INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

Galeria


 


"Baletniczka i Kominiarczyk", "Święta Pana Misia" i "Sekretna księga Świętego Mikołaja", to bajki które czytaliśmy dzieciom podczas grudniowych spotkań bibliotecznych.
Odwiedzili nas: Biedronki, Słoneczka, Motylki, Papużki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Poziomki i Żuczki z przedszkola Bajkowy Zakątek, przedszkolaki z Boguszyc oraz uczniowie kl. IC ze Szkoły Podstawowej nr 2.

GALERIA


8-18 grudnia 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Galeria spodkanie z G. Kasdepke


 


Grzegorz Kasdepke, znakomity i bardzo lubiany autor książek dla dzieci, odwiedził naszą bibliotekę i spotkał się z uczniami kl. IV z rawskich podstawówek. Pan Grzegorz obiecał to spotkanie dzieciom jeszcze w maju i dziś udało się obietnicę zrealizować. Było więc mnóstwo świetnej literatury, fantastycznych opowieści i wesołej zabawy. Autor czytał fragmenty swoich książek, wplatał zabawne dygresje, serwował zagadki detektywistyczne i frazeologiczne. Odpowiadał na pytania dzieci, a potem długo rozdawał autografy. Bardzo dziękujemy za tak piękne spotkanie.

GALERIA


7 grudnia 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Koncert Andrzejkowy Społeczne Ognisko Muzyczne


 


"Koncert andrzejkowy" to muzyczny prezent przygotowany przez uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego dla wszystkich miłośników muzyki, którzy w piątkowe popołudnie odwiedzili biblioteczna czytelnię. W pierwszej części muzycznej uczty wystąpił z krótkim recitalem Artur Dyśko - uczeń w klasie waltorni Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach. W części drugiej swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali młodzi artyści rawskiego SOM. Na zakończenie na wszystkich uczestników i gości andrzejkowej zabawy czekała miła niespodzianka - ciasteczka z wróżbą.

Koncert przygotowali i artystyczną opieką otoczyli: Lidia Podwysocka-Lesiak oraz Wojciech Szymański - serdecznie dziękujemy.

GALERIA


27 listopada 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Światowy Dzień Pluszowego Misia


 

 

"Dzieciaki i ich pluszaki" to tytuł zajęć literackich, których celem było przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia.
Bibliotekę odwiedziły: Pszczółki z przedszkola Niezapominajka, Papużki z przecz kola Tęczowa Jedyneczka, przedszkolaki z Wesołej Krainy, Pukinina i Konopnicy oraz uczniowie kl. I i II ze Szkoły Podstawowej w Pukininie.


5 - 26 listopada 2015r.


Biblioteka dla Dzieci

Spotkanie autorskie Małgorzata Strękowska - Zaremba


 


Niepoprawny optymista Filipek Zaskroniec, nieprzeciętny rozrabiaka i początkujący detektyw Teoś Kefirek oraz niebieskooki Maciuś, to niektórzy bohaterowie książek Małgorzaty Strękowskiej Zaremby, która 1 grudnia była gościem naszej biblioteki. Pisarka czytała zabawne fragmenty najnowszej powieści Filipek i dziewczyny, zachęcała dzieci do sięgania po książki detektywistyczne oraz namawiała do odwiedzania bibliotek i wyszukiwania interesujących lektur.

GALERIA


1 grudnia 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Andrzejki


 


Komu powróżyć? Komu powróżyć? - pytaliśmy dzieci podczas zajęć popularyzujących zwyczaje andrzejkowe.
Wróżyliśmy razem z: Rybkami i kl. II C ze Szkoły Podstawowej nr 2, Żabkami kl. II D ze Szkoły Podstawowej nr 1, kl. I i II ze Szkoły Podstawowej w Konopnicy, Poziomkami z przedszkola Bajkowy Zakątek, Biedronkami z przedszkola Niezapominajka oraz dziećmi z przedszkola Słoneczny Domek.

GALERIA


19-30 listopada 2015 r.


Biblioteka dla Dorosłych

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim 18.11.2015r.

