INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

Wigilijne spotkanie w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka.

W wigilijny wieczór wszystko może się zdarzyć ... a Miś Uszatek, jak co roku zaprosił swoich przyjaciół do wspólnego świątecznego stołu. Były serdeczne życzenia, tradycyjne potrawy i oczywiście bardzo wyczekiwana przez najmłodszych niespodzianka.
Długo, długo czekaliśmy, ale w końcu się zjawił. Kto taki?... Oczywiście Święty Mikołaj! Głośnym okrzykiem "Huu!!! Huu!!! Huu!!!" powitał wszystkie dzieci, a potem usadowił się wygodnie w fotelu i wręczył milusińskim prezenty. Dzieci również nie zapomniały o Mikołaju, przygotowały dla niego piękne piosenki i wierszyki. Nie mogło zabraknąć wspólnych pamiątkowych zdjęć.


 


GALERIA


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Boże Narodzenie to z pewnością najbardziej magiczne święta w całym roku. Domowa wigilijna krzątanina, mieniąca się choinka, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i wreszcie uroczysta kolacja to zwyczaje, które tylko w Polsce są tak rodzinne i niezwykłe. Przedszkolaki odwiedzające w grudniu bibliotekę przekonały się, że to przede wszystkim od nas zależy, aby te świąteczne dni były podobne do świąt opisywanych w przepięknych bajkach dla dzieci.

W zaczarowanych spotkaniach uczestniczyły: Biedronki, Pszczółki, Słoneczka i Papużki z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz Misie i Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 5.


 Biblioteka dla Dzieci

16 grudnia już po raz trzeci do biblioteki zawitali aktorzy krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych ART-RE. Tym razem dzieci obejrzały sceniczną adaptację "Kopciuszka" jednej z najbardziej znanych i lubianych baśni. Historia biednej pięknej dziewczyny, poniżanej i wykorzystywanej przez złą macochę i zazdrosne siostry zawsze wzrusza widzów. Tym razem również było podobnie. Mali widzowie dodawali otuchy Kopciuszkowi podczas wykonywania prac domowych, pomagali przebierać soczewicę i groch, zachęcali dziewczynę do skorzystania z prezentu dobrej wróżki, pilnowali aby przed wybiciem północy opuściła salę balową, szukali właścicielki złotego pantofelka, a potem tańczyli na balu z okazji zaślubin Kopciuszka i Księcia.


 


GALERIA


Biblioteka dla Dzieci

Co to znaczy "pluć sobie w brodę" albo "suszyć komuś głowę"? Czy naprawdę można "dostać małpiego rozumu" lub "wpaść komuś w oko"? Z "rozgryzieniem" tych i wielu innych związków frazeologicznych nie mieli problemu trzecioklasiści podczas spotkania z Grzegorzem Kasdepke, który 9 grudnia gościł w naszej bibliotece. Wesołe historyjki opowiadane z niezwykłym poczuciem humoru przez znakomitego pisarza wywoływały salwy śmiechu nie tylko wśród dzieci ale również dorosłych. Barwne opowieści zarówno z życia zawodowego jak i osobistego przeplatane fragmentami z książek bez problemu przybliżyły dzieciom nawet najbardziej zawiłe zasady sovoir-vivre czy łamigłówki matematyczne. Okazało się, że Pan Grzegorz w szkole bardzo nie lubił matematyki i dopiero niedawno, gdy wraz z synem ponownie zgłębiał jej tajemnice, odkrył że wcale nie jest trudna, a wręcz można się nią świetnie bawić. Wszystkich niedowiarków przekonywał czytając zagadkowe horrory o wampirach i nietoperzach z książeczki "Do trzech odlicz: zabawy matematyczne". W dzieciństwie nie lubił też czytać książek, ponieważ zawsze trafiał na same nudne, do czasu aż za namową pani bibliotekarki sięgnął po komiksy. Do dziś uwielbia je czytać, a także zaczytuje się w "Koszmarnym Karolku" i "Mikołajku". Sam, w swoich książkach stara się nie moralizować lecz nawet poważne problemy pokazywać w sposób zabawny a przez to ciekawy. Zdradził, że często pomysły na książki podsuwają mu dzieci podczas spotkań autorskich i tak właśnie powstał niezwykły romans "Tylko bez całowania czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". "Detektyw Pozytywka" przyśnił mu się w nocy, a Kuba i Buba to tak naprawdę nieznośne bliźniaki z sąsiedztwa, które teraz są już poważną młodzieżą. Najczęściej jednak pierwowzorem bohatera literackiego jest jego syn Kacper, którego wychowywanie to dla autora niewyczerpalna kopalnia pomysłów. Grzegorz Kasdepke przyznał również, że jest wielkim smakoszem, co prawda bardziej lubi jeść niż gotować, ale chętnie podzielił się, skrupulatnie zanotowanym przez dzieci, przepisem na fantastyczne mordoklejki. Ten i więcej przepisów można znaleźć w książce kucharskiej "Słodki rok Kuby i Buby", której jest współautorem. Nie zabrakło również konferencji prasowej, podczas której dzieci chętnie wcieliły się w role dziennikarzy, a pisarz z charakterystyczną dla siebie swadą i humorem odpowiadał na wszystkie pytania. Na zakończenie długo wpisywał imienne dedykacje w książkach i pamiętnikach uczestników spotkania.


 


GALERIA


Biblioteka dla Dzieci

MBP Oddział dla Dzieci i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza FSE informują:

Nie jest tajemnicą, że pluszowy miś to najchętniej przytulana przez dzieci maskota. Odgania złe sny, dodaje pewności w nowych sytuacjach czy nieznanych miejscach. Sympatyczny pluszak dla swojego właściciela potrafi czynić cuda i bez wątpienia jest najwierniejszym przyjacielem dzieciństwa. Nie ma wątpliwości, że każde dziecko powinno mieć możliwość przytulenia się do mięciutkiej zabawki i wyszeptania do misiowego uszka swoich marzeń i pragnień. I właśnie dlatego Biblioteka dla Dzieci oraz SHK "Zawisza" FSE już od trzech lat w listopadzie organizują zbiórkę pluszowych przytulanek pod hasłem "Podaruj pluszowego misia". Tegoroczna akcja trwała do 3 grudnia a misie podarowali nie tylko najmłodsi ale również młodzież i osoby dorosłe. W sumie zostało zebranych ponad 250 misiów i innych pluszaków, które przekazane będą dzieciom spędzającym święta w szpitalu oraz podopiecznym Świetlicy Środowiskowej i grupy młodzieżowej działającej przy kościele Ojców Pasjonistów.

