INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  Lekcja biblioteczna i pracowite Pszczółki

Maleńkie przedszkolne Pszczółeczki z Przedszkola Happy Kids pomogły paniom bibliotekarkom znaleźć jesiennego złodzieja liści. Książkowy złodziej nie ukrył się w naszej wypożyczalni, ale na kartach opowieści. Dzieciaki poznały go bez trudu. Jesienne memo, wiewiórka bez kolorowych liści? To tylko kilka z naszych szalonych pomysłów tego spotkania. Zapraszamy częściej, bo tylko u nas takie niesamowite zabawy.


03.11.2021


Lekcja biblioteczna i Tęczowe Słoneczka

Grupka Słoneczek z Przedszkola Tęczowa Jedyneczka odwiedziła bibliotekę w jakże piękny i słoneczny dzień. Dzięki różnorodności książek, udało nam się wspólnie wybrać książeczkę, którą z przyjemnością przeczytaliśmy na dywaniku w czytelni. Poznanie historii uroczej Orki, było strzałem w dziesiątkę. Przy okazji porozmawialiśmy z naszymi gośćmi na bardzo trudny temat jakim jest prawidłowa segregacja śmieci. Ekologiczne zadania wprowadziły naszych malutkich przyjaciół w eko-spotkanie.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


03.11.2021


Lekcja biblioteczna i małe Biedroneczki

Pierwszym przystankiem naszych uroczych maluszków z Przedszkola Happy Kids była oczywiście wypożyczalnia i bogaty księgozbiór. Biblioteczny dywanik w czytelni, zabrał naszych gości, wraz z książkowym Krasnoludkiem na poszukiwanie leśnego domku. Cóż to były za przygody. Leśny nastrój zwieńczyliśmy pracą plastyczną, czyli uśmiechniętymi podgrzybkami.
Bawiliśmy się niesamowicie i zapraszamy częściej do naszej biblioteki.


03.11.2021


Lekcja biblioteczna i słoneczne Słoneczka

Grupa Słoneczek z Przedszkola Niezapominajka sprawiła nam cudowną niespodziankę swoją przedszkolną wizytą.
Było wesoło, kolorowo i przede wszystkim książkowo. Wypożyczalnia zaliczona, czytelniany dywan okupiony uśmiechami, rozmowami i oczywiście zaciętą dyskusją książkową. Praca plastyczna i jesienna zakładka zwieńczyły jakże przemiłe, wspólne spotkanie.
Do zobaczenia następnym razem.


03.11.2021


Lekcja biblioteczna i przedszkolne Pajacyki

Grupa wesołych Pajacyków z Przedszkola Niezapominajka odwiedziła naszą rozpromienioną słoneczkiem bibliotekę.
Zakamarki wypożyczalni wprowadziły nas w książkowy nastrój, a Kubusiowa bajeczka przybliżyła obecną jesienną porę roku.
Zwieńczeniem spotkania była wspólnie ozdobiona, Kubusiowa zakładka do książki.
My z naszymi najsłodszymi gośćmi bawiliśmy się wspaniale, liczymy na więcej i do zobaczenia w bibliotece.


03.11.2021


Mała książka 📖 - Wielki człowiek 👧🧒😍

Zapraszamy do biblioteki po wspaniałe Wyprawki Czytelnicze które trafiły do nas w ramach wspaniałej akcji „Mała Książka - Wielki Człowiek”
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie 🥰 !!!

Uczestnikami projektu są zarówno dzieci, które już są czytelnikami, jak i te, które dzięki naszym wspólnym staraniom nimi zostaną. Mamy nadzieję, że dołączy do nas ogromne grono przyszłych miłośników czytania i książek. Zachęcamy i zapraszamy z całego czytelniczego serca !!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trochę szczegółów:
Przyjdź z dzieckiem do biblioteki i odbierz Wyprawkę Czytelniczą w ramach projektu „Mała książka wielki człowiek”!

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała Książka Wielki Człowiek”. Oddział dla Dzieci MBP jest jedną z wielu bibliotek w całej Polsce, w której na dzieci będzie czekać wyjątkowy prezent, czyli Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Serdecznie zapraszamy po odbiór Wyprawki, w której dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w naszym projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl

Zasady udziału dziecka w Projekcie:

 1. do udziału w Projekcie konieczne jest zapisanie dziecka do Biblioteki i wypożyczenie co najmniej jednej książki,
 2. jednemu uczestnikowi przysługuje jedna Wyprawka, niezależnie od tego, ze zbioru ilu bibliotek korzysta,
 3. w Projekcie mogą wziąć również udział dzieci wcześniej zapisane do Biblioteki,
 4. uczestnik Projektu otrzymuje naklejkę za każdorazowe odwiedzenie Biblioteki zakończone wypożyczeniem co najmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego,
 5. po uzbieraniu 10 naklejek czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Po otrzymaniu dyplomu czytelnik może zachować Kartę Małego Czytelnika.

Kartę biblioteczną może założyć tylko dorosły opiekun prawny dziecka i jego obecność jest konieczna do otrzymania Wyprawki.
#dozobaczniawBIBLIOTECE 📚💚
Galeria zdjęć.

20.10.2021


Dwa kosmiczne spotkania
w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej

Z książką na walizkach czyli IX łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami. Akcja ta odbyła się w naszej bibliotece 30 września 2021 roku i w jej ramach mieliśmy okazję gościć aż dwóch wspaniałych pisarzy.

Pierwszym gościem bibliotecznej czytelni był Krzysztof Kochański.
Towarzyszyła mu grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej. Kosmiczny temat, kosmiczny autor o podejściu również nie z tego świata, zabrał zebranych słuchaczy w pasjonującą podróż po magicznym świecie literatury i książek. Jego książka „Wszyscy jesteśmy kosmitami” to zbiór opowiadań science-fiction dla młodych czytelników po które zapraszamy oczywiście do naszej biblioteki.

Kolejnym gościem tego dnia był Paweł Wakuła. Jego książka „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma” również wprowadza nas w świat kosmosu. Rakiety kosmiczne, planety oraz pozaziemskie istoty znajdziemy na kartach jego wspaniałych opowieści. Niecodzienne przygody to wyjątkowa fabuła w sam raz dla naszych ciekawskich czytelników okraszona dużą dozą humoru. Z autorem mieli przyjemność poznać się uczniowie Szkoły Podstawowej w Pukininie.
Podczas spotkań rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, laureaci odebrali wspaniałe nagrody czyli książki naszych gości ufundowane przez Wydawnictwo Literatura. Na koniec nie zabrakło oczywiście pamiątkowych wpisów i wyjątkowych dedykacji wraz z autografami. Najlepsze pracy pojechały na wielki finał do Rząśni.

Na koniec zdradzimy Wam, że podczas rozmowy naszego dyrektora z Redaktor Naczelną Wydawnictwa Literatura Panią Wiesławą Jędrzejczyk narodził się pomysł by dziesiąty, wyjątkowy finał akcji „Z książką na walizkach” odbył się w Rawie Mazowieckiej. Trzymamy więc kciuki by to wspaniałe święto literatury dziecięcej i młodzieżowej zawitało do naszego miasta i biblioteki !!!

Organizatorami akcji są: Wydawnictwo Literatura, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni zaś jej motywem przewodnim jest 100. rocznica urodzin Stanisława Lema.20.10.2021


Wszyscy jesteśmy kosmitami!

Czyli akcja ... Z Książką na Walizkach - IX łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami.
Już jutro (30.09) dwa fantastyczne spotkania w naszej bibliotece - Oddział dla Dzieci i Młodzieży Pl. Piłsudskiego 9
- godzina 10:00 spotkanie z Krzysztofem Kochańskim
- godzina 12:30 spotkanie z Pawłem Wakułą
W spotkaniach wezmą udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej oraz ze Szkoły Podstawowej w Pukininie.
#dozobaczeniawBIBLIOTECE

Z Książką na Walizkach to akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w bibliotekach powiatowych, miejskich i gminnych oraz ośrodkach kultury województwa łódzkiego. Dla wielu dzieci, które po raz pierwszy w życiu mają kontakt z pisarzem, czynny udział w spotkaniu jest niezapomnianym przeżyciem.

Rok 2021 to Rok Stanisława Lema, ogłoszony z okazji 100-lecia urodzin tego znakomitego pisarza gatunku literatury science fiction, wizjonera i filozofa. Dla uczczenia tej rocznicy powstała w Wydawnictwie Literatura seria 100LEM. Wokół książek z tej serii odbędą się spotkania autorskie w ramach akcji „Z książką na walizkach”
(https://www.wydawnictwoliteratura.pl/serie-wydawnicze/100lem)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Organizatorami akcji są: Wydawnictwo Literatura, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni.
Patronat honorowy nad akcją objęli: Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk, Gmina Rząśnia, Łódzkie Czyta

29.09.2021


Lekcja biblioteczna i przedszkolne Motylki

Nasi kolejni goście to Tęczowa Jedyneczka. Z grupą wesołych przedszkolaków zajrzeliśmy do najgłębszych zakamarków bibliotecznej wypożyczalni, a dywan w czytelni wypełniliśmy ulubionymi bajkami dzieci. Wspólnie z maluchami zajrzeliśmy do jesiennego lasu Kubusia Puchatka, a pracą plastyczną ozdobiliśmy kolorowymi liśćmi rysunkowe drzewko.


28.09.2021


Lekcje biblioteczne, czyli spotkania w bibliotece czas start!

Pierwsza grupa małych przedszkolaczków z Przedszkola Niezapominajka to Pszczółki.

Po wakacyjnej przerwie wprowadziliśmy naszych uroczych gości w świat małej myszki, którą przygotowaliśmy wspólnie podczas pracy plastycznej.

