INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

Koncert andrzejkowy


 


"Koncert andrzejkowy" to muzyczny prezent przygotowany przez uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego dla wszystkich miłośników muzyki, którzy w piątkowe popołudnie odwiedzili biblioteczna czytelnię. W pierwszej części koncertu zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie SOM, a gościem specjalnym drugiej części koncertu był Jakub Bednaruk, absolwent Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej, obecnie uczeń w klasie akordeonu Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach.
Koncert przygotowali: Lidia Podwysocka-Lesiak oraz Wojciech Szymański - serdecznie dziękujemy.


GALERIA


28.11.2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim


 


Arkadiusz Niemirski - dziennikarz, satyryk, autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuator znanego cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik ..." przyjął zaproszenie biblioteki i spotkał się z rawskimi gimnazjalistami.
Autor w bardzo zabawny sposób opowiadał o swoim dzieciństwie, okresie studiów, fascynacjach muzycznych i kabaretowych. Słuchacze mogli podziwiać satyryczne umiejętności gościa, który swój występ wzbogacony o prezentację multimedialną przeplatał krótkimi tekstami humorystycznymi. Zasadniczą część spotkania poświęcił jednak największej pasji, dla której porzucił karierę naukową, czyli powieści detektywistycznej, jej ekranizacjom i filmowym adaptacjom. Przedstawił krótką historię kryminału, omawiając najbardziej znanych autorów tego nurtu oraz najsłynniejszych detektywów literackich, począwszy od Sherlocka Holmesa, przez Jane Marple, a na poruczniku Columbo skończywszy. Opowiadał o kultowej postaci stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego, czyli Panu Samochodziku, który podobnie jak obecny sławny literacki detektyw - Robert Langdon (bohater powieści Dana Browna), potrafił rozwiązać najtrudniejszą zagadkę. Arkadiusz Niemirski, zafascynowany postacią Pana Samochodzika, stworzył 16 tomów tej cieszącej się popularnością serii. Ma w swoim dorobku również autorskie powieści detektywistyczne, jak choćby "Testament bibliofila", "Pojedynek detektywów", "Klątwę Nipkowa", "Tajemnicę Fabritiusa", "Bożka templariuszy", czy "Zbrodnię prawie doskonałą".
Spotkanie wypełnione było nie tylko słowami, ale również obrazami i muzyką, a barwne opowieść ubarwione niezwykłym humorem sprawiły, że dwie godziny minęły nam bardzo szybko.


GALERIA


25.11.2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 

 

 


Niekiedy słyszymy historie o psach, które dokonały czegoś niezwykłego - uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły się z nim rozstać. Takie przykłady psiej wierności, przywiązania i mądrości stały się inspiracją dla wzruszających i dających do myślenia opowiadań Renaty Piątkowskiej "Najwierniejsi przyjaciele". Opowieści z tej książki wysłuchały Biedronki, Żabki i pierwszaki (I D) ze Szkoły Podstawowej nr 1, pierwszaki (I C) ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Bajkę o Reksiu wysłuchały: Pszczółki i Krasnoludki z Tęczowej Jedyneczki, Słoneczka z przedszkola Niezapominajka, Biedronki z Bajkowego Zakątka i dzieci z przedszkola Słoneczny Domek.


08-20.11.2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 


Do ciemnego lasu na spotkanie ze straszliwym Gruffalo wybrały się z nami: Pszczółki, Motylki, Papużki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Biedronki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Misie i Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 1.


28.10 6.11.2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 

 


Kto pomalował drzewa? to tytuł zajęć literacko plastycznych, które zaproponowaliśmy najmłodszym czytelnikom odwiedzającym nas w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.
Odpowiedzi na to pytanie szukali z nami: Papużki, Pszczółki, Motylki, Biedronki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Słoneczka z przedszkola Niezapominajka, Biedronki z przedszkola Bajkowy Zakątek, dzieci z przedszkola Słoneczny Domek, dzieci z przedszkola Wesoła Kraina oraz sześciolatki z grupy Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 1.


