erawa.pl


15 kwietnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Zenonem Krajewskim
 


W piątek ósmego marca gościł w naszej Bibliotece Zenon Krajewski, dr nauk humanistycznych, historyk i politolog, pisarz, znawca dziejów Ziemi Łomżyńskiej. Na spotkaniu promował cykl powieści "Meandry losu", który wydał pod pseudonimem Niwen. Dotychczas ukazały się trzy tomy: Pozbawieni ojczyzny, Pod sowieckim butem oraz Więzy śmierci. Przedstawił w nich dzieje rodzin polskich i żydowskich podczas okupacji radzieckiej i niemieckiejod wybuchu II wojny światowej do 1941 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Łomży i okolicach. Autor zdradził nam, że planuje wydać w sumie siedem tomów, fabuła ostatniego będzie dotyczyć powstania w getcie warszawskim. Przybliżył nam również jakie wątki będzie rozwijał w kolejnych częściach cyklu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się co oznacza pseudonim Niwen i dlaczego autor nie wydał powieści pod swoim nazwiskiem. Na koniec spotkania można było zakupić powieści autora i otrzymać autograf. Pan Krajewski podarował wszystkim paniom z okazji ich święta swoją książkę "Polacy w Republice Litewskiej 1918-1940".
Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie.

GALERIA


13 marca 2019 r.


Ferie w bibliotece 2019,

25.02.2019


Biblioteka dla Dzieci

"Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami"


 

 


Tak bawiliśmy się podczas tegorocznego festynu "Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami", którego głównym organizatorem był UM Rawa Mazowiecka. "Zagadki z bibliotecznej szufladki" cieszyły się ogromnym powodzeniem, a długa kolejna nie zniechęcała dzieci. Z poprawnymi odpowiedziami świetnie radzili sobie nawet najmłodsi uczestnicy zabawy.


2 grudnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie Małgorzata Szejnert DKK Rawa Mazowiecka 22.11.2018 r.
 


Dwunastym gościem rawskiego DKK była, cesarzowa polskiego reportażu, Pani Małgorzata Szejnert.
Nie ma chyba autora, który w naszym klubie miał tak pozytywne recenzje jak Małgorzata Szejnert. Czytaliśmy już dwa jej reportaże w ramach DKK i z pewnością na tym nie zakończymy. Tym bardziej było nam niezmiernie miło gdy dowiedzieliśmy się , że Pani Małgorzata przyjęła nasze zaproszenie i będziemy mieli możliwość spotkać się z autorką w naszej bibliotece. Książki Małgorzaty Szejnert to arcydzieła gatunku, a na spotkaniu zostaliśmy dodatkowo przez nie oprowadzeni , można powiedzieć przez gospodarza. Podczas spotkania skoncentrowaliśmy się na "wyspach" tych otoczonych wodą jak i tych kulturowych. Pani Małgorzata w fenomenalny sposób wprowadziła nas w klimat swoich książek, ale również opowiedziała o tytanicznej pracy jaką musi wykonać reportażysta, by był wiarygodny. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot i refleksji. Spotkanie było po prostu magiczne, a możliwość poznania Pani Małgorzaty to prawdziwy zaszczyt. Jestem pewien, że zebrane osoby nie były zawiedzione, a pamiątkowy autograf dla miłośników twórczości naszego gościa będzie z pewnością bezcenny.
Dziękujemy bardzo Pani Małgorzacie Szejnert za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaś Instytutowi Książki i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania.

GALERIA


22 listopada 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Program pt. Jesienne impresje w poezji, muzyce i sztuce.
 


Szesnastego listopada poznaliśmy wieloosobową grupę NEFELI. Członkowie zespołu pochodzą z powiatu rawskiego (np. z Białej Rawskiej), a także skierniewickiego (m.in. z Kowies). Grupa, którą kieruje Pani Grażyna Leczkowska, zaprezentowała bogaty program pt. "Jesienne impresje" w poezji, muzyce i sztuce. Licznie zgromadzona publiczność mogła wsłuchać się w nostalgiczne utwory z repertuaru Elżbiety Adamiak, Leszka Długosza, Edyty Geppert, Bułata Okudżawy, Ireny Santor i in., a także zrelaksować się przy poezji Wisławy Szymborskiej czy Juliana Tuwima. Gościem specjalnym był Waldemar Kapitułka, którego wiersze związane z naszym regionem, były również deklamowane. Jesienne impresje to również popularyzacja sztuki. Mogliśmy cieszyć się widokiem m.in. obrazów autorstwa Józefa Chełmońskiego. Artysta ten często przebywał w dworze należącym do rodziny Górskich w pobliskiej Woli Pękoszewskiej, gdzie uczył malarstwa Panią Górską. Był to wieczór pełen emocji, który przybliżył nam również naszą "małą ojczyznę".