Poznanie wypożyczalni i księgozbioru biblioteki zafascynowało przedszkolaków i zaowocowało wypożyczeniem książeczek do czytania w przedszkolu.


22.09.2021


Lekcja biblioteczna i temat jesieni

Grupa Motylków z Przedszkola Niezapominajka przyniosła do naszej biblioteki piękne jesienne słoneczko, uśmiechy i mnóstwo energii. My dla odmiany zrobiliśmy wspólnie typowo jesienny krajobraz z mnóstwem kolorowych liści, a gra jesienne memo przeniosła nas w zbliżającą się porę roku.


22.09.2021


Magiczna kraina książek w parkowej altanie

Wakacje z MBP zakończy plenerowy piknik „W magicznej krainie książek”.
Impreza odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia w altanie w miejskim parku. Zapraszamy!

Głównym punktem pikniku będzie podsumowanie konkursu „Najlepsi Czytelnicy roku 2020”. Do wspólnej zabawy zaproszą wszystkich uczestników zabawy aktorzy teatru Arlekin. Zadbamy również o kreatywne stoliczki, czyli gry, zabawy i malowanki dla najmłodszych. Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie z pacynkową rodzinką, która mieszka w bibliotece.
W pikniku wezmą udział także przyjaciele biblioteki. Dzieci będą mogły usiąść za kierownicą radiowozu i lepiej poznać zawód strażaka. Nie zabraknie lokalnych rękodzielników zrzeszonych w Nieformalnym Stowarzyszeniu Artystów i Twórców Rawskich. Za symboliczną „dyszkę” będzie można pomalować sobie buźkę.
W trakcie zabawy prowadzona będzie kwesta na rzecz małej wojowniczki - Andzi Kocik z Białej Rawskiej.

Z zaproszenia na piknik mogą skorzystać wszyscy chętni. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Czekamy na Was w parku miejskim od godziny 14:00 do 18:00!

W szczególności czekamy na laureatów konkursu „Czytelnik Roku 2020”, tj: Antoninę i Igę Szczepańskie, Alicję Witek, Filipa Kobierskiego, Marię i Gabriela Szafrańskich, Karola i Katarzynę Stankiewicz, Macieja Plutę, Zuzannę i Hannę Śliwkiewicz, Nicolę Olszak, Antoniego Życkiego, Bartosza Warstona, Konstancję Dzierżanowską, Jakuba Pachołka, Jagodę Prasolik, Zuzannę Pytkę, Marię Kubiś, Filipa Tomczyka, Karola Staszewskiego, Natalię Brocką, Michała Majewskiego i Joannę Heleniak.

05.08.2021


#5 Wakacje z MBP 2021
🎂 Świętujemy!

Czy tort 🎂 urodzinowy może być za doskonały? Bóbr, bohater książki Katy Hudson marzył o perfekcyjnych urodzinach. Jeśli chcecie wiedzieć czy jego marzenie się spełniło - zapraszamy po książeczkę do biblioteki 📖😊

W piątek (6.08) wspólnie obchodziliśmy urodziny - były więc tańce na dywanie i urodzinowe pudełko z zadaniami do wykonania 🎁 Solenizant musi mieć tort 🎂 i taką właśnie niespodziankę przygotowaliśmy na słodki poczęstunek. Była też wesoła fotobudka! 📸 Na pamiątkę tygodnia Wakacji z MBP każde dziecko otrzymało biblioteczną przypinkę. Noście je z dumą! 😍🥰💚
Galeria zdjęć.

05.08.2021


#4 Wakacje z MBP 2021
🐺 Wilki i Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek i wilk (a nawet dwa! 🐺🐺). Już wiecie o jaką bajkę chodzi?  🤔Nic z tego! 😄 Tym razem poznaliśmy zupełnie nową odsłonę znanej i lubianej baśni. Pewnego poranka Wielki Zły Wilk postanowił nauczyć czternaście małych wilczków, jak schwytać Czerwonego Kapturka. Kiedy wilczki zastanawiały się czy dziewczynka w czerwonej pelerynie naprawdę istnieje, ich mała siostrzyczka znalazła nową koleżankę. Domyślacie się już kogo? 😉 Jeśli jeszcze nie, polecamy Wam książeczkę „Wielki zły wilk, 14 małych wilczków i czerwony kapturek” autorstwa Christine Naumann-Villemin 📖 Znajdziecie ją oczywiście na półce w naszej bibliotece!
Po przedpołudniowej gimnastyce zajrzeliśmy do wielkiego koszyka, który Kapturek niósł do babci. Czego tam nie było! Od soku malinowego, leków, rękawiczki i maseczki ochronnej począwszy, po kwiaty, cukierki, książki, na baterii i pilocie kończąc 🤭😁 Śmiechu przy odgadywaniu kolejnych rekwizytów było co niemiara.
Po słodkim poczęstunku, na który zaprosiła nas babcia, zabraliśmy się za wykonanie pracy plastycznej. Dziś wilki! 🐺 W końcu bohater tego dnia mógł być tylko jeden! I wcale nie był nim Czerwony Kapturek. Choć zapewniamy, on naprawdę istnieje - mamy na to dokumentację fotograficzną! 📸😉
Galeria zdjęć.

05.08.2021


#3 Wakacje z MBP 2021
👸🤴 Baśniowa Kraina Książek

Królewna Śnieżka, zła Macocha, urokliwy Książę i siedmiu krasnoludów (w piosence!). Bohaterowie znanej baśni opuścili karty bajkowej księgi i zjawili się w naszej bibliotece 📖😊 Środa upłynęła nam na zabawach na królewskim dworze 👸🤴 Skompletowaliśmy garderobę Śnieżki, którą złośliwy pirat ukrył wczoraj księżniczce w naszej czytelni 👠💍👑 Tańczyliśmy, graliśmy w memory i rozpoznawaliśmy księżniczki ze znanych i lubianych przez dzieci bajek 🙂
Po słodkim poczęstunku nabraliśmy sił, żeby ozdobić główki księżniczek i książąt oraz pozować do wspólnych zdjęć 📸
Przypominamy, że nadal czekamy na Wasze pirackie portrety i rysunki 🖍🖌 Mogą je dostarczyć także dzieci, które nie uczestniczą w wakacyjnych bibliozajęciach. Wszystkie obrazki zaprezentujemy na wystawie! 🥰
Galeria zdjęć.

04.08.2021


#2 Wakacje z MBP 2021
Morskie opowieści: Jak piraci skarbu szukali

We wtorek (3.08) szukaliśmy przygód na morzach i oceanach 🏝 Nasza czytelnia zamieniła się w piracki okręt ⛵ Statkiem zawiadywał Czarnobrody, który opowiedział dzieciom historyjkę swojego przyjaciela - pirata Patcha i jego kamratów. Znaleźli oni wiadomość w butelce. Co w niej było? O tym możecie się przekonać wypożyczając z naszej biblioteki książeczkę autorstwa Nathana Reeda 📚😊
Tymczasem Czarnobrody przyznał się, że zapodział 📜 mapę, na której zaznaczył, gdzie ukrył cenny skarb 💰Na szczęście, nasze wilki morskie postanowiły pomóc mu w poszukiwaniach 😉 Odnalezienie kopert ze wskazówkami ⏳🗺🧭 zabrało im dosłownie chwilkę 😍 Po kilku minutach z pudełeczka już wysypywało się złoto (smakowite cukierasy!). Obok skrzyneczki stała butelka, a w niej list. Była to wiadomość od pirata Rabarbara, który gościł u nas w trakcie ferii zimowych. Rabarbar poprosił dzieci, aby wykonały rysunek inspirowany morskimi opowieściami - może być to portret pirata (także naszej pacynki!), obrazek okrętu, bezludnej wyspy lub pirackiego pojedynku 🖍🖌🎨 Format dowolny, technika dowolna. Wszystkie dostarczone rysunki zostaną zaprezentowane na wystawie. UWAGA - mogą je wykonać także dzieci, które nie spędzają „Wakacji z MBP”. Wystarczy podpisany rysunek (do końca tygodnia) dostarczyć do naszej biblioteki 🥰😊
Każdy prawdziwy pirat musi mieć 🦜 papugę, dlatego po słodkim poczęstunku, w części plastycznej naszego spotkania własnoręcznie wykonaliśmy kolorowe ptaszki. Dzieci zabrały je do domu, aby dalej mogły się bawić w piratów! 😉
Galeria zdjęć.

03.08.2021


#1 Wakacje z MBP 2021
🌻 Rwetes w ogrodzie

Pierwszy dzień bibliotecznych wakacji „W magicznej krainie książek” za nami! 📚😊
Narobiliśmy rwetesu w BIBLIOogródku, którym stała się nasza czytelnia 🥰 Poznaliśmy ogrodnika 🤠Pettsona i jego kota 😸 Findusa, bohaterów opowieści autorstwa Svena Nordqvista. Sprawdziliśmy, jakie zwierzątka 🐮🐷🐔 mieszkają na farmie pana McDonalda i czy miauczenie kotka 😻 może mieć wiele znaczeń 😉 Po słodkim poczęstunku przyszła pora na zajęcia manualne. Każde dziecko własnoręcznie wykonało pięknego słonecznika 🌻 I tak zakwitła nam czytelnia 😍😍😍
Jutro kolejna bajeczka i nowi bohaterowie. Jacy? Jeszcze przez chwilkę cichosza 🤫
Do zobaczenia w bibliotece! 💚
Galeria zdjęć.

02.08.2021


Zapraszamy do Magicznej Krainy Książek

Zajęcia literacko-plastyczne oparte na znanych i lubianych bajeczkach to nasza propozycja na spędzenie lata w mieście. Zajęcia odbędą się w pierwszym tygodniu sierpnia.

