INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006Biblioteka dla Dzieci:

Wigilijne spotkanie Klubu Przyjaciół Misia Uszatka

"Jak wygląda wigilijny opłatek? Cieniutki, cichy, biały jak śnieg. Czasem pachnie choinką, ale nie zawsze. Kiedy go połamię zapach zostaje na talerzyku, jak zapach suszonych kwiatów na bibule..."

"O opłatku"
ks. Jan Twardowski


 

 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Świąteczne spotkania biblioteczne" to zajęcia literackie przybliżające najmłodszym czytelnikom magię świąt Bożego Narodzenia. Najpiękniejsze polskie zwyczaje wigilijne, wyjątkowe kolędy, kolorowa choinka oraz wyczekiwany przez wszystkie dzieci Święty Mikołaj, to tylko niektóre z tradycji, jakie składają się na klimat tych niezwykłych dni. Warto sięgnąć również po piękne książeczki o tematyce świątecznej i przenieść się choć na chwilę w bajkowy zimowy świat, a przekonały się o tym dzieci z Przedszkola nr 1, które uczestniczyły w spotkaniach.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Misiolandia" - to niezwykła kraina zamieszkiwana przez wszystkie misie świata, a którą z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 ("Motylki", "Biedronki", "Misie") oraz Przedszkola "Słoneczny domek" w Rawie Mazowieckiej.
Przedszkolaki w otoczeniu kolorowych pluszaków oraz pięknych książeczek o misiach poznały historię pierwszego pluszowego misia, zawędrowały wraz z Kubusiem Puchatkiem do Stumilowego Lasu, gdzie mogły spróbować ulubionego przysmaku misia o małym rozumku. Wspólnie z Misiem Uszatkiem wysłuchały opowieści o prawdziwych niedźwiedziach i ich zwyczajach. Poznały inne książkowe misie, min. Barnabę, Kacperka, Tao Tao, a także odwiedziły książkową Krainę Wiecznego Słońca, w której mieszka Miś Fantazy.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Andrzejkowe zwyczaje i zabawy na wesoło"
Kim był św. Andrzej ? Co oznacza to imię ? Czy można wierzyć wróżbom ? Karteluszki spod poduszki, andrzejkowe sny, przyszłość w woskowych figurach, buty za próg wychodzące - to tylko niektóre z zwyczajów i wróżb, o których pamiętamy zawsze w wigilię św. Andrzeja. Również w naszej bibliotece wieczór andrzejkowy obfitował w przepowiednie i wróżby, które przekonały dzieci, że warto kultywować tę tradycję, znać jej historię i znaczenie dla kultury polskiej.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Kraina Misiolandii" to trzydniowe zajęcia literacko - plastyczne w oparciu o utwory, których bohaterami są misie. Spotkania te miały na celu uczczenie Światowego Dnia Pluszowego Misia poprzez zapoznanie dzieci z najbardziej znanymi książkowymi misiami.
W czasie naszych spotkań odwiedziliśmy Krainę Wiecznego Słońca, w której mieszka niezwykły Miś Fantazy, w Stumilowym Lesie Kubuś Puchatek poczęstował nas małym co nieco, a Miś Uszatek zaprosił na jesienny spacer.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Książka ilustrowana inaczej" to temat lekcji bibliotecznych, które odbyły się 20 listopada w czytelni. Zabawa kolorami, przypisywanie barwom nastrojów, wyrażanie tekstu za pomocą rysunku, to tylko niektóre sposoby odczytywania książek obrazkowych i ich niezwykłej roli w literaturze dziecięcej. Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klas trzecich szkół podstawowych przeprowadziła, na zaproszenie Biblioteki, Pani Małgorzata Gałuszka - pracownik wydawnictwa ALFA - ZET.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Czy ktoś widział czarownicę? czyli podróż na miotle po świecie książek" - w zajęciach literackich, których tematem był motyw czarownicy w literaturze dziecięcej uczestniczyły dzieci z "Grupy VIII" z Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz "Stokrotki" z Miejskiego Przedszkola nr 5.
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o czarnym kocie Herbercie "Przepraszam, Czy jesteś czarownicą?". Zdały egzamin na czarownicę i czarodzieja sypiąc z rękawa zaklęciami. Czarując na flecie zamieniały się w ptaki i węże. Pompowały na czas balony ozdabiając je rysunkami duszków, rysowały chatki Baby Jagi. Rozstrzygały spór czy czarownice wolą tradycję, czy też są bardziej nowoczesne. Przeglądały książeczki o duszkach i czarodziejkach, zaprzyjaźniły się z sympatycznym Kasprem. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały medale Zucha - Ducha i uznały, że książka to znakomity sposób na wspaniałą zabawę.