     Pięćdziesiąt osób, które zdecydowało się przybyć na spotkanie ze znanym i lubianym aktorem Zbigniewem Buczkowskim nie było zawiedzionych. W sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej Pan Zbyszek we wspaniały sposób opowiedział o sobie i swojej pracy. Nie zabrakło anegdot oraz części muzycznej, Pan Zbyszek zanucił kilka piosenek w tym kultowe Sibą, sibą !!! Publiczność była zachwycona. Spotkanie promowało książkę Pana Zbigniewa pt. Pisz pan książkę ! i można było ją zakupić. Na koniec Pan Zbigniew oczywiście podpisywał swoją autobiografię, a kolejka po podpis była naprawdę długa. Jedna z wielbicielek przyniosła nawet swojemu ulubionemu aktorowi słoik miodu na długie jesienne wieczory. Spotkanie toczyło się we wspaniałej przyjacielskiej, by nie rzec rodzinnej atmosferze. I tak niewiadomo kiedy prawie dwugodzinna rozmowa dobiegła końca. Dziękujemy Zbigniewowi Buczkowskiemu za przyjęcie zaproszenia i miejmy nadzieję do zobaczenia raz jeszcze.
     Było to dziewiąte spotkanie organizowane przez rawski Dyskusyjny Klub Książki. Po tak wspaniałych osobach jak: Antoni Libera; Marek Krajewski; Andrzej Pilipiuk; Michał Ogórek; Lech Dyblik; Jerzy Bralczyk; Andrzej Stasiuk; Wojciech Jagielski reprezentujących różne gatunki literackie i profesje nadszedł czas na piszącego aktora Zbigniewa Buczkowskiego. Kolejne spotkanie w ramach DKK już za rok.
     Dyskusyjnym Klubom Książki patronuje Instytut Książki, który współfinansował to spotkanie.
Koordynator Rawskiego DKK
Zbigniew Pacho


 GALERIA


23.11.2015


Biblioteka dla Dzieci

Spotkanie z przedszkolakami i uczniami w bibliotece


 


O Kolorach jesieni rozmawialiśmy z przedszkolakami i uczniami, którzy w październiku odwiedzili bibliotekę w ramach cyklu spotkań dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych. Czytaliśmy bajkę o Kolczatku, szukaliśmy oznak jesieni i robiliśmy kolorowe sowy, uśmiechnięte jeże, pudełka na kredki i koszyczki na kasztany.
Odwiedzili nas: Żuczki, Jagódki, Poziomki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Biedronki, Papużki, Słoneczka z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Pajacyki i Motylki z przedszkola Niezapominajka, dzieci z przedszkola ze Złotej i Słoneczny Domek, Rybki i kl. ID ze Szkoły Podstawowej nr 2, kl. OB, IIIA i IIIC ze Szkoły Podstawowej nr 4.

GALERIA


7-30 pażdziernika 2015 r.


Biblioteka dla Dorosłych

"Wspomnienia o Henryku Skierkowskim"


 


W poniedziałek 26-go października odbyło się kolejne spotkanie związane z naszym regionem. Gościem była Anna Nasiłowska pisarka, poetka, krytyk literacki i historyki literatury. Pani Anna napisała m.in. powieść Konik, szabelka, którą opublikowało w 2012 r. wydawnictwo Świat Książki. Przedstawiła w niej swojego dziadka, Henryka Skierkowskiego, głównie jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Skierkowski był rotmistrzem 3 Pułku Ułanów. Przy pisaniu opowieści autorka wykorzystała zasłyszane historie w dzieciństwie, dziennik dziadka oraz książkę Bohdana Dobrzyńskiego Zarys historii 3-go Pułku Ułanów. Książka była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Henryk Skierkowski po służbie wojskowej studiował rolnictwo w Warszawie. Zainteresował się wtedy ogrodnictwem. Po studiach wrócił do Rawy Mazowieckiej, gdzie wcześniej ojciec zakupił 40-hektarową posiadłość ziemską. Wyhodował oryginalną odmianę cebuli zwaną rawską. Skierkowski nie tylko zajmował się ogrodnictwem, udzielał się również społecznie. Po drugiej wojnie światowej był przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Rady Kościelnej. Otrzymał wraz z żoną Stefanią medal Pro Ecclesia et Pontifice (papież Paweł VI). Decyzją Rady Miasta Rawa Mazowiecka (luty 2013) jego imię nosi jedno z rond w Rawie Mazowieckiej.

Anna Nasiłowska pokazała wiele ciekawych zdjęć przedstawiających nie tylko swoją rodzinę, ale i innych mieszkańców Rawy Mazowieckiej zaprzyjaźnionych ze Skierkowskimi. Okazało się, że niektórzy uczestnicy spotkania doskonale pamiętają jeszcze postaci ze starych fotografii.
Po spotkaniu można było kupić książki pani Nasiłowskiej.