W uroczystym podsumowaniu zbiórki uczestniczyły dzieci oraz zaproszeni goście i przyjaciele akcji. Były podziękowania a także konkursy, zadania do wykonania, słodkie niespodzianki czyli znakomita zabawa.


 

 

 
Biblioteka dla Dzieci

"Komu powróżyć? Komu powróżyć? Z wosku i fusów i kolców róży,
z główki kapusty, jajek kokoszy, szprych od roweru, starych kaloszy..."

Kto wróżył sobie w wigilię świętej Katarzyny, a kto w wieczór poprzedzający imieniny świętego Andrzeja? Jakie wróżby są dzisiaj najpopularniejsze, a które poszły w zapomnienie ? Te i wiele innych ciekawostek a przede wszystkim znakomita zabawa czekała na dzieci podczas bibliotecznych spotkań z cyklu "Uwaga chłopcy i dziewczynki świętujemy Andrzejki i Katarzynki" Wróżyli z nami: "Pszczółki", "Misie", "Słoneczka", "Papużki", "Biedronki" z Miejskiego Przedszkola nr 1, przedszkolaki z grupy "6" z Miejskiego Przedszkola nr 2, "Tygryski" i "Motylki" ze Szkoły Podstawowej nr 1, sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 


GALERIA


Biblioteka dla Dzieci

Listopad w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

W listopadzie w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka na pewno nikt się nie nudził. Dzięki książce Janusza Stannego "O Malarzu rudym jak cegła" wspólnie z dziećmi przenieśliśmy się w niezwykły świat wyobraźni. "Polskie legendy i podania" przybliżyły nam historię naszego państwa oraz godła narodowego, a Światowy Dzień Pluszowego Misia był okazją do pochwalenia się ulubioną maskotką. Nie zabrakło również andrzejkowych zwyczajów i wróżb.


 

 
Biblioteka dla Dorosłych

Relacja - spotkanie autorskie Andrzej Pilipiuk

Siedemnastego listopada o godzinie osiemnastej do rawskiego DKK "zawędrował" Andrzej Pilipiuk. Na spotkanie z "Wielkim Grafomanem" przybyło do Naszej biblioteki około czterdziestu miłośników fantastyki i twórczości naszego szacownego gościa. Pan Andrzej przybliżył nam jeszcze bardziej postać Jakuba Wędrowycza, postaci mega oryginalnej i niekonwencjonalnej na polskim rynku wydawniczym. Niemniej z rozmowy wynikało, iż bardziej jest związany z trylogią pt. "Dziennik norweski" niż z przygodami Jakuba. Sam Andrzej Pilipiuk jest człowiekiem skromnym, rzekłbym nawet trochę nieśmiałym. Co jak było widać nie przeszkadzało mu w nawiązaniu wspaniałego kontaktu z zebrana publicznością Spotkanie to było na pewno wspaniałą przygodą nie tylko z fantastyką ale przede wszystkim z ciekawą osobowością bohatera naszego spotkania. Uczestnicy spotkania mieli okazje dowiedzieć się czegoś więcej o warsztacie i inspiracjach Andrzeja Pilipiuka oraz o jego planach na przyszłość. Na koniec spotkania Pan Andrzej podpisywał książki swojego autorstwa oraz prowadził luźne dyskusje miłośnikami literatury z gatunku fantasy. Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

GALERIA
Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Już po raz trzeci czytelnię biblioteki wypełniły kolorowe misie i inne pluszowe maskotki. A wszystko to za sprawą przypadającego w listopadzie Światowego Dnia Pluszowego Misia. Sympatyczne pluszaki, ofiarowane przez dzieci w ramach akcji "Podaruj pluszowego misia", usadowiły się na specjalnie przygotowanych półkach, znalazły sobie miejsce pomiędzy książkami, a nawet na bibliotecznym pianinie.

Ta niezwykła scenografia towarzyszyła przedszkolakom uczestniczącym w spotkaniach bibliotecznych z cyklu "Wszystkie misie świata". Dzieci wysłuchały opowieści o "Starym zielony Misiu", bezbłędnie odgadywały zagadki literackie, poznały prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, a potem z przygotowanych szablonów wykonały kolorowy misiowy koszyczek. Na zakończenie odwiedziły galerię "Misiowych książeczek", w której długo przeglądały wszystkie zgromadzone tam książeczki.


 

 


"Wszystkie misie świata" odwiedziły: Słoneczka, Biedronki i Pszczółki z Miejskiego Przedszkola nr 1.
Bibliotekarki w towarzystwie Misia Uszatka z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odwiedziły również dzieci w Miejskim Przedszkolu nr 2 oraz sześciolatków w Szkole Podstawowej nr 4.
Biblioteka dla Dzieci

29 października biblioteczna czytelnia zamieniła się na jeden wieczór w wielką salę balową, a to za sprawą dzieci, które wzięły udział w niezwykłym "Balu straszydeł i dziwaków". Wszystkich śmiałków obowiązywały dziwaczne stroje i przebrania, dobre humory i oczywiście szczypta odwagi. Bal rozpoczął się od powitania Czarownicy Tekli - wyjątkowego gościa, który przybył do dzieci aż z Krakowa. Czarownica zaprosiła wszystkich uczestników zabawy do wspólnego tańca. Przy dziwacznej muzyce tańczące korowody, kółeczka i węże wiły się bez końca, aż przyszedł czas na chwilkę odpoczynku i mały poczęstunek. Potem było oczywiście przelewanie wody na cztery strony świata, czarowanie i zaklinanie żab i węży, liczenie pająków, konkurs na kocią muzykę i wiele innych atrakcji.

