INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Nowe regały biblioteczne w Wypożyczalni dla Dorosłych.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej złożyła wniosek "Zakup wyposażenia dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej" do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu na rok 2011 "Infrastruktura Kultury". Wniosek rozpatrzono pozytywnie i jego realizacja trwała od 27 kwietnia do 20 grudnia 2011 r. Łączny koszt wykonania zadania to 47.700,00, z czego dotacja celowa Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka wynosiła 32.700,00, a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 15.000,00.
Dzięki projektowi dokonano zakupu regałów bibliotecznych do Wypożyczalni dla Dorosłych. Wymieniono 12 regałów pojedynczych, 29 regałów podwójnych oraz panele boczne i kieszonki do oznaczenia zbiorów. Wymiana regałów bibliotecznych w Wypożyczalni dla Dorosłych pozwoliła na wyodrębnienie większych przejść dla czytelników, które ułatwiają swobodny dostęp do zbiorów. Poprawiła się również estetyka Wypożyczalni.


 

 12.12.2011r.


Zostań pomocnikiem św. Mikołaja - podaruj pluszowego misia
V edycja akcji "Zostań pomocnikiem św. Mikołaja - podaruj pluszowego misia" zorganizowana przez bibliotekę dziecięcą i rawskich Skautów Europy zbliża się do finału.

Chociaż zbiórka pluszaków trwa do 9 grudnia, to miło nam poinformować, że zebraliśmy już ponad 500 zabawek i jeszcze jutro będzie można oglądać w czytelni. Wczoraj w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka odbyła się uroczystość, na której wstępnie policzyliśmy zebrane zabawki i podziękowaliśmy wszystkim małym i dużym darczyńcom.Dla dzieci w podziękowaniu za ich wrażliwość i wspaniałe serduszka krakowski Teatr Art Re zaprezentował spektakl "Zima u Kubusia Puszatka", natomiast dorośli przyjaciele naszej akcji otrzymali podziękowania i dyplomy.

GALERIA


9.12.2011


Biblioteka dla Dzieci

Tomasz Szwed w bibliotece dla dzieci

Był sobie globus, który pewnego dnia spadł z bibliotecznej półki na okienny parapet i tocząc się rawskim uliczkami rozpoczął wielką podróż.... To początek niezwykłej bajki jaką wspólnie z dziećmi ułożył pan Tomasz Szwed podczas mikołajkowego spotkania w bibliotece. Oprócz wędrującego globusa, w bibliotecznej czytelni, za sprawą fantastycznego gościa pojawił się również rozzłoszczony niedźwiedź, ciekawski suseł czy pomysłowy wielbiciel miodu. Wydawałoby się, że nie jest łatwo utulić do snu skłonnego do zabawy i psot susła, a tym bardziej misia któremu burczy w brzuchu, ale dla pana Tomasza nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczyło, że wziął gitarę i zaśpiewał wspólnie z dziećmi kilka misiowych kołysanek, a natychmiast przenieśliśmy się w bajkowy świat poezji dziecięcej, gdzie mogliśmy usłyszeć zatroskaną harmonijkę ustną, by chwilkę później wraz z nią śmiać się i radośnie klaskać. Gromkie oklaski i radosne salwy śmiechu wypełniały czytelnie przez ponad godzinę, a wszystko to w związku z promocją książeczki "Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce", która zgodnie z założeniem autora, oprócz wspaniałych przeżyć estetycznych i artystycznych, pomaga małym czytelnikom oswoić się ze światem medycyny. Wykształceni specjaliści o miłych pyszczkach i miękkich futerkach, czyli Profesor Borsuk, doktor Łasiczka, Suseł, siostry Wiewiórki, sanitariusz Ryś i wiele innych ważnych postaci pomagając leśnym mieszkańcom, przeżywają niezwykłe przygody i sukcesy medyczne, a małym czytelnikom tłumaczą, że wizyta u pana doktora czy badanie w szpitalu to nic strasznego i nie trzeba się bać. Książka zawiera również przesłanie ekologiczne, wskazując, że często to człowiek, chociażby przez swoją nieuwagę (jak np. wyrzucenie na ziemię gumy do żucia) powoduje choroby zwierząt. Tomasz Szwed zachęcał dzieci do przyglądania się przyrodzie, zwracania uwagi na potrzeby zwierząt, bo przecież, to o d natury uczymy się piękna i wrażliwości na otaczający nas świat. Bez wątpienia spotkanie z panem Tomaszem Szwedem to wspaniały prezent mikołajkowy nie tylko dla milusińskich, ale również wielkie święto biblioteki.