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z przedszkolakami z Grupy VIII


 

 Biblioteka dla Dzieci:

"Czary i mary jak ten świat stary dzieją się rzeczy, to nie do wiary, bo na tym świecie są czarownice miłe i dobre, aż ich nie zliczę..." - a wspólnie z dziećmi próbowaliśmy odnaleźć i policzyć je podczas spotkania w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka. Razem z kotem Herbertem, bohaterem książki "Przepraszam, czy jesteś czarownicą" spacerowaliśmy ulicami pewnego miasteczka i szukaliśmy dla niego domu i opiekunki. Ale jak wygląda prawdziwa czarownica, jak jest ubrana, czy lubi czarne koty, czy lubi sprzątać i gotować obiady... Aby poznać odpowiedzi na wszystkie pytania postanowiliśmy zajrzeć do książeczek, w których mieszkają bajkowe czarownice i zapytać je osobiście. Gościliśmy więc w Domku Kociołku u "Trzech małych czarodziejek", poznaliśmy "Zaklęcia i żarty miłej pani Marty", odwiedziliśmy "Dom czarownic" i "Zamek strachów", a także pomogliśmy "Roztargnionej czarodziejce Zuzi" odnaleźć zagubione skarpetki. Rozwiązując proste zadania do wykonania przemienialiśmy się w kotki, ptaki, żabki i węże. Na zakończenie zaprzyjaźniliśmy się z duszkiem Kasprem i przygotowaliśmy dla niego papierowe dynie. Wspaniała zabawa zakończyła się wspólną fotografią razem z czarownicą Hermenegildą, która tego popołudnia odwiedziła bibliotekę.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

Wanda Chotomska to postać niezwykła, pełna ciepła, optymizmu i poczucia humoru. Jej pojawienie się w naszej bibliotece wniosło dużo słońca, a 17 października stał się świętem nie tylko dla dzieci ale również już dorosłych miłośników jej twórczości. Poetka zawsze podkreśla, że "dla dzieci trzeba pisać tak, aby dorośli nie nudzili się przy czytaniu", toteż spotkanie z najmłodszymi czytelnikami obfitowało w anegdoty, zabawne historie i skojarzenia.


 


Młodzi czytelnicy mieli wyjątkową okazję wysłuchać wierszy w mistrzowskim wykonaniu autorki. Zarówno recytacja jednego z najbardziej znanych utworów "Kurczę blade" jak i fragmentów wierszowanej opowieści o toruńskiej legendzie "Kareta z piernika" nagradzane były przez słuchaczy gromkimi brawami. Wielkie uznanie wzbudziła hip - hopowa "Zapiekanka - rymowanka" "deklamowana w rytm popularnego stylu muzycznego. Podczas spotkania pisarka opowiadała o początkach swojej twórczości, skąd czerpie pomysły do pracy, co ją najbardziej motywuje. Przekonywała dzieci, że tylko praca okupiona wysiłkiem przynosi długotrwałe efekty i satysfakcję. Zachęcała do pokonywania trudności, rozwijania swoich zainteresowań, ponieważ tak naprawdę "w życiu chodzi o to, aby pozostawić po sobie coś trwałego". Na zakończenie zdradziła swoje najbliższe plany literackie, odpowiadała na pytania , a potem długo wpisywała dedykacje wszystkim miłośnikom jej wierszy i opowiadań.

galeriaBiblioteka dla Dzieci:

16 października, w 30 - tą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, biblioteczna czytelnia wypełniła się dziećmi, które odwiedziły nas, by posłuchać opowieści o życiu największego Polaka Jana Pawła II.
Czy mały Karolek lubił czytać książki? Jakie miał zainteresowania? Czy chętnie bawił się z kolegami? Dlaczego Karol Wojtyła postanowił zostać księdzem? Jak kardynał Wojtyła został papieżem? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy czytając niezwykłą książkę Joanny Krzyżanek "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem".