Bal zakończył się wystrzałowym tańcem balonów, po którym balowicze podziękowali Czarownicy Tekli za wspólną zabawę, obiecali, że będą często odwiedzać Bibliotekę, by wypożyczać i czytać książki.


 


GALERIA
Biblioteka dla Dzieci

    Październik w Klubie Misia Uszatka:

Na pierwszym po wakacyjnej przerwie spotkaniu Przyjaciół Misia Uszatka obserwowaliśmy, czy już dotarła do nas jesień. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania dlaczego żółkną liście i jakie zmiany możemy obserwować teraz w lesie? Wspólnie z Bolkiem i Lolkiem ustaliliśmy, które grzyby można zbierać do koszyczka, a jakie lepiej omijać z daleka.


 

Wspólnie z Misiem Uszatkiem świętowaliśmy 83 urodziny Kubusia Puchatka, misia o małym rozumku, ale wielkim serduszku. Odwiedziliśmy Stumilowy Las, rozpoznawaliśmy zwierzęta po wydawanych odgłosach, odrysowując swoje dłonie tworzyliśmy piękne liście, a na zakończenie zrobiliśmy laurki dla sympatycznego jubilata.


 

Jak wygląda "Pani Jesień"? Czy ma wiatr we włosach i jesienny kapelusz? Czy jest wśród nas?


 

 

W ostatni październikowy czwartek klubowiczów odwiedziła zaprzyjaźniona z dziećmi i Biblioteką czarownica Hermenegilda. Wspólnie z dziećmi uważnie słuchała wierszyków, uczyła się magicznych zaklęć, oglądała narysowane portrety duszków i czarodziejek.


 Biblioteka dla Dzieci

     Przedszkolaki w Bibliotece:

Gdzie mieszkają prawdziwe czarownice? Czy boją się pająków? Dlaczego Baba Jaga chciała schrupać Jasia i Małgosię? Jak rozpoznać w lesie jej domek? To tylko kilka z pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi tropiąc bajkowe czarownice z dziećmi, które odwiedziły Bibliotekę w ostatnim tygodniu października. Uczyliśmy się magicznych zaklęć, liczyliśmy pająki i nietoperze, sprawdzaliśmy co lubi jeść każda czarownica i czym podróżuje w dzisiejszych czasach.
Czarownicę Hermenegildę odwiedziły: Słoneczka i Biedronki, z Przedszkola nr 1, sześciolatki (Żabki) ze Szkoły Podstawowej nr 2, sześciolatki (Tygryski i Motylki) ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz grupa "VI" z Przedszkola nr 2.


 

 Biblioteka dla Dzieci

     Przedszkolaki w Bibliotece:

Czym charakteryzuje się jesień, dlaczego z drzew spadają kolorowe liście, które zwierzęta robią zimowe zapasy, to tylko kilka z tematów jesiennych rozmów z dziećmi, które odwiedziły Bibliotekę w październiku. Przedszkolaki z uwagą słuchały wierszyków, przeglądały kolorowe książeczki, chętnie uczestniczyły w zabawie "Na straganie i w koszyczku" odgadując poprzez dotyk owoce i warzywa znajdują się w koszyku, a własnoręcznie wykonane jeżyki mogły zabrać do domu.
W jesiennych zabawach uczestniczyły: Papużki, Pszczółki, Motylki, Misie, Słoneczka, Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 1. Muchomory, Biedronki, Misie z Miejskiego Przedszkola nr 5 oraz Słoneczny Domek.


 

 Biblioteka dla Dzieci

     Przedszkolaki w Bibliotece:

"Wierszykowo" to niezwykłe miasteczko, do którego zaprosiliśmy przedszkolaków z okazji 115 rocznicy urodzin Juliana Tuwima - jednego z największych twórców literatury dziecięcej. Dzieci słuchały wierszyków, odgadywały rebusy i zagadki literackie, bawiły się skojarzeniami, chętnie recytowały "Murzynka Bambo" i "Zosię Samosię" oraz śpiewały piosenki. "Lokomotywą" zwiedzały bibliotekę, oglądały książeczki i wyliczały swoje ulubione wiersze i bajki.
"Wierszykowo" odwiedziły Słoneczka i Papużki z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej "Przymierze Rodzin"


 

 Biblioteka dla Dzieci

     Konkurs plastyczny "Laurka dla Pani Wandy" już rozstrzygnięty.
W czwartkowe przedpołudnie 27 października poznaliśmy autorów najpiękniejszych laurek urodzinowych dla Pani Wandy Chotomskiej. Spośród 88 prac, które dzieci przyniosły do Biblioteki, komisja konkursowa wybrała 20 najładniejszych, a ich autorów nagrodziła. Nagrodami były oczywiście książeczki ufundowane przez Bibliotekę oraz słodycze dla wszystkich dzieci. Uroczystości towarzyszyli rodzice, nauczyciele i lokalne media.


 

 

 

Laureaci:
Hubert Kowalczyk - Szkoła Podstawowa w Cielądzu
Alicja Uchman - Szkoła Podstawowa nr 2
Piotr Mrowiński - Szkoła Podstawowa nr 2
Natalia Król - Szkoła Podstawowa nr 2
Julia Szymańska - Szkoła Podstawowa nr 2
Natalia Dębska - Szkoła Podstawowa nr 2
Weronika Szymczak - Szkoła Podstawowa nr 2
Kuba Kozłowski - Szkoła Podstawowa nr 2
Julia Fydrych - Szkoła Podstawowa nr 2
Aleksandra Fadecka - Szkoła Podstawowa nr 2
Mikołaj Kołodziński - Szkoła Podstawowa nr 1
Mateusz Zieliński - Szkoła Podstawowa nr 1
Weronika Ziółkowska - Szkoła Podstawowa nr 1
Kuba Jastrzębski - Szkoła Podstawowa nr 1
Aleksandra Matuszyk - Szkoła Podstawowa nr 4
Aleksandra Majewska - Szkoła Podstawowa nr 4
Kinga Dębska - Szkoła Podstawowa nr 4
Małgorzata Ornafa - Szkoła Podstawowa nr 4
Daniel Drewniak - Szkoła Podstawowa nr 4
Mikołaj Moczulski - Szkoła Podstawowa nr 4Biblioteka dla Dzieci

