INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

Wigilia w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy kiedy to tradycyjnie wszyscy przyjaciele Misia Uszatka składają sobie życzenia, dzielą się opłatkiem i śpiewają najpiękniejsze kolędy. Piękna choinka i świąteczne potrawy pachną w całej bibliotece, a dzieci z niecierpliwością wyczekują przybycia świętego Mikołaja.


 

 

 
23.12.2010r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

"Świąteczne opowieści" to temat grudniowych spotkań z przedszkolakami. O wigilijnych tradycjach i zwyczajach gawędy wysłuchały "Papużki" i "Pszczółki" z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 

 
22.12.2010r.


Biblioteka dla Dzieci

"Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja - podaruj pluszowego misia" - finał akcji.

Tegoroczny finał akcji "Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja - podaruj pluszowego misia" odbył się 9 grudnia i miał wyjątkowo uroczysty charakter. W części artystycznej teatr amatorski "Maska" działający przy Zespole Placówek Specjalnych zaprezentował pantomimę "Awantura w muzeum". Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez zgromadzoną publiczność czego dowodem były gromkie owacje, którymi nagrodzono młodych aktorów. Gdy już oklaski ucichły wszyscy przenieśliśmy się do czytelni, gdzie oficjalnie podsumowaliśmy akcję "Zostań pomocnikiem św. Mikołaja - podaruj pluszowego misia". Policzyliśmy wszystkie misie oraz podziękowaliśmy wszystkim darczyńcom i przyjaciołom całego przedsięwzięcia. Okazało się, że w tym roku zebraliśmy ponad 300 zabawek, które w świątecznych paczkach trafią do dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną i małych pacjentów rawskiego szpitala. Na wszystkich gości czekał oczywiście słodki poczęstunek, a na najmłodszych różnorodne zabawy, które przygotowała i prowadziła Magda Skóra.

Zbiórka pluszaków "Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja - podaruj pluszowego misia" jest organizowana przez MBP Oddział dla Dzieci i Hufiec Rawski SHK "Zawisza" FSE i odbyła się już po raz czwarty.


 GALERIA PLUSZAKÓW

GALERIA TEATR MASKA


9.12.2010


Biblioteka dla Dzieci

Teatr Art Re i "Trzy świnki" w Bibliotece

Mikołajkową niespodziankę sprawili najmłodszym czytelnikom aktorzy krakowskiego teatrzyku Art Re zabierając ich w niezwykły bajkowy świat. Tym razem okazją do wspólnej zabawy była żartobliwa, lecz pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności. Jak zawsze spektakl poprzez swój interaktywny charakter wzbudził wśród milusińskich niezmierne zainteresowanie i stworzył okazję do świetnej zabawy. Dzieci żywiołowo reagowały na rozwijającą się akcję, pomagały świnkom budować domki i ze wszystkich sił starały się je chronić przed podstępnym wilkiem.


 GALERIA


8.12.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Andrzejkowe wróżby i zabawy wypełniły bibliotekę w ostatnim tygodniu listopada. Jakie są korzenie andrzejkowej tradycji, dlaczego warto dbać aby nie została zapomniana przekonały się dzieci uczestniczące w bibliotecznych spotkaniach.
Wróżyły sobie "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2, "Słoneczka" z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Luboczy.


 

 
30.11.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Jak Frycek został Fryderykiem, jakie skomponował utwory, dlaczego jest znany na całym świecie? Dzięki zabawnej książeczce Michała Rusinka "Mały Chopin" najmłodsi czytelnicy mogli poznać niezwykłą biografię wielkiego kompozytora.
W spotkaniach uczestniczyły "Motylki" i "Tygryski" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 
30.11.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

W listopadzie przedszkolaków odwiedzających bibliotekę tradycyjnie zapraszaliśmy do krainy Misiolandii, w której to mogli spotkać swoich ulubionych bohaterów, poznać nowe opowiadania i wierszyki.
Misiolandię odwiedziły "Stokrotki" i "Żuczki" z Miejskiego Przedszkola nr 3 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chodnowie.


 
30.11.2010


Biblioteka dla Dzieci

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

Jak miło misia wziąć do ręki!
Jest taki miły, taki miękki.
Miś lubi wszystko, co i my [...]
M. Terlikowska

A my lubimy wszystkie misie i dlatego 25 listopada nasze pluszowe przytulanki mają swoje święto. Klubowicze poznali historię pewnego niedźwiadka, który przybył aż z mrocznych zakątków Peru, z kolorowego papieru przygotowali galerię tęczowych misiów, a potem przez chwilę mogli poczuć się jak Kubuś Puchatek.