GALERIA


26 października 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Wakacje w bibliotece warsztat ABC oddychania


 


Wiadomo, że Pippi jest najsilniejszą dziewczynką na świecie, ale żeby mieć dużo siły, trzeba umieć prawidłowo oddychać. Więc dla wszystkich dzieci warsztat "ABC oddychania" poprowadziła pani Emilia Lorenc - diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny i pomysłodawczyni projektu "Zdrowy Przedszkolak", a na co dzień mama Marysi, Kasi i Franciszka. Dzieci uczestniczące w zajęciach poprzez zabawę dowiedziały się, jak ważne jest prawidłowe oddychanie i co zrobić, żeby się tego nauczyć. Bardzo dziękujemy!

Więcej o projekcie: www.zdrowyprzedszkolak.org

GALERIA


6 sierpnia 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Wakacje w bibliotece Teatr TAK


 


Jedną z niespodzianek, które przygotowaliśmy dla dzieci bawiących się z nami w czasie wakacji w bibliotece było przedstawienie "Pippi nadchodzi" w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru "TAK".

GALERIA


5 sierpnia 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Od 70 lat Pippi zwiedza z nami i świat!


 


Kto postanowił spędzić wakacje z Pippi Pończoszanką na pewno się nie nudził, bo to był czas wypełniony fantastycznymi opowieściami, wesołymi zabawami i oczywiście niespodziankami. Codziennie poznawaliśmy kolejne przygody dziewczynki, która mieszka w willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, a potem rysowaliśmy, kolorowaliśmy, rozwiązywaliśmy różne zagadki i oczywiście tańczyliśmy. Na zakończenie wakacyjnego cyklu, Pippi zaprosiła dzieci na swoje przyjęcie urodzinowe, na którym obowiązywał dobry humor i strój - jak napisała na zaproszeniu - "jaki kto chce". Pojawiły się więc rude warkoczyki, piękne piegi, zbyt duże buty i kolorowe skarpetki. Był oczywiście ogromny urodzinowy tort, ulubione zabawy Pippi i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za fantastyczną zabawę, a rodzicom, babciom i innym opiekunom za pomoc i miłe słowa.

GALERIA


27 lipca 7 sierpnia 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne spotkania w bibliotece:


 

 

Wakacyjne podróże po literaturze, takie hasło towarzyszyło przedwakacyjnym spotkaniom z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych.

W wakacyjną podróż po literaturze wybrali się z nami: Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2, Żuczki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Motylki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, dzieci z przedszkola Wesoła Kraina i uczniowie kl. I F ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
26.06.2015r.


Biblioteka dla Dzieci

V Noc Mazurka


 


Noc Mazurka to cykl wydarzeń muzycznych przygotowanych dla melomanów przez Fundacje im. Dr. Edwarda Otto. Wszyscy spędzający sobotnie popołudnie w Teatrze w Ogrodzie przy ul. Miłej 4 mogli posłuchać bardzo różnorodnej muzyki, od ludowych przyśpiewek i pieśni, przez poezję śpiewaną, aż po muzykę klasyczną. Wydarzeniem wieczoru z pewnością był występ pianisty Michała Drewnowskiego wraz z łódzkim kwartetem smyczkowym.

Imprezie towarzyszył również kiermasz Rzemiosł Dawnych, plenerowa galeria malarska przygotowana przez rawskich artystów, a także namiot wypełniony literackimi atrakcjami przygotowany dla wszystkich dzieci przez bibliotekę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

GALERIA


13 czerwca 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

VIII Bernardynki Rawskie


 


Zapewne nikogo nie dziwi, że Bernardynki Rawskie wpisały się na stałe do kalendarza ulubionych imprez plenerowych w naszym mieście. Zorganizowali je już po raz ósmy rawscy skauci przy udziale zaprzyjaźnionych instytucji, w tym biblioteki dziecięcej. Piękna pogoda sprawiła, że rawianie chętnie korzystali z licznych atrakcji zaproponowanych przez organizatorów. Był więc tradycyjny spływ kanu rzeką Rawką, liczne konkurencje sprawnościowe i zręcznościowe, trochę zapomniane dziś zabawy podwórkowe, kąciki plastyczne i oczywiście kawiarenka ze słodkościami i piknikowy poczęstunek.

