INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


"Kiełbasa i sznurek", czyli Bralczyk i Ogórek
MBP, DKK - Rawa Mazowiecka, 04.12.2012r.


Szóste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, któremu patronuje Instytut Książki już za nami. Rawską książnicę odwiedził tym razem duet, a mianowicie profesor Jerzy Bralczyk i redaktor Michał Ogórek. Wizyta w naszej bibliotece połączona była z promocją ich nowej książki pt. "Kiełbasa i sznurek". Spotkanie przebiegło we wspaniałej atmosferze błyskotliwej dyskusji. Największe zawiłości języka podane w takiej formie z pewnością "smakują" lepiej. Nie zabrakło anegdot i opisów ciekawych sytuacji z życia naszych gości. Michał Ogórek dziwił się na przykład, że gdzie by się nie pojawił z profesorem, to jak z podziemi wyrastają ludzie z gotowymi pytaniami dotyczącymi ich wątpliwości językowych. Po dyskusji przyszedł czas na pytania. Mieszkańcy Rawy dopytywali się nie tylko o książkę i język, ale również o tradycję ręcznego pisania listów. Rozmowę zakończyło oczywiście podpisywanie książek. Jesteśmy pewni, że nikt z około stu osób, które przybyły na spotkanie nie wyszedł z niego zawiedziony. W imieniu wszystkich miłośników języka polskiego dziękujemy za ciekawe spotkanie i mamy nadzieję, że przy promocji kolejnej książki duetu Bralczyk & Ogórek, także się spotkamy.

GALERIA


11 grudnia 2012 r.


Przedszkolaki w bibliotece

Czy woda może płynąć do góry, a balonik sam napełni się powietrzem przekonały się dzieci zaglądając wspólnie z nami do "Wielkiej Księgi Eksperymentów". Eksperymentowaliśmy z: "Papużkami", "Biedronki", "Słoneczka" i "Krasnoludki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz uczniowie k. 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Pachach.


 


GALERIA


11 grudnia 2012 r.


Teatr Maska w bibliotece

"Manekin" to niezwykle wymowna pantomima o samotności, potrzebie przyjaźni i miłości , którą zaprezentowali dzieciom młodzi aktorzy teatru "Maska" z Zespołu Placówek Specjalnych.
W przedstawieniu przygotowanym przez panie: Zofię Sowik, Jolantę Łuczyńską, Urszulę Baran i Marię Żuchowską wystąpili: Natalia Kociszewska, Adam Gębski, Sławomir Melon, Eryk Skoneczny i Hubert Przyłuski.


 


GALERIA


6 grudnia 2012 r.


Królewna Śnieżka - w bibliotece


 

 


Sceniczna adaptacja znanej bajki braci Grimm "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru ART - RE, to mikołajkowy prezent dla najmłodszych czytelników.
Dzieci z wielką uwagą śledziły perypetie pięknej Śnieżki prześladowanej przez złą Królową. Chętnie pomagały jej w pracach porządkowych w domku krasnoludków i głośno ostrzegały, że przyjmowanie prezentów od nieznajomych może być niebezpieczne. Z opresji uratował królewnę książę, który ofiarował jej swoją miłość i zabrał do pięknego zamku, a publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami.


4 grudnia 2012 r.


Przedszkolaki w bibliotece


 


Andrzejki to zwyczaj obchodzony od wielu lat. Dlaczego warto go wciąż pielęgnować przekonały się dzieci, które u czestniczyły w tegorocznych spotkaniach w bibliotece.
Wróżyły sobie: "Papużki", "Biedronki", "Biedronki", "Motylki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2, "Biedronki" i "Motylki" ze Szkoły Podstawowej nr 1, "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4.


30 listopada 2012 r.


Andrzejkowy koncert


 


30 listopada w czytelni biblioteki dla dzieci odbył się "Andrzejkowy Koncert" w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej.