Biblioteka dla Dzieci:

"Wszystko zaczyna się od marzeń" to nie tylko tytuł najnowszej powieści Marcina Pałasza, ale również życiowe motto pisarza. A o tym, że warto realizować swoje marzenia przekonywał młodzież zgromadzoną w październikowe popołudnie w bibliotece.
W życiu wiele rzeczy zaczyna się od zbiegu okoliczności, często też wybór drogi zawodowej jest jego dziełem. Tak było również w przypadku autora. W dzieciństwie marzył o locie na Księżyc lub zawodzie policjanta. W dorosłym życiu podjął pracę w reklamie a swoje literackie pasje wprowadzał w czyn wypełniając szufladę biurka kolejnymi opowiadaniami. Tak powstała pierwsza książka napisana z myślą o małym Krzysiu, którą przez przypadek przeczytał przyjaciel. I to właśnie przyjaciel namówił Pana Marcina aby wysłał maszynopis do wydawnictwa i dzięki temu "Opowieści z Krainy Potworów" stały się debiutem literackim pisarza.
Pisanie sprawia autorowi ogromną przyjemność, dlatego też młodzi czytelnicy mogą z zainteresowanie śledzić kolejne perypetie sympatycznych bohaterów "Hecy nie z tej ziemi", "Ptasia i Miaugosi" a także postaci przedstawianych w nowych powieściach, na które miłośnicy dobrej literatury czekają z niecierpliwością.


 


galeria
Biblioteka dla Dzieci:

"Dla każdego coś miłego" - to poetycka podróż po twórczości Wandy Chotomskiej, autorki wierszy i opowiadań dla najmłodszych. W tę niesamowitą wyprawę wyruszyliśmy razem z dziećmi, które odwiedzały bibliotekę przez trzy wrześniowe popołudnia. Zaglądając do "Wypożyczalni skrzydeł" zaopatrzyliśmy się w bilety - czyli skrzydła wyobraźni, aby móc bezpiecznie unosić się w obłokach poezji. Tak wyposażeni, przeglądaliśmy dostępne w bibliotece książeczki autorki i czytaliśmy najpiękniejsze wierszyki. Wycieczkę w świat poezji zakończyliśmy w miasteczku "Bańkowice Mydlane", gdzie podobnie jak bohaterowie wiersza, puszczaliśmy kolorowe bańki mydlane. Zaprzyjaźniliśmy się również z sympatycznym jeżem, który wybrał się do Zgierza, aby znaleźć tam rodzinę i przyjaciół.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

     Wszystko co dobre kiedyś się kończy, niestety Wakacyjne spotkania z Franklinem również już dobiegły końca. Przez dwa tygodnie najmłodsi czytelnicy odwiedzając naszą Bibliotekę poznawali nowe przygody sympatycznego żółwia i świetnie się bawili. Codziennie na wszystkie dzieci czekały różne atrakcje i niespodzianki. Było więc głośne czytanie książeczek o Franklinie, rozwiązywanie zagadek detektywistycznych, nauka gry na pianinie, popisy magików i oczywiście pieczenie ulubionych ciasteczek Franklina.


 


Odwiedził nas również prawdziwy żółw Maciek, któremu dzieci mogły się przyjrzeć i poczęstować sałatą lub jabłuszkiem. Różnorodne zajęcia plastyczne pozwaliły milusińskim wykazać się wyobraźnią i zdolnościami artystycznymi. Samodzielnie mogły wykonać strój czarodzieja, lupę dla detektywa, łódkę z papieru, czy kamykowe zwierzęta. Znakomitą zabawą i okazją do sprawdzenia swojej wiedzy było rozwiązywanie kalamburów literacki. Świętowaliśmy urodziny uczestników wakacyjnej zabawy, wspólnie się bawiliśmy i oglądaliśmy bajki.