W namiocie naszej biblioteki największym zainteresowaniem cieszyły się ulubione przez wszystkie dzieci "zagadki z bibliotecznej szufladki", gdzie poprawne odpowiedzi na trzy pytania nagradzane były drobnym upominkiem. "Proste zadania do wykonania" przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy lubią odszukiwać ukryte obrazki i rozwiązywać skomplikowane labirynty. W ramach cyklu "Papieroplastyka dla smyka" czekały na najmłodszych różne kolorowanki, można było zrobić też elegancki koszyczek i letnią czapeczkę, uśmiechniętą żabkę lub kolorowego ptaszka. Wszystkim dzieciom lubiącym malować farbami zaproponowaliśmy Wielkie malowanie na polanie. W tym roku na tej polanie postawiliśmy dwóch bohaterów bajkowej serii Auta. W ruch poszły więc pędzle i farby bardzo szybko ogromne samochody zabarwiły się wszystkimi kolorami tęczy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

GALERIA


31 maja 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne spotkania w bibliotece:


 


Spotkanie z rodziną bajkowych Muminków zaproponowaliśmy w maju dzieciom odwiedzającym bibliotekę w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.

Muminkowych opowieści wysłuchały: "Papużki" i "Krasnoludki" z przedszkola "Tęczowa Jedyneczka", dzieci z przedszkola Wesoła Kraina oraz uczniowie kl. II C ze Szkoły Podstawowej nr 2.


11 - 22 maja 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Koncert z okazji Dnia Mamy"


 


"Koncert z okazji Dnia Mamy" to muzyczny prezent przygotowany przez uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego dla wszystkich mam, które w czwartkowe popołudnie odwiedziły czytelnię biblioteki. Muzyczną ucztę otworzył wokalny występ Weroniki Woszczyk, a potem swoje muzyczne talenty zaprezentowali najmłodsi uczniowie ogniska. Koncert przygotowali: Lidia Podwysocka-Lesiak oraz Wojciech Szymański - serdecznie dziękujemy.

GALERIA


28 maja 2015 r.


Miejska Biblioteka Publiczna

Kiermasz Książki Dni Rawy 24.05.2015r.


 


Nasza biblioteka po rocznej przerwie powróciła na święto naszego miasta. Kiermasz książek podczas Dni Rawy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zaproponowaliśmy naszym Kochanym Czytelnikom książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze pozycje w cenie 5 zł. Jak zawsze miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy około czterystu, kilka osób zdecydowało się wybrać egzemplarze nowsze. Większość książek oferowanych na kiermaszu pochodzi z darów czytelników, za co z tego miejsca im bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli macie Państwo jakieś książki i nie wiecie co z nimi zrobić przynieście je do nas. Książki których nie mamy zostają wprowadzone do księgozbioru zaś pozostałe przeznaczamy na kiermasz. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają przekazane na zakup nowości wydawniczych. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury, najważniejsze jest to, iż książki zakupione przez Was dostały drugie życie. Do zobaczenia w bibliotece !!!

GALERIA


24 maja 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Z książką na walizkach" 7 - 9 maja 2015 r.

Z książką na walizkach, czyli III łódzkie spotkania z młodymi pisarzami, to akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, której głównym organizatorem jest Wydawnictwo Literatura. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Na tropie tajemnic", a włączyli się w nią znani i lubiani pisarze oraz ponad czterdzieści bibliotek z województwa łódzkiego. Nasza biblioteka również przyłączyła się do akcji i w ramach spotkań "Z książką na walizkach" odbyły się u nas dwa spotkania autorskie.

Andrzej Marek Grabowski - spotkanie autorskie [7 maja]
Pierwszym gościem literackich spotkań Z książką na walizkach był Andrzej Marek Grabowski, czyli niezapomniany Profesor Ciekawski, twórca programów telewizyjnych dla najmłodszych: Ciuchcia, Budzik, Tik-Tak, autor ponad 500 piosenek, m.in. "Kulfon, co z ciebie wyrośnie?", "Witaminki" i oczywiście takich książek jak "Zając Poziomka", "Pirat Jędruś", czy "Afera smoka Nudożera", który spotkał się z trzecioklasistami rawskich szkół podstawowych. Autor opowiadał dzieciom o swojej pracy pisarskiej, czyli o tym skąd czerpie pomysły do nowych piosenek, opowiadań i książek. Czytał fragmenty najnowszej książki "Instrukcja obsługi Pieska Jacósia" o małej Kasi, której największym marzeniem było posiadanie pieska i pewnego dnia odnalazła w śmietniku małego kundelka Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o wojennych doświadczeniach mamy pisarza - bohaterki książki "Wojna na Pięknym Brzegu".
Nie mogło zabraknąć również nawiązań do znanych i lubianych przebojów Profesora Ciekawskiego, w tym piosenki "Kulfon, co z ciebie wyrośnie?", bo okazało się, że w kolorowej walizce pisarza ukryli się bohaterowie różnych bajek telewizyjnych, które Pan Andrzej współtworzył. Z walizki wyszedł więc i przywitał się z dziećmi Kot Budzik, niezapomniany Kulfon i jak zawsze skromny Zając Poziomka oraz dwa potwory: Bezkajku i Szefuncio. Na zakończenie autor odpowiadał na pytania dzieci, a potem wpisywał dedykacje do książek i pamiętników.