Młodzi muzycy zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności utwory należące zarówno do klasyki światowej muzyki jak i melodie współczesne. Melomani oprócz utworów Chopina, Mozarta i Beethovena, mogli wysłuchać również popularnych melodii ludowych jak "Zachodzi słoneczko", skocznych utworów operetkowych, romantycznych miniatur fortepianowych, czy znanych tematów filmowych. Niespodzianką magicznego wieczoru był recital gitarowy w wykonaniu Macieja Tatarynowicza ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim, laureata wielu nagród w konkursach gitarowych oraz w konkursach wiedzy o słynnych kompozytorach. Młody artysta zaprezentował utwory należące do klasyki muzyki gitarowej i bardzo szybko swoim występem oczarował publiczność. Gromkie brawa i dwa utwory zagrane na bis zakończyły ten wyjątkowy koncert. Za przygotowanie koncertu serdecznie dziękujemy Pani Lidii Podwysockiej-Lesiak i Panu Wojciechowi Szymańskiemu.

GALERIA


30 listopada 2012 r.


Z wizytą w przedszkolu


 

 


Cieszy nas bardzo każda wizyta przedszkolaków w bibliotece, ale też równie chętnie odwiedzamy dzieci w przedszkolach. Z trzylatkami z grupy II Miejskiego Przedszkola nr 2 spotkaliśmy się w tym roku szkolnym już dwukrotnie. Podczas październikowego spotkania maluszki wysłuchały między innymi rymowanek Doroty Gellner z książki "Duszki, stworki i potworki", a potem z łupin orzecha i plasteliny zrobiliśmy kolorowe myszki. Po raz drugi spotkaliśmy się w listopadzie, by troszkę poeksperymentować. Zaglądając do "Wielkiej księgi eksperymentów" sprawdzaliśmy czy woda może płynąć do góry, a jajko włożone do słoika z wodą zawsze pozostanie zanurzone. Zachęcamy i zapraszamy rodziców i dzieci, aby wspólnie odwiedzali bibliotekę i wypożyczali książeczki. Przedszkole odwiedziliśmy na zaproszenie wychowawczyń grupy - Mileny Woźniak (fot.) i Elżbiety Aleksandrowicz.


21 listopada 2012 r.


Warsztaty plastyczno - graficzne "Tworzenie obwoluty ulubionej książki"


 


"Projektowanie obwoluty ulubionej książki" pod takim hasłem odbyły się warsztaty plastyczno - graficzne, które poprowadziła dla młodzieży pani Natalia Talarek - ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, absolwentka łódzkiej ASP. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie, wykorzystując poznane w czasie zajęć różne techniki i materiały, zaprojektować i wykonać obwolutę do wybranej książki z biblioteki lub ulubionej z domowej półki. Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów po zeskanowaniu zostaną wydrukowane i opatrzone nazwiskiem autora będą stanowić faktyczną obwolutę danej książki. Tajniki projektowania obwolut poznawali szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4.

GALERIA


16 listopada 2012 r.


Przedszkolaki w bibliotece


 


Straszne strachy, kapryśne upiorki, znudzone duchy, kolorowe potwory, lustrzane czupiradła i paskudne paskudy, to tylko niektóre z bohaterów literackich spotkań z przedszkolakami odbywających się pod hasłem "Zamek strachów, czyli czy zuchy lubią duchy".
Odwagą wykazali się: "Tygryski" i "Motylki" ze Szkoły Podstawowej nr 1, "Misie" i "Rybki" ze Szkoły Podstawowej nr 2, "Motylki", "Krasnoludki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka" i "Żuczki" z przedszkola "Bajkowy Zakątek"

GALERIA


31 pażdziernika 2012 r.


Przedszkolaki w bibliotece


 


    Hasło "Kolorowa Jesień kosze darów niesie" towarzyszyło tematycznym spotkaniom z przedszkolakami, w czasie których nie mogło zabraknąć pięknych wierszyków, literackich zagadek i jesiennych niespodzianek.
Jesienną wizytę złożyli nam: "Biedronki", "Żuczki", "Poziomki", "Stokrotki", "Jagódki" i "Motylki" z przedszkola "Bajkowy Zakątek", "Papużki", "Motylki", "Krasnoludki" i "Słoneczka" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", dzieci z przedszkola "Słoneczny Domek", "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4.

GALERIA


29 października 2012 r.