Przepis na ciasteczka Franklina


galeriaBiblioteka dla Dorosłych:

Dnia 18.06.2008r. rozstrzygnięto konkurs na EXLIBRIS Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jury pod przewodnictwem Przemysława Klonowskiego przyznało następujące nagrody :

I nagroda - nie przyznano

II nagroda - Sławomira Bursztynowicz
                     Sylwia Herbsztajn

III nagroda - Julia Janowska
                      Justyna Grabarz


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

           2 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Wakacyjne przygody, podróże i poszukiwania w bajkach i opowiadaniach dla dzieci". W konkursie wzięły udział uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Maz.Dzień Dziecka z Biblioteką dla Dzieci

           1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka i święta naszego miasta Biblioteka dla Dzieci zaprosiła milusińskich do udziału w konkursie rysunków ulicznych. Zadaniem dzieci było narysowanie ulubinej bajki lub bohatera literackiego i uzasadnienie swojego wyboru. Wszystkie rysunki okazały się bardzo ciekawe i kolorowe. W zabawie wzięło udział 40 dzieci w wieku od 5 do 10 lat.


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

          12 maja w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK gościem Biblioteki dla Dzieci była Pani Małgorzata Budzyńska - autorka popularnej serii dla nastolatek "Ala Makota".
          Pisarka podczas spotkania z młodzieżą z rawskich szkół gimnazjalnych opowiadała o sztuce pisarskiej, o wytrwałości w dążeniu do celu. Wspominała swoje pierwsze próby literackie i drogę, jaką pokonała tworząc cykl o sfrustrowanej nastolatce Ali. Czytała fragmenty najnowszej powieści "Ala Makota: na fali sukcesu" oraz najpiękniejsze sentencje zebrane w "Sekretniku" Zdradziła plany autorskie związane z literaturą nie tylko młodzieżową, ale również dla dzieci i czytelników dorosłych.
          Zachęcała do zmierzenia się z autorską formą literacką jaką jest opowiadanie czy wiersz, poprzez zgłaszanie swoich prac do różnych konkursów literackich.
          Chętnie odpowiadała na pytania czytelniczek, pozowała do pamiątkowych zdjęć i rozdawała autografy.


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

"Witajcie w naszej bajce..." tak rozpoczęło się spotkanie z najpiękniejszymi utworami Jana Brzechwy, które przygotowali i przedstawili swoim młodszym kolegom uczniowie klasy II B Szkoły Podstawowej w Cielądzu. W programie nie zabrakło znakomitej interpretacji "Kaczki Dziwaczki", "Kokoszki Smakoszki" oraz ulubionych przez wszystkie dzieci piosenek z "Akademii Pana Kleksa". Opieką artystyczną młodych artystów otoczyła Pani mgr Marzena Kowalczyk.


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

       24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Kisążki i Praw Autorskich w Bibliotece dla Dzieci na przedszkolaków czekała wspaniała niespodzianka. Bibliotekę odwiedziła prawdziwa wróżka - Pani Wioletta Piasecka, która zaprosiła dzieci w podróż do magicznego świata baśni i bajki.
       Pisarka w pięknym stroju wróżki na tle baśniowej dekoracji, w bardzo przystępny i zabawny sposób opowiedziała dzieciom o swoim warsztacie pracy. Skąd czerpie pomysły do pisania książek, kim sa bohaterowie jej baśni, jak ważne w życiu są marzenia, z których większość można zrealizować uruchomiając naszą wyobraźnię.


 

 

       Nie zabrakło również konkursów językowych oraz wokalnych występów, które sprawiły przedszkolakom wiele radości. Szczególną atrakcją była możliwość dotknięcia magicznego, spełniającego życzenia pierścienia.


 

 


       Zwiedzanie baśniowej krainy było tym bardziej przyjemne, gdyż prawie wszystkie dzieci na spotkaniu z pisarką pojawiły się w kolorowych strojach bajkowych bohaterów.


 

       Na zakończenie mali czytelnicy wręczyli Pani Wioletcie Piaseckiej kwiaty oraz album z własnoręcznie wykonanymi ilustracjami do jej baśni. Wszystkie dzieci otrzymały również autograf z osobistą dedykacją Wróżki, kolorowe plakaty, a zainteresowani mogli zakupić książeczki.