 

GALERIA

Paweł Beręsewicz - spotkanie autorskie
Na spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, pisarzem i tłumaczem, autorem i współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich, zaprosiliśmy uczniów klas IV i VI. Nasz gość zanim został pisarzem był najniebezpieczniejszym, najstraszniejszym i najbardziej wymagającym nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum, w związku z tym oczywiście na początku spotkania padło kilka pytań sprawdzających wśród młodzieży znajomość tego języka. Potem w zaimprowizowanych scenkach "przy herbatce i kawie" pisarz opowiadał o swoich najnowszych książkach i poszukiwaniu literackich inspiracji. Spotkanie zakończyło się mini konferencją prasową, a potem był czas na wpisy i dedykacje dla czytelników.


 

GALERIA

"Na tropie tajemnic mojego regionu"
Spotkaniom autorskim towarzyszył konkurs literacko - plastyczny "Na tropie tajemnic mojego regionu", którego uczestnicy mieli za zadanie w formie komiksu przedstawić lokalną legendę lub zabytek. Konkurs przebiegał w dwóch etapach:

etap I - na każdym spotkaniu autorskim pisarz wybierał jedną zwycięską pracę, która przechodziła do dalszej oceny, a dla autorów prac wyróżnionych przewidziane były nagrody książkowe;

etap II - z wybranych prac ośmioosobowe jury podczas wielkiego finału, który w tym roku odbywał się w Uniejowie, w dwóch kategoriach wiekowych (59 lat i 1015 lat) wyłoniło zwycięzców nagród głównych, którymi były dwa siedmiocalowe tablety.
W naszej bibliotece prace do ścisłego finału wybierali:
7 maja - Andrzej Marek Grabowski i Justyna Nowak (Wydawnictwo Literatura)
8 maja - Paweł Beręsewicz i Justyna Draus (Wydawnictwo Literatura)
Wybrano i wyróżniono prace: Oli Domańskiej, Pawła Pietrzaka, Arka Michalskiego (kl. III) oraz Mai Przerwy, Bartka Słomki i Leny Grochal (kl. IV).
Podczas wielkiego finału, na którym oczywiście byliśmy obecni, okazało się, że jedną z nagród głównych zdobyła Maja Przerwa (uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 Rawie Mazowieckiej). Wielkie gratulacje dla Mai ! Słowa uznania i podziękowania kierujemy również do nauczycieli - p. Anny Dębskiej i Renaty Jatczyk oraz Dyrekcji szkoły.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i szkołom za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że możliwość spotkania z autorami wynagrodziła dzieciom trud, który włożyły w przygotowanie prac konkursowych.
Głównym organizatorem konkursu i fundatorem nagród było Wydawnictwo Literatura - dziękujemy


 

GALERIA


7 - 9 maja 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tydzień Bibliotek - spotkanie z Grzegorzem Kasdepke


 


Co to znaczy "być całym w skowronkach" albo "suszyć komuś głowę"? Czy naprawdę można "dostać małpiego rozumu" lub "wpaść komuś w oko"? Z "rozgryzieniem" tych i wielu innych związków frazeologicznych nie mieli problemu trzecioklasiści podczas spotkania z Grzegorzem Kasdepke, który 6 maja gościł w naszej bibliotece. Wesołe historyjki opowiadane z niezwykłym poczuciem humoru przez znakomitego pisarza wywoływały salwy śmiechu nie tylko wśród dzieci ale również dorosłych. Barwne opowieści zarówno z życia zawodowego jak i osobistego przeplatane fragmentami z książek bez problemu przybliżyły dzieciom nawet najbardziej zawiłe zasady savoir-vivre czy łamigłówki matematyczne. Okazało się, że Pan Grzegorz w szkole bardzo nie lubił matematyki i dopiero niedawno, gdy wraz z synem ponownie zgłębiał jej tajemnice, odkrył że wcale nie jest trudna, a wręcz można się nią świetnie bawić. Wszystkich niedowiarków przekonywał czytając zagadkowe horrory o wampirach i nietoperzach z książeczki "Do trzech odlicz: zabawy matematyczne". Nie zabrakło też kilku miłosnych opowieści, których ciąg dalszy czytelnicy będą mogli poznać zaglądając choćby do "Wielkiej księgi uczuć". Na zakończenie pisarz z charakterystyczną dla siebie swadą i humorem odpowiadał na wszystkie pytania dzieci, a potem długo wpisywał imienne dedykacje w książkach i pamiętnikach uczestników spotkania.