 

 

 

 

Mikołajki w bibliotece trwały prawie przez cały dzień, gdyż po południu pan Tomasz Szwed spotkał się z młodzieżą z Zespołu Placówek Specjalnych. I znów pojawiły się niezwykłe historie, łącznie z mrożącą krew w żyłach opowieścią o dwóch wampirach – Melonie i Józku, którzy nocą wybrali się na spacer do parku. Nie zabrakło też poetyckich opowieści o życiu, a w drugiej części spotkania bibliotekę wypełniła muzyka, gdyż artysta przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej zaprezentował młodym słuchaczom kilka swoich najbardziej znanych piosenek, w tym tak znane utwory jak "Siedzę na ganku" i "Nie mów do mnie misiu". Gromkie brawa rozlegające się po każdej piosence, głośne salwy śmiechu, chwile wzruszenia, a przede wszystkim fantastyczna wspólna zabawa to dowód na to, że artysta swoim talentem i niezwykłą wrażliwością oczarował zarówno młodzież jak i dorosłych słuchaczy.
Tomasz Szwed to autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego. Studiował w Szkole Menedżerów Kultury, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie. Brał udział w szkoleniach w Polsce i Anglii, dotyczących rozwiązywania konfliktów i pracy z grupami. W trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Indiach poznawał wschodnie systemy leczenia i medytacji.. Jest członkiem zespołu terapeutyczno-badawczego "Fundacji ?A kogo??", którego zadaniem było opracowanie metody pracy z dziećmi w śpiączce. Pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prowadzi terapie indywidualne, grupy psychoterapeutyczne i warsztaty rozwojowe dla twórców. Szerokiej publiczności znany est przede wszystkim ze swojej działalności estradowej, gdzie od 30 lat rozbrzmiewa jego muzyka. W swoim dorobku ma kilka płyt i tomików poetyckich i niezliczoną ilość koncertów i spotkań z publicznością.6.12.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Klub Przyjaciół Misia Uszatka

Za nami już październik i cztery spotkania w klubie przyjaciół sympatycznego misia. Każde czwartkowe popołudnie spędzone w bibliotece, to dla najmłodszych miłośników bajek, czas wypełniony wesołą zabawą. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii: 

Który jeż idzie w prawą, a który w lewą stronę, czyli rozkosze łamania głowy.
 

 

 

"Jesień w Stumilowym Lesie" - robimy laurki dla Kubusia Puchatka z okazji jego 85 urodzin.
 

Nie tylko "Gryzmoł" lubi gryzmolić - my również.
 

Spotkanie z Czarownicą3.11.2011 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 

 

Kto tak pięknie pomalował drzewa zastanawialiśmy się z dziećmi podczas jesiennych spotkań w bibliotece. Przyglądaliśmy się barwnym liściom, szukaliśmy koloru pomarańczowego, by potem z pięknymi własnoręcznie wykonanymi koszyczkami wybrać się do parku na jesienny spacer... Jesienne koszyczki robiły: pięciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 2, "Słoneczka", "Biedronki", "Pszczółki", "Motylki", "Krasnoludki" z Przedszkola Miejskiego nr 1, "Jagódki", "Żuczki", "Motylki" z Przedszkola Miejskiego nr 3, "Żabki" i "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2, "Wiewiórki" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4. 

 

 

 


20.09-21.10.2011 r.


Biblioteka dla Dzieci

85 urodziny Kubusia Puchatka i wszystkich książkowych misiów


 

Chyba wszystkie dzieci znają tego misia, bo przecież to najwierniejszy przyjaciel Krzysia. Mieszka w Stumilowym Lesie i jest najpiękniejszym misiem na świecie. Uwielbia miodek i zdrowe jarzyny, więc zaprosił dzieci na swoje 85 urodziny. 

 
13.10.2011 r.