Uroczyste otwarcie działu z literaturą w języku francuskim


 


    W piątek 26.10.2012 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się uroczyste otwarcie działu z literaturą w języku francuskim. Zbiory zostały podarowane przez miasto francuskie Pont-?-Mousson oraz Fundację im. dr. Edwarda Otto. Dział liczący ok. dwustu pozycji zawiera głównie powieści (nie tylko autorów francuskich), książki krajoznawcze, albumy, biografie.
Inauguracji dokonali: Henry Lemoine - mer Pont-? -Mousson, Alain Almasio - wicemer, Eugeniusz Góraj - Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Ewa Rogalska - współzałożycielka Fundacji Fideo oraz Olga Brudzyńska - dyrektor MBP.
Darczyńcy otrzymali w prezencie książki, filmy i audiobooki polskich twórców.
Na koniec wizyty Henry Lemoine wpisał się do Kroniki Biblioteki.
Zapraszamy do wypożyczania nowych książek !!!

GALERIA


26 października 2012 r.


Wiesław Drabik w bibliotece dla dzieci


 


    Wspólne czytanie bajek, odgadywanie rymowanych zagadek, wymyślanie nowych zakończeń wierszowanych opowieści, a co za tym idzie mnóstwo śmiechu i wspaniała zabawa - tak jednym zdaniem można opisać spotkanie autorskie Wiesława Drabika z pierwszoklasistami z rawskich szkół podstawowych.
    "Awantura na podwórku", "Mundial na pastwisku", "Chore kotki", czy "Bajka o smoku i Kraku i o tym, jak powstał Kraków", to tylko kilka z ponad 160 wesołych bajek napisanych przez Pana Wiesława Drabika, które można wypożyczyć w bibliotece.

GALERIA


25 października 2012 r.


Kiermasz "Książka na jesień" MBP 15.09.2012r.


 


    Nieuchronnie zbliżają się coraz dłuższe jesienne wieczory. Z pewnością miło będzie zasiąść z kubkiem dobrej herbaty czy kawy do ciekawej lektury. Dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna po raz pierwszy zorganizowała wrześniowy kiermasz zatytułowany "Książka na jesień". Tym razem, zaproponowaliśmy naszym kochanym czytelnikom tylko książki za symboliczną złotówkę. I oczywiście jak zawsze nas nie zawiedli, w ręce miłośników dobrej i taniej literatury trafiło ponad trzysta sześćdziesiąt książek. Dziękujemy bardzo czytelnikom, którzy podarowali bibliotece swoje zbiory, ale przede wszystkim dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie naszym kiermaszem. Ksiązki żyją gdy są czytane !!!. Zapraszamy na kiermasz w kwietniu 2013 roku.

GALERIA


21 września 2012 r.


Afryka Kazika - wakacje w bibliotece


 


    Ta historia wydarzyła się naprawdę. Kazimierz Nowak 4 listopada 1931 roku wyrusza w niezwykłą podróż, wpierw pociągiem do Rzymu, stamtąd rowerem do Neapolu, skąd przeprawia się statkiem przez Morze Śródziemne. 26 listopada dopływa do Trypolisu i swym wysłużonym siedmioletnim rowerem udaje się wprost na południe Afryki ku odległemu o kilkanaście tysięcy kilometrów Przylądkowi Igielnemu. Pięcioletnią wyprawę opisuje w listach wysyłanych do żony i wraz ze zdjęciami publikowanych potem w prasie.

    Dziś, ponad siedemdziesiąt lat później, Łukasz Wierzbicki zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Nowaka z tej wyjątkowej wyprawy i opublikował w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", a dla młodych czytelników w zbiorze opowiadań "Afryka Kazika".

    Barwne spotkania z mieszkańcami Czarnego Lądu i dziką przyrodą, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody bez wątpienia zainteresowały wszystkich uczestników wakacyjnych zajęć w bibliotece. Przez dwa tygodnie z wielką uwagą słuchaliśmy kolejnych rozdziałów książki. Wspólnie z Kazikiem wędrowaliśmy przez pustynie i odpoczywaliśmy w oazach. Spotykaliśmy rdzennych mieszkańców Afryki i poznawaliśmy ich zwyczaje. Za pomocą tajemniczych bębnów uczyliśmy się przesyłać wiadomości, poznaliśmy przepis na afrykańską zupę, spotkaliśmy również ludożercę i niezwykłego czarownika. Zachwycaliśmy się dziką przyrodą, podziwialiśmy hipopotamy, pomagaliśmy rannemu gepardowi i oczywiście stanęliśmy "oko w oko" z królem zwierząt. Kazimierz Nowak swoją wyprawę opisywał w listach, my zaś postanowiliśmy dokumentować ją plastycznie. Zrobiliśmy więc wielką makietę Afryki, którą przez dwa tygodnie uzupełnialiśmy o kolejne elementy, toteż pod koniec bibliotecznych wakacji zapełniła się ona kolorowymi ptakami i zwierzętami charakterystycznymi dla tego kontynentu. Na pamiątkę przeprawy przez Saharę z kolorowego papieru zrobiliśmy czapki i kapelusze chroniące przed słońcem, a na długie wieczory grę zręcznościową "Słonik". Bajecznym samolotem powróciliśmy do Europy, podsumowaliśmy dwutygodniową zabawę, obejrzeliśmy zdjęcia i umówiliśmy się na kolejne spotkanie w czasie ferii zimowych.

