INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


   


Hej chłopaki i dziewczynki świętujemy andrzejki i katarzynki! - to hasło bibliotecznych spotkań z dziećmi, których celem było przybliżenie najmłodszym tradycji i zwyczajów związanych z wieczorem wróżb.
Wróżyli z nami: Motylki i Pszczółki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Biedronki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Rybki, Żabki i Misie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Pszczółki i Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 1, sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4, przedszkolaki z przedszkola w Pukininie oraz drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1.

18-29 listopada 2013 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Australia, poezja i taniec...


 


Co łączy te trzy rzeczy?. Elżbieta Bednarczyk, poetka, tancerka od ponad dwudziestu lat mieszkająca w Australii. Panie Elżbieta w listopadowe popołudnie opowiedziała zebranym gościom jak się żyje w Australii oraz jakie dostrzega różnice pomiędzy naszymi krajami. Opowieść wzbogaciła prezentacja multimedialna. Następnie Elżbieta Bednarczyk dała się poznać jako poetka, w zaciszu naszej czytelni przy świecach i nastrojowej muzyce odczytała kilka ze swoich wierszy. Kulminacyjnym punktem programu był taniec. Pani Elżbieta po przywdzianiu odpowiedniego stroju wykonała cygański taniec, którym również się pasjonuje. To barwne spotkanie trwało ponad dwie godziny. Na koniec można było zakupić książeczkę dla dzieci napisaną przez naszego gościa w której Elżbieta Bednarczyk zamieściła swoje przesłanie dla najmłodszego pokolenia z dedykowanym podpisem.

GALERIA


6 listopada 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Elżbieta Bednarczyk – spotkanie autorskie


 


Elżbieta Bednarczyk, pisarka i tancerka na co dzień mieszkająca w Australii, podczas spotkania autorskiego przybliżyła najmłodszym słuchaczom swoją twórczość poetycką, poprzez którą stara się przekazywać dzieciom pozytywne wartości i wzory dobrego zachowania. Przeczytała fragmenty książeczki Kłótnia w tornistrze, czyli historię przyborów szkolnych, które nie zawsze są szanowane przez swoich małych właścicieli, opowiedziała o australijskiej florze i faunie, a na zakończenie zaprezentowała krótki pokaz tańca cygańskiego.

6 listopada 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 


W październiku wspólnie z przedszkolakami szukaliśmy zimowego mieszkania dla Kolczatka. Pomagali nam uczniowie klas 0 ze Szkoły Podstawowej nr 4, Biedronki, Stokrotki i Poziomki z przedszkola "Bajkowy Zakątek", Słoneczka i Biedronki z przedszkola "Niezapominajka", Pszczółki z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", Misie i Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 2, Żabki, Motylki, Pszczółki i Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dzieci z przedszkola "Słoneczny Domek".

31 października 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą" - spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek


 


"Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą" czyli opowieść o Julku – niezłym ziółku snuła podczas spotkania z piątoklasistami Agnieszka Frączek. Było więc o wszystkich bzikach małego Juliana, a w tym o budowaniu bardzo skomplikowanych, acz zupełnie nieprzydatnych maszyn i urządzeń, hodowli jaszczurek i węży, pasjach chemicznych i zabawach w strażaków. Było również o najczęściej popełnianych przez nas błędach językowych, gdyż zdarzają się one każdemu i cała sztuka polega na tym, aby w porę takiego byka wytropić i chwycić za rogi jak mówi pani Agnieszka - doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka, leksykograf i badacz zabytkowych 300-letnich słowników.

GALERIA


23 października 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Elżbieta Dedek i uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w bibliotece dla dzieci


 


Wyjątkowa lekcja muzyki odbyła się w piątkowe popołudnie (18.10) w bibliotece dla dzieci. W warsztatach fortepianowych prowadzonych przez światowej sławy pianistkę panią Elżbietę Dedek doskonalili swoje umiejętności uczniowie klasy fortepianu Społecznego Ogniska Muzycznego z Rawy Mazowieckiej i filii w Głuchowie.
Spotkanie zorganizowali nauczyciele SOM - Lidia Podwysocka-Leśniak i Wojciech Szymański.