Biblioteka dla Dorosłych

W środę 15.10.2011 r. w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską, która promowała swoją książkę pt. "Składana wanna". Autorka opisała w niej dzieje swoich przodków - pięciu rodów (Lanckorońskich, Leszczyńskich, Okęckich, Ryxów, Mysyrowiczów) począwszy od XVIII w. aż do pierwszej wojny światowej. Członkowie tych rodzin uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach historycznych narodu polskiego, a więc prócz wątków genealogicznych dziennikarka przybliżyła nam historię dwóch stuleci. Pani Niezabitowska opowiadała barwnie o swoich protoplastach, którzy wywodzą się m.in. z ziemi rawskiej. Franciszek Lanckoroński był starostą rawskim i fundatorem kościoła w Regnowie, a członkowie rodziny Leszczyńskich byli właścicielami Białej Rawskiej.
Pani Małgorzata mówiła również o pracy nad drugą częścią "Składanej wanny" oraz o książce "Prawdy jak chleba", która dotyczy autolustracji oraz dokumentowania stanu wojennego.
Na koniec przekazała dwie książki dla Biblioteki: "Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy" i "Poszukiwanie Ameryki"(wraz ze zdjęciami T. Tomaszewskiego).
Na spotkanie przybyło ponad 50 osób, m.in. członkowie Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego. Zebrani mogli obejrzeć również drzewo genealogiczne oraz wystawę poświęconą autorce.


 

GALERIA10.10.2011r.


Biblioteka dla Dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki w Rawie Mazowieckiej

Lech Dyblik & Aleksiej Siemieniszczew 21.09.2011r.Pierwsze spotkanie po wakacjach w rawskim Klubie nie było związane jak zawsze z książką lecz tym razem rozpoczęliśmy powakacyjną działalność spotkaniem autorskim. Było to już piąte spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Staramy się, żeby były to spotkania różnorodne a zapraszani goście reprezentowali różne gatunki literackie. Tym razem padł wybór na poezję, do tego śpiewaną i do tego w języku rosyjskim. W związku z tym zaprosiliśmy i zaproszenie zostało przyjęte przez panów Lecha Dyblika i Aleksieja Siemieniszczewa. Panowie zaprezentowali się w repertuarze pod tytułem "Ojciec mój Lenin", w programie można było posłuchać piosenek tak znanych rosyjskich bardów jak: Wizbor, Galicz czy Wysocki oraz zaśpiewane zostały błatnyje piesni z autorskiej płyty Lecha Dyblika pt "Bandycka dusza". Klimat koncertu był po prostu magiczny i niesamowity, język rosyjski ma w sobie coś, co powoduje, że każda słowiańska dusza zaczyna czuć przekaz tych piosenek nie rozumiejąc często słów tekstu. Lech Dyblik do każdego utworu robił krótkie wprowadzenie, opowiadał jak się poznał z Aleksiejem i jak natrafił na ten rodzaj muzyki. Dowiedzieliśmy się także jakim specyficznym i ezoterycznym miastem jest Odessa i co w duszach naszych gości gra. Gorąco polecam i zapraszam na koncerty tego znakomitego duetu i mam nadzieję, iż nie była to ich ostatnia wizyta w Rawie Mazowieckiej. Zainteresowanie koncertem było ogromne, w spotkaniu wzięło udział ponad sto osób w tym dziesięciu Klubowiczy. Po spotkaniu, lawinie braw i kilku bisach, artyści rozdając autografy prowadzili swobodne rozmowy z zebranymi miłośnikami rosyjskiej poezji śpiewanej.
GALERIA
30.09.2011 r.


Biblioteka dla Dzieci

Wszystkie dzieci z grupy "Misie" wypożyczają książki


 

"Gdyby na świecie książek nie było, to by się dzieciom bardzo nudziło" dlatego też sześciolatki z grupy "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2 mają już karty czytelnicze i odwiedzając bibliotekę wypożyczają książeczki.
14.09.2011 r.


Biblioteka dla Dzieci

Wakacyjna Kacperiada w Bibliotece dla dzieci


 

Zabawne historyjki o sympatycznym Kacprze, kwadratowe awantury niesfornych bliźniaków Kuby i Buby, wizyta w Szkole Bojaźni i Straszenia, niezwykłe eksperymenty, czy skomplikowane zagadki Detektywa Pozytywki, to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na dzieci podczas tegorocznych wakacji w bibliotece. Oprócz znakomitych tekstów literackich i wesołej zabawy nie zabrakło również rozmów o podstawowych zasadach higieny i szkodliwości nałogów.
 

 

 25.07 - 8.08 2011 r.