 

 
25.11.2010


Biblioteka dla Dzieci
Bal w bibliotece


     Jak co roku w ostatni październikowy czwartek bibliotekę odwiedziły dwie czarownice, które tradycyjnie zaprosiły dzieci na wielki "Bal dziwaków i straszydeł". Nie jest tajemnicą, że wszystkie dzieci uczestniczące w zabawie musiały wykazać się nie lada odwagą, gdyż Tekla jak przystało na prawdziwą czarownicę przygotowała dla balowiczów mnóstwo zadań, konkursów i zabaw. Było więc rzucanie czarów w moczary, liczenie robaków i pająków, tańce - łamańce, kocia muzyka i wiele innych atrakcji. Konkursy te obserwowała jak zwykle ze stoickim spokojem czarownica Hermenegilda. Wspaniała zabawa zakończyła się wspólną fotografią wszystkich uczestników i obietnicą wspólnego spotkania w przyszłym roku.

GALERIA


28.10.2010


Biblioteka dla Dzieci
Przedszkolaki w Bibliotece


    Czy łatwo jest znaleźć w lesie grzyby? Czy same nam wskakują do koszyczków? Czy możemy zbierać wszystkie grzyby? Po co rosną w lasach muchomory? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas "Zabawy w chowanego", której celem było wzbogacanie wiadomości dzieci o korzyściach płynących z lasu.. Dzieci wysłuchały opowiadania o małym grzybku, dowiedziały się dlaczego nie należy niszczyć muchomorów. Pochwaliły się znajomością wierszyka J. Brzechwy "Dzik" i znajomością leśnych zwierząt i ich jesiennych zwyczajów. Opowiadały o zmianach w przyrodzie zauważonych podczas jesiennych spacerów. Liczyły grzyby jadalne i kolorowe muchomory. Spacerując z koszyczkiem po lesie wspaniale bawiły się z grzybkami w "zabawę w chowanego".
    Bibliotekę odwiedziły następujące grupy przedszkolne: grupa VI i Grupa VII z Miejskiego Przedszkola nr 2, "Biedronki" i "Słoneczka" z Miejskiego Przedszkola nr 1, "Stokrotki" i "Poziomki" z Miejskiego Przedszkola nr 3, "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dzieci z Przedszkola "Słoneczny Domek".

GALERIA


23.10.2010


Biblioteka dla Dzieci
"Muzyka pana Chopina"


    Z okazji Roku Chopinowskiego Przyjaciele Misia Uszatka już po raz drugi spotkali się z muzyką wspaniałego kompozytora. Tym razem za sprawą wierszy Wandy Chotomskiej przenieśliśmy się do dworku w Żelazowej Woli, by słuchając rozmowy dwóch fortepianów podziwiać malwy u okien, a potem na chwilę zajrzeć do warszawskich Łazienek i wsłuchać się w "Deszczowe preludium".

GALERIA


21.10.2010


Biblioteka dla Dzieci

    "Fryderyk Chopin i jego świat" to motyw przewodni spotkania autorskiego z panią Elizą Piotrowską zorganizowanego w ramach obchodzonej w tym roku 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Pisarka rozpoczęła spotkanie z trzecioklasistami od prezentacji jednego ze swoich przewodników "To miasto nazywa się Rzym". Barwne opowiadanie o najważniejszych rzymskich zabytkach, połączone z zabawą szybko zainteresowało dzieci, z którymi błyskawicznie nawiązała kontakt. Omawiając utwór "Ortografia to jest heca, którą wszystkim się zaleca" zaprosiła dzieci do mini - konkursu ortograficznego, by potem zabrać ich w niezwykłą podróż po labiryntach książeczki "Franek, Hela, Bobas i koń trojański". Po opuszczeniu krainy pełnej zagadek i labiryntów przyszedł czas na muzyczną podróż śladami wspaniałego polskiego wirtuoza. Z przewodnikiem "Fryderyk Chopin i jego świat" pani Eliza oprowadzała dzieci po miejscach niezwykłych związanych z Fryderykiem Chopinem, opowiadała o wydarzeniach i uczuciach jakie towarzyszyły kompozytorowi zarówno w chwilach trudnych jak i radosnych. Swoją opowieść ubarwiała fragmentami utworów, dzięki czemu dzieci znakomicie odgadywały nastroje ukryte w nutach i dźwiękach. Na zakończenie spotkania pisarka wytrwale składała dedykacje i autografy w książeczkach i pamiętnikach.