GALERIA


18 października 2013 r.


Biblioteka dla dorosłych

Kiermasz "Książka na jesień" MBP 14.09.2013r.


 


Nieuchronnie zbliżają się coraz dłuższe jesienne wieczory. Z pewnością miło będzie zasiąść z kubkiem dobrej herbaty czy kawy do ciekawej lektury. Dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny zorganizowała wrześniowy kiermasz zatytułowany "Książka na jesień". Zaproponowaliśmy naszym kochanym czytelnikom tylko książki za symboliczną złotówkę. I oczywiście jak zawsze nas nie zawiedli, w ręce miłośników dobrej i taniej literatury trafiło około CZTERYSTU książek. Dziękujemy bardzo czytelnikom, którzy podarowali bibliotece swoje zbiory, ale przede wszystkim dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie naszym kiermaszem. Ksiązki żyją gdy są czytane !!!.
Zapraszamy na kolejne kiermasze dobrej i taniej książki organizowane przez naszą bibliotekę !!!.

GALERIA


23 października 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Wakacje w bibliotece - "Cuda i dziwy czyli zabawa od rana z wierszami Pana Juliana"


 


Dyzio marzyciel, Zosia Samosia, Słoń Trąbalski i Rycerz Krzykalski to tylko niektórzy bohaterowie wakacyjnego cyklu literackich spotkań w bibliotece, które w tym roku odbywały się pod hasłem
"Cuda i dziwy, czyli zabawa od rana z wierszami Pana Juliana".
Przez dwa tygodnie czytaliśmy i słuchaliśmy wierszyków wspaniałego poety zgodnie z sugestią zawartą w utworze "Cuda i dziwy" często przymykając na chwilkę oczy. Wspólnie z Dyziem oddawaliśmy się marzeniom, pomagaliśmy panu Hilaremu szukać okularów a z panem Maluśkiewiczem wybraliśmy się na spotkanie z wielorybem. Podróżując "Lokomotywą" podziwialiśmy krajobrazy, odpoczywając w lasach i parkach zajadaliśmy się "Warzywami" i wsłuchiwaliśmy w "Mowę ptaków". Odwiedziliśmy pana Tralalińskiego, rycerza Krzykalskiego oraz niezwykle zapominalskiego Słonia Trąbalskiego. W wolnych chwilach słuchaliśmy "Ptasiego radia" i wspólnie tańczyliśmy w kółeczku. Wykorzystując kredki, farby, papier kolorowy oraz inne materiały sprawdzaliśmy swoje umiejętności plastyczne. Rozwiązywaliśmy "proste zadania, do wykonania", czyli skomplikowane labirynty i ukryte obrazki oraz bajkowe "zagadki z bibliotecznej szufladki". Codziennie bawiło się z nami blisko 30 dzieci. Na kolejne dwutygodniowe spotkanie z książką zapraszamy w ferie.

GALERIA


22.07 – 02. 08. 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Wakacje w bibliotece - Cuda i dziwy czyli zabawa od rana z wierszami Pana Juliana
"Warzywa – warsztat zdrowego odżywiania"


 