Biblioteka dla Dzieci

Konkurs "Rodzinna mania czytania" rozstrzygnięty

30 czerwca na ostatnim przed wakacyjną przerwą spotkaniu w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka, rozstrzygnęliśmy konkurs czytelniczy "Rodzinna mania czytania". Celem konkursu, który trwał od 4 maja do 24 czerwca było zachęcenie dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania książek - zgodnie z hasłem kampanii Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom". Każde dziecko po wspólnie z rodzicem przeczytanej książeczce mogło wyrazić swoją opinię o lekturze zakreślając odpowiedni obrazek na kuponie, który potem wrzucało do specjalnie przygotowanego pudełka. Po zakończeniu konkursu, wszystkie kupony zostały policzone i okazało się, że jest ich aż 816, a o miano najlepszego "maniaka czytania" ubiegało się 88 dzieci. Zgodnie z zapowiedziami dla 20 małych czytelników, którzy najwięcej przeczytali książeczek przygotowaliśmy piękne nagrody. Zwycięzcą "Rodzinnej manii czytania" okazał się pięcioletni Szymek Piekut z wynikiem 151 przeczytanych książek, miejsce drugie zajęły Patrycja i Wiktoria Winiarskie, a trzecie Otylka Banaszek. Dodatkowo spośród wszystkich dzieci biorących udział w zabawie wylosowaliśmy 10 nagród niespodzianek.
Czwartkowe spotkanie zakończyło już 4 sezon literackich spotkań w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka. Podczas 33 spotkań przeczytaliśmy dzieciom ponad 30 niezwykłych opowieści należących zarówno do klasyki literatury dziecięcej (np. "Zajączek z rozbitego lusterka") jak i nowości wydawniczych (np. "Biuro Zabawek Znalezionych:, "Nudzimisie" i wiele innych). Mamy nadzieję, że kolejna już piąta edycja klubowych spotkań będzie cieszyła się z równie dużym zainteresowaniem dzieci oraz przychylnością rodziców.

Lista nagrodzonych dzieci - więcej
 

 

 


fot. A. Kraćkowska4.07.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

IV Bernardynki Rawskie

Już tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca Park Miejski wypełnił się gwarem i zabawą, a wszystko to za sprawą harcerzy z Rawskiego Hufca "Zawisza" FSE, którzy wspólnie z zaprzyjaźnionymi instytucjami zaprosili całe rodziny do udziału w pikniku integracyjnym organizowanym pod hasłem "Bernardynki Rawskie". Na wszystkich, którzy zdecydowali się aktywnie spędzić to popołudnie czekało mnóstwo atrakcji. Były więc konkurencje sprawnościowe, kino plenerowe, zabawy z piosenką, rozkosze łamania głowy, zabawy plastyczne i oczywiście literackie. Nasza biblioteka zaproponowała dzieciom i ich rodzicom zagadki z bibliotecznej szufladki, proste zadania do wykonania oraz ulubione przez najmłodszych kolorowanki. Można było kupić książkę za jedyną złotówkę, zamienić się na chwilę w Misia Uszatka oraz uzyskać informacje o działalności biblioteki i warunkach korzystania z jej bogatych zbiorów.

Więcej o Bernardynkach: http://rawa.skauci-europy.pl


 26.06.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

Pasjonujące książki na lato, wesołe wierszyki i zabawy w sam raz na wakacje przygotowane nie tylko przez bibliotekę, to propozycje z jakimi zapoznaliśmy dzieci podczas czerwcowych spotkań czytelniczych. Rozpędzona "Lokomotywa" Juliana Tuwima, która wyruszyła w niezwykłą literacką podróż w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, sunęła po bibliotecznych torach, by na kolejnych stacjach pobudzać dziecięcą wyobraźnię i zachęcać młodych czytelników do sięgania po książeczką w czasie letnich dni. Na stacji "Uśmiechu" przedszkolaki rysując smutną lub uśmiechniętą buzię wybierały najśmieszniejszy wierszyk, stacja "Przygoda" wypełniona była nowościami literackimi, które dzieci będą mogły wypożyczać przez całe wakacje. Trzecia stacja "Zabawa" to oczywiście szczegóły zajęć przygotowanych specjalnie dla najmłodszych przez bibliotekę i inne instytucje i organizacje.


 24.06.2011r.


"Portrety Jana Pawła II w pastelach - Impresje" - Elwira Bogusława Kowalczyk

Wystawę malarską można ogladać do 25 czerwca w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy.


 

 

 

 6.06.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom : 29.05 - 5.06 2011 r.