GALERIA


16 listopada 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Koncert "Kaczmarski o wolności" w wykonaniu Mateusza Nagórskiego
 


W piątek 26 października gościliśmy Mateusza Nagórskiego - piosenkarza, gitarzystę i kompozytora. Pan Mateusz śpiewa piosenki Jacka Kaczmarskiego od 2005 r. Jest również autorem muzyki do wierszy barda Solidarności, które nie zostały opatrzone muzyką autorską. Z Andrzejem Dębowskim stworzył piosenki, które składają się na płytę Skruchy i erotyki dla Ewy. Współpracuje również z krakowskim poetą Michałem Zabłockim. Występuje w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Pan Mateusz koncertuje w całej Europie, ostatnio był na Ukrainie. Występ trwał około dwóch godzin a zgromadzona publiczność była zachwycona głosem i grą Pana Mateusza, co znalazło wyraz w kilku bisach. Dziękujemy za wspaniały koncert i ożywienie ducha Jacka Kaczmarskiego w naszej bibliotece. Poezja Kaczmarskiego, jak się okazuje jest ponadczasowa i wiecznie żywa.

GALERIA


26 października 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wykład "Polskie drogi do niepodległości"
 


W środę 17-ego października dr Marcin Broniarczyk wygłosił wykład "Polskie drogi do niepodległości" w ramach projektu "Niepodległa Rawa". Wykład zorganizowało Stowarzyszenie "Topory".

GALERIA


17 października 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Ewą Pendyk


Promocja książki "Zmianę zacznę od siebie"


 


Na takie spotkania czekamy najbardziej i z nich jesteśmy najbardziej zadowoleni i dumni. Kolejna rawianka sięgnęła po pióro!!! Pani Ewa Pendyk w piątkowe popołudnie gościła w naszej bibliotece, by opowiedzieć jak to się stało, że została autorką oraz by przybliżyć zebranym tematykę książki. Zalążkiem do powstania był internetowy blog prowadzony przez Panią Ewę, który to za namową córki Kamili przerobiła właśnie na książkę. "Zmianę zacznę od siebie" to dziewięćdziesiąt rad dla ludzi, którzy zmagają się z problemem alkoholowym lub są osobami "współuzależnionymi", czyli mają w rodzinie alkoholika. Pani Ewa należała do osób współuzależnionych i przez długi czas walczyła by życie jej męża, dzieci, ale przede wszystkim jej własne wróciło na właściwy tor. Poznaliśmy bliżej sens działania organizacji Al-Anon, która wspiera takie osoby. Tematyka nie jest łatwa i trzeba mieć dużo odwagi, by o tych problemach mówić głośno, tym bardziej gratulujemy Pani Ewie Pendyk. Było to bardzo wzruszające, ale i zarazem pouczające spotkanie. Dziękujemy bardzo i przypominamy, że książkę Pani Ewy można kupić w naszej bibliotece.

GALERIA


5 października 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wystawa i odczyt Piotra Wdowiaka


 


W piątek 14-tego września gościliśmy pana Piotra Wdowiaka, dziennikarza, sowietologa, byłego konsula oraz I sekretarza Ambasady RP na Litwie. Pan Piotr zaprezentował przede wszystkim postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, żmudzką historię rodu Piłsudskich i skoligaconych z nim familii Bilewiczów, Narutowiczów oraz Butlerów. Przedstawił również innych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez nasze państwo: Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Tadeusza Romera itd. Opowiedział o stosunkach polsko-litewskich od zakończenia pierwszej wojny światowej do czasów współczesnych. Prelekcja połączona była z wystawą Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość oraz ze sprzedażą publikacji-cegiełki Marszałek Ziuk i pierwsi Niepodlegli (katalog wystawy). Środki ze sprzedaży będą przeznaczone na odbudowę kwatery Legionistów w Jabłonce Wielkiej i Kuklach na Wołyniu. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom, a szczególnie młodzieży i zapraszamy na kolejne spotkania.

GALERIA


17 września 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Piknik Niepodległościowy


 

 


"Bajkową loterię, czyli zagadki z bibliotecznej szufladki" zaproponowaliśmy dzieciom w niedzielne popołudnie podczas Pikniku Niepodległościowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Topory w ramach projektu "Niepodległa Rawa". Wszystkie dzieci, które odwiedziły namiot biblioteki i wzięły udział w zabawie, za trzy poprawne odpowiedzi mogły sobie wybrać jako nagrodę książkę z legendami, bajkami lub wierszami znanych i lubianych autorów. Nieco starsi uczestnicy loterii, wśród fantów najchętniej wybierali publikacje popularnonaukowe dla dzieci lub gry. Chętnych do wspólnej zabawy jak zawsze nie brakowało.