"Warzywa – warsztat zdrowego odżywiania" to tytuł spotkania, które w ramach wakacyjnego cyklu literackich zabaw w bibliotece poprowadziła Pani Emilia Lorenc, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny i doradca dietetyczny. Podobnie jak w wierszu Juliana Tuwima położyła kucharka na stole kartofle, marchewkę, fasolę, na naszym stole pojawiło się również mnóstwo kolorowych warzyw i owoców. Pani Emilia opowiadała dzieciom o wartościach odżywczych warzywnych i owocowych smakołyków i wymieniała witaminy, które są najbardziej potrzebne człowiekowi w okresie wzrostu. Wskazywała na potrzebę urozmaicania naszego jadłospisu i odkrywania nowych smaków. Dzieci poznawały warzywa i owoce poprzez smak, zapach i kształt, smakowały różne przyprawy i nasiona, a potem wspólnie ustaliły najważniejsze grupy produktów spożywczych. Powstała w ten sposób kolorowa makieta przedstawiająca piramidę żywieniową, która ozdobi bibliotekę i będzie przypominać najmłodszym o właściwych nawykach żywieniowych.
Dzieciaki z uwagą wsłuchiwały się w informacje przekazywane przez Panią Emilię, chętnie degustowały smaczne, pachnące latem owoce i warzywa, dopytywały się o nazwy ziół i różnych przypraw.
Warsztat był częścią kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu "Zdrowy Przedszkolak".
Więcej informacji o kampanii: www.zdrowyprzedszkolak.org

GALERIA


25 lipca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 


"Biblioteka również w wakacje na dzieci czeka", to hasło przedwakacyjnych spotkań z przedszkolakami. Odwiedziły nas "Biedronki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", czterolatki z przedszkola "Niezapominajka" oraz przedszkolaki ze "Słonecznego Domku".


28 czerwca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

VI Bernardynki Rawskie


 


Zapewne nikogo nie dziwi, że Bernardynki Rawskie wpisały się na stałe do kalendarza ulubionych imprez plenerowych w naszym mieście. Zorganizowali je już po raz szósty rawscy skauci przy udziale zaprzyjaźnionych instytucji, w tym biblioteki dziecięcej. Piękna pogoda sprawiła, że rawianie chętnie korzystali z licznych atrakcji zaproponowanych przez organizatorów. I tak, dla miłośników przygody harcerze przygotowali cieszący się ogromną popularnością mostek linowy nad Rawką, spływ kanu oraz mnóstwo konkurencji sprawnościowych. Zwolennicy gier zespołowych mogli sprawdzić swoje umiejętności między innymi w hokeju na trawie. Zagadki literackie i logiczne czekały na wszystkie dzieci i rodziców ceniących sobie rozrywki umysłowe, a zestaw wakacyjnych pomysłów plastycznych to propozycja dla małych artystów.

W namiocie naszej biblioteki już tradycyjnie największą popularnością cieszyły się ulubione przez wszystkie dzieci "zagadki z bibliotecznej szufladki", gdzie poprawne rozwiązanie trzech nagradzane było drobnym upominkiem w postaci zakładek do książek, plakatów promujących literaturę dziecięcą, lizaków oraz fantów przekazanych przez Aptekę "Nad Rawką"i głównych organizatorów. W tym roku zagadki urozmaicone były słodkimi prezentami, wylosowanie których stanowiło dla dzieci miłą niespodziankę. "Proste zadania do wykonania" przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy lubią odszukiwać ukryte obrazki i rozwiązywać skomplikowane labirynty. W ramach cyklu "Papieroplastyka dla smyka" czekały na najmłodszych różne kolorowanki, można było zrobić też elegancki koszyczek i letnią czapeczkę. Wszystkim dzieciom lubiącym malować farbami w ramach obchodzonego właśnie Roku Juliana Tuwima zaproponowaliśmy "Wielkie malowanie na polanie" czyli wspólne malowanie bohaterów najbardziej znanych wierszy znakomitego poety. W ruch poszły więc pędzle i farby a stojąca na stacji lokomotywa, najbardziej zapominalski Słoń Trąbalski oraz rzepka, którą zasadził dziadek w ogrodzie i chodził oglądać co dzień, bardzo szybko zabarwiły się wszystkimi kolorami tęczy.

GALERIA


23 czerwca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Spotkanie autorskie z Barbarą Bielawską - Dębowską 13.06.2013r.

