INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006
Biblioteka dla Dzieci:

Mikołajki w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

6 grudnia to bardzo pracowity dzień dla Świętego Mikołaja. Mimo wielu obowiązków znalazł również czas by odwiedzić Misia Uszatka i jego Przyjaciół i obdarować ich świątecznymi upominkami. Dzieci dowiedziały się kto pomaga Mikołajowi przygotować prezenty, jak wygladają sanie i jak długą drogę przebywa Święty Mikołaj żeby wszystkie dzieci otrzymały świąteczne paczki.


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

Światowy Dzień Pluszowego Misia.


 

 
Biblioteka dla Dzieci

21 listopada mali czytelnicy naszej Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Panią Agnieszką Frączek - autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych.
Mieli wyjątkową okazję posłuchać wierszyków w interpretacji autorki, poznać jej marzenia i literackie plany na najbliższą przyszłość a także dowiedzieć się jak krok po kroku powstaje książka. Dużą niespodzanką dla poetki była możliwość usłyszenia swoich wierszy w wykonaniu drugoklasistów.
Po zakończeniu spotkania każde dziecko mogło uzyskać autograf z dedykacją oraz zakupić jedną z najnowszych książeczek "Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki".Biblioteka dla Dzieci

15 listopada rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny "Przygody Fizi Pończoszanki" zorganizowany z okazji 100 rocznicy urodzin Astrid Lindgren - jednej z najbardziej znanych autorek literatury dziecięcej. Do konkursu przystąpiło 46 uczniów ze Szkół Podstawowych nr 1 i 4 w Rawie Mazowieckiej oraz Miejskiego Przedszkola nr 2 .
Jury miało trudne zadanie, gdyż prace konkursowe były piękne i różnorodne a ich autorzy okazali się bardzo pomysłowi i kreatywnymi twórcami.
więcejBiblioteka dla Dzieci

KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Skąd się wzięła w Europie dynia? Ile kilogramów waży przeciętna dynia? Jakie warzywa zaliczamy do rodziny dyniowatych? Co można z dyni ugotować? Dlaczego dynia potrafi zamienić się w karocę i zawieść Kopciuszka na bal? Dlaczego dynia Hermenegilda bała się myszy? Jakie są legendy związane z dynią?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania z okazji "Święta Dyni", przypadającego 31 października. Wykonaliśmy lampiony z dyni i kabaczków, przeczytaliśmy opowiadanie Melanii Kapelusz "Straszna bajka", a po wysłuchaniu bajki dzieci wykonały portret Hermenegildy i Kacpra.


Biblioteka dla Dzieci

Klub Przyjaciół Misia Uszatka już rozpoczął działalność.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 7 dzieci, które dowiedziały się kiedy powstał oraz kto jest autorem sympatycznego Misia. Porównały czasopismo MIŚ czytane przez rodziców z tym, które dziś mogą czytać sami. Wysłuchały bajki "W sklepie z zabawkami", dowiedziały się dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko i w jaki sposób trafił do dzieci. W części plastycznej wykonały leśne stworki z kasztanów, żołędzi i innych darów jesieni.

Zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy w każdy czwartek od godziny 15 - tej.

Biblioteka dla Dzieci

19 września w czytelni Biblioteki dla Dzieci zainaugurowaliśmy spotkania w Klubie CZARODZIEJÓW.
Na pierwszym spotkaniu, w kameralnym gronie rozmawialiśmy o znaczeniu magii w codziennym życiu, o tym że magia najczęściej kryje się w słowach i naszych marzeniach. Przenieśliśmy się na chwilę w magiczny świat Piotrusia Pana i innych bohaterów literatury baśniowej i fantasy. Klub CZARODZIEJÓW powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Pięknej Ziemii i naszej Biblioteki.
Zapraszamy dzieci i młodzież na kolejne spotkania w każdą środę o godzinie 16.30.


Biblioteka dla Dorosłych i Dzieci

16 września w Parku Miejskim odbył się Festiwal Pięknej Ziemi zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciele Pięknej Ziemi. Celem imprezy było uwrażliwienie mieszkanców Rawy i okolic na problemy związane z ekologią, zwrócenie uwagi na konieczność racjonalnego korzystania z zasobów wody i potrzebę segregacji odpadów. Uczestnicy Festiwalu mogli odwiedzić 10 Krain, w których zdobywali wiedzę o ekologii i ochronie przyrody, a za aktywny udział w zabawie otrzymywali kupony uprawniające do odbioru nagród i dyplomów.
W Krainie Książek pzrygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną można było zapoznać się z literaturą i prasą o tematyce przyrodniczej i ekologicznej oraz sprawdzić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska naturalnego. Każdy z uczestników mógł wylosować 3 pytania i za poprawne odpowiedzi otrzymać punkty. Oddział dla Dzieci przygotował dla najmłodszych zestawy pytań o dwóch stopniach trudności zachęcając do poszukiwania odpowiedzi w książkach i encyklopediach. Dorośli uczestnicy Festiwalu mogli spróbować swych sił w quizie przygotowanym przez Bibliotekę dla Dorosłych. Dodatkową atrakcją był "Kiermasz książek za 1 zł."
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inne Krainy, między innymi Kraina Papirusa , Kraina Zamku i Kraina Muzyki