16 września 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Art-Piknik na powitanie lata


 

 


W tym roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w "Art-Pikniku na powitanie lata", którego głównym organizatorem był Miejski Dom Kultury. Zagadki z bibliotecznej szufladki jak zawsze cieszyły się dużym powodzeniem wśród małych uczestników imprezy. Tradycyjnie prawidłowe odpowiedzi nagradzane były książeczkami ufundowanymi przez Bibliotekę, a pomagała nam tym razem pani Sylwia z Wypożyczalni dla Dorosłych MBP.


24 czwartek 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książki Dni Rawy 2018


 


Kiermasz książek podczas Dni Rawy jak zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zaproponowaliśmy naszym wspaniałym czytelnikom książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze pozycje w cenie pięciu złoty. Jak zawsze miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Stoisko biblioteki było cały czas wręcz oblegane. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy około czterystu, dużym zainteresowaniem cieszyły się również nowsze egzemplarze, tych sprzedaliśmy ponad dwadzieścia. Większość książek oferowanych na kiermaszu pochodzi z darów czytelników, za co im bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli macie Państwo jakieś książki i nie wiecie co z nimi zrobić, przynieście je do nas. Pozycje, których nie mamy zostają wprowadzone do księgozbioru zaś pozostałe przeznaczamy na kiermasz. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają przekazane na zakup nowości wydawniczych. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury, najważniejsze jest to, iż książki zakupione przez Was dostały drugie życie. Do zobaczenia na kolejnym kiermaszu, no i oczywiście w bibliotece !!!

GALERIA


27 maja 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Biblioteka na Rawskiej Majówce Rodzinnej


 


Zagadki z bibliotecznej szufladki czekały na dzieci, które odwiedziły nasz namiot podczas rodzinnego festynu z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywającego się na dziedzińcu rawskiego zamku. W nagrodę za prawidłowe odpowiedzi każde dziecko mogło sobie wybrać książeczkę z bajkami lub wierszami ufundowaną przez Bibliotekę. Jak zawsze chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało, a pomagał nam pan Zbyszek z Wypożyczalni dla Dorosłych MBP.


3 maja 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Zadwórze 1920 - Polskie Termopile


 


W poniedziałkowy wieczór 23 kwietnia gościł w naszej bibliotece profesor Stanisław Sławomir Nicieja, historyk, wielokrotny rektor Uniwersytetu Opolskiego. Profesor Nicieja jest autorem książek o Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa czy o historii kresowych miast i miasteczek (cykl Kresowa Atlantyda), które kiedyś znajdowały się w granicach naszego państwa. Wykład profesora, Zadwórze 1920, polskie Termopile wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zanim profesor zaczął mówić o Zadwórzu zaznajomił uczestników ze swoją twórczością i nakreślił "w pigułce" historię walk o polską granicę na przestrzeni dziejów. W tę walkę wpisuje się właśnie bitwa pod Zawórzem w 1920 roku. Wyjaśnił słuchaczom jej znaczenie. Bitwa rozegrała się w upalny sierpniowy dzień w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a wojskiem bolszewickiej Pierwszej Armii Konnej Budionnego, niedaleko Lwowa, w pobliżu wsi Zadwórze (obecnie terytorium Ukrainy). W bitwie zginęło ponad 300 Polaków, ich heroiczna walka przyczyniła się jednak do zwycięstwa, dlatego jest nazywana polskimi Termopilami. Z pewnością batalia ta miała również wpływ na pozytywny wynik Bitwy Warszawskiej. Profesor podkreślił, że zwycięstwo sprawiło, że Rzeczpospolita stała się w pełni niepodległa, miała swoje terytorium, język, religię.
Po wykładzie można było obejrzeć film dokumentalny Zadwórze polskie Termopile (1993), którego współautorem jest właśnie profesor Nicieja. Po spotkaniu goście mogli zakupić książki profesora i otrzymać autograf.
Profesor opowiadał w bardzo przystępny sposób, plastycznie, stylem można powiedzieć "gawędziarskim". Dziękujemy za tak liczne przybycie szczególnie młodzieży z rawskich szkół, z pewnością zdobyta wiedza będzie przydatna w nauce historii.

GALERIA


25 kwietnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Światowy Dzień Książki Kiermasz Książki MBP 21.04.2018 r.