W czwartkowe popołudnie gościliśmy w naszej bibliotece Barbarę Bielawską - Dębowską, autorkę książki "Wesołowscy z Rawy". Wydawcą tej publikacji jest PW WAM. Autorka opisała historią swojej rodziny, która wniosła wiele w rozwój naszego miasta. Przy pomocy prezentacji multimedialnej Pani Barbara przedstawiła zebranym czytelnikom wizerunek i losy swoich przodków, ale równocześnie oprowadziła ulicami Rawy sprzed wieków. "Wesołowscy z Rawy" to efekt kilkunastoletnich poszukiwań genealogicznych swego rodu. Moc włożonej pracy przeistoczyła się w tę pasjonującą i przepiękną książkę, która zainteresuje nie tylko członków rodziny Wesołowskich, ale wszystkich pasjonatów historii naszej małej ojczyzny. Pani Barbara zachęcała uczestników spotkania do spaceru śladami rodziny Wesołowskich. Po spotkaniu autorka podpisywała swoją książkę, a pytaniom nie było końca ….

GALERIA


22 czerwca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Tajemnice pewnego obiektu" - finał konkursu literackiego


     


7 czerwca odbył się finał konkursu literackiego "Tajemnice pewnego obiektu: kościół i klasztor pojezuicki w Rawie". Konkurs, którego przedmiotem było napisanie wiersza o tematyce związanej z historią i rolą jednego z największych zabytków naszego miasta - został ogłoszony z okazji 400 - setnej rocznicy utworzenia fundacji braci Wołuckich i powstania zespołu pojezuickiego, w skład którego wchodzi kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz budynek poklasztorny, w którym mieściło się Kolegium. Na konkurs wpłynęło 20 prac z rawskich szkół, w tym 11 ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów.

W kategorii szkół podstawowych komisja konkursowa nagrodziła następujące wiersze i ich autorów:
I - "Najstarszy kościół w Rawie", którego autorką jest Natalia Gniadek uczennica kl. VI c SP nr 1 (op. literacka p. Ewa Malinowska)
II - "Cienie to czy historia go ocienia" - Julia Sypka, uczennica kl. V c SP nr 2 (op. literacka p. Edyta Staszewska)
III - "Nasz Kościół" - Maria Rzeźnicka, uczennica kl. IV c SP nr 2 (op. literacka p. Edyta Staszewska)
- "W centrum Polski" - Marta Malinowska, uczennica kl. IV b SP nr 4 (op. literacka p. Urszula Fedorowicz)

W kategorii szkół gimnazjalnych nagrodzono:
I - "Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny" - Mariola Klimek, uczennica kl. II d Gimnazjum nr 1 (op. literacka p. Urszula Siudzińska)
II - "Świątynia nad Rawką" - Bettina Rogulska, uczennica kl. II d Gimnazjum nr 1 (op. literacka p. Urszula Siudzińska)
III - "W dużym kościele" - Zuzanna Strach, uczennica kl. I Gimnazjum nr 2 (op. literacka p. Katarzyna Ochlik)
- "Tajemnice pewnego zabytku" - Maja Janiszewska, uczennica kl. II d Gimnazjum nr 1 (op. literacka p. Urszula Siudzińska)

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy nagrodzonym.

więcej - nagrodzone wiersze


7 czerwca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Rok Juliana Tuwima "Idzie Grześ" - warsztaty plastyczne


 


W ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" popularyzującej czytelnictwo wśród dzieci, w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne z wykorzystaniem kolorowego piasku. W zajęciach, których celem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez pobudzenie ich wyobraźni, uczestniczyli uczniowie klasy I A Szkoły Podstawowej nr 1. Pierwszaki po wysłuchaniu wierszyka Juliana Tuwima "Idzie Grześ" otrzymali kartony z narysowaną postacią Grzesia. Zadaniem dzieci było dorysować drogę oraz wszystko to, co idąc przez wieś widział bohater wiersza. W dalszej części zajęć zamiast kredek na stołach pojawiły się tacki z różnymi kolorami piasku i klej, a dzieci rozpoczęły kolorowanie swoich prac. Warsztaty poprowadziła p. Natalia Talarek – Studio Tęczówka Łódź.