     Jesienne popołudnia i wieczory to znakomita pora na rozwijanie naszych czytelniczych pasji i zainteresowań, szperanie po bibliotecznych półkach, czy księgarskich regałach w poszukiwaniu pasjonującej lektury. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że interesująca książka w ręku to gwarancja nie tylko udanego popołudnia, ale i dobrego humoru. Jeżeli dodamy do tego możliwość spotkania i rozmowy z ulubioną autorką, to satysfakcja będzie gwarantowana. I właśnie 8 października w Bibliotece dla Dzieci mieliśmy przyjemność gościć Panią Katarzynę Majgier - autorkę min. bardzo popularnej serii książek o szalonych nastolatkach: Ani, Nice, Pauli i Blondii. Pisarka podczas spotkania z młodzieżą z rawskich szkół gimnazjalnych opowiadała o początkach swojej pracy, o wytrwałości w realizowaniu marzeń, a także przedstawiła wiele zabawnych anegdot z czasów szkolnych i nie tylko. Zachęcała gimnazjalistów do podejmowania własnych prób literackich, odpowiadała na liczne pytania dotyczące warsztatu literackiego, pomysłów twórczych, zainteresowań, literackich planów na przyszłość, czy prowadzenia bloga. Nie zabrakło również czasu na pamiątkowe zdjęcie i dedykację w książce.


 

 

 Biblioteka dla Dzieci

     Już po raz dziewiąty 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Ogłoszona przez Polską Izbę Książki inicjatywa ma na celu popularyzowanie książki i jej wartości literackich wśród dzieci i młodzieży. Biblioteka dla Dzieci po raz drugi włączyła się w akcję, tym razem wspólnie z Panią Lillą Błaszczyk - bibliotekarką ze Szkoły Podstawowej nr 2. Czytając fragmenty legend, bajek i wierszy zachęcałyśmy dzieci do uruchomienia wyobraźni i wspólnej podróży po niezwykłym świecie literatury. Oprócz znakomitych tekstów należących już do klasyki literackiej, nie zabrakło również nowości wydawniczych i niezwykłych rekwizytów. Możliwość przymierzenia oryginalnej greckiej czapki, weneckiej maski karnawałowej czy góralskiego kapelusz, to dodatkowe atrakcje, które pozwalały młodym słuchaczom w jednej chwili przenieść się w odległy świat bajki lub baśni.


 

 Biblioteka dla Dzieci

     20 sierpnia Biblioteka dla Dzieci po raz drugi spotkała się z uczestnikami "Wakacyjnego dziecińca" działającego w zaprzyjaźnionej z nami szkole w Luboczy. Tym razem to my odwiedziliśmy dzieci, a okazją do spotkania był uroczysty piknik rodzinny podsumowujący zabawy w dziecińcu. Zaproszenie przyjęliśmy od dyrekcji i nauczycieli szkoły, organizatorów festyn. Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna zabawa, do której nie trzeba było nikogo namawiać, a uczestnicy chętnie korzystali z dostępnych atrakcji. Dla wszystkich odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy "Bajkową loterię", kącik kolorowanek dla najmłodszych oraz kiermasz tanich książek pochodzących z selekcji zbiorów. Największym powodzeniem cieszyła się oczywiście loteria fantowa, gdyż każdy kto poprawnie odpowiedział na trzy pytania dotyczące bajek i wierszy mógł otrzymać upominek ufundowany przez gospodarzy. Warto podkreślić, że "bajkowa zabawa" trwała dalej nawet po wyczerpaniu puli fantów. Dzieci z przyjemnością losowały kolejne pytania, popisywały się swoją wiedzą, a rodzice przypominali sobie najpiękniejsze wiersze z dzieciństwa. Najmłodsi chętnie zasiadali przy kolorowych stoliczkach i malowali przygotowane dla nich kolorowanki. Dorośli natomiast mieli możliwość zakupu książek za jedyną złotówkę. Znakomitej zabawie sprzyjała słoneczna pogoda i dobre humory uczestników.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

     Niesamowite historie zebrane w "Wielkiej księdze przygód Reksia", pouczające opowieści, wspaniali przyjaciele sympatycznego pieska, to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na dzieci podczas wakacyjnych spotkań z cyklu "Pieski, psiaki i inne zwierzaki czyli wakacje z Reksiem".
     Razem z Reksiem spieszyliśmy na pomoc małym jaskółkom, które wypadły z gniazda. Opatrywaliśmy ranną w wypadku świnkę Balbinkę, szukaliśmy niewidzialnego psa i próbowaliśmy zaprzyjaźnić się z troszkę zarozumiałym Dudusiem. Największą jednak atrakcją tegorocznych wakacji była wizyta dwóch wspaniałych psów myśliwskich, które w towarzystwie swoich opiekunek odwiedziły bibliotekę. Panie opowiedziały maluchom o rodowodach, zwyczajach i upodobaniach czworonożnych gości oraz pracy jaką psy wykonują, a Iwo i Ria pozwalały się głaskać i chętnie popisywały się przed dziećmi swoimi umiejętnościami.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci

     23 lipca bibliotekę odwiedzili uczestnicy "Wakacyjnego Dziecińca" z Luboczy. Wizyta w książnicy była jedną z atrakcji programu zwiedzania naszego miasta. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami wysłuchały krótkiej historii naszej biblioteki, poznały biblioteczne maskotki (Misia Uszatka i Kubusia Puchatka) i dowiedziały się dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko. Potem długo przeglądały kolorowe książeczki z Kącika Malucha.