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany w ramach Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom" w tym roku obchodziliśmy również w naszej bibliotece. Zainaugurowaliśmy cykl już podczs Rawskiej Majówki specjalnym "Pociągiem do zdrowia" wypełnionym zagadkami literackimi, labiryntami i kolorowankami, by potem razem z dziećmi podróżować już w bibliotece, gdzie wspólnie z sześciolatkami z grupy "Rybki" przeczytaliśmy znany i lubiany wiersz Juliana Tuwima. Kolorowa lokomotywa powiększyła się o kilkanaście nowych wagonów, które zostały doczepione do całości składu i ruszyły w dalszą podróż. Kolejnym przystankiem była "Prywatka u Misia Uszatka" czyli taneczna zabawa urozmaicona wesołymi wierszykami i piosenkami. Wszystkie dzieci uczestniczące w balu otrzymały z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pakiety składające się z plakatów, zakładek, ulotek i naklejek zachęcających do codziennego czytania. Ostatnim punktem obchodów XOTCD była wizyta bibliotekarki w Miejskim Przedszkolu nr 1 i wspólnie z innymi bibliotekarzami czytanie dzieciom bajki "Brzydkie kaczątko".


 14.06.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

"Prywatka u Misia Uszatka"

O tym, że "dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci" wiedzą wszyscy milusińscy, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka bawili się w bibliotece na wielkiej "Prywatce u Misia Uszatka".


 

 

 2.06.2011r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książki - Rawska Majówka "W to mi graj"

Nasza biblioteka jak co roku podczas rawskiego święta oferuje naszym Kochanym Czytelnikom możliwość zakupu książek nowych i używanych podczas Kiermaszu Książek. Jak co roku miłośnicy dobrej i t aniej książki nie zawiedli nas. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy, i tu UWAGA prawie czterysta. Dość duże grono zakupiło także książki nowe tych zaś sprzedaliśmy około trzydziestu. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury i do zobaczenia w bibliotece !!!


 

 

 1.06.2011r.


Biblioteka dla Dorosłych

Dwudziestego maja na zaproszenie portalu KochamRawe.pl oraz Obywatelskiej Inicjatywy Samorządowej przyjechali do Rawy Grzegorz Miecugow i Jerzy Wlazło. Było to pierwsze spotkanie z cyklu "Porozmawiamy o ...". Spotkanie odbyło się w Naszej bibliotece. Panowie opowiadali o swoich nowych książkach. Tak się złożyło, że obaj napisali powieści - Jerzy Wlazło kryminał pt. "Kot Syjonu" zaś Grzegorz Miecugow "Przypadek". Nasi goście opowiedzieli zebranym gościom co ich sprowokowało do napisania książek z gatunku literatury popularnej. Nie zabrakło również rozmowy o tym, czym nasi goście zajmują się na co dzień, czyli współczesnych mediach i polskiej scenie politycznej. Na koniec wszyscy zebrani w bibliotece mieli okazje zakupić książki zaś Jerzy Wlazło i Grzegorz Miecugow nie omieszkali wpisać do nich pamiątkowej dedykacji.


 

1.06.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Piknik Rodzinny - Rawska Majówka "Gramy o zdrowie"

"Pociąg do zdrowia" a w nim mnóstwo zagadek literackich, splątanych labiryntów, ukrytych obrazków, ulubionych kolorowanek i oczywiście wspaniałych nagród czekało na wszystkie dzieci, które w niedzielne popołudnie bawiły się z nami w "Bajkowym Namiocie" biblioteki. Kolorowa lokomotywa ruszyła na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich, by potem razem z dziećmi odwiedzającymi bibliotekę podróżować w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Głównym organizatorem imprezy oraz fundatorem nagród był UM Rawa Mazowiecka.


 

 

 

 

 29.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Koncert z okazji Dnia Matki - Społeczne Ognisko Muzyczne

"Muzyczna Wieża Babel" to tytuł niezwykłego koncertu przygotowanego z okazji Dnia Mamy przez nauczycieli i uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Instrumentalna podróż przez epoki w wykonaniu młodych artystów zachwyciła zarówno mamy jak i innych gości licznie przybyłych do biblioteki.


 

 

 

 

 26.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Herbatka u Misia Uszatka

Piękne wierszyki, wspaniałe życzenia, pachnące kwiaty i mnóstwo uśmiechów czekało na nasze Mamy w dniu ich święta.