GALERIA


4 czerwca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Rok Juliana Tuwima "Ptasie radio" - warsztaty plastyczne


       


Słowiki, wróble, kosy, jaskółki, wilgi, zięby, szpaki oraz inne kolorowe ptaki powstały podczas warsztatów plastycznych, które odbyły się w bibliotece w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Podczas zajęć dzieci z klasy IIIA Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem p. Natalii Talarek (absolwentki łódzkiej ASP) z kolorowego filcu wykonały wielką galerię ptaków występujących w znanym wierszu.


4 czerwca 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece - Rok Juliana Tuwima


   


"Maj z wierszami Pana Juliana" to cykl zajęć popularyzujących twórczość znanego poety, w których uczestniczyły "Pszczółki" i "Biedronki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Motylki" z Miejskiego Przedszkola nr 2, "Biedronki" z przedszkola "Bajkowy Zakątek" oraz "Żabki" i "Rybki" ze Szkoły Podstawowej nr 2.


31 maja 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Kiermasz Książki - Rawska Majówka "W to mi graj" 2013r.


   


Nasza biblioteka jak co roku podczas rawskiego święta oferuje naszym Kochanym Czytelnikom możliwość zakupu książek nowych i używanych. Jak zawsze miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Majowy Kiermasz Książki ponownie wzbudził duże zainteresowanie, biblioteka ciągle w grze. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy około dwustu. Dość duże grono miłośników literatury zakupiło także książki nowe, dokładnie dwadzieścia sześć. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury i do zobaczenia w bibliotece !!!


26 maja 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Rawska Majówka - Gramy dla Mamy


     


Literackie zagadki, kolorowe kwiatki i mnóstwo plastycznych propozycji czekało na dzieci i ich mamy w Bajkowym Namiocie podczas tegorocznej Rawskiej Majówki. Miłośnicy książek i ich rodzice mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując "zagadki z bibliotecznej szufladki", a mali artyści wykonać dla swoich mam kolorowe laurki, kwiatki i torebki. Miś Uszatek chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć.


26 maja 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Koncert z okazji Dnia Mamy" w bibliotece dla dzieci


 


"Koncert z okazji Dnia Mamy" to muzyczny prezent przygotowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej dla wszystkich mam, które w piątkowe popołudnie odwiedziły czytelnię biblioteki. Piosenka z repertuaru Edyty Geppert "Nie żałuję" w interpretacji Justyny Grzyb otworzyła wyjątkowe spotkanie, a potem uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności utwory należące zarówno do klasyki światowej muzyki jak i melodie współczesne. W czytelni rozbrzmiewały więc najwybitniejsze dzieła Chopina, Mozarta i Bacha, nastrojowe melodie filmowe jak również popularne piosenki ludowe. Za przygotowanie koncertu serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Towarzystwa Muzycznego Lidii Podwysockiej-Lesiak oraz Panu Wojciechowi Szymańskiemu.

GALERIA


24 maja 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Rawa Mazowiecka się przytula


   


"PrzytulMisie" to tytuł konkursu plastycznego, który zaproponowaliśmy dzieciom w ramach happeningu "Rawa Mazowiecka się przytula"zorganizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta w niedzielne popołudnie nad zalewem "Tatar". Wszystkie prace można oglądać na wystawie w bibliotece.


12 maja 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 


"Przywitaj się z wiejskimi zwierzętami" to tytuł książeczki, którą w kwietniu czytaliśmy przedszkolakom podczas spotkań w bibliotece. Na wycieczkę do wiejskiej zagrody wybrały się z nami: "Motylki", "Pszczółki", "Krasnoludki" i "Biedronki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Jagódki", "Biedronki", "Stokrotki" i "Żuczki" z przedszkola "Bajkowy Zakątek", dzieci z przedszkola "Słoneczny Domek" oraz "Żabki" i "Misie" ze Szkoły Podstawowej nr 2.

GALERIA


30 kwietnia 2013 r.


Biblioteka dla dorosłych

Światowy Dzień Książki - Kiermasz Książki MBP 27.04.2013r.