 Biblioteka dla Dzieci:

II Bernardynki Rawskie

     21 czerwca Biblioteka dla Dzieci uczestniczyła w pikniku rodzinnym "II Bernardynki Rawskie" zorganizowanym przez SHK "Zawisza" FSE. Propozycje, które przygotowali dla dzieci (i nie tylko) Zawiszacy i współorganizatorzy, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem licznie zgromadzonych w Parku Miejskim mieszkańców miasta. Zarówno konkurencje sprawnościowe jak również zabawy literackie i muzyczne stanowiły dla dzieci niezwykle atrakcyjną formę spędzenia niedzielnego popołudnia. Na wszystkich spragnionych czekały napoje, słodycze i kiełbaski prosto z grilla, a cały dochód z imprezy wspomógł letnią akcję harcerzy i Przymierzaków.

Więcej: www.rawa.fse.pl


 

 Biblioteka dla Dzieci:

     Wesołe wakacje to bezpieczne wakacje" - takie hasło przyświecało czerwcowym spotkaniom bibliotecznym z przedszkolakami. Wspólnie z dziećmi przypominaliśmy i utrwalaliśmy sobie zasady dotyczące bezpieczeństwa na ulicy a także bezpiecznej zabawy w domu i na podwórku. Przeglądaliśmy kolorowe edukacyjne książeczki, rozwiązywaliśmy zagadki oraz bawiliśmy się w odgadywanie znaków drogowych. Rozmawialiśmy również o letnich planach i postanowieniach, nie zapominając oczywiście o wakacyjnych życzeniach.

     Bibliotekę odwiedziły "Misie" i "Papużki" z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz dzieci z Przedszkola "Słoneczny Domek".


 

 Biblioteka dla Dzieci:

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Bibliotece dla Dzieci

     Międzynarodowy Dzień Dziecka to nie bez przyczyny święto uwielbiane przez wszystkie dzieci. W tym roku, w naszej bibliotece, aż przez trzy dni na milusińskich czekało wiele różnych atrakcji. Wspólnie z dziećmi czytaliśmy wesołe wierszyki, sprawdziliśmy jak świętują ten dzień mali mieszkańcy Bullerbyn i bawiliśmy się w kalambury. W Klubie Przyjaciół Misia Uszatka malowaliśmy niepowtarzalne ilustracje, a w Starym Knedelkowie wykorzystując kulinarne wskazówki Cecylki Knedelek przyrządziliśmy wiosenne sałatki. Bawiliśmy się wspaniale, były słodycze, prezenty i roześmiane wszystkie buzie.


 

 Biblioteka dla Dzieci i Dorosłych

     W niedzielę 31 maja 2009 r. w ramach Dni Rawy na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich odbył się Kiermasz książek, który cieszył się dużym zainteresowaniem pomimo złej pogody. Czytelnicy zakupili ponad 200 książek za symboliczną złotówkę. Pozycje te pochodziły z darów oraz z selekcji księgozbioru Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci. Poza tym sprzedano 26 nowości i ponad 30 płyt winylowych.
     Na kolejny kiermasz zapraszamy za rok !!!


 

 Biblioteka dla Dzieci:

     "Moje ulubione książeczki" to tytuł majowych spotkań bibliotecznych z dziećmi z rawskich przedszkoli. Przedszkolaki wspólnie z bibliotekarką recytowały wesołe wierszyki, opowiadały o swoich ulubionych bajkach i baśniach. Rozmawiały o tym jaką drogę pokonuje książka zanim trafi do biblioteki i jak należy o nią dbać.
     Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do zainteresowanie dzieci książeczkami dostępnymi w bibliotece, a tym samym pomogą w kształtowaniu właściwej postawy czytelniczej wśród najmłodszych i zachęcą ich do systematycznego odwiedzania biblioteki w celu wypożyczania książek.
     Bibliotekę odwiedziły Papużki i Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 1.


 

 Biblioteka dla Dzieci

Klub Przyjaciół Misia Uszatka - Kochamy nasze Mamy

Chociaż pogoda na zewnątrz nam nie sprzyjała, to czytelnia wypełniona była ciepłem i uśmiechami. A wszystko to za sprawą wspaniałych Mam, które odwiedziły małych klubowiczów, by wysłuchać specjalnie przygotowanych z okazji ich święta życzeń i wierszyków.


 Biblioteka dla Dorosłych

W poniedziałek 25.05.2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy pierwszą klasę Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta. Młodzież odwiedziła nas w towarzystwie opiekunów Pani Grażyny Król oraz siostry Doroty.
Na ponad godzinnej lekcji bibliotecznej uczniowie dowiedzieli się jak korzystać z bogatych zasobów naszej placówki. Przybliżyliśmy im metody posługiwania i poruszania się po naszych katalogach, tych dostępnych na miejscu jak i w Internecie. Ponadto wyjaśniliśmy jakie możliwości daje wolny dostęp do półek. Licealiści z entuzjazmem poznawali nowinki techniczne jakie oferuje im nasza biblioteka. Na koniec osoby, które nie posiadały jeszcze kart bibliotecznych założyły je i wypożyczyły książki.


 Biblioteka dla Dzieci:

Już po raz drugi w naszej biblioteki mieliśmy przyjemność gościć aktorów Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa. Tym razem z okazji Tygodnia Bibliotek najmłodsi czytelnicy mogli obejrzeć adaptację jednej z mniej znanych baśni braci Grimm "Dwie Dorotki" (baśń ta jest znana też pt. "Pani Zima"). Jest to opowieść o wdowie, która ma dwie córki, rodzoną bardzo leniwą i pracowitą pasierbicę Dorotkę. Wysłanej po wodę pasierbicy prąd rzeki porywa wiadro, które ona bojąc się gniewu macochy próbuje odzyskać. Potem już dzieją się różne tajemnicze rzeczy, pojawia się między innymi mówiąca jabłoń a także niezwykła wróżka ....
Jest to interaktywny spektakl o tym, że człowiek dobry, uczynny i pracowity, w przeciwieństwie do leniwego i chciwego, może być szczodrze wynagrodzony przez los.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

Konkurs plastyczny SEKRETY BIBLIOTEKI już rozstrzygnięty.