 

 26.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Smok Wawelski w bibliotece

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek - "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę!", zainteresowało nawet z natury bardzo leniwego smoka, który podróżując po świecie postanowił wejść do naszej biblioteki i spotkać się z dziećmi. Nie ominęli biblioteki również aktorzy krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych Art Re i dzięki nim mali miłośnicy teatru mogli poznać jedną z najpiękniejszych polskich legend czyli "Legendę o smoku wawelskim".


 

 

 

 

 13.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Tydzień Bibliotek - "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę!"

Z przysłowiami za pan brat, czyli jak Zabłocki wyszedł na mydle i co to znaczy mieć węża w kieszeni, próbowali zmierzyć się czwartoklasiści podczas spotkania z panią Renatą Piątkowską - autorką zabawnych ale i pouczających opowieści przybliżających dzieciom znaczenie i genezę polskich przysłów, przesądów i zwyczajów. Pisarka w barwny sposób opowiadała również o książkach, w których porusza problemy znane dzieciom z życia codziennego, takie jak nieśmiałość, samotność czy wyobcowanie.


 

 

 11.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Opowiadania dla przedszkolaków

Już chyba wszystkie przedszkolaki znają Tomka – bohatera cyklu opowiadań napisanych specjalnie dla nich przez panią Renatę Piątkowską . Mnóstwo ciekawych i niesamowitych historii, które wydarzyły się w całkiem zwyczajnych miejscach, jak choćby w domu, czy w przedszkolu wywołują uśmiech na każdej dziecięcej buzi. Nie inaczej było podczas spotkania z pisarką, która przekonywała najmłodszych czytelników, że ciekawe przygody mogą przydarzyć się wszędzie, nie tylko daleko stąd i nawet w najzwyklejszy szary dzień. Fragmenty opowiadań czytane przez autorkę rozbudzały ciekawość małych słuchaczy i opowiadały o sytuacjach znanych im z codziennego życia .Zabawne sytuacje opisane w trzech tomach opowiadań, to znakomita lektura dla dzieci i ich rodziców nie tylko na wakacje ale przez cały rok. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę!”


 

 

 11.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Klub Przyjaciół Misia Uszatka

Z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego w tym roku pod hasłem "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę!" Klub Przyjaciół Misia Uszatka odwiedziła pani Barbara Strutyńska, autorka wierszy dla dzieci zebranych w tomiku "Czary mary babci Barbary". Pani Barbara prezentując klubowiczom wierszyki trochę prawdziwe i trochę zmyślone, ale wszystkie wyczarowane specjalnie dla dzieci, zabrała najmłodszych w niezwykłą podróż po świecie poezji i bajki. Zabawne rymowanki czytane przez poetkę przybliżały małym słuchaczom ważne treści edukacyjne, pobudzały ich wrażliwość na otaczający świat, piękno przyrody, potrzeby ptaków i zwierząt.


 

 

 5.05.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

"Bajkowe Królestwo" wypełnione niezwykłymi bajkami, literackimi zagadkami i magicznymi zabawami czekało na dzieci z okazji przypadającego w kwietniu Światowego Dnia Książki. Świat bajek odwiedziły "Motylki" z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz "Króliczki" ze Szkoły Podstawowej nr 2.
W kwietniu nie zabrakło również tematyki świątecznej, na spotkaniach z cyklu "Baju, baju o jaju" o wielkanocnych zwyczajach rozmawialiśmy z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 ("Misie", "Rybki", "Króliczki") oraz Przedszkola "Bajkowy Zakątek" ("Motylki") i "Słoneczny Domek"11-20.04.2011 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w Bibliotece

Już tradycyjnie marcowe słońce przypomina nam, że nadszedł czas aby wspólnie z dziećmi wyruszyć na poszukiwania Wiosny. W tym roku w wiosennych poszukiwaniach pomagały nam: "Słoneczka", "Biedronki", "Papużki", "Pszczółki", "Motylki" z Miejskiego Przedszkola nr 1, dzieci z grup V i VI z Miejskiego Przedszkola nr 2, "Jagódki" i "Stokrotki" z Przedszkola "Bajkowy Zakątek" oraz "Misie", "Rybki" i "Króliczki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 i "Motylki" ze Szkoły Podstawowej nr 1.


17-31 .03.2011 r.