 


Dwudziestego siódmego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka jak co roku zorganizowała kiermasz książki. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę i te cieszyły się największym zainteresowaniem, ponad dwieście pozycji powędrowało do rąk nowych właścicieli. Na kiermaszu można było także kupić nowe książki w cenach hurtowych, te pozycje także cieszyły się w tym roku dużą popularnością, dzięki czemu do osobistych biblioteczek naszych czytelników trafiły dwadzieścia dwie pozycje. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Rawskiej Majówki 26.05.2013 r. (niedziela).

GALERIA


29 kwietnia 2013 r.


Biblioteka dla dorosłych

Poetycko i bluesowo

W kwietniowe popołudnie gościem biblioteki był Henryk "Hak" Kaźmierczak poeta, kompozytor, akordeonista, podróżnik. Śpiewa własne teksty, z akompaniamentem akordeonu. Bard - globtroter, miłośnik Afryki, mieszkał w RPA. Recital piosenki autorskiej połączony z recytacją wierszy bardzo spodobał się zebranym miłośnikom poezji, tej tradycyjnej jak i śpiewanej. Magiczne brzmienie akordeonu, połączone z charakterystycznym głosem Pana Henryka oraz niebanalne teksty to niewątpliwe atuty tego spotkania. Po koncercie można było zakupić płytę autora wraz z dedykacją.

GALERIA


25 kwietnia 2013 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Książkowe metamorfozy - warsztaty tworzenia nietypowego obiektu książkowego"


 


W warsztatach "Książkowe metamorfozy - warsztaty tworzenia nietypowego obiektu książkowego" uczestniczyły dzieci z klasy IV A z rawskiej jedynki. Podczas zajęć dowiedziały się czym jest metamorfoza, dlaczego ludzie mają potrzebę przebierania się za kogoś innego, przybierania min, gestów i póz. Czym jest książka i jakie są jej charakterystyczne cechy, co jest książką a co już niekoniecznie? Każde dziecko otrzymało zbindowaną książeczkę z zarysem sylwetki człowieka i miało za zadanie namalować na każdej stronie po jednej postaci występującej w innej pozie, z innym gestem, inaczej ubranej. Niestety, na zajęciach w bibliotece nie zdążyliśmy skończyć naszych prac, więc nie mogliśmy sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać otwierając i przewracając karty gotowej książeczki. Ustaliliśmy, że dzieci dokończą swoje prace w szkole na lekcji wychowawczej lub plastyce i spotkamy się ponownie, by zaprezentować wszystkie książki na specjalnej bibliotecznej wystawie. Zajęcia warsztatowe prowadziła p. Natalia Talarek, ilustratorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (Tęczówka Studio – teczowka.com).

GALERIA


12 kwietnia 2013 r.


Rok Juliana Tuwima
"Ptasie radio" - warsztaty tworzenia grafiki artystycznej w technice druku płaskiego. 


Już po raz drugi w bibliotece odbyły się warsztaty graficzne poprowadzone przez p. Natalię Talarek - ilustratorkę i grafika studio artystycznego "Tęczówka" z Łodzi. Motywem literackim spotkania był wiersz Juliana Tuwima "Ptasie radio", a wykorzystaną techniką monotypia, czyli grafika artystyczna w jednej odbitce. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się min. czym jest grafika warsztatowa i jakie są jej cechy charakterystyczne, jak miesza się i powstaje kolor oraz jakie mamy modele kolorystyczne CMYK i RGB. Samodzielnie mieszali kolory i drukowali swoje grafiki na profesjonalnej drukarskiej prasie wałowej, przeznaczonej do drukowania ekslibrisów. W efekcie powstały barwne i bardzo oryginalne grafiki ilustrujące jeden z najbardziej znanych wierszy.W warsztatach uczestniczyła klasa VI B z rawskiej dwójki.

GALERIA


12 kwietnia 2013 r.


Przedszkolaki w bibliotece


   


"Bajkę o kurczaku, który nie był kurczakiem" opowiadaliśmy przedszkolakom podczas zajęć przybliżających świąteczne zwyczaje. Odwiedziły nas "Papużki", "Słoneczka", i "Motylki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka"


28 marca 2013 r.