1.10 - 5.11.2014 r.
REMONT W BIBLIOTECE ZAKOŃCZONO
styczeń październik 2014

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej otrzymała dofinansowanie w ramach programu wieloletniego Kultura + priorytet Biblioteka + Infrastruktura bibliotek na zadanie Przebudowa z termomodernizacją oraz wyposażenie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej.
Operatorem programu z ramienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Instytut Książki w Krakowie.
Umowę na realizację zadania o łącznej wartości 1. 417.866 zł podpisano 01 października 2013 r . W tej kwocie dofinansowanie wynosi1.063.400 zł, a wkład własny jako środki z dotacji Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka - 354. 466 zł.
Przetarg wygrała firma DARCO z Radomia.
Zakres prac obejmował termomodernizację budynku, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, wymianę podłóg, zainstalowanie windy, zagospodarowanie poddasza, wymianę otworów drzwiowych i szereg innych drobniejszych prac, także mających na celu zmianę estetyki pomieszczeń.
Zadanie jest realizowane do 31 października 2014 r.
Uroczyste otwarcie nastąpiło już jednak 24 października, a wszystkich czytelników zaproszono do wyremontowanej książnicy w poniedziałek 27 października 2014 rokuGALERIA


Czas trwania 27.10.2014 r. - 01.12. 2014 r.
Biblioteka dla Dzieci

Wakacje w bibliotece


 


Wakacje z Pettsonem i Findusem to tytuł cyklu spotkań literacko plastycznych przygotowanych dla najmłodszych czytelników biblioteki. Było więc czytanie i słuchanie zabawnych historyjek Svena Nordqvista o perypetiach dwójki bardzo nietypowych przyjaciół pana Pettsona i kota Findusa, czyli spokojnego i zrównoważonego staruszka oraz jego niezwykłego kota, niezwykłego - bo gadającego, a w dodatku bardzo ciekawskiego!. Było też rysowanie, malowanie, wycinanie i klejenie, czyli różne zabawy plastyczne, dzięki którym naszą wakacyjną galerię ozdobiły kolorowe portrety głównych bohaterów szwedzkich opowiadań. Z masy solnej i makaronowych muszli robiliśmy barwne ślimaki, a z denek od plastikowych butelek piękne czerwone maki. Natomiast podczas warsztatów prowadzonych przez panią Annę Róg z gliny rzeźbiarskiej powstały różne zwierzaki. Nie zabrakło również ulubionych przez dzieci zagadek literackich i obrazkowych, oraz cieszących się zawsze dużym zainteresowaniem zabaw w kółeczku.

GALERIA


4-14.08.2014 r..


Biblioteka dla Dzieci

VII Rawskie Bernardynki


 


Kapryśna pogoda nie popsuła nam wspaniałej zabawy podczas VII Rawskich Bernardynek tradycyjnie już zorganizowanych przez rawskich Skautów przy współudziale zaprzyjaźnionych instytucji oświatowych i kulturalnych.
Trochę wiało, trochę padało, ale nie przeszkodziło to dzieciom w aktywnym korzystaniu z wielu ciekawych propozycji przygotowanych specjalnie dla nich w to wyjątkowe popołudnie. Było więc wielkie malowanie na polanie, mnóstwo plastycznych propozycji dla małych artystów oraz cieszące się ogromną popularnością zagadki z bibliotecznej szufladki. Nie zabrakło również konkurencji sportowych i sprawnościowych przygotowanych przez skautów, logicznych labiryntów i łamigłówek oraz okazji do uzyskania niezwykle barwnego makijażu na buzi. Dziękujemy wszystkim, którzy się z nami bawili i zapraszamy za rok.

GALERIA


22.06.2014 r..


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Arturem Gutem, 04.06.2014 r.


 


Spotkanie z Panem Arturem Gutem odbyło się w 25. rocznicę wygranych przez "Solidarność" wyborów czerwcowych. Data nieprzypadkowa, ponieważ spotkanie było połączone z promocją niedawno wydanej książki Dwie dekady-szkice rawskie, która to poścona jest formowaniu struktur Solidarności w naszym mieście.
Autor opowiedział także zebranym gościom jak wyglądały prace nad wydaniem tejże publikacji. Artur Gut dotarł do archiwalnych materiałów, których nikt wcześniej nie przeglądał. Jak wspominał podczas spotkania, nasza pamięć jest ulotna i często to, co wydaje się aktualne, na przełomie dwóch dekad staje się bardzo ulotne. Tym większa wartość tej pozycji, która pozwoli osobom interesującym się historią swojego miasta poznać nowe fakty. Na spotkaniu można było zaupić wspomnianą książkę, w której autor zamieszczał pamiątkową dedykację.