GALERIA


23 lipca - 3 sierpnia 2012 r.


V Bernardynki Rawskie


 


    Mnóstwo atrakcji czekało na dzieci i ich rodziców, którzy zdecydowali się aktywnie spędzić niedzielne popołudnie i wziąć udział w V Bernardynkach Rawskich zorganizowanych przez rawskich Zawiszaków i zaprzyjaźnione instytucje. Dla miłośników przygody harcerze przygotowali mostek linowy nad Rawką, spływ kanu i konkurencje sprawnościowe w Eurolandzie. Ci, którzy lubią czytać mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując zagadki literackie i logiczne. Na małych artystów czekał zestaw pomysłów plastycznych w sam raz na wakacje.

W "Bajkowym Namiocie" naszej biblioteki już tradycyjnie największą popularnością cieszyły się "zagadki z bibliotecznej szufladki". Poprawne odpowiedzi na trzy wylosowane pytania nagradzane były drobnym upominkiem w postaci książkowych zakładek, planów lekcji i plakatów promujących kampanię "Cała Polska czyta dzieciom" oraz fantów przekazanych przez Aptekę "Nad Rawką". Dla cierpliwych przygotowaliśmy "proste zadania do wykonania", czyli ukryte obrazki i skomplikowane labirynty. Czapki eurokibica, koszyczki na polne kwiaty i barwne motyle pomagaliśmy robić wszystkim dzieciom w ramach cyklu "Papieroplastyka dla smyka". Nie mogło zabraknąć również fotki z maskotką Euro 2012.

GALERIA


24.06.2012 r.


"Księgozbiór - Literackie atrakcje - książki na wakacje"


 


    Biblioteka dla dzieci z wielką przyjemnością przyłączyła się do akcji "KsięgoZbiór" zorganizowanej przez WiMBP w Łodzi w ramach kampanii społecznej promującej czytelnictwo "Łódzkie Czyta". Toteż 25 czerwca, punktualnie o godz. 11.00, spotkaliśmy się z dziećmi i zaproszonymi gośćmi w parkowej altance, na wspólne czytanie w przestrzeni publicznej. Niezwykłe wakacyjne przygody sympatycznego Kogutka Ziutka czytali dzieciom: Pani Grażyna Dębska - Przewodnicząca Rady Miasta, Pani Teresa Sekuter - Inspektor Wydziału OKZiS, Pani Elżbieta Jasnowska - Dyrektor Biblioteki Powiatowej, Pan Ireneusz Błądek - Dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej oraz Pani Olga Brudzyńska - Dyrektor MBP.

GALERIA


24.06.2012 r.


Biblioteka dla dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

"Prawa małych i dużych" to cykl spotkań z przedszkolakami zorganizowanych w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.
Bibliotekę odwiedziły: "Papużki", "Motylki", "Pszczółki" z Przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Jagódki" z Przedszkola "Bajkowy Zakątek" i "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 

 31.05.2012 r.


2012 rok Janusza Korczaka - "Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku"


 


    W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Panią Beatą Ostrowicką promujące jej najnowszą książkę "Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku". Książeczka ta, to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, który kierując się zasadą "nie ma dzieci – są ludzie", poświęcił całe swoje życie, broniąc praw dziecka i żądając dla nich równouprawnienia. Czwartoklasiści z zaciekawieniem słuchali gawędy o życiu i twórczości Panadoktora – Henryka Goldszmita, aktywnie uczestniczyli w zajęciach swobodnie wymieniając poglądy i opinie dotyczące zarówno omawianej książki, jak i biografii wspaniałego pedagoga. W drugiej części spotkania pisarka opowiadała o innych swoich książkach, rozwiązywała z młodzieżą zagadki z "tajemniczej szkatułki", a także chętnie odpowiadała na pytania młodych czytelników.
    Spotkanie z Beatą Ostrowicką zapoczątkowało cykl imprez zorganizowanych w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

GALERIA


29.05.2012 r.