Terenówką przez ćwierć świata.
Spotkanie z Piotrem Karweckim 14 marca 2013r.


W podróż przez Iran, Azerbejdżan i Gruzję zabrał nas bialszczanin Piotr Karwecki wraz z żoną Ewą. Pan Piotr wspólnie z małżonką Ewą podróżuje od wielu lat. Ich wyprawy cechuje to, iż są planowane i układane przez nich samych, a w podróż wybierają się własnym autem. Goście zebrani w czytelni naszej biblioteki mogli obejrzeć prezentację zdjęć, które obrazowały to, co opisał Pan Piotr w swojej książce "Terenówką przez ćwierć świata". Rozdziały książki powstawały w trakcie podróży i były zapisem "na gorąco" emocji i spostrzeżeń globtroterów z Białej Rawskiej. Relacja naszego gościa była pasjonująca. Zebrani czytelnicy i miłośnicy podróży na spotkaniu dopytywali się jak przygotować taką podróż, na co uważać i w jakim języku najłatwiej się porozumieć. Dwie godziny minęły niczym chwila. Na koniec, gdy Pan Piotr opowiadał o Gruzji zebrani pasjonaci wojaży mogli poczuć smak tego kraju. Dzięki firmie "Marani" została przygotowana degustacja win gruzińskich. Ponadto, każdy uczestnik mógł zakupić książkę, w której autor od ręki składał pamiątkowy wpis.

GALERIA


26 marca 2013 r.


Przedszkolaki w bibliotece


   


Kolorów wiosny w przyrodzie szukaliśmy wspólnie z "Papużkami", "Motylkami", "Pszczółkami" i "Krasnoludkami" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Żuczkami" z przedszkola "Bajkowy Zakątek", "Żabkami", "Rybkami", "Misiami" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz sześciolatkami ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Z "Pszczółkami" robiliśmy również kolorowe myszki.


22 marca 2013 r.


Biblioteka dla dzieci


     


Światowy Dzień Poezji to znakomita okazja do spotkania z poetą i pisarzem Rafałem Lasotą autorem zabawnych wierszyków i opowiastek zebranych w książeczkach "Pląsaki" i "Śmieszki i Zachwytki". Drugoklasiści słuchali wierszy i opowiadań w autorskiej interpretacji gościa jak również swoich koleżanek i kolegów, zadawali mnóstwo pytań dotyczących procesu powstawania rymowanek, pracy dziennikarskiej oraz zainteresowań literackich i nie tylko autora.


20 marca 2013 r.


Ferie z piratem Rabarbarem


 


"Uwaga!!! Tu się piraci, wstęp tylko przy zachowaniu ostrożności" - takie hasło towarzyszyło nam podczas ferii w bibliotece, które w tym roku upłynęły pod znakiem przygód niepokornego i nieustraszonego pirata Rabarbara. Bohater książki Wojciecha Witkowskiego ?Burzliwe dzieje pirata Rabarbara? zbuntował się przeciw kapitanowi Octowi, uciekł ze statku ?Kaczy Kuper?i postanowił piracić. Chociaż najchętniej spędzałby czas w towarzystwie żony Barbary i synka Krztynka na spaniu, paleniu fajki i jedzeniu ulubionej grochówki, to jednak - jak przystało na prawdziwego pirata - musiał od czasu do czasu wyprawić się swoim szkunerem w rejs, a każda taka wyprawa obfitowała w barwne przygody. Właśnie niezwykle zabawne perypetie dzielnego Rabarbara inspirowały nas codziennie do wspólnej zabawy. Tak więc obserwowaliśmy wielką awanturę o kichanie, kibicowaliśmy Rabarbarowi w potyczkach z ludożercami i innymi piratami, dopingowaliśmy w powzięciu wielkich postanowień oraz podziwialiśmy jego odwagę, pomysłowość i piracką zaradność. W czytelni pojawiły się też oryginalne portrety dzielnego pirata, kolorowe fregaty, małe i duże armaty oraz mnóstwo kolorowych rybek i barwnie upierzonych papug. Szukaliśmy także złotych talarów i rozwiązywaliśmy zawiłe labirynty. Poznawaliśmy pirackie specjały, w tym największy przysmak Rabarbara, czyli grochówkę na wędzonce. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, więc pirackie ferie z Rabarbarem również dobiegły końca i nadszedł czas na podsumowanie dwutygodniowej zabawy. Tradycyjnie już na zakończenie, chrupiąc popcorn obejrzeliśmy zdjęcia, wspominaliśmy najzabawniejsze przygody dzielnego korsarza i umówiliśmy się na kolejne, tym razem wakacyjne spotkanie w bibliotece.