GALERIA


5.06.2014 r..


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 


"Biblioteka to miasteczko z regałami i półkami, w którym żyją książki różne: z naukami, z przygodami..." i właśnie to miasteczko z okazji Tygodnia Bibliotek odwiedziły "Pszczółki", "Motylki" i "Krasnoludki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", "Misie", "Żabki" i "Rybki" ze Szkoły Podstawowej nr 2, "Motylki" i "Pszczółki" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dzieci z przedszkola "Słoneczny Domek".

23 maja 2014 r..


Biblioteka dla Dzieci

"Koncert dla Mamy"


 
 


"Koncert z okazji Dnia Mamy" to muzyczny prezent przygotowany przez uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego dla wszystkich mam, które w czwartkowe popołudnie odwiedziły czytelnię biblioteki.
Koncert przygotowali: Lidia Podwysocka-Lesiak oraz Wojciech Szymański - serdecznie dziękujemy.

22 maja 2014 r..


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 
       


"Zajączkowo, pisankowo ... wielkanocne to i owo", to tytuł zajęć literacko - plastycznych, które zaproponowaliśmy dzieciom i nauczycielom w ramach cyklu "Przedszkolaki w bibliotece".
O światecznych zwyczajach rozmawialismy z Pszczółkami, Motylkami, Papużkami z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Biedronkami, Słoneczkami, Motylkami i Pajacykami z przedszkola Niezapominajka, Żabkami ze Szkoły Podstawowej nr 2, Biedronkami ze Szkoły Podstawowej nr 1, dziećmi z przedszkola Wesoła Kraina i Słoneczny Domek oraz przedszkolakami z Boguszyc.

17 kwietnia 2014 r..


Biblioteka dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci


   


Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odwiedziły nas sześciolatki z grupy "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2. Spotkaniu towarzyszyło hasło "Gdyby na świecie książek nie było, to by się dzieciom bardzo nudziło", a my czytając wiersz Jana Brzechwy "Lis i jaskółka" szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: dlaczego powiadają jaskółki, że nie dobre są spółki

2 kwietnia 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece - "O Karolku, który zadziwił świat"


   


Książeczkę "O Karolku, który zadziwił świat" czytaliśmy podczas poniedziałkowego spotkania z przedszkolakami z grupy "Pszczółki" (Tęczowa Jedyneczka). Magdalena Kuczyńska za pomocą rymów opisuje życie Wojtyły od narodzin, poprzez lata dziecięce i studenckie, wspomina o ulubionych zabawach małego Lolka, występach na scenie, o wojnie, o wyświęceniu na księdza, aż wreszcie o wyborze na papieża.
Oglądaliśmy również zdjęcia przedstawiające spotkania Jana Pawła II z dziećmi, a potem graliśmy w ulubioną grę papieża, czyli piłkę nożną.
(fot. p. B. Wilczyńska)

31 marca 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


   


"Wiosna idzie! - wiosenne plotki i ploteczki" to nasza marcowa propozycja dla najmłodszym czytelnikom odwiedzającym nas w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych. Wspólnie czytaliśmy naszą ulubioną książeczkę "Własny domek", szukaliśmy oznak wiosny w przyrodzie i robiliśmy makietę pięknej kolorowej łąki.
Wiosny szukaliśmy z Biedronki i Słoneczka z przedszkola Niezapominajka, Pszczółki, Krasnoludki, Wiewiórki i Motylki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Poziomki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Biedronki ze Szkoły podstawowej nr 1.

10-18 marca 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


   


"Podróże polarne czyli z wizytą u pingwinka Kleofaska", to tytuł spotkań literackich, które w lutym zaproponowaliśmy najmlodszym czytelnikom odwiedzającym nas w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.
W podróż do krainy pingwina Kleofasa wybrali sie z nami: "Biedronki", "Pszczółki" i "Słoneczka" z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, "Stokrotki" i "Żuczki" z przedszkola Bajkowy Zakatek, "Biedronki" i "Motylki" ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2.