GALERIA


18.10.2010


Biblioteka dla Dzieci
Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia


    Właśnie dzisiaj urodziny świętują wszystkie książkowe misie, bohaterowie naszych ulubionych bajek i opowiadań. A najbardziej znanym misiem jest oczywiście Kubuś Puchatek, którego w 1926 roku stworzył znakomity angielski pisarz A.A. Milne. Jak przystało na urodziny znane misie zaprosiły dzieci do biblioteki na uroczyste przyjęcie. Okazało się, że nie tylko dzieci z niecierpliwością oczekują na prezenty, również Miłek, bohater opowiadania Nele Moost nie mógł doczekać się urodzinowego podwieczorku i przygotowanych przez przyjaciół niespodzianek. A niespodzianka czekała również na dzieci, które przyszły do biblioteki, był nią oczywiście pyszny tort.
    Pomysłodawcą Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia jest Fundacja ABCXXI inicjator i animator kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

GALERIA


14.10.2010


Biblioteka dla Dzieci

    Spotkanie z pisarzem to dla każdego czytelnika wyjątkowe przeżycie a dla biblioteki prawdziwe święto. Nie inaczej było 4 października, kiedy to dzieci z rawskich przedszkoli uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Jolantą Horodecką – Wieczorek, autorką wierszowanej biografii Fryderyka Chopina "Wiatru tchnienie o Chopinie" oraz serii bajek opatrzonych emblematem "Bez przemocy". Pisarka wręczyła wszystkim przedszkolakom kolorowe książeczki ufundowane przez sponsora imprezy "Aptekę nad Rawką". Dzięki uprzejmości sponsora wszystkie dzieci po zakończeniu spotkania opuszczały bibliotekę uśmiechnięte i radosne przytulając bajkowe prezenty. Mamy nadzieję, że książeczki te znajdą się wśród ulubionych domowych lektur naszych małych czytelników.
    Bibliotekarki dziękują firmie "Apteka nad Rawką" za pomoc w zorganizowaniu spotkania z autorką bajek dla dzieci.

GALERIA


4.10.2010


Biblioteka dla Dzieci

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony 29 września ma już dziesięcioletnią tradycję. Również w naszej bibliotece święto to znalazło swoje stałe miejsce w kalendarzu bibliotecznych imprez i wydarzeń. W tym roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie wspólnie z panią Marią Sobczak szkolną bibliotekarką zachęcaliśmy dzieci do czytania baśni i opowiadań.
    Głośne czytanie odbyło się w następujących klasach: IA, IB, IIB, IVA, IVB, VIA, VIB oraz w dwóch grupach sześciolatków A i B i w świetlicy. Baśni "Złotowłosa i trzy niedźwiedzie", "Zaczarowana fasola" oraz opowiadań ze zbioru "Co to znaczy ...?" G. Kasdepke wysłuchało ok. 190 dzieci.


29.09.2010


Biblioteka dla Dzieci

    Adam Seredyński choć ma zaledwie naście lat jest już laureatem wielu konkursów literackich a także autorem dwóch książek. Na spotkanie z rawskimi rówieśnikami przyjechał z Długołęki w towarzystwie taty, by opowiedzieć młodym czytelnikom o swoich nietypowych jak na nastolatka pasjach i zainteresowaniach. Nietypowych, gdyż niewielu tak młodych autorów może pochwalić się napisaniem dwóch powieści, których akcja rozgrywa się w czasach znanych pisarzowi tylko z książek i rodzinnych opowieści. Fabuła zarówno "Przyjaciół z Breslau" jak i nowej książki noszącej tytuł "Przyjaciele z leśniczówki" rozgrywa się w latach 40 ubiegłego stulecia. Podczas spotkania Adam opowiadał jak przebiegała praca nad książkami i w jaki sposób gromadził materiały historyczne stanowiące tło powieści. Chętnie odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące nie tylko książek oraz rozdawał autografy.


 

 

 
29.09.2010


Biblioteka dla Dzieci:

Biblioteka na pikniku

      12 sierpnia Biblioteka dla Dzieci po raz kolejny uczestniczyła w pikniku rodzinnym podsumowującym zabawy w "Wakacyjnym dziecińcu" działającym przez całe lato w zaprzyjaźnionej z nami szkole w Luboczy. Podczas prawie trzygodzinnej zabawy zachęcaliśmy dzieci do czytania książek, pobudzaliśmy ich zainteresowania plastyczne, a największym powodzeniem cieszyły się jak zawsze zagadki literackie.


 
12.08.2010 r.


Biblioteka dla Dzieci:

Wakacje w Bibliotece dla Dzieci


 

      Niesamowita Pchła Szachrajka, chwalipięta Rycerz Szaławiła, sprytny Lis Witalis, to tylko niektórzy bohaterowie tegorocznych wakacji w Bibliotece. Wspólnie z dziećmi odwiedzającymi "Wakacyjną Akademię Jana Brzechwy" sprawdziliśmy też "Co w trawie piszczy", jak wygląda "Ciaptak", co brzmi w trzcinie, a dla ochłody daliśmy "Nurka do wody".