Celem konkursu plastycznego "Sekrety Biblioteki" było kształtowanie u dzieci potrzeby kontaktu z bajką w formie książki i zachęcenie najmłodszych do częstego odwiedzania biblioteki. Skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, a zadaniem uczestników było zilustrowanie co się dzieje nocą w Bibliotece, czy z książek wychodzą bajkowe postaci i spacerują między regałami, czy może wychodzą z budynku i odwiedzają dzieci w ich snach. Konkurs został ogłoszony 19 marca i trwał do końca kwietnia a teraz nadszedł czas na podsumowanie i rozstrzygniecie.
Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymali książeczki ufundowane przez Bibliotekę, a dla pozostałe dzieci przygotowano słodycze. Uroczystość odbyła się 12 maja i była jednym z punktów obchodów Tygodnia Bibliotek.


 


W konkursie wzięły udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 i Miejskiego Przedszkola nr 5. Ogółem napłynęło 117 prac wykonanych przez małych artystów: 69 prac z Miejskiego Przedszkola Nr 1 i 48 z Miejskiego Przedszkola nr 5. Z uwagi na dużą rozpiętość wiekową uczestników (3 - 7 lat) konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria wiekowa : 3 - 4 lata

I miejsce : Sobieraj Wiktoria (Miejskie Przedszkole nr 5)
II miejsce : Zimecki Franek (Miejskie Przedszkole nr 1)
III miejsce : Król Olga (Miejskie Przedszkole nr 1)

Wyróżnienia otrzymali:

Kacprzyk Aleksander (Miejskie Przedszkole nr 1) ,
Grochal Lena (Miejskie Przedszkole nr 5),
Pawlicka Aleksandra (Miejskie Przedszkole nr 1).

Kategoria wiekowa : 5 - 7 lat

I miejsce : Kałamajska Natalia (Miejskie Przedszkole nr 5)
II miejsce : Czech Piotr (Miejskie Przedszkole nr 1)
III miejsce : Żebrowska Małgosia (Miejskie Przedszkole nr 1)

Wyróżnienia otrzymali:

Fijałkowski Paweł (Miejskie Przedszkole nr 1)
Rybak Zuzanna (Miejskie Przedszkole nr 1)
Brocka Oliwie (Miejskie Przedszkole nr 1)
Rataj Wiktoria (Miejskie Przedszkole nr 1)
Żabczyńska Marylka (Miejskie Przedszkole nr 5)
Zarzycka Zuzia (Miejskie Przedszkole nr 5)
Chmielewski Jakub (Miejskie Przedszkole nr 1)
Noga Karolina (Miejskie Przedszkole nr 1)


GALERIABiblioteka dla Dzieci:

"Gdyby na świecie książek nie było, to by się dzieciom bardzo nudziło" - takie hasło przyświecało kwietniowym bibliotecznym spotkaniom z książką. To właśnie w kwietniu książki obchodzą swoje święta, dlatego też dzieci odwiedzając Bibliotekę miały wyjątkową okazję poznania tajemnic Książnicy i zaprzyjaźnienia się z zamieszkującymi w niej książeczkami. Przedszkolaki przeglądały kolorowe wydawnictwa, uczyły się jak o nie dbać, aby służyły nam bardzo długo. Wsłuchiwały się co mówią i o czym marzą książeczki, gdy je wypożyczamy do domu i czytamy.

Bibliotekę odwiedziły : Biedronki, Papużki, Krasnoludki, Słoneczka, Motylki, Rybki, Wiewiórki z Miejskiego Przedszkola nr 1, Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 5 oraz grupa sześciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 2.


 

GALERIAOddział dla Dorosłych:

     KSIĄŻKA "WSZECHŚWIAT, KTÓRY INNI NAZYWAJĄ BIBLIOTEKĄ" (U. Eco)

     Czternastego maja o godzinie 16:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej z okazji Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie poświęcone książce i jej ewolucji w perspektywie kilku tysiącleci. Na początku zebrane osoby obejrzały prezentację multimedialną połączoną z krótkim referatem zatytułowanym "Książka na przestrzeni wieków". Miłośnikom książki pokaz przybliżył jej rozwój i ukazał jaką metamorfozę przeszła od momentu pisania na glinianych tabliczkach do czasów współczesnych, gdy możemy sięgnąć po nią w formie elektronicznej. Kolejnym punktem programu była właśnie książka mówiona zapisana na płycie CD. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku fragmentów, wszyscy wspólnie zastanawialiśmy się czy wyprze ona tradycyjną książkę i czy taka forma przekazu przypadnie nam do gustu. Po tym jak wszyscy zgodnie stwierdzili, iż "tradycyjna" książka może czuć się bezpiecznie, odbyła się pasjonująca dyskusja na temat książki w naszym życiu i potrzebie czytania. Momentem kulminacyjnym spotkania była wymiana książek miedzy uczestnikami spotkania. Każdy z nich zachęcał do wybrania pozycji przyniesionej przez siebie. Nie było osoby, która opuściłaby bibliotekę bez lektury najbardziej go interesującej.
     Spotkanie trwało dwie godziny, wzięło w nim udział około 20 osób. Całość przebiegała we wspaniałej atmosferze naszej biblioteki przy muzyce z płyt winylowych i w otoczeniu najstarszych książek z naszych zbiorów.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

     Pierwsza edycja konkursu czytelniczego "MANIA CZYTANIA" dobiegła końca, więc nadszedł czas na rozstrzygnięcie i wyłonienie najlepszych czytelników. 24 kwietnia w czytelni w obecności uczestników "Mani czytania" oraz ich rodziców i przyjaciół podsumowaliśmy konkurs a zwycięzcom wręczyliśmy nagrody i pamiątkowe dyplomy. Największym "maniakiem czytania" okazał się Michał Wilkoszewski, drugie miejsce zajęła Monika Lechowska, a trzecie przypadło Paulinie Maciejczyk. Wszystkim czytelnikom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy laureatom.