Koncert dla Mamy


 


    Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego oraz dzieci z Klubu Przyjaciół Misia Uszatka zaprosili wszystkie Mamy na wyjątkowy koncert przygotowany z okazji ich święta. Młodzi instrumentaliści zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności utwory należące zarówno do klasyki muzyki poważnej jak i piosenki współczesne oraz znane i lubiane melodie ludowe. W bibliotecznej czytelni rozbrzmiewały więc nokturny i walce Fryderyka Chopina, melodie cygańskie i ukraińskie, a także popularne piosenki lat 70 i 80 XX wieku jak choćby "Nic nie może wiecznie trwać" czy "Konik na biegunach".
    Dla wszystkich Mam zaśpiewali i zagrali: Wiktoria Sobieraj, Anna Bigos, Jakub Chmielewski, Maciej Gruszczyński, Patrycja Kacprzak, Filip Przerwa, Konrad Strzyż, Jan Kłos, Bartosz Wiśniewski, Maria Przytuła, Karol Sosiński, Jakub Muszyński, Miłosz Pietrzak, Kinga Dębska, Bartłomiej Kłosiński, Weronika Woszczyk, Szymon Krzemiński, Marcelina Winiarska oraz Natalia Winiarska i Przemek Bałut, którzy prowadzili.
    W drugiej części muzycznej uczty podziwialiśmy laureatów I Konkursu Instrumentalnego Ognisk Muzycznych Województwa Łódzkiego, który odbył się w Rawie Mazowieckiej: utwór "Littre Clown" zagrał Oliwia Sekrecka laureatka III miejsca w kategorii 13 - 18 lat;
    Julia Kacprzyk laureatka III miejsca w kategorii 7 - 12 lat wykonała Nokturn Es-dur Fryderyka Chopina, laureat III miejsca w kategorii 13 – 18 Maciej Bielakowski zaprezentował utwór "Osiołek" J. Iberta, a zwycięzca w kategorii 13 - 18 lat Hubert Kacprzyk wykonał walca Des-dur Fryderyka Chopina. W kategorii zespoły instrumentalne w utworze Johanna Schrammela "Wiedeń pozostanie Wiedniem" zaprezentowali się laureaci III miejsca Julia Kacprzyk, Hubert Kacprzyk i Szymon Kacprzyk. Koncert przygotowali i opieką artystyczna otoczyli nauczyciele Społecznego Ogniska Muzycznego Pani Lidia Podwysocka-Lesiak i Pan Wojciech Szymański.

GALERIA


24.05.2012 r.


Kiermasz Książki - Rawska Majówka "W to mi graj" 2012r.


 


Nasza biblioteka jak co roku podczas rawskiego święta oferuje naszym Kochanym Czytelnikom możliwość zakupu książek nowych i używanych. Jak zawsze miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Majowy Kiermasz Książki ponownie wzbudził duże zainteresowanie, biblioteka ciągle w grze. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy ponad dwieście pięćdziesiąt. Dość duże grono miłośników literatury zakupiło także książki nowe, dokładnie dwadzieścia siedem. W tym roku na Rawskiej Majówce nie zabrakło również melomanów, dzięki czemu pięćdziesiąt płyt winylowych znalazło nowych właścicieli. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury i do zobaczenia w bibliotece !!!

GALERIA


20.05.2012 r.


Biblioteka dla dzieci

Rawska Majówka i Piknik Rodzinny Owocowo - Warzywny


 


Już po raz trzeci spotkaliśmy się z czytelnikami na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich podczas Rawskiej Majówki. W "Bajkowym Namiocie" czekały na dzieci zagadki przyrodnicze, serduszkowe labirynty, ulubione kolorowanki i oczywiście nagrody niespodzianki. Rodzice natomiast mogli zakupić po bardzo atrakcyjnych cenach nowości literatury dziecięcej i młodzieżowej. Słoneczna pogoda i piknikowe atrakcje sprzyjały wspaniałej zabawie.

GALERIA


20.05.2012 r.