Ze letnią ofertą startujemy w poniedziałek, 2 sierpnia. Przez cały tydzień będziemy proponować najmłodszym spotkania z dobrą literaturą. Codzienne zajęcia rozpocznie wspólne czytanie bajeczki. Później przyjdzie pora na zabawy animacyjne i kreatywny kącik plastyczny. Nie zabraknie uwielbianych przez najmłodszych zagadek, malowanek i gier. Zajęcia rozplanowane zostały na godzinę (zaczną się codziennie punktualnie o godzinie 11:00). Będą się odbywać w czytelni bibliotecznego Oddziału dla Dzieci (przy Placu Piłsudskiego 9). Uwaga - na zajęcia obowiązują zapisy. Chęć udziału dziecka w spotkaniach należy zgłosić pod numerem telefonu 535 282 791. Liczba miejsc ograniczona.
Wakacje z MBP zakończy plenerowy piknik „W magicznej krainie książek”. Impreza odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia w altanie w miejskim parku. Jego głównym punktem będzie podsumowanie konkursu „Najlepsi Czytelnicy roku 2020”. W pikniku wezmą udział także przyjaciele biblioteki - policjanci, strażacy, lokalni rękodzielnicy.
W trakcie zabawy prowadzona będzie kwesta na rzecz małej wojowniczki - Andzi Kocik z Białej Rawskiej.

05.07.2021


Na(DĘTA) impreza

Kochani serdecznie zapraszamy do altany w Parku Miejskim gdzie odbędzie się już w najbliższą sobotę (03.07) wyjątkowy koncert naszych przyjaciół
z Orkiestra OSP Rawa Mazowiecka
Nas i naszego kolorowego stanowiska oczywiście również nie zabraknie
Zapisujcie - sobota 3 lipca od godziny 19:00 w naszym cudownym parku
Trzymajcie kciuki za pogodę i do zobaczenia

02.07.2021


Witamy dzisiaj lato MDK MBP

Raz jeszcze dziękujemy Grzegorzowi Klimczakowi dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury za zaproszenie, aby wspólnie powitać lato
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze kolorowe stoisko i chcieli się z nami pobawić!
My bawiliśmy się z Wami świetnie Po zdjęciach widać, że Wy z nami również

Do zobaczenia w bibliotece i na kolejnej plenerowej imprezie już w najbliższą sobotę, 3 lipca! Tym razem skorzystamy z zaproszenia Orkiestra OSP Rawa Mazowiecka, widzimy się, jak pozwoli pogoda, w parku miejskim
Galeria zdjęć.

02.07.2021


Powitanie lata i wakacji 

My będziemy!
I nasze pacynki też
I mamy nadzieję, że Was również nie zabraknie
Do zobaczenia!

02.07.2021


Dzień taty 

Tata jest tak samo ważny jak mama ... a jak mama wyjedzie to nawet ważniejszy
W taki dzień jak dziś, nie może zabraknąć dobrej książki Kochani tatusiowie z okazji Waszego święta ślemy najserdeczniejsze życzenia, a naszych czytelników zapraszamy do biblioteki, aby sięgnąć po jedną z naszych propozycji

Spędźmy ten dzień z najlepszymi historiami, gdzie głównym bohaterem jest nie kto inny tylko - tata
Wspólne czytanie będzie dla niego wyjątkowym prezentem
Do zobaczenia w bibliotece

02.07.2021


Podziękowania od naszych przyjaciół
z Przedszkola Tęczowa Jedyneczka     

Pięknie dziękujemy za cudowne podziękowania . Udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” był dla nas zaszczytem i prawdziwą przyjemnością
Jeśli Wy też chcecie posłuchać bajeczki, którą nagraliśmy specjalnie dla maluchów
z Przedszkole Miejskie nr 1 "Tęczowa Jedyneczka", wystarczy kliknąć w link
https://fb.watch/65_jRpTXQm/

02.07.2021


Dzień Dziecka z Miejską Biblioteką Publiczną

Cudownie było Was gościć!
Zobaczcie, jak wspaniale bawiliśmy się podczas Dnia Dziecka z MBP
Był gry i zabawy, malowanki oraz zgadywanki, całe niebo balonów
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/568172894373787 i moc nagród
Gwar, radość i mnóstwo wspaniałej zabawy Wspólne ozdabianie drzewka uśmiechniętymi buziami
Obiecaliśmy niespodziankę i była niespodzianka Wydanie specjalne cyklu "Chodź, opowiem Ci bajeczkę" Specjalnie dla Was czytali wyjątkowi goście - państwo Ewa i Piotr Irla, czyli burmistrz naszego miasta wraz z małżonką

Pięknie dziękujemy za udział w naszym czytelniczym cyklu i wspaniałą interpretację jednej z baśni braci Grimm https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/524194712100355
Galeria zdjęć.

02.07.2021


Dzień Dziecka MDK MBP

Ach, jakież to było wspaniałe popołudnie!! Pokazy cyrkowe i moc zabawy i mnóstwo roześmianych buziek, z pewnością wszyscy bardzo już tęskniliśmy za spotkaniami w plenerze

Dziękujemy Grzegorzowi Klimczakowi dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury za zaproszenie do współorganizacji tego radosnego i pięknego święta. Wspaniale, że mogliśmy stać się częścią pierwszej po długim lockdownie imprezy, w dodatku dla najmłodszych Radość dzieci bezcenna !!!
Galeria zdjęć.

02.07.2021


„Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ!” Wielki finał

Altana w miejskim parku pięknie rozbłysła! Wszystko za sprawą uczestników konkursu "Bo ja lubię błyszczeć!". Nagrody już rozdane, wkrótce powstanie filmik promujący noszenie odblasków.

Konkurs, który zorganizowaliśmy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej skierowany był do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu rawskiego. Zadanie polegało na ułożeniu wierszyka zachęcającego do noszenia odblasków. Otrzymaliśmy dokładnie 58 prac. Każdy z autorów został doceniony.
Gratuluję Wam talentu i zrozumienia tego jakże ważnego tematu - podkreślił dyrektor Zbigniew Pacho podsumowując literacką zabawę. - Wszystkie wierszyki były super - pochwaliła insp. Anna Dyśko, Komendant Powiatowy Policji. - Bardzo miło się je czytało i pragnę podkreślić, że zwycięzcami tego konkursu jesteście wszyscy, dlatego, że bezpieczeństwo jest dla Was tak samo ważne, jak dla nas policjantów. Jeśli mamy takich sojuszników, bezpieczeństwo w naszym mieście jest pewne.
Komisja konkursowa przyznała 6 równorzędnych nagród i 10 wyróżnień. Dodatkowo przyznaliśmy wyróżnienie plastyczne oraz nagrody Komendanta KPP i Dyrektora MBP. Nikt jednak nie odszedł bez nagrody. Każde dziecko otrzymało odblaskowe szelki sygnowane logo biblioteki i policji oraz odblask i kalendarz. Miło nam, że w naszej uroczystości w miejskim parku wziął udział burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.
Nagrodą dodatkową dla laureatów będzie filmik promujący noszenie odblasków. Zaprezentujemy w nim sześć najlepszych wierszyków konkursowych docenionych przez komisję. Wystąpią w nim oczywiście ich autorzy.

Dziękujemy za wsparcie głównym sponsorom nagród - Radiu Łódź oraz firmie PSB Mrówka. Podziękowania należą się także patronom medialnym, którzy promowali nasz konkurs: portalom kochamrawę.pl i erawa.pl, Radiu Łódź i Radiu Victoria oraz tygodnikowi Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy.


Równorzędne NAGRODY za najlepsze prace otrzymali:
Adam Jakubiński, Franciszek Kowalczyk, Klaudia Konstancja Kuba, Igor Mikina, Roksana Sapelecka, Aleksandra Sokulska.

WYRÓŻNIENIA: Jan Binkiewicz, Aleksander Chojecki, Michalina Cichowicz, Weronika Gajewska, Gabriel Jastrzębski, Aleksandra Rudzińska, Zofia Stefańska, Klaudia Woszczyk, Liliana Wyderka, Zofia Żebrowska.

Wyróżnienie plastyczne (za dodatkowe zobrazowanie wierszyka) otrzymał Kacper Chmal.

NAGRODĘ KOMENDANTA KPP w RAWIE MAZOWIECKIEJ otrzymała Klaudia Woszczyk.

NAGRODĘ DYREKTORA MBP w RAWIE MAZOWIECKIEJ otrzymała Zofia Żebrowska.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Są to: Kornel Ostrowski, Maks Ostrowski, Szymon Włodarski, Julia Lusa, Natalia Dośpiał, Amelia Krawczyk, Bartosz Mika, Maria Trójkowska, Nicola Bąk, Julia Bąk, Anna Chmielewska, Hanna Król, Karol Kowalczyk, Oskar Trębacz, Maria Szafrańska, Gabryś Szafrański, Nikola Dziąg, Maja Zając, Blanka Lech, Aleksandra Żotkiewicz, Jagoda Aleksandrowicz, Anna Kumanowska, Igor Szczerkowski, Jowita Tamoń, Szymon Łęczycki, Filip Kobierski, Zuzanna Dembska, Filip Binienda, Julia Dębska, Maria Kuba, Bartosz Kędzierawski, Marcelina Szpakowska, Oliwier Kubik, Jakub Lewandowski, Vanessa Czernek, Wiktoria Bors, Mateusz Jakóbiak, Lena Kuchta, Ania Chustecka, Mateusz Boguszewski, Nadia Domańska.
Galeria zdjęć.

10.06.2021


„Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ!”