GALERIA


6 maja 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne spotkania w bibliotece:


 


Z czego składa się las? Co to jest poszycie leśne? Co wolno, a czego nie wolno robić w lesie? Jakie zwierzęta najczęściej zamieszkują leśne tereny? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas kwietniowych spotkań z dziećmi, które odwiedzały nas w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.

W zajęciach uczestniczyły następujące grupy: Słoneczka z przedszkola Niezapominajka, Krasnoludki, Papużki, Motylki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Żuczki, Jagódki i Biedronki z Bajkowego Zakątka, przedszkolaki z Wesołej Krainy i przedszkola Słoneczny Domek, Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 1, Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczniowie klas I B i I C ze Szkoły Podstawowej nr 2.

GALERIA


10 - 25kwietnia 2015 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książek 2015

Dwudziestego piątego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka zorganizowała kiermasz książki. W zeszłym roku ze względu na remont kiermaszu nie było, więc nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać na bibliotecznych regałach. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę i te cieszyły się największym zainteresowaniem oraz nowsze tytuły po 3 zł i 5 zł. Trzysta czterdzieści pozycji powędrowało do rąk nowych właścicieli za złotówkę, zaś książek po 3 i 5 zł aż dziewięćdziesiąt. W sumie 430 woluminów uraduje czyjeś czytelnicze serca. Za zebrane pieniądze zostaną kupione nowości. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Rawskiej Majówki 24.05.2015 r. (niedziela).


 


GALERIA


25.04.2015r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wieczorek Poetycki


 


W czwartek 23.04.2015, odbył się wieczorek poetycki poświęcony Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu w 110. rocznicę urodzin, którą obchodziliśmy w styczniu. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej pod kierunkiem Barbary Winnickiej przygotowali Spotkanie w Małej Ziemiańskiej.
Mała Ziemiańska była znaną kawiarnią w dwudziestoleciu międzywojennym, w której spotykała się bohema artystyczna ówczesnych czasów. Tam właśnie Gałczyński poznał swoja przyszłą żonę Natalię Awłow. Młodzi aktorzy ubrani w stroje z epoki deklamowali wiersze Gałczyńskiego, opowiadali żarty Franciszka Fiszera. Całość uzupełniały piosenki śpiewane wg tekstów Mariana Hemara, a także dekoracje wykonane przez uczniów Darię Głaz i Angelikę Miazgę pod kierunkiem Bogusławy Szczypińskiej, która także przygotowała Literackie menu mistrza Ildefonsa. Uczestnicy spotkania (ok. 50 osób) delektowali się małymi pączkami, z których słynęła kawiarnia, a także kawą i herbatą.
Spotkanie okazało się sukcesem, dlatego też pragniemy kontynuować współpracę ze szkołami z naszego miasta.

GALERIA


23.04.2015r.


Biblioteka dla Dorosłych

Andrzej Tajchert MBP Rawa Mazowiecka


 