GALERIA


      Nie tylko w karnawale wszyscy bardzo lubią bale, czytelnicy biblioteki również uwielbiają tańczyć zwłaszcza, gdy do zabawy zaprasza sławna Pchła Szachrajka. Nic dziwnego, że na wielki bal u Szachrajki przybyło aż 55 małych gości, w tym księżniczki, królewny, wróżki, cyganki a także kowboje i rycerze. Wspólnie z Pchłą uczyliśmy się tańczyć makarenę i kaczuchy, tworzyliśmy tańczące korowody i węże. Nie zabrakło również gier, konkursów i zabaw słownych, więc lepiliśmy z muchy placuchy, śpiewaliśmy z afrykańskim krokodylem. Ogromnym zainteresowaniem wśród balowiczów cieszył się taniec małego pingwina, który powtarzaliśmy wielokrotnie. W przerwach między szalonymi tańcami uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę odgadując zagadki literackie związane z utworami poznanymi podczas dwutygodniowej zabawy.


GALERIA26.07. - 06.08.2010r.


Biblioteka dla Dzieci:

Wakacyjny Dzieciniec z wizytą w Bibliotece

      W czwartkowe popołudnie Bibliotekę odwiedziły dzieci spędzające wakacje w "Wakacyjnym Dziecińcu" działającym przy Szkole Podstawowej w Luboczy. Maluchy poznały regulamin obowiązujący w bibliotece, czyli co zrobić, aby otrzymać kartę biblioteczną, ile książek i na jaki okres można wypożyczyć. Dzieci z dużym zainteresowaniem zwiedziły czytelnię i wypożyczalnie, a potem długo przeglądały kolorowe książeczki.


 

 
22.07.2010 r.


Biblioteka dla Dzieci:

Bernardynki Rawskie

      Biblioteka dla Dzieci jak poprzednio, tak i w tym roku uczestniczyła w "Rawskich Bernardynkach" zorganizowanych przez Zawiszaków i Przymierzaków w miejskim parku. Na naszym stoisku można było kupić książki za jedyną złotówkę i spróbować swoich sił w "Bajkowej Loterii Pytań", natomiast na najmłodszych czekały kolorowanki. Frekwencja dopisała a największym zainteresowaniem cieszyła się jak zwykle loteria, w której każdy mógł wziąć udział, zarówno mały jak i duży, choć trzeba przyznać, że zagadki wcale nie były łatwe. Rodzice próbowali pomagać małym bibliofilom, ale oni wcale tego nie potrzebowali, gdyż świetnie znali odpowiedzi i wykazali się dużą znajomością wierszy i bajek należących do kanonu literatury dziecięcej.


 


GALERIA27.06.2010 r.


Biblioteka dla Dzieci:

Klub Misia Uszatka: "Urodziny Świerszczyka"

      Na ostatnim przed wakacyjną przerwą klubowym spotkaniu, Miś Uszatek zaprosił dzieci na wspaniałe przyjęcie z okazji 65 urodzin "Świerszczyka" - ulubionego czasopisma wszystkich przedszkolaków.

      Jak przystało na prawdziwe urodziny nie mogło oczywiście zabraknąć tortu z racą, bądź jak to nazywali nasi mali klubowicze "fajerwerkiem" oraz kolorowych balonów, podstawy każdego przyjęcia urodzinowego. Mali czytelnicy zaśpiewali jubilatowi tradycyjne sto lat, a potem każdy dostał kawałek pysznego ciasta. Maluchy obejrzały Świerszczyki prezentowane na specjalnie przegotowanej wystawie, obserwując jak ich ulubiona gazetka zmieniała się na przestrzeni ponad połowy wieku. Najstarsze wydania posiadane przez bibliotekę pochodzą z 1993 roku i są nadal chętnie przeglądane przez czytelników. Ponadto wszystkie dzieci namalowały urodzinowe laurki dla bohatera spotkania, które zostaną wysłane do redakcji gazety. Niektórzy stali bywalcy "uszatkowych spotkań" w podziękowaniu za możliwość całorocznej zabawy w klubie, wręczyli paniom bibliotekarkom kwiaty.

      Jak to na urodzinach zabawom i szaleństwom z balonami nie było końca. Klubowicze stwierdzili, że świetnie się bawili i każdy zapragnął, żeby jego urodziny odbyły się jak najszybciej i też w bibliotece.


 


GALERIA24.06.2010 r.


Biblioteka dla Dzieci:

Przedszkolaki w bibliotece

      Dawno, dawno temu... tak najczęściej zaczynają się bajki, które zachwycają najmłodszych. Nie od dziś wiadomo, że biblioteka to skarbnica baśni, legend i opowieści. Przedszkolaki uczestniczące w spotkaniach z cyklu „Niezwykły świat baśni i bajek” samodzielnie tworzyły książkę ze swoimi ulubionymi bajkami.
      Bajkowe książeczki wykonały: Słoneczka i Pszczółki z Miejskiego Przedszkola nr 1, Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 3 oraz Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 2.31.05.2010


Biblioteka dla Dzieci:

Przedszkolaki w bibliotece

      Kiedy żyły dinozaury, czym się żywiły i skąd wiemy o ich istnieniu? Które umiały szybko biegać, a które były najbardziej niebezpieczne? Jak nazywamy naukę i czy trudno jest wymówić słowo paleontolog? Przedszkolaki przeglądając książki wyszukiwały nazw dinozaurów przyniesionych z domów i na podstawie przeczytanych informacji wybierały największych i najgroźniejszych przedstawicieli.
      Świat dinozaurów odwiedziły: Słoneczka, Biedronki, Pszczółki z Miejskiego Przedszkola nr 1, Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 3 oraz Żabki i Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 
31.05.2010


Biblioteka dla Dorosłych

     W niedzielę 30 maja 2010 r. w ramach Dni Rawy Mazowieckiej na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich odbył się Kiermasz książek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Czytelnicy zakupili ponad 327 książek za symboliczną złotówkę. Pozycje te pochodziły z darów od czytelników oraz z selekcji księgozbioru Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci. Poza tym sprzedano 36 nowości i ponad 40 płyt winylowych.
     Na kolejny kiermasz zapraszamy za rok !!!


 

 
30.05.2010


Biblioteka dla Dzieci:

Piknik Rodzinny - Bajkowy Namiot

      W tym roku z okazji Dni Rawy na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich odbył się Wielki Rodzinny Piknik. Jedną z atrakcji festynu był Bajkowy Namiot przygotowany dla najmłodszych przez Bibliotekę Dziecięcą i Bibliotekę Pedagogiczną w Rawie Mazowieckiej. Na wszystkie dzieci odwiedzające biblioteczny namiot czekało mnóstwo niespodzianek. Milusińscy chętnie zasiadali przy stoliczkach i malowali kolorowanki, lepili plastelinowe stworki albo fotografowali swoje buzie z sympatyczną Pippi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również "Bajkowa Loteria", w której dzieci mogły pochwalić się znajomością bajek i wygrać nagrody.


 


GALERIA30.05.2010


Biblioteka dla Dzieci:

Kochamy nasze Mamy czyli herbatka u Misia Uszatka 

      Najpiękniejsze w świecie damy to są właśnie nasze Mamy... i takie właśnie były wszystkie mamy, które przyszły razem z dziećmi na uroczyste spotkanie Klubu Przyjaciół Misia Uszatka.


GALERIA27.05.2010


Biblioteka dla Dzieci:

Art - Re i "Złota rybka" w bibliotece 

      Już po raz kolejny najmłodszych czytelników biblioteki odwiedzili aktorzy krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych Art - Re. Tym razem zaproponowali dzieciom sceniczną adaptację znanej bajki Aleksandra Puszkina "Złota Rybka". Spektakl wzbudził wśród milusińskich niezmierne zainteresowanie i stworzył okazję do świetnej zabawy. Interaktywny charakter przedstawienia pozwolił małym widzom choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy i uczestniczyć w kreowaniu bajkowego świata. Możliwość wystąpienia dzieci na scenie u boku zawodowych aktorów zaowocowała ogromnym entuzjazmem i bezgraniczną radością maluchów.
      Edukacja teatralna jest niezwykle ważna w kształtowaniu osobowości każdego dziecka, gdyż pozwala rozwijać dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość, przekazuje cenne wartości, uczy odróżniania dobra od zła. Nie ma wątpliwości, że krakowscy artyści poprzez swoją grę dostarczyli dzieciom moc pozytywnych emocji i przeżyć, a świadczyły o tym roześmiane buzie przedszkolaków.
      Przedstawienie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek obchodzonego w tym roku pod hasłem "Biblioteka, słowa, dźwięki".