Zapraszamy wszystkich uczestników na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się ósmego czerwca 2021 r. w altanie rawskiego parku o godzinie 17:00. W razie niepogody przenosimy się do Oddziału dla Dzieci naszej biblioteki.

Do zobaczenia !!! :-)

04.06.2021


Dzień Dziecka w MBP Oddział dla Dzieci

Zapraszamy w tym wyjątkowym dniu do magicznej krainy książek 
Z książką za pan brat, od najmłodszych lat  

31.05.2021


'Ale Cyrk!'

Kochani, gdybyście chcieli się z nami zobaczyć - wybierzcie się na zielony placyk przy Miejski Dom Kultury im.Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej My również będziemy na plenerowej imprezie 'Ale Cyrk!' Razem z naszą pacynkową rodzinką oczywiście
Szukajcie naszego teatrzyku i kolorowych stolików z krzesełkami. Będziemy się razem bawić już od godziny 16:00 Do zobaczenia

02.07.2021


Cała Polska czyta Dzieciom

Tegorocznej XX edycji akcji #CałaPolskaCzytaDzieciom przyświecało hasło #LubimyCzytaćPolskichAutorów. Zaczęliśmy kultową "Lokomotywą" Juliana Tuwima która jest hymnem akcji. Zaś na wielki finał nie mogliśmy więc wybrać innej literatury jak uwielbiane przez najmłodszych wiersze Jana Brzechwy które przeczytały Wam nasze pacynki. Nagrania z wierszykiem pojawiały się co godzinę. Dziękujemy, że z nami byliście
#CałaRawaCzytaDzieciom #CzytamyBrzechwę

#ChodźOpowiemCiBajeczkę
#CałaRawaCzytaDzieciom
#CałaPolskaCzytaDzieciom
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/176065634446992
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/172151731514686
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/2943927929213104
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/620122352717467
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/506443657073156
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/384002806309582
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/355349405929041


02.07.2021


Dzień Mamy w Oddziale dla Dzieci MBP

Drogie Mamy - bardzo Was kochamy!
Bądźcie zdrowe, szczęśliwe i doceniane każdego dnia
Od nas dla Was wyjątkowy wiersz Pana Lekturka
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/540242880688175

02.07.2021


Piszą o nas

Dzieci pokochały nasz pacynkowy teatrzyk
I to jak!! Pięknie DZIĘKUJEMY przedszkolakom i wspaniałym ciociom z Sadkowic za cudownie ciepłe przyjęcie i fantastyczną atmosferę na bibliotecznych zajęciach

Pozdrawiamy serdecznie, do zobaczenia!
http://www.zssadkowice.pl/index.php?id=tresc&idx=2079

02.07.2021


Lekturków dwóch

Dzień Bliźniąt i niezwykła wizyta w naszej bibliotece
19 maja przypada święto, które powinno być celebrowane podwójnie bo to w końcu Dzień Bliźniąt i ... dokładnie tak było, ponieważ zawitał u nas ... uwaga, uwaga ... brat bliźniak Pana Lekturka.
Pan Opracowanko bardzo stęsknił się za dawno niewidzianym bratem i oczywiście za pozostałą częścią pacynkowej rodzinki , więc radości było co niemiara. Wspólne zwiedzanie biblioteki, rozmowy, śmiechy
Cudowna wizyta cudowne święto cudowna rodzinka
#dozobaczeniawBIBLIOTECE
Galeria zdjęć.

02.07.2021


Dzień dobrych uczynków

Dziewiętnastego maja świętujemy dzień dobrych uczynków
Bezinteresowne, pomocne, potrzebne ... dające tyle satysfakcji
Wspólnie dla drugiego człowieka, dla środowiska, dla zwierząt
Zróbmy coś dobrego, to nic nie kosztuje a sprawia wiele radości
Do dzieła kochani
kropki&kreski

02.07.2021


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

Dzień Książki w Bibliotece
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do wspólnej zabawy.

Z książką za pan brat od najmłodszych lat! - propozycja dla najmłodszych czytelników

 1. W krainie bajki i baśni, czyli zagadki z bibliotecznej szufladki - dziecko odpowiadając na 3 zagadki otrzymuje nagrodę (np. książki, kolorowanki, małe puzzle, plakietki, balony, lizaki).
 2. Bajkowe puzzle - dziecko gdy ułoży obrazek otrzyma upominek(np. książki, kolorowanki, małe puzzle, plakietki, balony, lizaki).
 3. Kolorowanki: smoki, rycerze, róże - dziecko za samodzielne pokolorowanie obrazka otrzyma upominek (np. książki, kolorowanki, małe puzzle, plakietki, balony, lizaki).
 4. W domu zrobione do biblioteki przyniesione - każde dziecko, które odwiedzając bibliotekę przyniesie ze sobą własnoręcznie wykonany rysunek ulubionej postaci z bajek otrzyma upominek (np. balon, plakietka, zakładka).

Łamańce językowe dla odważnych, czyli czytam sam! - propozycja dla dzieci i młodzieży szkolnej

 1. Quiz wiedzy o Światowym Dniu Książki - za rozwiązanie uczestnik otrzymuje upominek (plakietkę, zakładkę książkową, słodycze).
 2. Łamańce językowe - uczestnik losuje kopertę z fragmentem wiersza, a za odczytanie na głos otrzymuje upominek (plakietkę, zakładkę książkową, słodycze).

Świętujemy przez cały dzień, zapraszamy od godz. 9.00 do 17.00.

23.04.2021


„Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ” - WIELKI FINAŁ
Kochani,
na konkurs „Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ!” wpłynęło dokładnie 57 wierszyków! Komisja konkursowa miała nie lada zadanie, by wybrać najlepsze z najlepszych. Czas poznać laureatów!

Konkurs, który zorganizowaliśmy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej skierowany był do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu rawskiego. Zadanie polegało na ułożeniu wierszyka zachęcającego do noszenia odblasków. Komisja konkursowa otrzymała komplet ponumerowanych wierszyków i każdemu miała przyznać punkty w skali od 1 do 5. Po zsumowaniu punktów, poznaliśmy zwycięzców:

Równorzędne NAGRODY za najlepsze prace otrzymują:
- Adam Jakubiński,
- Franciszek Kowalczyk,
- Klaudia Konstancja Kuba,
- Igor Mikina,
- Roksana Sapelecka,
- Ola Sokulska.

WYRÓŻNIENIA:
- Jan Binkiewicz,
- Aleksander Chojecki,
- Michalina Cichowicz,
- Weronika Gajewska,
- Gabriel Jastrzębski,
- Aleksandra Rudzińska,
- Zofia Stefańska,
- Klaudia Woszczyk,
- Liliana Wyderka,
- Zosia Żebrowska.

Wyróżnienie plastyczne (za dodatkowe zobrazowanie wierszyka) otrzymuje Kacper Chmal.

NAGRODĘ KOMENDANTA KPP w RAWIE MAZOWIECKIEJ otrzymuje Klaudia Woszczyk.

NAGRODĘ DYREKTORA MBP w RAWIE MAZOWIECKIEJ otrzymuje Zosia Żebrowska.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają nagrody pocieszenia. Są to: Kornel Ostrowski, Maks Ostrowski, Szymon Włodarski, Julia Lusa, Natalia Dośpiał, Amelia Krawczyk, Bartosz Mika, Marta Trójkowska, Nicola Bąk, Julia Bąk, Anna Chmielewska, Hanna Król, Karol Kowalczyk, Oskar Trębacz, Maria Szafrańska, Gabryś Szafrański, Nikola Dziąg, Maja Zając, Blanka Lech, Aleksandra Żotkiewicz, Jagoda Aleksandrowicz, Anna Kumanowska, Igor Szczerkowski, Jowita Tamoń, Szymon Łęczycki, Filip Kobierski, Zuzanna Dembska, Filip Binienda, Julia Dębska, Maria Kuba, Bartosz Kędzierawski, Marcelina Szpakowska, Oliwier Kubik, Jakub Lewandowski, Vanessa Czernek, Wiktoria Bors, Mateusz Jakóbiak, Lena Kuchta, Ania Chustecka, Mateusz Boguszewski, Nadia Domańska.

Chcielibyśmy jak najszybciej wręczyć Wam nagrody, ale zależy nam, aby zrobić to z należytą oprawą. Dlatego też prosimy o odrobinę cierpliwości. Czekamy na złagodzenie obostrzeń związanych z lockdownem. Mamy nadzieję, że po długim weekendzie majowym będziemy mogli zorganizować oficjalne podsumowanie naszej zabawy. Na bieżąco będziemy Was informować o dalszych ustaleniach w tej sprawie.

Komisja konkursowa obradowała w składzie:
- insp. Anna Dyśko, Komendant Powiatowy Policji w Rawie Mazowieckiej,
- Zbigniew Pacho, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej,
- mł. asp. Małgorzata Lewandowska, KPP w Rawie Mazowieckiej,
- Katarzyna Kwapisiewicz, bibliotekarz, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Rawie Mazowieckiej,
- Agata Sadowska, bibliotekarz MBP Oddział dla Dzieci w Rawie Mazowieckiej.


22.04.2021


Bo ja lubię błyszczeć - komunikat

Kochani, ważna informacja 
Dosłownie zasypaliście nas wierszykami promującymi noszenie odblasków! Niezmiernie nas to cieszy. Komisja konkursowa potrzebuje jednak więcej czasu, aby się z nimi dokładnie zapoznać i wybrać najlepsze z najlepszych.
Dajemy więc znać, że intensywnie pracujemy. Wyniki konkursu podamy w środę, 21 kwietnia 2021 r. Mamy nadzieję, że do tego czasu będziemy wiedzieli cokolwiek więcej odnośnie łagodzenia obostrzeń (oby!) i podamy również szczegóły oficjalnego podsumowania naszej zabawy.