 
Biblioteka dla Dorosłych i Dzieci:

      W sobotę 19 kwietnia 2008r. z okazji Światowego Dnia Książki pod filarami Biblioteki odbył się Kiermasz Książki. Pomimo złej pogody miłośnicy czytania przybyli bardzo licznie. Największą popularnością cieszyła się akcja "Książka za złotówkę". Czytelnicy zakupili ponad dwieście egzemplarzy książek wycofanych z obiegu oraz darów. Nowe pozycje także wzbudziły zainteresowanie, szczególnie beletrystyka i słowniki. Biblioteka nie zapomniała także o naszych milusińskich, oprócz książek dla dorosłych można było jak zawsze nabyć książeczki dla dzieci.
      Na kolejny kiermasz zapraszamy za rok !!!


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

Klub Przyjaciół Misia Uszatka

Czy krasnoludki są na świecie? Gdzie mieszkają? Jakie mają imiona? Czy chodzą do szkoły? Dlaczego pomagają ludziom?
Aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania zajrzeliśmy do Wielkiej Encyklopedii Krasnoludków.
Dlatego też nikt nie był zdziwiony wiadomością, że pewnego razu trzynaście krasnoludków zamieszkało w domu małej Ady i wspaniale się tam bawiło. Dzięki opowiadaniom Melanii Kapelusz "Krasnoludki", poznaliśmy najzabawniejsze przygody najbardziej zgranej krasnoludkowej paczki jaką można spotkać w książkach (i mieszkaniach). Z kolorowej bibuły i kartonów zrobiliśmy również czapki dla krasnoludków.


 
Biblioteka dla Dzieci:

Ferie 2008 w Bibliotece dla Dzieci upływały pod znakiem przygód Koszmarnego Karolka, Zuźki Zołzik i gromadki ich przyjaciół. A o tym, że z takimi bohaterami literackimi nie można się nudzić przekonały się wszystkie dzieci, które postanowiły nas w tych dniach odwiedzić.
Gromadka "Łobuziaków z naszej paki" była bardzo wesoła i codziennie się powiększała.

Zwariowane i niesamowite perypetie Karolka oraz Zuźki D. Zołzik zachęcały dzieci do wspólnej zabawy. Oprócz słuchania zabawnych opowieści, dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności plastyczne.

Nie zabrakło również zabaw zręcznościowych i ulubionych bajek.


 

 

 

 

 
Biblioteka dla Dzieci:

KARNAWAŁ W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Karnawałowe maski samodzielnie wykonane przez dzieci to gwarancja znakomitej zabawy.
Na klubowym spotkaniu Przyjaciół Misia Uszatka pojawiły się kolorowe żabki, kurki, króliki i kotki. Nawet Miś Uszatek w masce króliczka prezentował się wyśmienicie.


 
Biblioteka dla Dzieci:

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Wszystkim naszym kochanym Babciom i Dziadkom z okazji ich święta złożyliśmy najgorętsze życzenia: dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień.


 

 
Biblioteka dla Dzieci:

23 stycznia w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie uroczyście otwierające wystawę zatytułowaną:

"ZAPROŚ GOŚCI DO SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI"

Wystawę przygotowała młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Rawie Mazowieckiej pod opieką p. Dyrektor Elżbiety Górskiej i nauczycieli : Barbary Gmaj, Anny Nowickiej i Marcina Langowskiego.

Ekspozycja prezentuje kolorowe plansze opisujące najciekawsze miejsca i zabytki naszej miejscowości, albumy oraz piękne makiety przedstawiąjące między innymi Zamek Książąt Mazowieckich.


 

Wernisaż połączony był z prezentacją multimedialną poświęconą historii Rawy Mazowieckiej, a także teraźniejszości. Można było zobaczyć atrakcje turystyczne i wypoczynkowe w naszym mieście, poznać nazwiska ludzi, którzy tu się urodzili a teraz zna ich cała Polska i wiele innych ciekawostek. Multimedialny pokaz przedstawili uczniowie kl. Ic.
Uroczystość poprowadziła Pani Anna Nowicka. Autorzy prac oraz nauczyciele zaangażowani w przygotowanie wystawy otrzymali od Biblioteki podziękowania.
W spotkaniu wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 1, zaproszeni goście oraz lokalne media.


 


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27817 / 6
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0115 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,