GALERIA14.05.2010


Biblioteka dla Dzieci

     Tydzień Bibliotek obchodzony w tym roku pod hasłem "Biblioteka, słowa, dźwięki" to święto biblioteki, ale również wszystkich czytelników, gdyż to dla nich książnice starają się przygotować jak najwięcej atrakcji. Nie inaczej było również w tym roku, więc każdy czytelnik mógł znaleźć dla siebie wiele interesujących propozycji.
     Jedną z takich atrakcji było na pewno spotkanie autorskie z Panią Ewą Nowak z wykształcenia pedagogiem - terapeutą a z zamiłowania wspaniała pisarką i publicystką.
     Pani Ewa z wielką pasją opowiadała gimnazjalistom o tym, jak podchodzi do własnego pisarstwa i stworzonych postaci. Przyznała, że jest osobą bardzo pracowitą i zdyscyplinowaną, a cechy te zawdzięcza swojemu starszemu bratu i wspólnemu pokojowi, który z nim dzieliła. Wspomnienia z dzieciństwa, zwłaszcza te z udziałem brata, niejednokrotnie stanowiły dla niej inspirację w pracy pisarskiej. Na wydanie pierwszej powieści "Wszystko, tylko nie mięta" czekała ponad pół roku. Dla początkującego twórcy to bardzo długi czas, ale panią Ewę to nie zraziło, wręcz przeciwnie, zmotywowało do napisania kolejnych powieści. Pisarka bez zbędnego moralizowania opowiada w nich zwyczajne historie współczesnych nastolatków. Pokazuje ich zmagania ze szkołą, dojrzewaniem, rodzicami, rodzeństwem i światem. Nie unika trudnych spraw, bohaterowie jej książek muszą stawić czoło biedzie, bezrobociu, romansom, rozwodom i kryzysom wieku średniego rodziców, samotności, chorobom i śmierci. Jedną z najważniejszych dla autorki książek jest "Bardzo biała wrona" (książka roku 2009 IBBY), w której porusza problem przemocy psychicznej pojawiającej się często w związkach młodych ludzi. Powieść tę szczególnie polecamy do przeczytania każdej nastolatce. Pani Ewa współpracuje także z pismami "Cogito", "Victor gimnazjalista", "Magazyn 13-latki". W felietonach i opowiadaniach udziela młodym ludziom rad i podpowiedzi jak pokonywać problemy i wychodzić z trudnych sytuacji.
     Dzięki otwartości, dowcipowi i żywiołowości pisarki spotkanie obfitowało w wiele wesołych i zaskakujących momentów, a opowiadane z humoru historyjki wywoływały na sali salwy śmiechu. Po zakończeniu spotkania czytelnicy mogli zakupić książki i otrzymać dedykacje od autorki.


 

 

 
11.05.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

Kwiecień to bez wątpienia miesiąc książki, która aż dwa razy ma powody do świętowania. Jednym z nich jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej obchodzony 2 kwietnia (w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena), a drugim Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypadający 23 kwietnia. To znakomita okazja do zaproszenia dzieci do Krainy Książki i przypomnienia im jak zbudowana jest książka i dlaczego trzeba o nią dbać. Przedszkolaki odwiedzając bibliotekę mogły dowiedzieć się kto rządzi w tej niezwykłej Krainie Książek i jakie zasady zawiera alfabet miłośników książek. Równie dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się Kraina Grzeczność, w której maluch mogły spotkać bardzo "Grzecznego Rycerza" i "Księżniczkę, która na wszystko kręciła nosem".
Biblioteczną Krainę Książek odwiedziły: Słoneczka, Pszczółki i Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz Misie i Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 Niezwykłą Krainę grzeczności odwiedziły: Papużki, Słoneczka, Pszczółki i Biedronki z Miejskiego Przedszkola nr 1, Tygryski ze Szkoły Podstawowej nr 1, Misie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4.


30.04.2010r


Biblioteka dla Dorosłych


"Trzy oblicza kobiety"

     Na trzecim spotkaniu w ramach projektu "Trzy oblicza kobiety" gościliśmy Panią Marię Czubaszek. Poetkę, pisarkę i satyryka, autorkę tekstów piosenek, także scenarzystkę, felietonistkę i dziennikarkę. Autorkę takich książek jak "Na wyspach Hula-Gula" oraz "Pytania tendencyjne i jeszcze jedno".
     Przypominamy, że jest to projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, zaś patroni medialni to "Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy" oraz radio "Victoria".
     Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serce i Na Wspólnej oraz BrzydUla. W latach 2005 - 2010 była członkiem redakcji programu "HBO na stojaka" nadawanego w telewizji HBO. Od niedawna możemy oglądać ja w improwizowanym serialu "Spadkobiercy" - TV 4 oraz w telewizji TVN robiącą przeglądy w bloku programowym "Dzień dobry TVN". Prywatnie żona Wojciecha Karolaka.
     Na spotkaniu w Naszej bibliotece Pani Maria jak zawsze tryskała humorem a żarty na temat ludzi znanych głównie ze szklanego ekranu rozbawiały zebranych do łez. Poznaliśmy także zdolności kulinarne Pani Marii czyli gotowanie jajek na twardo przez trzy godziny, gdy zaczęły strzelać nasz gość stwierdził, że to jednak za długo ;-). Jak się dowiedzieliśmy Pani Maria popełniła w życiu nie jedną gafę a opowiedziała o nich oczywiście w taki sposób, iż prawie setka gości zebranych w Naszej czytelni wybuchała gromkim śmiechem. Jestem pewien, że spotkanie to pozostanie na długo w naszej pamięci.