Dziękujemy i #dozobaczeniawBIBLIOTECE

14.04.2021


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 

Sięgnijcie w tym dniu po wyjątkowe pozycje w literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej.
Propagujemy wiedzę na temat tego zjawiska, wybierając książki uświadamiające istotę problemu i walkę z dyskryminacją czy odrzuceniem.

Kochamy kolor zielony, ale dziś nasza biblioteka jest niebieska 
https://www.facebook.com/110847194132308/videos/2993306100940163

13.04.2021


Kto z nas nie czytał Brzydkiego kaczątka?
A może maleńkiej Calineczki?

Wszyscy znamy ponadczasowe baśnie Hansa Christiana Andersena.
Dziś, 2 kwietnia obchodzimy rocznicę urodzin uwielbianego na całym świecie autora poczytnych baśni, jak również celebrujemy specjalne święto - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - tym samym rozpowszechniając oraz wspierając czytanie przez najmłodszych 

Link do bajki - https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/753090988912430

13.04.2021


Kubusiowy Prima Aprilis - biblioteczny teatrzyk

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele długo szukali "Prima Aprilisa". Jak zakończyły się te poszukiwania? Koniecznie posłuchajcie i dajcie znać czy Wam również udało się zrobić komuś psikusa 
Link do bajki - https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/451931762742813

13.04.2021


Konkurs POSZUKIWACZE WIOSNY - rozstrzygnięty! 🙆‍♂️🙆‍♀️

Ilość niesamowitych fotografii, która do nas dotarła przeszła najśmielsze oczekiwania. 😮😃

Zwycięzcami w konkursie zostali:

1️⃣ miejsce otrzymuje Maciej Binkiewicz
2️⃣ miejsce trafia do Antoniny Zielińskiej
3️⃣ miejsce zajmuje Karol Staszewski

Wyróżnienia trafiają do rąk następujących uczestników:

 • Aleksandra Głodek
 • Filip Golizda
 • Filip Kobierski
 • Gabryś Szafrański
 • Igor Mikina
 • Jakub Kłos
 • Jakub Lewandowski
 • Joanna Majchrzak
 • Karolek Woszczyk
 • Amelia Kostrzewska
 • Kacper Kostrzewski
 • Kuba Szałwiński
 • Lena Binkiewicz
 • Maja Golizda
 • Maja Jakubiak
 • Maja Zając
 • Marysia Szafrańska
 • Mateusz Boguszewski
 • Michał Pawełek
 • Nela Winiatorska
 • Hania Sępińska
 • Zosia Sępińska
 • Weronika Gajewska
 • Wiktoria Gajewska
 • Pawełek Woszczyk

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. 🤗😍

Do zobaczenia w bibliotece! 🙋‍♀️🙋‍♂️
https://www.facebook.com/628843270512970/videos/288577695982435

26.03.2021


Biblioteczna Pacynkowa Rodzinka w Przedszkolu

Piąty przystanek pacynkowego teatrzyku to Przedszkole Miejskie nr 1 Tęczowa Jedyneczka.

Lula i Kropek mieli przyjemność gościć wraz z ciociami z biblioteki w grupie Słoneczek i Krasnoludków.

Słoneczka wysłuchały ulubionej bajki Luli tj. Koala, który się trzymał, natomiast Kropek zaprezentował Krasnoludkom bajkę pt. Bajeczne opowieści o krasnoludkach.

26.03.2021


Biblioteczna Pacynkowa Rodzinka w Przedszkolu i Szkole Podstawowej

Czwarty przystanek pacynek i cioć to wyjazd w nieznane. Czyli poza obszar naszego miasta. Pacynki zawędrowały aż do dzieciaków ze Szkoły Podstawowej i oddziału przedszkolnego w Trębaczewie.

Tym razem to Lula na zmianę z Kropkiem, wspólnie z przedszkolakami przeczytali bajkę pt. Kotki z płotka czyli od jednego do dziesięciu i z powrotem.

Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej podjęli wyzwanie zagadkowe i pochwalili się wybitną znajomością lektur i uniwersalnych baśni.

26.03.2021


Biblioteczna Pacynkowa Rodzinka w Przedszkolu

Trzeci przystanek Luli, Kropka, cioci Ani i cioci Agaty to Przedszkole Miejskie nr 2 Niezapominajka.

Tym razem pacynki trafiły do grupy Żabek i zaprezentowały swoją ulubioną bajkę pt. Żyrafy nie umieją tańczyć. Maluszki tym razem wprowadziły w kolorowanki Luli i Kropka barwy nadchodzącej wiosny.

26.03.2021


Biblioteczna Pacynkowa Rodzinka w Szkole Podstawowej

Drugi przystanek Luli i Kropka to Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej. Pacynki do współpracy zaprosiły dyrektora MBP Zbigniewa Pacho. Użyczył on głosu pacynce pirata i wraz z Lulą i Kropkiem przeczytali bajkę pt. Kacper i piraci.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć pacynkowych kolorowanek, które uczniowie wycięli z papieru i ozdobili patyczkiem od lodów tworząc własne papierowe postacie.

26.03.2021


Biblioteczna Pacynkowa Rodzinka w przedszkolu

Lula i Kropek wraz z ciocią Anią i ciocią Agatą odwiedziły Przedszkole Miejskie nr 3 Bajkowy Zakątek. Grupa Motylków jako pierwsza przyjęła biblioteczny debiut pacynek.

Spotkanie zaowocowało bajeczką pt. CII, CICHUTKO..., przeczytaną przez Lulę oraz kolorowanki z postaciami naszych pacynkowych bohaterów, czyli Lulą i Kropkiem.

26.03.2021


Biblioteka miejscem przyjaznym dla Wszystkich
#SkarpetkoweWyzwanie
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego Dnia Wiosny, to także Dzień Kolorowych Skarpetek 🧦 . My również przyłączyliśmy sie do tej wspaniałej akcji. Na naszym profilu FB pojawiło się mnóstwo cudownych zdjęć kolorowych stópek naszych czytelników.

Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa
https://www.facebook.com/mbpdzieci/photos/a.628848563845774/4004371332960130/


26.03.2021


Jeżycjada w MBP Oddział dla Dzieci

22.03.2021


„Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ” - konkurs literacki
Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej serdecznie zapraszają do udziału w konkursie literackim „Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ”.

Konkurs adresowany jest do przedszkolaków i uczniów klas 0-III szkół podstawowych. Ma na celu promowanie noszenia elementów odblaskowych, które mają znaczący wpływ na poprawę widoczności na drodze.

Konkurs polega na ułożeniu wierszyka zachęcającego do używania odblasków. Może mieć on formę rymowanki lub wiersza białego. Forma dowolna, ważne, aby wpisywał się w temat przewodni słownej zabawy. Ważne: autorzy oceniani będą indywidualnie - jedna osoba może zgłosić jeden wierszyk.

Na prace czekamy do 31 marca 2021 r.
Można je dostarczyć:

 • drogą mailową pisząc na adres: mbpdzieci@wp.pl
 • wysyłając przez wiadomość prywatną profilu bibliotecznego MBP Rawa Mazowiecka Oddział dla dzieci
 • osobiście do siedziby MBP Oddział dla Dzieci mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego 9 w Rawie Mazowieckiej.

Autorzy najciekawszych, zdaniem powołanej przez organizatorów komisji, wierszyków - zostaną nagrodzeni. Autorzy najlepszych prac zostaną także zaproszeni do udziału w nagraniu (filmik) promującym noszenie elementów odblaskowych.

Uwaga - udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie i przewarzanie danych osobowych oraz wizerunku uczestnika na potrzeby promocyjne konkursu.

Głównym celem konkursu jest promowanie używania elementów odblaskowych jako stałego elementu ubioru czy bagażu (torebki, plecaka itp.). Udział w konkursie to ciekawa forma edukacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtowania prawidłowych postaw i zachowania dzieci na drodze.

Pliki do pobrania:
   Klauzula konkurs Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ MBP
   Konkurs - DO PODPISANIA PRZEZ OPIEKUNA

Patroni medialni:
   Radio Łódź
   Radio Victoria
   Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy
   KochamRawe.pl
   eRawa.pl


09.03.2021


MARZEC W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

 1. KSIĄŻKI MIESIĄCA!
  W tym miesiącu do wypożyczania i czytania szczególnie polecamy wszystkie książki Joanny Kulmowej.
  Na naszej półeczce znajdziecie pozycje takie jak: Nibywszystko, Niebo nad miastem, Wybór wierszy dla dzieci, Moje zasypianki, Wio, Leokadio, Pan Przekorneliusz, Kulmowa dzieciom. Swoje urodziny autorka poczytnych książek dla dzieci obchodzi 25 marca.
  Zachęcamy bardzo serdecznie do sięgnięcia po kilka tytułów polecanej w tym miesiącu autorki.

 2. MARCOWE KOLOROWANKI
  Na dzieci odwiedzające bibliotekę czekają kolorowanki związane z miesiącem MARCEM:
  • Pani Wiosna
  • Przebiśniegi
  • Motylek
  • Bocian
  Każdy Klubowicz może wybrać sobie kolorowankę (jedną lub więcej) i w domowym zaciszu oddać się pracy twórczej.