GALERIA


11-22 lutego 2013 r.


Przedszkolaki w bibliotece

"Alberta szuka miłości" to tytuł opowiadania, które przeczytaliśmy przedszkolakom z okazji zbliżających się walentynek. Albercie w poszukiwaniu miłości pomagały: "Słoneczka", "Biedronki", "Motylki" i "Papużki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka" oraz "Stokrotki" i "Żuczki" z przedszkola "Bajkowy Zakątek"

14 lutego 2013 r.


Przedszkolaki w bibliotece


 

 


Zimowe opowieści, ulubione zimowe zabawy i znane dyscypliny sportowe to temat bibliotecznych spotkań z przedszkolakami. W styczniu bawiły się z nami: "Motylki", "Biedronki" i "Krasnoludki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dzieci z przedszkola "Słoneczny Domek"

14 lutego 2013 r.


Latarnia w Rawie Mazowieckiej rozbłysła !!!

Relacje z pierwszego spotkania można zacząć słowami -"Trochę to trwało ale się udało". W środę 30 stycznia 2013r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczęło się szkolenie z obsługi komputera oraz "poruszania" się w sieci Internetowej dedykowane rawskim seniorom w ramach projektu Latarnicy Polski Cyfrowej. Wychodząc z założenia, iż należy postawić na jakość nie na ilość, grupa docelowa nie będzie przekraczała 5 osób. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu w środy o godzinie 18:00. Na pierwsze zajęcia przyszły trzy osoby. Po krótkim wstępie i zapoznaniu się z wzajemnymi oczekiwaniami, przystąpiliśmy do dzieła. Na pierwszym spotkaniu zaczęliśmy od podstaw, czyli uruchomienie sprzętu oraz przeglądarki internetowej. Po opanowaniu tej czynności przyszedł czas na pierwsze odwiedziny w wirtualnym świecie. Na początek dwa największe portale informacyjne, następnie strony związane z naszym miastem. Następnie trochę ciekawostek związanych z zainteresowaniami kursantów. Nikt z nas nawet nie zauważył jak szybko minęły prawie trzy godziny.
Zajęcia mają być esencją tego co praktyczne i przydatne podczas korzystania z Internetu, chce pokazać, że komputer to tylko narzędzie które może nam ułatwić życie i umilić spędzanie wolnego czasu.
Polska Cyfrowa Równych Szans to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
10 spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z Internetu!
Latarnicy mogą to zmienić!
Zbigniew Pacho "Latarnik"

GALERIA


4 lutego 2013 r.


Galeria

"Świąteczna Kolekcja" to tytuł pokonkursowej wystawy prezentującej kartki świąteczne wykonane przez uczniów Gimnazjum i LO im. Marii Skłodowskiej-Curie.


 1 - 31 stycznia 2013 r.


Nowe obwoluty do wybranych książek

Na bibliotecznych półkach już niedługo będzie można znaleźć książki w wyjątkowych bardzo oryginalnych obwolutach, które pod okiem ilustratorki p. Natalii Talarek, zaprojektowali i wykonali nasi czytelnicy podczas warsztatów graficzno - plastycznych zorganizowanych minionej jesieni.


 21 stycznia 2013 r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27817 / 6
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0101 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,