Biblioteka dla dzieci

Tydzień Bibliotek - spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk

Barbara Ciwoniuk, to jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek literatury młodzieżowej. Jej powieści osadzone są w realiach życia codziennego i poruszają problemy znane chyba wszystkim nastolatkom. Kłopoty w szkole, brak zrozumienia w domu, czy alienacja w środowisku rówieśniczym dotykają wielu młodych osób. Pisarka w swoich powieściach odważnie porusza tematy dotyczące dysfunkcji, (w tym tak często spotykanej obecnie dysleksji), homofobii, odtrącenia, czy samotności. Podczas spotkania z gimnazjalistami autorka niezwykle ciekawie opowiadała o swojej twórczości, począwszy od debiutu literackiego "Igor", aż po najnowszą książkę zatyt. "A jeśli zostanę?". Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała opowieści o nieznanych faktach z życia Marii Konopnickiej, której biografia bardzo inteligentnie została wpleciona w akcję powieści "Musisz to komuś powiedzieć" (książka roku 2011 wg IBBY). Po spotkaniu, które zakończyło się wspólną fotografią można było otrzymać dedykację i autograf wyjątkowego gościa.


 

 

 10.05.2012 r.


Biblioteka dla dzieci

Teatr Art Re - "Koziołek Nie-Matołek"

Z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego w tym roku pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze" młodzi czytelnicy obejrzeli interaktywny spektakl "Koziołek Nie-Matołek" w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Art Re. Tytułowy Koziołek, gdy już dotarł do Pacanowa i zdobył upragnione podkówki, postanowił wyruszyć w wielką podróż dookoła świata. Swoją wędrówkę rozpoczął od egzotycznych Chin, gdzie zwiedził najdłuższy mur na świecie i poznał wiele chińskich zwyczajów. W obsypanej kwiatami wiśni Japonia spotkał wojownika Ninję, a w Ameryce, z Wodzem Indian odtańczył taniec zaklinający deszcz. Na mroźnej Grenlandii przywitał Niematołka Eskimos, a w gorącej Afryce Faraon przybliżył mu historię niezwykłych egipskich piramidach.


 

 

 

 10.05.2012 r.


Biblioteka dla dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

"Ziemi lżej gdy śmieci mniej" to hasło, które towarzyszyło kwietniowym spotkaniom z przedszkolakami z okazji Światowego Dnia Ziemi. W ekologicznych zajęciach uczestniczyły: "Jagódki", "Żuczki", "Motylki" i "Stokrotki" z Przedszkola "Bajkowy Zakątek", "Papużki" z Przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", przedszkolaki z grupy "VI" z Przedszkola nr 2, "Rybki" i "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4.


 

 

 27.04.2012 r.


Biblioteka dla Dzieci

Światowy Dzień Książki - Wiosna z Akapitem


 

"Wiosna z Akapitem" to cykl spotkań przygotowanych przez wydawnictwo "Akapit Press", których celem jest promocja książki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji w bibliotece gościliśmy panią Natalię Talarek, która w łódzkim wydawnictwie projektuje i ilustruje książki dla dzieci. Ilustratorka czytała dzieciom fragmenty książek, niezwykle barwnie opowiadała o roli ilustracji w książce oraz literackich nowościach i seriach wydawniczych, Rozmowom o książkach towarzyszyły również pokazy ilustracji oraz zabawy ruchowe, w których wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Szóstoklasistom zaprezentowane zostały książki podejmujące tematy związane z anoreksją, narkotykami i często spotykanym w ostatnim czasie problemem eurosieroctwa.GALERIA


25.04.2012 r.


Światowy Dzień Książki - Kiermasz Książki MBP 21.04.2012r.


 


Dwudziestego pierwszego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka jak co roku zorganizowała kiermasz książki. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę i te cieszyły się największym zainteresowaniem, prawie trzysta pozycji powędrowało do rąk nowych właścicieli. Trzydzieści płyt winylowych zaś trafiło w ręce melomanów. Można było także kupić nowe książki w cenach hurtowych, te pozycje także cieszyły się w tym roku dużą popularnością, dzięki czemu do osobistych biblioteczek naszych czytelników trafiło trzydzieści osiem pozycji. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Rawskiej Majówki 20.05.2012 r. (niedziela).

GALERIA21.04.2012r.