 3. KONKURS FOTOGRAFICZNY - Poszukiwacze wiosny
  Zachęcamy tych małych i dużych czytelników do udziału w naszym wiosennym konkursie. Z racji zbliżającej się wiosny - swoje kalendarzowe święto obchodzi 20 marca - my proponujemy naszym uzdolnionym czytelnikom uważnie otworzyć oczy i uszy.
  Pokażcie jak szukacie wiosny!
  Ta pora roku zachwyca nie tylko nowymi kolorami, ale jest wspaniałą okazją do wycieczek po lesie, parkach czy choćby własnych ogrodach.
  Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
  To proste! Wystarczy uchwycić na zdjęciu okiem aparatu, pierwsze oznaki budzącej się wiosny. Rozejrzyjcie się uważnie, znajdźcie pomysł i przyślijcie jedno ze zdjęć do nas. Poproście o pomoc rodziców i wspólnie zabawcie się w poszukiwaczy.
  Wszystkie prace zostaną wydrukowane i zawisną w naszej bibliotece. Upominki i nagrody powędrują do wszystkich rąk.
  Nie czekaj! Uważnie się rozglądaj. Sfotografuj coś wiosennego i uchwyć to na kadrze zdjęciowym.
  Na prace czekamy do 28 marca!

 4. USZATKOWE PUDEŁKO
  Dziecko za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki otrzyma biblioteczny emblemat (np. sylwety jesiennych liści, śnieżynki) który będzie mogło w domu pokolorować. Taki pokolorowany emblemat z dopisanym przez rodzica imieniem i nazwiskiem dziecka (oraz nr kontaktowym tel.) trzeba wrzucić do „USZATKOWEGO PUDEŁKA”. W każdy pierwszy czwartek miesiąca wylosujemy pięć emblematów i nagrodzimy naszych małych czytelników. Częstotliwość wizyt w bibliotece zwiększa szansę na wygraną.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY01.03.2021


KONKURS SERDUSZKOWA PRACA PLASTYCZNA

Dzień kota już za nami.

Nasza biblioteka została wzbogacona o wyjątkową galerie kocich buziek... Możecie ją oglądać na korytarzu naszej placówki, do czego z ogromną przyjemnością zachęcamy.
Autorzy prac wykazali się ogromną pomysłowością, a każdy kociak jest jedyny w swoim rodzaju. Ilość prac przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
Konkurs rozpoczął się 1 lutego i trwał aż do 21 lutego br. W konkursie wzięło udział 21 chętnych uczestników. Nagrody powędrowały do wszystkich z dzieci, a nasza galeria będzie dla Was dostępna do końca miesiąca.

Nie możecie tego przegapić.
Zapraszamy wszystkich do biblioteki.
Warto zobaczyć wszystkie prace na żywo!

24.02.2021


Dzień Kota w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Czy koty mogą promować czytelnictwo? W naszej bibliotece z pewnością! We wtorek, 17 lutego przez cały dzień mieliśmy kota na punkcie... kota!

Każda forma promowania czytelnictwa, naszym zdaniem, jest dobra. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać do tego celu miłe święto miauczących czworonogów. Pojawił się u nas sam Don Kotleone (zbieżność nieprzypadkowa!) z propozycją nie do odrzucenia dla naszych Czytelników.
Chcecie wiedzieć jaką? Zajrzyjcie na nasz facebook'owy profil.
https://www.facebook.com/bibliotekarawa/videos/2973421756221721.

Przygotowaliśmy też filmik dla najmłodszych - specjalne wydanie „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”. Zaproponowaliśmy historię jednego z najbardziej znanych bajkowych kotów - Kota w butach.
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/1325697931137501

Nie zabrakło oczywiście kocich, książkowych polecanek. W wypożyczalni dla dorosłych przygotowaliśmy także tematyczną wystawkę. Chętni mogli zabrać książkę o kocie lub z kotem w tytule do domu.

Dziękujemy za wspólną zabawę i piękne zdjęcia kotów, którymi podzielili się z nami nasi kochani Czytelnicy.

Niebawem kolejne czytelnicze akcje. Warto śledzić nasz profil i stronę. Do zobaczenia w bibliotece!

22.02.2021


WALENTYNIKI w bibliotece
#ZakochajsięwCzytaniu

Po udanych feriach i wspólnym świętowaniu Dnia Babci i Dziadka przyszła pora na święto miłości. W naszej bibliotece obchodziliśmy je już od piątku, 13 lutego. Oddział dla dzieci przystroiły czerwone baloniki w kształcie serduszek, które unosiły się nad regałami pełnymi książek. Na małych czytelników czekały serduszkowe lizaczki i biblioteczne zakładki. Wyjątkową niespodzianką był spektakl teatralny Teatru Arlekin. Urocze przedstawienie „O księciu nieśmiałym i śmiałej księżniczce” cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów. Można było obejrzeć oczywiście on-line. Bibliotekarki przygotowały także książkowe, tematyczne polecanki. Klub Przyjaciół Misia Uszatka także działa w tym miesiącu w miłosnych klimatach. Do „Uszatkowego Pudełka” trafiają pokolorowane przez dzieci serduszka. Czekamy również na serduszkowe prace plastyczne. Wszystkie buźki walentynkowych kotków zostaną pod koniec lutego zaprezentowane na bibliotecznej wystawie.

Nie zapomnieliśmy również o naszych dorosłych czytelnikach. Na nich czekały czekoladowe serca, a także nasze biblioteczne zakładki do książek. Na naszym facebook'owym profilu już od początku lutego polecaliśmy najlepsze literackie #RomanseWszechczasów. W wypożyczalni natomiast przygotowaliśmy wystawkę książek z czerwonymi okładkami. Codziennie zmieniała ona swoją formę, ponieważ nasi czytelnicy chętnie zabierali wybrane pozycje do domu. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia w bibliotece!

19.02.2021


Biblioteczna niespodzianka walentynkowa!

Kochani czytelnicy, mali i duzi 🙂🙃😉

Specjalnie dla Was, Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci przygotowała wyjątkową niespodziankę walentynkową. 🤗🎁🎉

Teatr Arlekin wystąpi dla Was ze swoim wspaniałym spektaklem pt. „O księciu nieśmiałym i śmiałej księżniczce”. 👸🤴

Link do strony przedstawienia online zostanie podany na naszym profilu facebookowym. 👩‍💻🧑‍💻👨‍💻

Nie może Was zabraknąć kochani, widzimy się punktualnie o 17 i wspólnie oglądamy teatralny występ.

Do zobaczenia. 👋

12.02.2021


NAJLEPSZY CZYTELNIK 2020 ROKU

Kochani czytelnicy mali i duzi!  🙆‍♀️🙆‍♂️

Konkurs „Najlepsi Czytelnicy 2020 roku” został rozstrzygnięty. 🤗
Wyłonieni zwycięzcy pochodzą z trzech kategorii wiekowych:
👉 najlepsi czytelnicy w kategorii do lat 5
👉 najlepsi czytelnicy w kategorii wiekowej 6-12 lat
* najlepsi czytelnicy w kategorii wiekowej 13-15 lat

Wśród wybranych kategorii odszukajcie kochani numery swoich kart bibliotecznych. 🧐

W kategorii wiekowej do lat 5 najwięcej wypożyczeń zanotowali czytelnicy, których karty biblioteczne mają następujące numery:

 1. 16091 (numer karty) - 466 (ilość wypożyczeń)
 2. 15317 - 256
 3. 15416 - 236
 4. 15455 - 207
 5. 15326 - 180
 6. 15370 - 176
 7. 18748 - 166
 8. 16155 - 164
 9. 15316 - 156
 10. 15425 - 147

W przedziale wiekowym do 6 -12 lat, czyli kategorii, w której dzieci stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu, postanowiliśmy wyróżnić 11 osób. 🤩

Tak więc najwięcej wypożyczeń odnotowaliśmy na kontach czytelników posługujących się kartami o numerach:

 1. 15375 - 531
 2. 15102 - 470
 3. 16323 - 297
 4. 16115 - 212
 5. 16878 - 177
 6. 16776 - 153
 7. 18660 - 144
 8. 15246 - 129
 9. 16212 - 126
 10. 15328 - 123
 11. 16672 - 120

W kategorii wiekowej 13-15 lat najwięcej wypożyczeń zanotowali właściciele kart bibliotecznych o numerach:

 1. 16933 - 52
 2. 10164 - 36
 3. 13114 - 34

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym! 👌👏

Zapraszamy do aktywnego udziału w tegorocznym konkursie "Najlepsi Czytelnicy 2021 r." 👈👍

Z uwagi na sytuację epidemiczną zdecydowaliśmy się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odsunąć odrobinę w czasie i zorganizować ją na przełomie maja i czerwca, mając nadzieję, że będziemy mogli zaprosić wszystkie dzieci na specjalnie przygotowaną z tej okazji niespodziankę.  🥳🤭

Śledźcie nas uważnie i wyczekujcie ważnych informacji. 🧐 🙆‍♀️ 🙆‍♂️

08.02.2021


STYCZEŃ W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Konkurs „uszatkowe pudełko”.
Styczniowy konkurs uszatkowy to nasza zabawa w kolorowanie. 🎨

Każda wizyta w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książeczki zapewniało dzieciom otrzymanie emblematu związanego z miesiącem styczniem. Element, który dzieci z przyjemnością kolorowały to zimowe śnieżynki.  ❄️ ❄️ ❄️

Na odwrocie każdej zdobyczy rodzice dopisywali imię i nazwisko dziecka oraz numer kontaktowy, który brał udział w losowaniu.  🙆‍♀️ 🙆 🙆‍♂️

Naszymi zwycięzcami zostali:

 1. Lena Krzekotowska
 2. Julia Bąk
 3. Szymon Włodarski
 4. Bartek Warston
 5. Bartek Mika

Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom. 👏

Zapraszamy wszystkie dzieci bardzo serdecznie do naszej biblioteki, aby wypożyczać swoje ulubione pozycje książkowe i przy okazji otrzymać kolejny emblemat związany z miesiącem lutym.  👈
Tym razem trafią do Was serduszka,  ❤️ 🧡 💛 💚 💙 💜 🤎 które stały się tematem przewodnim naszego miesiąca w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka.  🐻