Biblioteka dla Dzieci

Wakacje w Bibliotece Od 23 lipca do 3 sierpnia w naszej Bibliotece było bardzo gwarno i wesoło, a wszystko to, za sprawą pluszowego misia, który obchodzi w tym roku 50 - te urodziny. W zajeciach zorganizowanych pod hasłem "Wakacje z Misiem Uszatkiem" wzięli udział najmłodsi czytelnicy. Przez dwa tygodnie bawiliśmy się literaturą, rozbudzaliśmy motywacje czytelnicze i plastyczne.

Było więc głośne czytanie przygód misia o klapniętym uszku, wspólne oglądanie bajek oraz różnorodne zajęcia plastyczne, pozwalające dzieciom wykazać się wyobraźnią i zdolnościami artystycznymi. Odwiedziliśmy również Krainę Misiów, w której poznaliśmy inne bajkowe pluszaki i dowiedzieliśmy się jak żyją i co lubią prawdziwe niedźwiedzie.

Wszystkiemu przyglądał się oryginalny Miś Uszatek i z okazji swoich 50 - tych urodzin zaprosił wszystkie dzieci na pyszny tort.

Zabawa zakończyła się wielkim balem kostiumowym, na którym można było spotkać między innymi Wróżkę, Księżniczkę, Pocahontas, Pajacyka, Królów i Czarodzieja.

Biblioteka dla Dzieci

20 czerwca w czytelni naszej Biblioteki spotkaliśmy sie z dziećmi, które wzięły udział w konkursie plastycznym "50 urodziny Misia Uszatka w Rawie Mazowieckiej" Konkurs miał charakter ogólnopolski i odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka Eugeniusza Góraja i Starosty Powiatu Rawskiego Józefa Matysiaka. Patronami medialnymi imprezy byli : TK "Marton", "Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy" oraz Radio Victoria.

Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych:
1.dzieci w wieku przedszkolnym;
2.dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych

W kategorii pierwszej główne nagrody otrzymali:
I miejsce - Kuba Kozłowski
II miejsce - Julia Miedziak
III miejsce- Julia Wiecha

W kategorii drugiej zwyciężyli:
I miejsce - Ola Tabaczyńska
II miejsce - Dawid Łabuda
III miejsce - Karolina Skrętowska


Wszystkie prace były niezwykle ciekawe i różnorodne, dlatego też ich autorzy otrzymali upominki.
Dodatkowo jury przyznało dwie nagrody specjalne dla Przedszkola Miejskiego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej za najwyższą frekwencję w konkursach i imprezach organizowanych przez Bibliotekę w roku szkolnym 2006/2007.
Nagrody i wyróżnienia dla wszystkich uczestników konkursu ufundowali: Urząd Miasta Rawa Mazowiecka i Starostwo Powiatu Rawskiego. Wszystkim instytucjom serdecznie dziękujemy.Biblioteka dla Dzieci

W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK, święta książki i bibliotekarzy, gościem naszej Książnicy była Pani Izabella Klebańska, autorka scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży oraz znakomitych książeczek wprowadzających milusińskich w świat muzyki i nut.

Izabella Klebańska popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób. Do tej pory ukazały się : ""Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada"" "Muzyczna zgraja", "Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie". Do dwóch ostatnich utworów dołączona jest płyta CD z utworami muzycznymi ilustrującymi książeczki.

Spotkanie miało charakter warsztatów artystyczno-edukacyjnych, w czasie których autorka grając na skrzypcach przybliżała dzieciom zagadnienia z muzyki poważnej i rozrywkowej. W rozśpiewanym korowodzie ćwierćnut, półnut i ósemek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 bawiły się w rozpoznawanie dźwięków, szukały odpowiedzi na pytania : co to jest AKOLADA?, czy wrona może śpiewać w operze?, wirtuozem jakiego instrumentu może zostać hipopotam?


Na zakończenie każdy z uczestników mógł otrzymać autograf z dedykacją pisarki.


Biblioteka dla Dorosłych i Dzieci
W sobotę 21 kwietnia pod arkadami Miejskiej Biblioteki Publicznej, z okazji światowego Dnia Książki odbył się kiermasz książki . Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do rąk czytelników trafiły 63 nowe książki, które zapewniła nam księgarnia internetowa "Azymut". Ponadto była zorganizowana akcja "Książka za złotówkę", na której sprzedaliśmy 316 pozycji. światowy Dzień Książki to wyśmienita okazja, by zachęcić wszystkich, a zwłaszcza najmłodszych, do odkrywania przyjemności czytania książek i kształtowania w społeczeństwie poszanowania dla twórców w rozwój kultury, dlatego też kiermasz organizowany jest rokrocznie.