Biblioteka dla dzieci

Pan Tomasz Szwed gościem biblioteki dla dzieci

Wiosna już na dobre zadomowiła się w przyrodzie, więc nic dziwnego, że mały świstak - bohater książeczki "Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce" - też zdecydował się na opuszczenie swojej norki. O prawdziwą pobudkę zadbał wraz z przedszkolakami Pan Tomasz Szwed, autor książeczki o leśnych zwierzętach i wspaniały gość biblioteki. Dzieci pomogły świstakowi rozgrzebać norkę i się rozbudzić, a potem razem z artystą śpiewały piosenki znane z telewizyjnych dobranocek. "Myszka Mereszka" i "Baranek Shaun" zachwyciły nie tylko małych słuchaczy, a muzyczne żarciki opowiadane za pomocą harmonijki ustnej wywoływały eksplozję śmiechu. Nie zabrakło również wspólnie wymyślonej niezwykłej bajki o miodowym słonku i bohaterach z dziecięcych snów i marzeń. Gromkie brawa, pamiątkowa fotografia i specjalne autorskie dedykacje dla młodych czytelników zakończyły wyjątkowe spotkanie.


 

 17.04.2012r.


Biblioteka dla dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach to temat świątecznych spotkań z przedszkolakami. O tym, co powinno znaleźć się w świątecznym koszyczku rozmawialiśmy z "Papużkami", "Słoneczkami", "Motylkami" z Przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Jagódkami", "Żuczkami" i "Poziomkami" z Przedszkola "Bajkowy Zakątek", przedszkolakami z grup "VI" i "VII" Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz "Motylkami", "Wiewiórkami" i "Tygryskami" ze Szkoły Podstawowej nr 1.


 

 

 6.04.2012r.


Biblioteka dla dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

Nadejście żadnej pory roku nie cieszy tak bardzo jak pojawienie się wiosny. Nic więc dziwnego, że wraz z dziećmi z niecierpliwością wypatrywaliśmy pierwszych jej oznak i radośnie ją witaliśmy.
"Wiośnie na spotkanie" wyszliśmy razem z "Papużkami" i "Pszczółkami" z Przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Jagódkami", "Stokrotkami", "Motylkami", "Biedronkami" i "Poziomkami" z Przedszkola "Bajkowy Zakątek", z dziećmi z grupy "VI" i "VII" z Przedszkola nr 2, "Motylkami" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz "Misiami" ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 

 

 29.03.2012r.


Biblioteka dla dorosłych

Spotkanie autorskie Mariola Stołek - Nawrocka 15.03.2012 r.

W czwartek piętnastego marca gościliśmy w naszej bibliotece pisarkę Mariolę Stołek - Nawrocką, autorkę książki "Kolska pisarka. Twórczość Stanisławy Fleszarowej - Muskat". Spotkanie, jak sugeruje tytuł książki, poświęcone było nieco zapomnianej a przede wszystkim niedocenianej, znakomitej pisarce Stanisławie Fleszarowej - Muskat. Mariola Stołek - Nawrocka także urodziła się w Kole, zaś dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Kłodawie. Gdy już w dorosłym życiu nadszedł moment napisania pracy magisterskiej Pani Mariola postanowiła opisać twórczość swojej krajanki. Następnie praca magisterska przekształciła się w książkę. Pani Mariola z pasją i błyskiem w oku opowiadała zebranym miłośniczkom twórczości Stanisławy Fleszarowej - Muskat o tym jak powstawała jej książka, relacjonując przy tym życie i karierę kolskiej pisarki. Wystąpienie Pani Marioli zilustrowane było przygotowaną przez Nią prezentacją multimedialną. Po spotkaniu Pani Mariola chętnie rozmawiała z zebranymi czytelniczkami oraz podpisywała swoją książkę. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie oraz życzymy młodej kolskiej pisarce dalszych sukcesów.


GALERIA


19.03.2012r.


Biblioteka dla Dzieci

Szóstoklasiści w bibliotece

"Jak korzystać z katalogu on line?" to temat lekcji bibliotecznej, w której uczestniczyli szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2.


 
9.03.2012r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

Wielka miłość baranka "Franciszka po uszy zakochanego" w owieczce Kasi, równie wielka, choć nie spełniona miłość Czapli i pewnego Żurawia oraz inne zawiłości miłości były tematem walentynkowych spotkań z przedszkolakami.
Bibliotekę odwiedziły: "Misie" i "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2, "Tygryski" i "Wiewiórki" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz "Motylki" z Przedszkola "Bajkowy Zakątek"2.03.2012r.