Zerknijcie co ciekawego mamy dla Was przygotowane i odwiedzajcie Nas czym prędzej.  🙋‍♀️ 🙋 🙋‍♂️


05.02.2021


LUTY W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA 🐻

 1. KSIĄŻKI MIESIĄCA! 📖📚
  W tym miesiącu do wypożyczania i czytania szczególnie polecamy wszystkie książki wspaniałego ilustratora Bohdana Butenki. 👌
  Sięgnijcie po kilka pozycji z naszych bibliotecznych zbiorów. 👈

 2. KOLOROWANKI W LUTYM 🎨
  Na dzieci odwiedzające bibliotekę czekają tematyczne kolorowanki z ulubionymi postaciami z bajek Disneya:
  • Kubuś Puchatek
  • Prosiaczek
  • Tygrysek
  • Hello Kitty

 3. SERUSZKOWA PRACA PLASTYCZNA 😺
  Zapraszamy do wykonania buźki walentynkowego kotka. 😻
  Wystarczy wyciąć z papieru duże serduszko, które zastąpi pyszczek naszego zwierzaka, a oczka, nosek i wąsy dopracowujemy wedle własnego uznania. Najśmieszniejsze i wyjątkowo - serduszkowe kociaki ozdobią naszą biblioteczną czytelnie. 🖼
  Na Wasze prace czekamy do 21 lutego. 🤗

 4. USZATKOWE PUDEŁKO ❤ 🧡 💛 💚 💙 💜 🤎
  Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki nasz czytelnik otrzyma biblioteczny emblemat (w tym miesiącu to oczywiście serduszka 😉). Taki pokolorowany element z dopisanym przez rodzica imieniem i nazwiskiem dziecka (oraz nr kontaktowym tel.) trzeba wrzucić do „USZATKOWEGO PUDEŁKA”.
Nie zwlekajcie, tylko bawcie się razem z nami!!!
🥰 🤗 🖐03.02.2021


Dla najukochańszych ❤️ Babć i Dziadziusiów ❤️❤️
od bibliotecznych wnuczek i wnusiów 👧🧒👦.

Z okazji Waszego Święta życzymy Wam, dwustu lat i mnóstwo zdrówka, dużo radości, wiecznej miłości, no i pociechy z wnucząt 🥰.

KOCHAMY WAS 😘❤️ !!!

My też przygotowaliśmy z tej okazji pewną niespodziankę.
Dla Babć i Dziadków przede wszystkim, ale troszkę także dla naszych małych i dużych Czytelników 😍.

Miłej zabawy:
https://www.facebook.com/mbpdzieci/videos/426009958846986
24.01.2021

Ferie z MBP dobiegły końca. Mamy nadzieję, że miło spędziliście czas z naszą pacynkową rodzinką 🥰 
Na zakończenie wspólnych zabaw mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę!
Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym „Bajka jak z obrazka” 🖌🖍🎨

Co zrobić, aby wziąć udział w zabawie? 🤔 Narysuj swoją ulubioną pacynkę lub zilustruj jedną z bajek, które czytaliśmy Wam przez ferie 😊
👉 Format pracy - dowolny.
👉 Technika wykonania - dowolna.

Im praca będzie ciekawsza, tym większa szansa na zdobycie nagrody 🎁 Wspólnie z pacynkami ocenimy oczywiście wszystkie nadesłane prace i nagrodzimy autorów najpiękniejszych 🥰

Na Wasze prace czekamy do poniedziałku, 2⃣5⃣ stycznia (do północy). Zróbcie zdjęcie 📸 gotowej pracy - NAJLEPIEJ, ABY NA FOTOGRAFII POJAWIŁ SIĘ RÓWNIEŻ JEJ AUTOR! 😊 Wyślijcie nam fotografię:
👉 mailem pisząc na adres: mbpdzieci@wp.pl
👉 lub przez facebook'owy profil naszej biblioteki.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca stycznia. Udział w nim jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację zdjęcia i udostępnienie wizerunku osób na nim widocznych.

DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE !!!

23.01.2021

Ferie z Miejską Biblioteką Publiczną 📚

Pacynkowej rodzinki baśniowe podróże po literaturze - zapraszamy


W tym roku, ze względu na ograniczenia, będziemy bawić się on-line. 💻
Zerknijcie na zimowy „rozkład psot” na cały tydzień. Będziecie wiedzieli, o której godzinie warto zajrzeć na nasz fanpage MBP Rawa Mazowiecka Oddział dla Dzieci. Właśnie tam będą pojawiać się filmiki z bajeczkami, zagadki, książkowe polecanki i wiele innych. Bawcie się razem z nami!! 

📗 poniedziałek, 11 stycznia - Uwaga zaczynamy! Pierwszą bajkę dziś czytamy
👉 godz. 11.00
Zaczytane spotkanie bajkowe - pacynki czytają bajkę pt. „Rękawiczka”.
👉 godz. 11.30
Rozsypanka literkowa - zbierz z nami literki i ułóż jeden wyraz z przewodniego hasła ferii.

📗 wtorek, 12 stycznia - Wtorkowe spotkanie zaczynamy i drugą bajkę czytamy
👉 godz. 11.00
Zaczytane spotkanie bajkowe - pacynki czytają bajkę pt. „Trzy małe świnki”.
👉 godz. 11.30
Krzyżówkowy zawrót głowy - pacynki szukają następnego wyrazu z przewodniego hasła ferii.
👉 godz. 12.00
Warsztaty literacko-plastyczne. Zwiedzamy bibliotekę i tworzymy myszkę z rolki po papierze.

📗 środa, 13 stycznia - Na kolejne spotkanie zapraszamy i trzecią bajkę dziś czytamy
👉 godz. 11.00
Zaczytane spotkanie bajkowe - pacynki czytają bajkę pt. „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara - Awantura o kichanie”.
👉 godz. 11.30
Puzzelkowa rozsypanka literkowa - szukamy kolejnego wyrazu z przewodniego hasła ferii.

📗 czwartek, 14 stycznia - Wszystkie dzieci zapraszamy, bo czwartą bajkę dziś czytamy
👉 godz. 11.00
Zaczytane spotkanie bajkowe - pacynki czytają bajkę pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”.
👉 godz. 11.30
Obrazkowe literki - pomagamy pacynkom ułożyć kolejny wyraz z hasła przewodniego ferii.
👉 godz. 12.00
Warsztaty literacko-plastyczne. Zwiedzamy bibliotekę i tworzymy oryginalną zakładkę do książki.

📗 piątek, 15 stycznia - Ostatnie spotkanie zaczynamy i piątą bajkę z naszej księgi czytamy
👉 godz. 10.00
Zaginione szczęście - przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Arlekin
👉 godz. 11.30
Rozsypanka literkowa - wierszyk ABECADŁO - szukamy ostatniego wyrazu z hasła przewodniego ferii.
👉 godz. 11.50
Bajka jak z obrazka - ogłoszenie konkursu plastycznego na ilustrację do ulubionej bajki wysłuchanej w ramach Ferii z MBP.

📚 Dodatkowo (w godzinach popołudniowych):
📙 W labiryncie książek - pacynki oglądają książeczki z bibliotecznej półeczki i polecają je dzieciom.
📘 Książka na ferie - biblioteczne polecenia literackie.
📗 Chodź, opowiem Ci bajeczkę - piątkowa dobranocka czytana przez bibliotekarza MBP.


08.01.2021


KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

STYCZEŃ W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

 1. KSIĄŻKI MIESIĄCA!
  W tym miesiącu do wypożyczania i czytania szczególnie polecamy wszystkie książki Joanny Papuzińskiej.
  W naszych bibliotecznych zbiorach znajdziecie książki takie jak: Asiunia, Moja mama czarodziejka, Mój tato szczęściarz, Psociniec, Śpiące wierszyki, Tuwimowo, Uśmiechnięta planeta. Swoje urodziny autorka poczytnych książek dla dzieci obchodziła 3 stycznia.
  Zachęcamy bardzo serdecznie do sięgnięcia po kilka tytułów polecanej w tym miesiącu autorki.
 2. FERIE W BIBLIOTECE
  Zachęcamy wszystkich bardzo serdecznie do zapoznania się z naszą biblioteczną propozycją. Rawska feriada w bibliotece zaowocuje ciekawymi bajeczkami, zagadkami i specjalnym konkursem z nagrodami.
 3. STYCZNIOWE KOLOROWANKI
  Na dzieci odwiedzające bibliotekę czekają kolorowanki związane z miesiącem styczniem:
  • Dzień Babci i Dziadka
  • zimowe saneczkowanie
  • Myszka Miki na łyżwach
  • witamy Nowy Rok
  Każdy Klubowicz może wybrać sobie kolorowankę (jedną lub więcej) i w domowym zaciszu oddać się pracy twórczej.
 4. USZATKOWE PUDEŁKO
  Dziecko za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki otrzyma biblioteczny emblemat (np. sylwety jesiennych liści, śnieżynki) który będzie mogło w domu pokolorować. Taki pokolorowany emblemat z dopisanym przez rodzica imieniem i nazwiskiem dziecka (oraz nr kontaktowym tel.) trzeba wrzucić do "USZATKOWEGO PUDEŁKA". W każdy pierwszy czwartek miesiąca wylosujemy pięć emblematów i nagrodzimy naszych małych czytelników. Częstotliwość wizyt w bibliotece zwiększa szansę na wygraną.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY

07.01.2021


KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

W styczniu proponujemy:
- fantastyczne książki do czytania 📖
- ferie w bibliotece
- styczniowe kolorowanki 🖍🖍
- śnieżynki do uszatkowego pudełka 🌿☘️

ZAPRASZAMY! 🤗🖐


04.01.2021


Mikołaj uśmiechnięty w worku wiezie nam prezenty - konkurs plastyczny dla dzieci

Zapraszamy Was do udziału w zimowym konkursie mikołajkowym!