Biblioteka dla Dzieci:

     23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 5. Maluchy wysłuchały opowieści o historii święta książki i dowiedziały się dlaczego róża jest jego symbolem. Opowiadały o swoich ulubionych książkach, najpiękniejszych bajkach i wierszykach. Przeglądały kolorowe książeczki z bibliotecznych półek, a także zajrzały do Kącika Chorych Książek, by sprawdzić dlaczego książki czasem chorują. Na zakończenie wszystkie dzieci z okazji tego niezwykłego święta otrzymały upominki: książeczki do kolorowania i zakładki.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

     W przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka dla Dzieci zaprosiła młodych czytelników na spotkanie autorskie z Panem Stanisławem Srokowskim - poetą, pisarzem, dramaturgiem i tłumaczem. Dzieciom i młodzieży pisarz znany jest jako autor pouczających "Bajek Ezopa", zabawnych powieści o "Niezwykłych przygodach Nosa Patryka Prosa", a przede wszystkim opowieści o mitologicznych bogach i herosach. To właśnie "Mity greckie" stanowiły kanwę rozmowy pisarza z piątoklasistami o potrzebie ciągłego wzbogacania naszej wiedzy, poznawania otaczającego nas świata, jego historii, języka i kultury. Stanisław Srokowski przekonywał słuchaczy, że mądrość i nauka płynące z mitów wciąż znajdują odniesienia w naszym współczesnym świecie, a obowiązkiem młodego człowieka jest zadawanie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi, gdyż to co wiemy, świadczy o nas kim jesteśmy.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

     2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ten dzień, to również rocznica śmierci papieża Jana Pawła II - wielkiego Polaka i patrona Biblioteki. Z tej okazji Bibliotekę odwiedziły sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 2. Dzieci z uwagą wysłuchały wierszyka "Karolek i stokrotki", przejrzały zgromadzone w Bibliotece książki o Janie Pawle II, dowiedziały się jak lubił spędzać czas wolny, czy kochał czytać książki.
     W drugiej części spotkania mali czytelnicy zwiedzili wystawę zbiorów bibliotecznych przygotowaną specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, poznali historię tego święta i jego patrona H.Ch. Andersena, odwiedzili "Kącik Malucha" i "Kącik chorych książek" oraz opowiadali o swoich ulubionych bajkach i baśniach.


 Oddział dla Dorosłych:

     W środę 22.04.2009 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim, twórcą ponad czterdziestu książek. Autor ostatnio wydał opowiadania "Nienawiść" i powieść "Ukraiński kochanek". Za opowiadania pisarz otrzymał w 2007 r. wyróżnienie od kapituły Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Obydwa utwory dotyczą sytuacji na Kresach przed i w czasie II wojny światowej, zawierają wiele wątków autobiograficznych. Stanisław Srokowski opowiedział o historii ziem kresowych, o znanych Polakach pochodzących z tego terenu, a przede wszystkim o bestialskich zbrodniach Ukraińskiej Armii Powstańczej popełnianych m.in. wobec Polaków. Do dziś Polacy i inne narody nie usłyszały słowa "przepraszam", mało tego, banderowcom (członkom UPA) stawia się pomniki na Ukrainie. Władze Polski nie chcą publiczne potępić zbrodni ukraińskich nacjonalistów na kresach, a podręczniki historii milczą na ten temat.
     Kilku uczestników spotkania opowiadało o podobnych, traumatycznych przeżyciach na tym terenie i w tych czasach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że powinniśmy potępiać te bestialskie zbrodnie i głośno o nich mówić. Dyskusja była bardzo ożywiona. Spotkanie trwało 2,5 godziny. Przybyło na nie około 4O osób.
     Po wręczeniu kwiatów autor podpisywał swoje książki.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

Wiosna , to jedna z najpiękniejszych pór roku, ale jak się okazuje jest też bardzo kapryśna, dlatego też postanowiliśmy wyjść jej na spotkanie. Razem z Przedszkolakami przez blisko dwa tygodnie szukaliśmy wiosennych zwiastunów, czytaliśmy wierszyki, śpiewaliśmy piosenki a także wypowiadaliśmy magiczne zaklęcia, by nakłonić wiosnę do przyjścia i pozostania z nami już na dobre.
Na spotkanie Wiośnie wyszły "Krasnoludki", "Biedronki" i "Papużki" z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz "Stokrotki" z Miejskiego Przedszkola nr 5.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

W poniedziałkowe przedpołudnie, 30 marca, najmłodsi czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wyścigu. Na starcie stanęli dwaj zawodnicy – powolny żółw Bogdanek i sprytny Zając, którzy na komendę rozśpiewanej sroczki Krysi rozpoczęli pasjonujący wyścig leśnymi ścieżkami. Wydawałoby się, że Żółw w tej konfrontacji nie miał żadnych szans, ale... i tu właśnie na wszystkie dzieci czekała niespodzianka.
"Żółw i Zając" to interaktywna, pełna humoru sceniczna adaptacja wiersza francuskiego poety J. La Fontaine'a. Spektakl ubarwiony piosenkami i zabawnymi dialogami przedstawili milusińskim aktorzy Studia Małych Form Teatralnych ART–RE z Krakowa.


