INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  

      System MATEUSZ który jest wdrażany w Bibliotece niesie ze sobą wiele zmian, możliwości. Chcemy przybliżyć Państwu niektóre z nich:      Każdą z wypożyczonych pozycji można zarezerwować oraz obejrzeć długość kolejki oczekujących. Długośc kolejki do jednej pozycji nie może przekroczyć 5 osób. Jeżeli dostępnych jest np. trzy egzemplarze danego tytułu, maksymalna długość wyniesie wtedy: 3x5 - 15 osób.


      W polu DOSTĘPNOŚĆ widzimy również na jaki maksymalnie okres możemy wypożyczyć daną pozycję (jeżeli pozycja wypożyczana jest za kaucją, wyświetlana jest jej wysokość). Standardowo jest to : 2, 5, 7, 14, 30 dni.
      Kolejnym etapem zmieniającym oblicze Biblioteki jest upostępnienie informacji o kontach czytelnikom. Poniżej zamieszczamy zrzut ekranu jaki zobaczy przykładowy czytelnik. Po zalogowaniu (wpisaniu w odpowiednie pola przepisanego z karty czytelniczej jej NUMERU i PIN-u) na ekranie wyświetlona zostanie strona z informacjami o stanie naszego konta (czy nie jest np. zablokowane z powodu przetrzymywania książek?), tabelką prezentującą aktualnie wypożyczone pozycje (możemy skontrolować daty ich zwrotu), pozycje zarezerwowane oraz historię (to co czytaliśmy, do 50 ostatnich pozycji).

      "Wybierając" się do biblioteki możemy wcześniej sprawdzić dostępność interesujących nas pozycji. Jeżeli poszukiwanej pozycji "nie ma na półce" możemy ją zarezerwować. W tym celu musimy poprzez stronę TWOJE KONTO zalogować się do systemu. Następnie z katalogu wybieramy pozycję (jeżeli jest ona dostępna lub jeżeli kolejka osiągneła już maks. długość - klawisz ZAREZERWUJ nie zostanie wyświetlony). Po naciśnięciu ZAREZERWUJ wyświetlona zostanie strona:


Jeżeli jest to pozycja którą chcemy zarezerwować wybieramy następnie okres przez który rezerwacja będzie ważna:


Ostatecznie potwierdzamy klawiszem REZERWUJĘ:


Wyświetlone zostanie potwierdzenie dopisania rezerwacji do naszego konta, oraz tabelka zawierająca wszystkie nasze rezerwacje.

      Wylogowanie następuje z chwilą zamknięcia okna przeglądarki internetowej. Po ponownym jej włączeniu musimy znowu się zalogować.


Kolor wiersza tabeli REZERWACJE oznacza:

 • różowy - jesteśmy na dalszym miejscu kolejki oczekujących;
 • żółty - jesteśmy na pierwszym miejscu kolejki, pozycja jeszcze nie została zwrócona;
 • zielony - zarezerwowana pozycja jest do odbioru.

Proszę pamiętać: prolongowanie wypożyczonej pozycji jest możliwe tylko jeżeli termin zwrotu jeszcze nie minął oraz jeżeli nie ma na nią rezerwacji.

      W przypadku kasowania, sprawa jest banalna - wpis zostaje usunięty. Przedłużanie rezerwacji (okresu jaki jesteśmy skłonni poczekać na wybraną pozycję) odbywa się równie prosto. Nacisnięcie klawisza PRZEDŁUŻ skutkuje przesunięciem o 30 dni, dnia wygaśnięcia rezerwacji. Klawisz po tej operacji nie zostaje zablokowany - okres możemy dowolnie wydłużać (o kolejne 30 dni).      Na podstawie Państwa wypożyczeń generowane są tabele zawierające najczęściej wypożyczane pozycje w danej placówce. Wykazy te, nie mają służyć jako wyznacznik co należy czytać, oglądać. Określają jednak tendencje w tym zakresie.
      Z poziomu tej strony możemy sprawdzić dostępność wybranej pozycji oraz ewentualnie ją zarezerwować (jeżeli jesteśmy zalogowani do systemu) - wystarczy kliknąć na tytule.
      Przesunięcie terminu zwrotu jest możliwe jeżeli:

 • termin zwrotu jeszcze nie upłynął;
 • na pozycję nie ma rezerwacji;
 • nie była już wcześniej prolongowana.
 • nie jest to gazeta, czasopismo, płytka CD (pozycje bez kodu)

      Jeżeli zachodzi któraś z powyższych reguł, klawisz PROLONGUJ nie zostanie wyświetlony (zamiast niego pojawi się krótkie wyjaśnienie). Naciśnięcie klawisza spowoduje przesunięcie terminu zwrotu o :

 • 1 dzień - pozycje o okresie wypożyczenia 2 dni (np. kasety video);
 • 3 dni - pozycje o okresie wypożyczenia 7 dni);
 • 7 dni - pozycje o okresie wypożyczenia 14 dni);
 • 15 dni - pozycje o okresie wypożyczenia 30 dni).

      Skrypt sprawdzi czy po prolongacie data zwrotu nie wypada np. w sobotę - jeżeli tak, automatycznie termin zostaje przesunięty na poniedziałek (pozycja zostanie w takim wypadku prolongowana, nie o jeden a o trzy dni).

      Prolongujemy pierwszą pozycję (jest to kaseta video), naciskamy na klawisz PROLONGUJ:


      Zmianie ulega termin zwrotu, zamiast klawisza widzimy komunikat informujący, że dana pozycja była już prolongowana.
      Powstała strona prezentująca listę dwudziestu czytelników którzy wypożyczyli w tym roku najwięcej książek i kaset. Lista generowana jest na bieżąco - dane są zawsze aktualne.
 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 11256 / 128
ZAMÓWIENIA: 14

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 11.01.2021.
Czas generowania: 0.0090 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,