GALERIA19.04.2010


Biblioteka dla Dorosłych


"Trzy oblicza kobiety"

     Na drugim spotkaniu w ramach projektu "Trzy oblicza kobiety" gościliśmy w naszej bibliotece kryminalny duet - Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska. Pisarki, autorki takich książek jak "Zabójczy spadek uczuć", "Zielony trabant" oraz "Dogrywka".
     Przypominamy, że jest to projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, zaś patroni medialni to "Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy" oraz radio "Victoria".
     Panie Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska opowiedziały zebranym czytelnikom o początkach swojej przyjaźni i jak narodził się pomysł wspólnego pisania. Dlaczego piszą akurat kryminały i o swojej przygodzie ze scenariuszem do programu emitowanego w telewizji TVN pt. "Sędzia Anna Maria Wesołowska". Ponad to dowiedzieliśmy co w wolnych chwilach lubią czytać, oraz poznaliśmy ich plany na przyszłość. Wszystko to zostało opowiedziane z ogromną dawką humoru i optymizmu który nie opuszcza nawet na chwilę naszych znakomitych gości.
     Na kolejne spotkanie zapraszamy 12 maja(środa) o godzinie 18:00 tym razem będzie li gościli panią Marię Czubaszek


GALERIA28.04.2010


Biblioteka dla Dorosłych i Dzieci:
W sobotę 24 kwietnia 2010 r. z okazji Światowego Dnia Książki pod filarami Biblioteki odbył się Kiermasz Książki. Miłośnicy czytania przybyli bardzo licznie. Największą popularnością cieszyła się akcja "Książka za złotówkę". Czytelnicy zakupili ponad trzysta egzemplarzy książek z darów oraz wycofanych ze zbiorów. Nowe pozycje także wzbudziły duże zainteresowanie, szczególnie beletrystyka i słowniki, a także książki na temat ogrodnictwa czy Katynia. Biblioteka nie zapomniała także o naszych milusińskich, oprócz książek dla dorosłych można było także nabyć książeczki dla dzieci.
Na kolejny kiermasz zapraszamy 30.05.2010, który odbędzie się podczas Dni Rawy !!!


GALERIA28.04.2010


Biblioteka dla Dzieci

Teatr "Maska" w Bibliotece dla Dzieci

Często wydaje nam się, że telewizja i internet to nasze prawdziwe "okno na świat". Czy tak rzeczywiście jest ..? Takie pytanie zadawaliśmy sobie oglądając pantonimę "Okno na świat" zaprezentowaną przez aktorów Teatru "Maska" działającego przy Zespole Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej.


 

 
19.04.2010r


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Co wiemy o Unii Europejskiej i jakie kraje do niej należą ? Od ilu lat Polska jest jej członkiem i jakie ma korzyści z przystąpienia? Okazuje się, że już przedszkolaki chcą wiedzieć wszystko o wspólnej Europie.


 
13.04.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

"W Krainie Pisanek" to cykl zajęć literacko - plastycznych przybliżających dzieciom wielkanocne tradycje i zwyczaje. Co symbolizują potrawy wkładane do wielkanocnego koszyczka i jak się przygotowujemy do tego święta? Jak różnorodne mogą być pisanki i w jaki sposób można je wykonać, to tylko niektóre z zagadnień interesujące małych czytelników.
Krainę Pisanek odwiedziły: Biedronki, Słoneczka, Pszczółki, Papużki z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz dwie grupy przedszkolne z Miejskiego Przedszkola nr 2 i sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 

 
31.03.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Kiedy zaczyna się wiosna i dlaczego tak niecierpliwie jej wyczekujemy? Jakie są wiosenne zwyczaje i obrzędy? Jak rozumieć przysłowie "W marcu jak w garncu"? Z odpowiedziami na te pytania bez problemów radziły sobie wszystkie dzieci odwiedzające w tym miesiącu bibliotekę.
W marcu bibliotekę odwiedziły: Pszczółki, Biedronki, Słoneczka, Papużki i Motylki z Miejskiego Przedszkola nr 1.


 

 
30.03.2010


Biblioteka dla Dorosłych


"Trzy oblicza kobiety"

Rozpoczęliśmy realizację projektu "Trzy oblicza kobiety". Przypominamy, że jest on współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, zaś patroni medialni to "Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy" oraz radio "Victoria"
Na pierwszym spotkaniu zgromadzeni czytelnicy zostali wprowadzeni w program, projektu, ponadto został ogłoszony konkurs na opowiadanie "Z kobietą w tle". Uzupełnieniem wprowadzenia była prezentacja multimedialna.
Gościem honorowym a zarazem "pierwszym obliczem kobiety" była Izabela Sowa. Pisarka, autorka takich książek jak " Smak świeżych malin", "Herbatniki z jagodami", "Agrafka" czy "Świat szeroko zamknięty". Pani Izabela opowiedziała o swoich książkach, procesie twórczym, konstruowaniu postaci. Przybliżyła także zebranym czytelnikom proces wydania własnej książki. Dowiedzieliśmy się jakie książki lubi czytać oraz co w wolnych chwilach ogląda na szklanym ekranie. Izabela Sowa urzekła wszystkich swoją pasją pisarską i szczerością. Spotkanie to na pewno na długo pozostanie w pamięci miłośników jej książek
Na kolejne spotkanie w ramach projektu "Trzy oblicza kobiety" zapraszamy 21 kwietnia 2010 roku, tym razem będziemy gościli w naszej bibliotece kryminalny duet - Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska


GALERIA7.04.2010


Biblioteka dla Dzieci

Ferie z Mikołajkiem

Z Mikołajkiem nikt nigdy się nie nudzi a przekonały się o tym wszystkie dzieci, które tegoroczne ferie postanowiły spędzić w Bibliotece. Już pierwszego dnia zabawy wybraliśmy się w pełną przygód podróż po Francji. Spacerując uliczkami Paryża zwiedzaliśmy wspaniałe zabytki, zaglądaliśmy do paryskich restauracji i poznawaliśmy przysmaki kuchni francuskiej, a na półkach księgarskich szukaliśmy znanych nam bohaterów literackich. Dzięki zabawnym historyjkom, których mogliśmy słuchać w mistrzowskiej interpretacji Jerzego i Macieja Stuhrów poznaliśmy wiele niesamowitych przygód małego urwisa. Zaprzyjaźniliśmy się również z jego przyjaciółmi: Alcestem który ciągle je, Gotfrydem, który daje kolegom swoje zabawki, żeby je do końca popsuli, Euzebiuszem, który lubi się bić, ale tylko z przyjaciółmi, bo jest bardzo nieśmiały, Rufusem, Maksencjuszem.

Wraz z rodzicami i opiekunami wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Rawskiej, by zwiedzić prezentowaną tam właśnie wystawę "Gry i zabawy dziecięce". Oglądanie łóżeczek, wózków i zabawek z drugiej połowy 19 i 20 wieku sprawiło nam ogromną radość. Podczas tych dwóch tygodni nauczyliśmy się nowej piosenki o słoniu, porównywaliśmy nasze plastelinowe zajączki z tym wykonanym przez Mikołajka, budowaliśmy z klocków wieżę Eiffla, urządziliśmy konkurs na najdłuższy lot papierowego samolotu. Na zakończenie ferii z wszystkich wykonanych przez nas prac plastycznych przygotowaliśmy piękną wystawę.


 

 


GALERIA FERIE

GALERIA WYCIECZKA DO MUZEUM27.02.2010


Biblioteka dla Dzieci

Odrobina lata w środku zimy - warsztaty plastyczne z wykorzystaniem sznurka artystycznego:

"Odrobina lata w środku zimy" to cykl zajęć plastycznych skierowanych do dzieci i młodzieży powyżej 11 roku życia. Warsztaty prowadziła pani Lilla Błaszczyk zaprzyjaźniona z Biblioteką plastyczka. Propozycja spotkała się z zainteresowaniem nie tylko młodzieży, ale także dorosłych czytelniczek książnicy. Na pierwsze warsztatowe spotkanie przyszły panie, które postanowiły nabyte podczas dwugodzinnych zajęć umiejętności wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Wykonanie pięknych kwiatów z kolorowego sznurka nie sprawiło im dużej trudności i już pod koniec warsztatów na stole pojawił się wazon z barwnymi wiosennymi kwiatami. W kolejnych warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej działającej w naszym mieście, by uczyć się trudnej sztuki robienia kwiatów nie tylko ze sznurka ale również z kolorowej bibuły. Powstały piękne żonkile, róże i inne barwne kwiaty. Okazało się, że z bibuły można wykonać wspaniałe cudeńka, wystarczy tylko odrobina wyobraźni i troszeczkę cierpliwości.

Ze sznurkowymi i bibułowymi kwiatami wyśmienicie radziły sobie zarówno dziewczyny jak i chłopcy, można było zauważyć bardzo ciekawe i oryginalne połączenia barw i wzorów czy niebanalne pomysły na wykończenie kwiatuszka. Wszystkie wykonane przez siebie kwiaty młodzi uczestnicy warsztatów mogli zabrać do domu by podarować je komuś bliskiemu lup postawić w wazonie.


 


GALERIA27.02.2010


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Kto obudził Królową Śniegu, by białe płatki mogły przykryć ziemię? Jakie są ulubione zabawy na śniegu? Kto w czasie mroźnych dni oczekuje od nas pomocy? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkań z cyklu "Bajka o płatku śniegu".

W styczniu Bibliotekę odwiedziły: Biedronki, Pszczółki, Papużki i Słoneczka z Miejskiego Przedszkola nr 1.


 

 
30.01.2010


Biblioteka dla Dzieci

Dzień Babci i Dziadka w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

21 stycznia to oczywiście Dzień Babci i Dziadka w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka. Wszystkie dzieci zaprosiły na spotkanie swoje kochane Babcie by złożyć im życzenia , wręczyć prezenty, zaśpiewać piosenki i wspólnie wspaniale się bawić.


 

 

 
21.01.2010


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27817 / 6
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0102 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,