 

GALERIALekcje Biblioteczne - Oddział dla Dorosłych

W okresie od lutego do marca Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła klasy maturalne z rawskich szkół średnich na cykl szkoleń związanych z obsługą katalogów. Od 2006 roku Biblioteka jest w pełni zautomatyzowana, dlatego też chcieliśmy przybliżyć młodzieży metody posługiwania i poruszania się w naszych katalogach, tych dostępnych na miejscu jak i w Internecie. Ponadto wyjaśniliśmy jakie możliwości daje wolny dostęp do półek i z jakich materiałów maturzyści mogą korzystać tylko w czytelni. Na koniec każdego spotkania zaprezentowaliśmy przykładową bibliografię i sposób jej przygotowania. Zainteresowanie było duże, odwiedziło nas dotychczas dziesięć klas, czyli około 250 uczniów. Szkolenia będą odbywały się cyklicznie.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

W świecie książek

Od kiedy istnieje pismo, jak zbudowana jest książka, kim jest autor, co to jest ilustracja - te i wiele innych sekretów kryjących się na bibliotecznych półkach odkrywały dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2. Przedszkolaki z grup V, VI i VII poznawały tajemnice kryjące się w książkach, podróżowały po świecie baśni i bajek a potem wykonały piękne zakładki.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

Odwiedziny

18 lutego Bibliotekę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej w Luboczy. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w naszej książnicy.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

Walentynki w Bibliotece

Przez blisko dwa tygodnie biblioteczna czytelnia przypominała wielką serduszkową krainę. Stało się tak za sprawą przedszkolaków, którzy w tych dniach odwiedzali Bibliotekę z okazji walentynkowego święta. Milusińscy poznawali zwyczaje związane z tym dniem, słuchali pięknych historii o wielkiej miłości i przyjaźni, rysowali kolorowe serca, przeglądali książeczki dostępne w bibliotece. Wszystkie dzieci otrzymywały od nas czerwone serduszka w zamian ofiarując nam mnóstwo uśmiechu i radości.

Bibliotekę odwiedziły "Stokrotki", "Muchomory", "Biedronki" z Miejskiego Przedszkola nr 5, oraz "Papużki", "Biedronki", "Żabki", "Misie" z Miejskiego Przedszkola nr 1.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

WALENTYNKI W KLUBIE PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Wielka miłość pewnego baranka "Franciszka po uszy zakochanego" w owieczce Kasi, to znakomity temat do opowieści o walentynkowym święcie i zwyczajach z nim związanych. Dlaczego obchodzimy Walentynki ? Czy warto pamiętać o tym dniu ? Kim naprawdę był św. Walenty i jak to właściwie jest z tą miłością ? To tylko niektóre z pytań na jakie próbowaliśmy odpowiedzieć podczas "Walentynek w Bibliotece". Odwiedziliśmy również " galerię wielkich bajkowych miłości", a potem zrobiliśmy piękne walentynkowe serca dla naszych najbliższych.


 

 Biblioteka dla Dzieci:

Ferie z Harcerzami

Tegoroczne ferie na pewno nie należały do dni nudnych, a to za sprawą nie tylko wielu propozycji przygotowanych dla czytelników, ale przede wszystkim niezwykłych gości odwiedzających Bibliotekę. Do taki gości z pewnością należeli Harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE, którzy przez pierwszy tydzień zimowej przerwy zachęcali młodzież do aktywnego i ciekawego spędzania czasu a także kreatywnego wykorzystywania swoich pomysłów.
Cykl spotkań rozpoczął się od prelekcji multimedialnej, podczas której Zawiszacy przedstawili najciekawsze zdjęcia z biwaków i wędrówek jakie odbywają w ciągu roku. Opowiadali o nocnych podchodach, organizowaniu leśnych obozów, konkursach sprawnościowych i zręcznościowych. Nie zabrakło również zabawnych anegdot i przygód prosto z harcerskiego plecaka.
Po prelekcji zebrała się drużyna, która pod fachowym okiem Harcerzy przez dwa popołudnia wykonała balon na ogrzewane powietrze z logo Biblioteki. Tak więc po raz pierwszy podczas zimowej "Fiesty Balonowej" w niebo poszybuje balon z biblioteki dziecięcej.


 Biblioteka dla Dzieci:

Ferie z Wikingami

W pewne wtorkowe popołudnie każdy kto przyszedł do Biblioteki mógł przenieść się w czasie i odwiedzić niezwykłe miejsce, którego nie ma już na żadnej mapie świata. W tę wyjątkową podróż zabrali nas prawdziwi Wikingowie, którzy w czytelni rozbili swój obóz.
Zaproszeni goście opowiadali o turniejach, w których uczestniczą podczas zlotów Wikingów. Kiedy i gdzie odbywają się takie spotkania, jakie zwyczaje, obrzędy i tradycje towarzyszą mieszkańcom wioski Wikingów. Prezentowali oryginalne ubiory i ozdoby, opowiadali jak długo trwa samodzielne wykonanie niektórych elementów stroju a także pokazywali broń, którą posługują się podczas turniejowych pojedynków. Jedną z atrakcji wieczoru była możliwość przymierzenia kompletnego męskiego stroju, a śmiałków do zmierzenia się z jego ciężarem i funkcjonalnością nie brakowało.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

Ferie z Koziołkiem Matołkiem

Czy w ferie można się nudzić? - chyba nie mógł tego powiedzieć nikt z uczestników wyprawy do Pacanowa, zwłaszcza że towarzyszył nam ulubieniec wszystkich dzieci Koziołek Matołek. W czasie dwutygodniowej podróży zwiedziliśmy niemal cały świat zatrzymując się w najpiękniejszych jego zakątkach. Byliśmy w pełnej słońca Italii, odwiedziliśmy egzotyczne Chiny i Indie, spotkaliśmy się z Indianami - rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej. Wspaniale bawiliśmy się w Afryce wspólnie z Matołkiem organizując wielki mecz piłkarski. Zwiedziliśmy jaskinię Smoka Wawelskiego a także zatrzymaliśmy się w gościnie u Pana Twardowskiego. Przemierzyliśmy Polskę wzdłuż i wszerz zaglądając do Warszawy, Krakowa i Zakopanego, a naszą podróż zakończyliśmy szaloną zabawą na wielkim balu u Koziołka Matołka w Pacanowie.


 

GALERIABiblioteka dla Dzieci:

Dzień Babci w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci zaprosiły na klubowe spotkanie swoje kochane Babcie. Były wierszyki, piosenki, wspólne zabawy i konkursy, a wszystko to przy herbatce i słodkich ciasteczkach. Nie zabrakło również gorących całusów i życzeń zdrowia dla wspaniałych Babć.


 

GALERIA


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0121 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,