08.12.2020


KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA 👏👏👏

W grudniu proponujemy:
- fantastyczne książki do czytania 📖
- konkurs plastyczny do malowania i rysowania 🎨
- świąteczne kolorowanki 🖍🖍
- grudniowe listki do uszatkowego pudełka 🌿☘️
- choinkowa galeria świąteczna 🎄 🎄 🎄 🎄

ZAPRASZAMY! 🎅


03.12.2020


Wyprawka Czytelnicza

- Książka "Pierwsze czytanki dla..." - to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke - twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

- Broszura dla rodziców "Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki"- praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.

- Karta Małego Czytelnika - pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Dlaczego warto odwiedzić z dzieckiem bibliotekę?
- Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa - bibliotekę - i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.

- Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu tak dzieci, jak i rodzice mogą wziąć udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.

- Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własny wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!15.09.2020


MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

Wspólnie z Instytutem Książki serdecznie zapraszamy dzieci z roczników 2014 - 2017 do udziału w projekcie "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK".

Beneficjentami projektu są zarówno dzieci, które już są czytelnikami, jak i te, które dzięki naszym wspólnym staraniom nimi zostaną.

Zachęcamy i zapraszamy!
Przyjdź z dzieckiem do biblioteki i odbierz Wyprawkę Czytelniczą w ramach projektu "Mała książka wielki człowiek"!

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka wielki człowiek". Oddział dla Dzieci MBP jest jedną z 5861 bibliotek w całej Polsce, w której na dzieci będzie czekać wyjątkowy prezent, czyli Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Serdecznie zapraszamy po odbiór Wyprawki, w której dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w naszym projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl

Zasady udziału dziecka w Projekcie:
a) do udziału w Projekcie konieczne jest zapisanie dziecka do Biblioteki i wypożyczenie co najmniej jednej książki,
b) jednemu uczestnikowi przysługuje jedna Wyprawka, niezależnie od tego, ze zbioru ilu bibliotek korzysta,
c) w Projekcie mogą wziąć również udział dzieci wcześniej zapisane do Biblioteki,
d) uczestnik Projektu otrzymuje naklejkę za każdorazowe odwiedzenie Biblioteki zakończone wypożyczeniem co najmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego,
e) po uzbieraniu 10 naklejek czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Po otrzymaniu dyplomu czytelnik może zachować Kartę Małego Czytelnika.


Kartę biblioteczną może założyć tylko dorosły opiekun prawny dziecka i jego obecność jest konieczna do otrzymania Wyprawki.15.09.2020


KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Szanowni Czytelnicy - Mali i całkiem Duzi - w tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, Klub Przyjaciół Misia Uszatka będzie miał nieco inny charakter.

W każdym miesiąca dla naszych Klubowiczów i ich Rodziców będziemy mieć kilka propozycji wspólnej zabawy wokół wybranego tematu literackiego:
- konkurs fotograficzny;
- konkurs plastyczny: zakładka uczestnika Klubu Przyjaciół Misia Uszatka;
- kolorowanki związane z zaproponowanym tematem miesiąca;
- Uszatkowe pudełko : tematyczne emblematy zachęcające dzieci do słuchania książek (np. liście do pokolorowania);
- bajki niespodzianki;
- do wypożyczenia książeczki z naszej półeczki.

W pierwszy czwartek każdego miesiąca będziemy:
- nagradzali autorów zwycięskich prac w konkursie fotograficznym;
- nagradzali autorów zwycięskich prac w konkursie plastycznym;
- w drodze losowania nagradzali dzieci odwiedzające bibliotekę i wypożyczające książki.

Aby dołączyć do Klubu Przyjaciół Misia Uszatka wystarczy odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki. Klubowicz wspólnie z rodzicami będzie mógł przyłączyć się do zabawy wybierając dowolną (jedną lub więcej) form aktywności. W każdy pierwszy czwartek miesiąca zwycięzcy konkursów otrzymają drobne upominki, a także z Uszatkowego pudełka w drodze losowania wyłonimy 5 szczęśliwców, którzy swoje upominki odbiorą w umówionym terminie.

W czytelni biblioteki (i na profilu FB) będziemy prezentować prace dzieci uczestniczących w naszej zabawie.

Szczegóły:
1. Konkurs fotograficzny.
Konkurs fotograficzny to propozycja zabawy dla całej rodziny pozwalająca na wspólne kreatywne spędzenie czasu. Zadaniem konkursowym będzie fotograficzne przedstawienie pracy wykonanej przez dziecko wspólnie z rodzicem (lub starszym rodzeństwem, czy opiekunem), która będzie nawiązywała do tematu miesiąca. Zdjęcie wraz z oświadczeniem o zgodzie na publikację (w określonym terminie) należy przesłać na adres e-mail biblioteki: mbpdzieci@wp.pl. Po zamknięciu pierwszego etapu konkursu zdjęcia umieścimy na profilu FB biblioteki. W konkursie będziemy nagradzać autorów trzech zdjęć, które otrzymają najwięcej reakcji. Na wręczenie nagród rezerwujemy każdy pierwszy czwartek miesiąca.

2. Zakładka uczestnika Klubu Przyjaciół Misia Uszatka - konkurs plastyczny.
Zadaniem dzieci wybierających tę formę zabawy będzie stworzenie zakładki do książki z bajkowym motywem. Do wykonania książkowej zakładki będzie można wybrać dowolną technikę plastyczną, ważne, aby praca była wykonana przez dziecko samodzielnie. Gotowe, piękne zakładki będzie można przynieść do biblioteki, np. odwiedzając książnicę w celu wypożyczenia książek. Wśród autorów bajkowych zakładek rozlosujemy trzy nagrody upominki. Na wręczenie nagród rezerwujemy każdy pierwszy czwartek miesiąca.

3. Kolorowanki związane z zaproponowanym tematem miesiąca.
Na dzieci odwiedzające bibliotekę będą czekały również kolorowanki związane z proponowanym w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka tematem. Z przygotowanego zestawu każde dziecko będzie mogło wybrać sobie kolorowankę, która go zainteresuje i w domowym zaciszu oddać się pracy twórczej. Kolorowanki nie będą brały udziału w konkursie, ale jeżeli dziecko będzie chciało pochwalić się swoją pracą, będzie mogło umieścić swoją pracę na specjalnej "uszatkowej wystawie".

4. Uszatkowe pudełko
Każde dziecko, wspólnie z rodzicem (lub opiekunem) odwiedzające bibliotekę będzie mogło wziąć udział w zabawie "Uszatkowe pudełko". Zabawa polega na tym, że dziecko za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki otrzyma biblioteczny emblemat (np. sylwety jesiennych liści, śnieżynki) który będzie mogło w domu pokolorować. Taki pokolorowany emblemat z dopisanym przez rodzica imieniem i nazwiskiem dziecka (oraz nr kontaktowym tel.) będzie mogło wrzucić do "Uszatkowego Pudełka". W każdy pierwszy czwartek miesiąca wylosujemy pięć emblematów i nagrodzimy naszych małych czytelników.

5. Bajki niespodzianki
Na profilu FB biblioteki mogą pojawić się niespodzianki - fantastyczne bajki czytane przez bibliotekarki, zagadki z bibliotecznej szufladki, literackie rebusy itp.

6. Uszatkowe propozycje
Na profilu FB biblioteki będziemy proponować ciekawe pozycje literackie, nowości, bajki i opowiadania nawiązujące do tematu miesiąca, książeczki warte dziecięcej uwagi itp.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że taka forma zabawy stanie się namiastką tradycyjnych spotkań Klubu Przyjaciół Misia Uszatka, a w niedalekiej przyszłości znów będziemy mogli spotykać się w naszej bibliotecznej czytelni.15.09.2020


Czytaj książki, raz, dwa trzy,
My PREZENTY damy Ci!!!

NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU 2020
Serdecznie zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konkursu "Najlepszy Czytelnik Roku"
Na początku przyszłego roku, na podstawie wydruku komputerowego systemu bibliotecznego "Mateusz" z dnia 31 grudnia 2020 roku, wyłonimy zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych:
- do lat 5,
- od lat 6 do 12 lat,
- od lat 13 do 15 lat.

Przewidziane będą również nagrody za zdobycie drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnienia dla Czytelników, którzy mieli najwięcej wypożyczeni na swoim koncie. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego przedsięwzięcia jakim jest promowanie czytelnictwa. Zwracamy się przede wszystkim do Rodziców, aby rozwijali u dzieci zamiłowanie do czytania i książek, bo jak pisała W. Szymborska "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła".

Dodatkowe informacje:
- Dzieci w wieku 1-10 lat otrzymują kartę biblioteczną za darmo;
- Dzieci i młodzież powyżej 10 lat płacą za dokument tylko 1zł;
- Karta biblioteczna umożliwia bezpłatne wypożyczanie książek i audiobooków zarówno w bibliotece dziecięcej, jak i w Wypożyczalni dla Dorosłych;
- Najlepszych "Czytelników Roku 2020" wybierzemy na podstawie wydruku komputerowego systemu bibliotecznego "Mateusz" z dnia 31 grudnia 2020 r.;
- Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w styczniu 2021 r. i będzie jednym z pierwszych wydarzeń kulturalnych w roku 2021.
02.01.2020STARSZE INFORMACJE znajdziecie Państwo w archiwum informacji - dzieci.

 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 31438 / 53
ZAMÓWIENIA: 32

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 01.12.2021.
Czas generowania: 0.0312 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,