Na kwietniowym spotkaniu było nam bardzo miło gościć Andrzeja Tajcherta współautora książki ROGÓW RAWA BIAŁA. Spotkanie to było tym bardziej wyjątkowe, ponieważ dotyczyło naszego regionu a każde informacje dotyczące miasta są bezcenne. Panu Andrzejowi podczas tego popołudnia w bibliotece towarzyszył Prezes Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych Adam Wawrzyniak. I tak dwóch pasjonatów wciągnęło zebranych w magiczną opowieść o najdłuższej funkcjonującej kolejce w Polsce. Od razu, było widać i słychać, że mamy do czynienia z pasjonatami tematu. Dowiedzieliśmy się jak żmudne i trudne jest zbieranie materiałów, ale także jaką frajdę sprawiało poszukiwaczom odkrywanie nieznanych faktów historii. Pan Andrzej dotarł aż do archiwów w Berlinie i Moskwie. Materiały do książki zbierane były kilkadziesiąt lat, relacje ludzi pracujących na Kolei Rogowskiej, zdjęcia. To także uświadomiło autorom jak szybko upływa czas, zaś ludzie którzy mogą coś opowiedzieć odchodzą a obrazy tracą ostrość. Tym bardziej trzeba docenić pracę autorów. Książka ta stanowi znakomitą kopalnię wiedzy o kolejnictwie ale i o tym jaki wpływ na rozwój regionu miała kolej. Tak pozytywnie zakręconych ludzi potrzeba jak najwięcej. Dziękujemy za magiczne i niezapomniane spotkanie ubarwione znakomitymi slajdami. I na koniec oczywiście zachęcamy do zakupu książki RAWA ROGÓW BIAŁA Andrzeja Tajcherta, Adama Wawrzyniaka i Michała Zajferta, naprawdę warto !!!
Autorzy w książce opisują dzieje Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Kolei wyjątkowej - bo poza historią typową dla Feldbahnu z okresu I Wojny Światowej i późniejszej eksploatacji przez PKP, ma ona już ponad 12 - letni okres pracy jako kolej muzealna i to istniejąca dzięki pracy wolontariuszy. Na ponad stu stronach opisano historię, linię i tabor kolei. Wiele miejsca poświęcono też zgromadzonemu obecnie na stacji taborowi i działalności muzealnej. Zbierane przez lata zdjęcia historyczne czarno - białe i kolorowe ilustrują opisy techniki kolejowej. W roku 2015 Kolej Rogów - Rawa - Biała obchodzi 100 lecie istnienia.
Opis książki - źródło: https://www.eurosprinter.com.pl/207,pl_kolej-waskotorowa-rogow-rawa-biala.html

GALERIA


14.04.2015r.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne spotkania w bibliotece:


 


"Bajkę o kurczaku, który nie był kurczakiem" czytaliśmy dzieciom w ramach świątecznych spotkań bibliotecznych dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych.
Bajki wysłuchały: Biedronki, Motylki i Krasnoludki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Poziomki z przedszkola Bajkowy Zakątek, przedszkolaki z Boguszyc, Konopnicy i przedszkola Wesoła Kraina, Misie i Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2, Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczniowie klasy I A ze Szkoły Podstawowej nr 4.


GALERIA


24.03-02.04 2015.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne spotkania w bibliotece:


 

 


"Za pięć minut wiosna!" to nasza marcowa propozycja dla najmłodszych czytelników odwiedzających bibliotekę w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.
Odwiedziły nas: Biedronki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Pszczółki, Motylki, Biedronki, Krasnoludki, Wiewiórki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Przedszkolaki z Wesołej Krainy i Słonecznego Domku, Misie i Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2, Żabki i Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczniowie kl. I D ze Szkoły podstawowej nr 1.9 - 20 marca 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Elmer - słoń w kratkę i mały aktor na dokładkę


 


Elmer - słoń w kratkę i mały aktor na dokładkę" to tytuł cyklu spotkań literacko - plastycznych, które przygotowaliśmy dla dzieci w ramach tegorocznych ferii w bibliotece. Było więc czytanie bajek o niezwykłym słoniu, rysowanie, malowanie, wyszukiwanie ukrytych obrazków, rozwiązywanie zagadek z bibliotecznej szufladki i ulubione przez dzieci zabawy w kółeczku. Nie zabrakło również muzycznych i plastycznych niespodzianek.


GALERIA


2 - 13 lutego 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Elmer - słoń w kratkę i mały aktor na dokładkę" - warsztaty plastyczne.


 


Tegoroczne ferie obfitowały w wiele niespodzianek, a do takich z pewnością należały warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Natalię Talarek, ilustratorkę, malarkę, absolwentkę Wydziału Malarstwa i Grafiki łódzkiej ASP.
Bajka "Elmer i tęcza" stała się literacką inspiracją do malowania specjalnymi farbami słonia Elmera na pleksi.
Zagadki z książeczki Marcina Brykczyńskiego "Co się kryje w sercu na dnie ? zachęciły dzieci do malowania emocji. Powstały w ten sposób piękne pastelowe portrety.
Księżniczki, rycerze, królowie, pieski i kotki można było znaleźć wśród pacynek, które powstały podczas warsztatów "Elmer, mały artysta - tworzenie pacynek do dziecięcego teatrzyku". A skoro powstały piękne pacynki, to nie mogło zabraknąć zabawy w teatr, tym bardziej, że mamy przecież Rok Teatru Polskiego.
Po warsztatach tworzenia i zdobienia masek karnawałowych dzieci cieszyły się pięknymi błyszczącymi maskami przedstawiającymi bajkowe zwierzątka.
Mnóstwo zabawy było również podczas robienia i animowanie ruchomych lalek papierowych, które także powędrowały z dziećmi do ich domów.