Biblioteka dla dorosłych

"Legendarne piękno Gruzji"

W czwartek szesnastego lutego w Czytelni naszej Biblioteki gościliśmy Dariusza Piwowarskiego na spotkaniu zatytułowanym. "Legendarne piękno Gruzji". Dariusz to rawianin, artysta fotografik, podróżnik. Fotografią pasjonuje się jak sam mówi od zawsze. Poprzez fotografowanie stara się ukazać piękno przyrody i zatrzymać w kadrze chwile które tak szybko przemijają. W dobie fotografii cyfrowej stara się nie poprawiać swoich prac, a ponad wszystko uwielbia fotografie tradycyjną i pracę nad obrazem w ciemni. Miłośnik przyrody i życia z nią w pełnej symbiozie. Na spotkaniu mogliśmy obejrzeć pokaz fotografii z wyprawy do Gruzji. Fotograf udał się w tę trzytygodniową podróż wraz ze swoim przyjacielem Kamilem Krechlikiem, który jest ratownikiem GOPR, przewodnikiem górskim oraz opiekunem psa ratowniczego. Celem wyprawy był jeden z najwyższych szczytów Kaukazu, Kazbek, który ma ponad pięć tysięcy metrów n.p.m. Publiczność która wypełniła biblioteczną czytelnię po brzegi, była zachwycona pięknem Gruzji które w mistrzowski sposób uchwycił na swych fotografiach Dariusz Piwowarski. Dziękujemy także partnerom spotkania czyli księgarni Wojciecha Michalaka "WAM" która to zapewniła możliwość zakupu książek związanych z Gruzją, firmie "MARANI" dzięki której publiczność mogła skosztować gruzińskiego wina, a związku z tym, iż był to Tłusty Czwartek "CUKIERNIA" Pawła Bechcickiego ufundowała dla każdego uczestnika spotkania pysznego pączka.


GALERIA


22.02.2012r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece

"O królewskich i rycerskich kłopotach oraz różnych bajkowych przedmiotach" to hasło tegorocznych zabaw literacki zorganizowanych w bibliotece dla dzieci spędzających ferie w miejscu zamieszkania. Spotkania te miały charakter zajęć literacko - plastycznych, wzbogaconych o zabawy ruchowe pozwalające dzieciom na ciekawe i aktywne spędzanie czasu w bibliotece. Podczas dwutygodniowej zabawy młodzi czytelnicy słuchali bajek i baśni czytanych przez bibliotekarkę lub odtwarzanych z płyt winylowych i CD, obejrzeli prezentację multimedialną o rycerzach i zamkach, oraz rozwiązywali zagadki i labirynty. W części plastycznej dzieci wykorzystując kredki, farby, papier kolorowy oraz inne materiały, mogły sprawdzić swoje umiejętności plastyczne. Powstały w ten sposób papierowe smoki, bibułowe stroje dla księżniczek i królewiczów oraz zbroje rycerskie. Nie zabrakło również slalomów sprawnościowych i zabaw w kółeczku. Wielki bal na królewskim dworze zakończył cykl zimowych spotkań z książką w bibliotece.


 GALERIA


16.02.2012r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece

Zima to trudny okres dla ptaków, dlatego też przypominamy dzieciom jak dbać o naszych skrzydlatych przyjaciół, kiedy należy je dokarmiać i co powinno znaleźć się w karmniku.

W zajęciach uczestniczyły: "Papużki" z Przedszkola Miejskiego nr 1, "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2, "Tygryski" i "Motylki" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4.


 

 


15.02.2012r.


Biblioteka dla Dzieci

Dzień Babci i Dziadka w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka

Zawsze o Nich pamiętamy, zawsze bardzo Ich kochamy i do Klubu Przyjaciół Misia Uszatka zapraszamy.
Również w tym roku spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka miało bardzo uroczysty charakter. Razem z dziećmi złożyliśmy naszym gościom piękne życzenia i wręczyliśmy kolorowe kwiaty, a potem zaprosiliśmy do wspólnej zabawy. Rozwiązywaliśmy trudne zagadki, łowiliśmy niesforne rybki pływające w stawie i liczyliśmy punkty w rzucie do kosza. Nie zabrakło również ulubionych wierszyków i wspólnych opowieści.


 

 


23.01.2012r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0097 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,