"Światowy Dzień Książki"

Dziewiątego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki Nasza biblioteka jak co roku zorganizowała kiermasz książki. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę i te cieszyły się największym zainteresowaniem, około trzystu pozycji powędrowało do rąk nowych właścicieli. Można było także kupić nowe książki w cenach hurtowych i na taki zakup zdecydowało się prawie dwudziestu czytelników. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie mimo niezbyt sprzyjającej pogody i zapraszamy na kolejny kiermasz który odbędzie się podczas Rawskiej Majówki.


    

GALERIA14.04.2011r.


Biblioteka dla Dorosłych

W środowe popołudnie 6.04.2011 r. odbył się koncert Kuby Michalskiego, na który przybyło około siedemdziesięciu osób. Michalski - wokalista, gitarzysta i kompozytor w latach 90. XX w. założył z żoną Anetą zespół Cotton Cat, z którym nagrał pięć płyt. Zespół w swojej muzyce łączy klimaty piosenki poetyckiej i folku. Michalski komponuje piosenki do tekstów własnych oraz cudzych wierszy (m.in. R. Burnsa, G. Apollinaire'a). Dwukrotnie jego piosenki uzyskiwały wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA. W duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Z solowymi recitalami poświęconymi balladom Cohena występował niemal w całej Polsce. Michalski wystąpił ze swoim najnowszym programem, w którym zaprezentował twórczość zmarłego w 2004 roku, Jacka Kaczmarskiego. Zaśpiewał piosenki o tematyce historycznej (m.in. Sen Katarzyny II, Zbroja ) i społeczno-politycznej (Obława, Mury, Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego i inne). Wykonał również autorską balladę w stylu celtyckim, a na bis pieśń do tekstu Bolesława Leśmiana. Artysta przypomniał, a niektórym przybliżył twórczość zmarłego przedwcześnie barda.


 

GALERIA12.04.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

Walentynkowe serduszka, miłosne westchnienia i romantyczne opowieści już na stałe wpisały się w biblioteczne spotkania z książką, na które zapraszamy dzieci z rawskich szkół i przedszkoli.
W walentynki odwiedzili nas: "Papużki", "Biedronki" i "Pszczółki" z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz "Króliczki", "Rybki" i "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 

 

 28.02.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

"Podróże polarne czyli z wizytą u pingwina Kleofasa" to temat styczniowych spotkań z przedszkolakami. Dzieci uczestniczące w zajęciach wysłuchały fragmentu opowiadania Ireny Tuwim "O pingwinie Kleofasku" oraz wierszyka Wandy Chotomskiej "Pingwinek". Przeglądały książeczki o zwierzętach, które są dostępne w bibliotece, a potem rysowały wyspę pingwinów. Pingwina Kleofasa odwiedziły: "Rybki", "Misie" i "Króliczki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz "Tygryski" ze Szkoły Podstawowej nr 1.


 

 2.02.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w Bibliotece

Nie ma w ferie nudnych dni wiedzą o tym dzieci uczestniczące w tegorocznych zimowych zajęciach zorganizowanych w bibliotece. Podczas dwutygodniowej zabawy przekonaliśmy się, że nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ponieważ pozory mogą mylić, zwłaszcza, gdy pozwolimy sobie zamydlić oczy. Wpadliśmy jak po ogień na Biegun Południowy porozmawiać z pingwinami cesarskimi, pamiętając by nie rozbierać się do rosołu, gdyż możemy nie zauważyć węża w kieszeni. Ostrożnie przeskakiwaliśmy z przysłowia na przysłowie, bo przecież "Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała", ale też jeśli kózka by nie skakała, to by nudne życie miała. Pląsając na wielkim balu wśród wróżek, elfów, czarownic i innych bajkowych postaci tworzyliśmy wesołe korowody, wężyki i labirynty, a nad wszystkim czuwał policjant z Nowego Jorku czyli Bartek.


 

GALERIA17-28.01.2011r.


Biblioteka dla Dzieci

"Super Babcia i Super Dziadek" to temat uroczystego spotkania z naszymi babciami i dziadkami zorganizowanego oczywiście z okazji ich święta, które obchodzimy 21 i 22 stycznia. Zarówno Babcie jak i Dziadkowie na zaproszenie naszych małych czytelników tłumnie stawili się w bibliotece. Wszystkim wspaniałym gościom złożyliśmy piękne życzenia, a dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane wcześniej prezenty i laurki. Nie zabrakło również wspólnego rozwiązywania zagadek, rebusów i wesołych zabaw w kółeczku.


 

GALERIA21.01.2011r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0103 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,