GALERIA GALERIA 2


5 - 12 lutego 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Elmer i muzyczne niespodzianki ferie ze Społecznym Ogniskiem Muzycznym


 


W tym roku w akcję "Ferie w bibliotece" włączyli się również młodzi artyści ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej wraz ze swoimi nauczycielami, którzy dwukrotnie odwiedzili dzieci uczestniczące w bibliotecznych spotkaniach "Elmer - słoń w kratkę i mały aktor na dokładkę". Muzycy zaprezentowali najmłodszym utwory z kanonu muzyki popularnej, min. skoczną polkę i niezwykle popularną, również wśród dziecięcej publiczności, wersję instrumentalną piosenki "Bałkanica."
Dla dzieci zagrali i zaśpiewali: Marcelina Winiarska, Wiktoria Kobyłka, Igor Włodarski, Kacper Pietrzak, Jakub Sosiński, Przemysław Bałt oraz pani Lidia Podwysocka-Leśniak i pan Wojciech Szymański, którzy koncerty przygotowali i otoczyli opieką artystyczną.
To były bardzo miłe muzyczne niespodzianki. Dziękujem


GALERIA


4 lutego i 9 lutego 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie z Elmerem - galeria prac.


 


Takie prace plastyczne powstały podczas tegorocznej zabawy w ramach cyklu "Elmer - słoń w kratkę i mały aktor na dokładkę"


GALERIA


4 lutego i 9 lutego 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Walentynkowy zawrót głowy


 


Galeria prac wykonanych podczas walentynkowych warsztatów.


GALERIA


5 - 12 lutego 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Walentynkowy zawrót głowy


 


Walentynkowy zawrót głowy to tytuł cyklu warsztatów plastyczno graficznych, które w ramach popołudniowych spotkań w bibliotece poprowadziła pani Natalia Talarek, malarka i ilustratorka, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki łódzkiej ASP.
Podczas dwugodzinnych zajęć cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem naszych czytelników można było poznać ciekawe techniki plastyczne, własnoręcznie wykonać piękne walentynkowe prezenty dla bliskiej osoby, nawiązać nowe przyjaźnie i spędzić miło zimowe popołudnia.
W ramach ferii odbyło się pięć warsztatów:
Walentynkowy zawrót głowy - tworzenie i zdobienie walentynkowych ramek na zdjęcia
Teatralna maskarada tworzenie i zdobienie masek karnawałowych [w ramach Roku Teatru Polskiego]
Dla każdego coś walentynkowego - tworzenie przestrzennych serc walentynkowych z wikliny papierowej
Walentynki, walentynki - kartki walentynkowe w technice linorytu - warsztaty graficzne
Walentynkowe prezenty - filcowa biżuteria


GALERIA


5 - 12 lutego 2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne spotkania w bibliotece:


 


Bajka o płatku śniegu to temat styczniowych spotkań z grupami przedszkolnymi i szkolnymi, podczas których rozmawialiśmy z dziećmi o ulubionych zabawach na śniegu, zimowych dyscyplinach sportowych i o tym jak pomagać ptakom przetrwać ten trudny dla nich czas. O zimie rozmawialiśmy z przedszkolakami z Wesołej Krainy, Motylkami, Krasnoludkami, Papużkami z Tęczowej Jedyneczki, Biedronki i Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Rybki i uczniami klasy I C Szkoły Podstawowej nr 2.


GALERIA


30.01.2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Warsztaty w graficzno plastyczne w bibliotece


 


Wizytówki z inicjałami to tytuł warsztatów graficznych z użyciem prasy drukarskiej, w których uczestniczyli szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4. Warsztaty poprowadziła pani Natalia Talarek, absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi.


GALERIA


23.01.2015 r.


Biblioteka dla Dzieci

Warsztaty w graficzno plastyczne w bibliotece


 


Uczniowie klasy I "B" z Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w warsztatach graficznych z użyciem prasy drukarskiej zatytułowanych "Tworzenie ekslibrisu w technice suchej igły". Warsztaty poprowadziła pani Natalia Talarek, absolwentka łódzkiej ASP, ilustratorka i grafik (Studio Tęczówka).


GALERIA


23.01.2015 r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27817 / 6
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0099 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,