3 marca 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Nie ma w ferie nudnych dni

"Nie ma w ferie nudnych dni" to tytuł cyklu warsztatów plastycznych i spotkań, które przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży odwiedzających naszą czytelnie w godzinach popołudniowych.


31 stycznia 2014 r.
"Książkowe inspiracje" - warsztaty plastyczne z wykorzystaniem kolorowego filcu. Zajęcia poprowadziła pani Natalia Talarek - ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży absolwentka łódzkiej ASP.

30 stycznia 2014 r.
Spotkanie z Wikingami pod hasłem "Rozwijaj zainteresowania, nie popadaj w uzależnienia".
Waldemar Korzeniowski i Paweł Pawlikowski opowiadali o historii Wikingów, początkach swoich zainteresowań, obecnej działalności stowarzyszenia i wielu różnych ciekawostkach.

28 stycznia 2014 r.
"Wszystko z pomponów" - warsztaty plastyczne z wykorzystaniem wełny poprowadziła pani Barbara Długosz.

24 stycznia 2014 r.
"Książka, to mój jedyny nałóg" - robimy plakat o tematyce profilaktycznej. Warsztaty poprowadziła pani Berenika Damaz.

23 stycznia 2014 r.
"Karykatury - wpływ uzależnień na wygląd człowieka". Zajęcia plastyczne o tematyce profilaktycznej poprowadziła pani Berenika Damaz.

20 stycznia 2014 r.
"Wesoła gromadka przygotowuje prezent dla babci i dziadka" Warsztaty poprowadziła pani Barbara Długosz.

GALERIA


20 - 31 stycznia 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w Bullerbyn


 


Literackie spotkania w Bullerbyn zainaugurowaliśmy pełnym humoru opowiadaniem o szóstce przyjaciół z Bullerbyn wprowadzającym nas w świat powieści Astrid Lindgren. Wspólnie z Pippi Pończoszanką bawiliśmy się w poszukiwaczy różnych rzeczy. Poznaliśmy chłopca o imieniu Emil, który mieszka w Smalandii i choć wygląda jak aniołek, to psoci ile się da. Zaprzyjaźniliśmy się również z Lottą z ulicy Awanturników i Karlsonem z Dachu, który małym guziczkiem w okolicach pępka uruchamiał śmigło na plecach i unosił się w powietrzu. Do Bullerbyn zaprosiliśmy też nasze babcie i dziadków na uroczyste spotkanie z okazji ich święta. Z ilustratorką panią Natalią Talarek robiliśmy piękne kolorowe anioły z masy solnej, a podczas wielkiego karnawałowego balu, w błyszczących maskach własnoręcznie przygotowanych poprzedniego dnia, tworzyliśmy wesołe korowody i wijące się w rytm muzyki węże. Były również zagadki z bibliotecznej szufladki, proste zadania do rozwiązania i różne zabawy sprawnościowe.

GALERIA


20 - 31 stycznia 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Dzień Babci i Dziadka w Bullerbyn


   


"Dzień Babci i Dziadka w Bullerbyn" to tytuł uroczystego spotkania z naszymi babciami i dziadkami zorganizowanego oczywiście z okazji ich święta, które obchodzimy 21 i 22 stycznia. Zarówno Babcie jak i Dziadkowie na zaproszenie naszych małych czytelników tłumnie stawili się w bibliotece. Wszystkim wspaniałym gościom złożyliśmy piękne życzenia i wręczyliśmy kwiaty. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki z bibliotecznej szufladki i losowaliśmy niespodzianki z magicznego pudełka. Były zawody sportowe, zabawy z piłeczką i łyżeczką i nasze ulubione tańce w kółeczku. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

23 stycznia 2014 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


   


"W karnawale wszyscy bardzo lubią bale" to hasło styczniowych spotkań literackich z przedszkolakami. Dzieci słuchały fragmentu bajki "Pchła Szachrajka", przeglądały książki z ilustracjami przedstawiającymi zwyczaje karnawałowe, a potem robiły piękne maski.
Odwiedziły nas "Motylki" i "Biedronki" ze Szkoły Podstawowej nr 1.

17 stycznia 2014 r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0097 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,