Biblioteka dla Dzieci
13 kwietnia po raz drugi rawianie spotkali się z pisarzem Edwardem Wójciakiem. Okazją do tego było ukazanie się na rynku wydawniczym najnowszej książki pt. "Siwy Dym". Pisarz na tle autorskiej wystawy malarskiej Lilli Błaszczyk, opowiadał o kulisach powstania powieści, swoich planach na przyszłość oraz bliskich powiązaniach różnych gatunków sztuki: literatury, malarstwa, fotografii.

Biblioteka dla Dzieci
3 kwietnia rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny "Wesołe Pisanki" Wszystkie prace zaprezentowane zostały na świątecznej wystawie, a ich autorzy otrzymali czekoladowe zajączki oraz książeczki do wspólnego czytania w przedszkolu.

Biblioteka dla Dzieci
Z okazji dnia świętego Patryka w Bibliotece odbyło się "Spotkanie z Irlandią" zorganizowane przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Pięknej Ziemi" i Bibliotekę dla Dzieci. Podczas wieczoru zaprezentowano pokaz multimedialny oraz książki i publikacje dotyczące historii Irlandii, języka i mitologii celtyckiej. Wszyscy zainteresowani Zieloną Wyspą mogli również obejrzeć wystawę fotografii Darka Piwowarskiego i Kingi Maruszczak z Rawy Maz., z tygodniowego pobytu na wyspie oraz Kamila Krawczaka, fotografa mieszkającego w Irlandii od 5 lat.

Biblioteka dla Dorosłych
"W środę 14 marca 2007r. odbyło się spotkanie z Jakubem Głębowskim pracownikiem Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. W spotkanu uczestniczyła młodzież ze szkół średnich w Rawie Mazowieckiej. Tematem wykładu była historia UE jak również rozmowa obejmowała sprawy najbardziej interesujace młodzież czyli możliwości sudiowania lub pracowania poza granicami naszego państwa. Po dyskusji pan Głębowski rozdał materiały informacyjne o Unii."

Biblioteka dla Dzieci

8 marca rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny "Reksio i przyjaciele z podwórka" zorganizowany z okazji 40 - tych urodzin sympatycznego pieska. Prace, które wpłynęły do Biblioteki okazały się bardzo ładne, wykonane były różnymi technikami plastycznymi, dlatego też wszyscy mali artyści otrzymali nagrody i upominki.


Biblioteka dla Dzieci

3 marca 2007 roku gościem Biblioteki był Edward Wójciak.
"Urodziłem się w Tomaszowie Mazowieckim. Po maturze w II LO zdobyłem dyplom nauczyciela języka polskiego na Studium Nauczycielskim w Radomiu. Na Uniwersytecie Łódzkim studiowałem pedagogikę. W życiu imałem się różnych zajęć, byłem nauczycielem, kierowcą, ajentem stacji benzynowej. Mam wiele miłych wspomnień i wielu przyjaciół zarówno w Tomaszowie jak i w Rawie Mazowieckiej, w której spędziłem blisko osiem lat.
W 1987 roku wraz z rodziną wyjechałem z Polski i zbudowałem swój dom w Kanadzie..."
-tak pisarz rozpoczął swoje spotkanie z czytelnikami.
Edward Wójciak na co dzień współpracuje z "Gazetą", jednym z największych pism polonijnych w Toronto. W wolnych chwilach zajmuje się literaturą. Jest autorem powieści:
"Akademia Politury", "Zupa z Króla - ballada o kochaniu". Wkrótce na rynku księgarskim pojawi się kolejna książka: "Siwy Dym".

Biblioteka dla Dzieci

26.01-10.02.2007 r. "W stronę Mont Blanc" - wystawa fotografii Przemysław Orczykowskiego, pasjonata gór i literatury podróżniczej. Na wystawie prezentowane były zdjęcia z wypraw podróżnika w Alpy Zachodnie.

Ferie w Bibliotece dla Dzieci

Tegoroczne ferie już się skończyły, ale pozostały wspomnienia i oczywiście zdjęcia.
W naszej Bibliotece przez minione dwa tygodnie dzieci mogły skorzystać z wielu ciekawych propozycji.
Odbyły się spotkania z ciekawymi ludzmi, min. gościem Biblioteki był pan Przemysław Orczykowski, z zawodu nauczyciel a z zamiłowania podróżnik i alpinista.
Młodzież miała możliwość obejrzenia profesjonalnego sprzętu alpinistycznego (czekan, raki, uprzęż, wyposażenie namiotu), wysłuchała również wielu opowieści o górskich wędrówkach.Młodsi czytelnicy chętnie uczestniczyli w konkursach literackich ("Zgaduj - Zgadula" i "Jaka to bajka") i zajęciach plastycznych, podczas których wykonali kartki walentynkowe i plastelinowe stworki.
Najmłodsi czytelnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali "Dziwnych przypadków bajkopisarza", które czytały panie bibliotekarki.

Ponadto czytelnicy spotkali się ze strażnikiem miejskim, który opowiadał o bezpieczeństwie w czasie ferii oraz mogli oglądać filmy na DVD.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0100 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,