 


Dwudziestego pierwszego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki, w bibliotece, jak co roku, zorganizowany został kiermasz książki. Kiermasz od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a słoneczna pogoda sprzyjała w tym roku bibliofilom odkrywcom. Nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać w bibliotecznych regałach, by znaleźć tę jedyną książkę, a czasami dziesięć lub nawet dwadzieścia tych jedynych. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze po pięć złotych. Ponad czterysta pięćdziesiąt książek powędrowało do rąk nowych właścicieli za złotówkę oraz dwadzieścia pozycji po piąteczce. Za zebrane pieniądze zostaną kupione nowości. Książki pochodzą z bibliotecznej selekcji oraz z darów od czytelników i za te jesteśmy najbardziej im wdzięczni. Nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki, dlatego zachęcamy do przynoszenia ich do nas. Przygarniemy wszystkie, a na kiermaszu z pewnością zyskają nowego właściciela i drugie czytelnicze życie. Pierwsi czytelnicy zostali obdarowani czerwoną różą, symbolem Światowego Dnia Książki. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Dni Rawy 27.05.2018 r. (niedziela).

GALERIA


25 kwietnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Koncert Adama Antkowiaka


 


W piątkowe popołudnie 23 marca w naszej bibliotece królowała muzyka. Mieliśmy przyjemność gościć utalentowanego rawianina, którego pasją jest gitara. Adam Antkowiak wystąpił w nas w dwuczęściowym recitalu, który był jednym z etapów przygotowań do kolejnych konkursów. Adam mimo młodego wieku ma na swoim koncie już wiele osiągnięć i występów w prestiżowych konkursach. Tydzień wcześniej gitarzysta z Rawy wystąpił w Ogólnopolskim Festiwalu Gitarowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. W tym konkursie rawianin został laureatem oraz zdobył Grand Prix, zaś nagrodą był występ w Filharmonii Poznańskiej. Gitara jest wspaniałym instrumentem, ale musi się znajdować we właściwych rękach. Adamowi życzymy jak największych sukcesów, ale i radości z gry, no i liczymy, że to nie był jego ostatni występ w naszej bibliotece.

GALERIA


5 kwietnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wykład pana Edwarda Mazurka nt.:"Mikołaj Kopernik fikcje i fakty"


 


W piątek 16-tego marca ponownie gościliśmy Pana Edwarda Mazurka, który tym razem wygłosił wykład pt. "Mikołaj Kopernik: fikcje i fakty". Prelegent przedstawił nam postać znanego astronoma, autora dzieła "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną budowę Wszechświata. Dzieło to pomógł mu wydać Jerzy Joachim Retyk profesor z Wittenbergi. Teoria heliocentryzmu sięgała czasów starożytnych (m.in. Arystarch z Samos). Pan Edward opowiedział nam również o przeciwnikach jak i o zwolennikach teorii Kopernika (Giordano Bruno i Galileusz).
Mikołaj Kopernik był również lekarzem, ekonomistą, dyplomatą, kartografem, strategiem wojskowym. Na pracę naukową nie miał zbyt wiele czasu.
Dziękujemy Panu Edwardowi za ciekawy wykład o tej znanej renesansowej postaci, a słuchaczom (szczególnie młodzieży) dziękujemy za przybycie.

GALERIA


26 marca 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece 2018

Ferie w bibliotece 2018

Tak minęły nam "Ferie z książką". Dziękujemy za wspólną zabawę. (zdj. MBP i Głos Rawy Mazowieckiej)

Opublikowany przez MBP Rawa Mazowiecka Oddział dla Dzieci na 8 lutego 2018

2 lutego 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z rawianką Urszulą Fedorowicz


 


W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie autorskie z rawianką Urszulą Fedorowicz. Pani Urszula z wykształcenia polonistka , na co dzień uczy w Szkole Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej, jest sobą wierzącą, zwolenniczką prostego stylu życia. W bibliotece promowała swoją pierwszą powieść W liczbie mnogiej. Jej przygoda z literaturą zaczęła się od poezji. Kilka wierszy opublikowała w Notatniku Rawskim w numerze 18-tym.
Na spotkaniu mogliśmy usłyszeć fragmenty powieści czytane przez koleżanki z pracy, a także wiersze deklamowane przez uczniów. Autorka opowiadała zebranym gościom o pracy nad powieścią, o swoich zainteresowaniach i planach literackich. Na koniec podziękowała wszystkim swoim bliskim, którzy wspierali i motywowali ją przy pisaniu, którzy mieli swój udział przy wydaniu tej książki.
Akcja powieści rozgrywa się w nieokreślonych geograficznie miejscowościach. Narratorką jest kobieta, jak to zwykle bywa, pełniąca wiele ról społecznych. Opowiada o życiu rodziny w ciągu jednego roku kalendarzowego.
Licznie zebrani goście (ponad 100 osób) mogli nabyć Notatnik Rawski , a także powieść W liczbie mnogiej i oczywiście otrzymać autograf.
Czekamy na kolejne utwory pani Urszuli !!!

GALERIA


2 lutego 2018 r.


 
GOŚCI: 1084598 / 642
LOGOWAŃ: 10670 / 35
ZAMÓWIENIA: 0

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 14.11.2009.
Czas generowania: 0.0038 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,