INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  








        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

Świąteczne opowieści


 


Jak pracuje Święty Mikołaj? Kto mu pomaga w przygotowaniu prezentów? Kto odwiedził Olafa bohatera Krainy Lodu w noc wigilijną i jak wyglądają przygotowania do świąt w domu Mikołajka, znanego z opowiadań Rene Goscinnego i Jean-Jacques'a Sempego? O tym wszystkim rozmawialiśmy z dziećmi z grupy "Wiewiórki" i "Pszczółki" z Tęczowej Jedyneczki, przedszkolakami z Wesołej Krainy i przedszkolakami z Małego Przedszkola w Boguszycach, uczniami kl. II B ze Szkoły Podstawowej nr 1 i II C ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczniami klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Chodnowie.

GALERIA


12 -21 grudnia 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wspomnienia z dziejów Rawy 09.12.2016 r.
Stan Wojenny 1981-1983


 


W piątkowy wieczór odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Wspomnienia z dziejów Rawy", którego głównym inicjatorem i organizatorem był Pan Jan Karalus przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Muzeum Ziemi Rawskiej. Tematem spotkania był Stan Wojenny 1981-1983.
Przedstawiono dokumenty nt. tych wydarzeń w całym kraju, a także w samej Rawie, które znajdują się w zbiorach muzeum oraz biblioteki. O naszym mieście w tym okresie pisał m.in. Ryszard Jachowicz oraz Artur Gut, który przybył na spotkanie i opowiadał o tych trudnych czasach.
Na spotkaniu głos zabierali przede wszystkim członkowie Solidarności: Krystyna Szewczyk Wiesław Szymczak, Wojciech Kuba, Jerzy Zimecki, Barbara Karolak, Alicja Żuczkowska-Błażyńska, a także mieszkańcy ziemi rawskiej, którzy doskonale pamiętają ten szczególny czas.
Dziękujemy za przybycie wszystkim świadkom tamtych wydarzeń oraz pozostałym gościom.

GALERIA


16 grudnia 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Spotkanie autorskie Tomasz Trojanowski


 


"W moim świecie facebook-iem ( kolegą) był trzepak pod blokiem,
w obecnym świecie kolegą jest smartfon.
W moim świecie najlepszym przyjacielem jest i była książka.
Czytanie książek to jakby spektakl, rytuał, który powinien być świętem
co wieczór, każdego z Was"
- Tomasz Trojanowski

Tomasz Trojanowski, autor powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, a także scenariuszy teatralnych, spotkał się w środowe przedpołudnie z młodymi czytelnikami licznie zgromadzonymi w bibliotecznej czytelni.

Pisarz opowiadał dzieciom o roli jaką w życiu człowieka pełni tekst literacki, a w życiu dziecka dobra książka, o magii czytania i niezwykłym świecie zamkniętym w zdaniach wypełniających książkę, który możemy odkryć tylko poprzez uruchomienie naszej wyobraźni.

Podkreślał, że zależy mu bardzo, aby dzieci rozwijały swoją wyobraźnię: "Wyobraźnia jest potrzebna, żeby przewidzieć skutki naszego działania. Ludzie bez wyobraźni są puści jak roboty, nie mają duszy. Podstawowym podręcznikiem do rozwijania wyobraźni jest książka. Kiedy byłem w waszym wieku czytałem ogromne ilości książek. Pierwszą książkę kupiłem sobie gdy miałem 9 lat, kosztowała 2 zł 60 gr i nosiła tytuł "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", zresztą mam ją nadal w swojej biblioteczce. Czytanie to jest rodzaj magii. Pisarz w słowach zamyka jakiś świat, a ty musisz wejść do tego świata. Dopiero wtedy możesz powiedzieć, że czytasz książkę. Trzeba umieć czytać książki, bo czytanie to radość, kreacja świata, uwalnianie wyobraźni w umyśle, czytając powinny przechodzić Ci ciarki po ciele, bo autor to magik, który zaklina słowa w świat i ten świat umieszcza w książce. Wyobraźni nie da się pielęgnować oglądaniem telewizji czy graniem w gry komputerowe. Jedyną skuteczną metodą jest sięganie po książki, które dostarczają fantastycznych emocji"

mówił Tomasz Trojanowski.

GALERIA


7 grudnia 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Spotkanie autorskie Tomasz Trojanowski


 


Tomasz Trojanowski spotkał się również z młodzieżą z rawskich szkół gimnazjalnych, której zaproponował rozmowę o literaturze, otaczającym nas świecie i wartościach, którymi najczęściej kierujemy się w życiu.

Opowiadał o swojej pracy pisarskiej i akademickiej oraz związanym z nią postrzeganiu świata. Sam pierwszą książkę napisał mając 30 lat. Powiedział, że "najgorszy jest moment zebrania się w sobie żeby zacząć pisać. Ale jak już się zacznie, to nie można się od tego oderwać. Emocje, w których tkwi się podczas pisania, są ogromne. Potem należy odczekać, aż człowiek będzie w stanie z chłodna głową spojrzeć na to, co napisał. Kiedyś myślałem, że jak dostaniesz nagrodę, to potem patrzą na ciebie przychylniej. Teraz jednak nie przypominam sobie żadnych takich przywilejów. Bycie pisarzem polega na tym, że trzeba obserwować i słuchać co się wokół ciebie dzieje i czytać dużo czytać. Jeśli ktoś czyta, to czytanie właściwie jest jak oddychanie, jak powietrze. Dla mnie tym właśnie jest".

Zaczął pisać książki, żeby dawać innym to, co kiedyś i teraz sprawia mu największą przyjemność. Pisze tylko wtedy, gdy ma coś do powiedzenia, nie potrafi robić tego na zamówienie, czy bo dawno już niczego nie opublikował".

Przekonywał, że warto trzymać się wewnętrznych standardów, niż ślepo ulegać modom. Sam jest trochę outsiderem, próbuje wyłamać się ze sztywnych ram narzuconych przez społeczeństwo, żyć inaczej, przedkładać "być" ponad "mieć". Czytelników natomiast próbuje wyrwać z odrętwienia, otworzyć im oczy na wartości, których nie można przeliczać na pieniądze czy "lajki".

Tomasz Trojanowski w książce "Stroiciel" stawia pytania gdzie właściwie leży granica pomiędzy Prawdą a Fałszem? Czym tak naprawdę jest wolność? Celnie zauważa, że "Nie ma wolnych ludzi. Jesteśmy uzależnieni od przedmiotów, marek, towarów w sklepach". Zmusza czytelnika do spojrzenia w głąb siebie, do autorefleksji, do krytycznego zmierzenia się otaczającą nas rzeczywistością.

GALERIA


7 grudnia 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Andrzejkowy koncert


 


Andrzejkowy koncert w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego już chyba na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naszej biblioteki.

W tym roku gościem specjalnym wieczoru był Grzegorz Czernek, absolwent SOM w klasie akordeonu, a obecnie członek zespołów "Wspomnienie" oraz Grupy Muzyczno-Teatralnej Quercus Melodica.

W drugiej części muzycznego wieczoru przed publicznością zaprezentowali się młodzi muzycy Ogniska w utworach zagranych na instrumentach klawiszowych, gitarach, klarnecie i saksofonie.

Uczniów do koncertu przygotowali nauczyciele: Lidia Podwysocka-Leśniak, Wojciech Szymański i Sławomir Zieliński - serdecznie dziękujemy!

Na zakończenie na wszystkich uczestników i gości andrzejkowej zabawy czekała miła niespodzianka - ciasteczka z wróżbą.

Zdjęcia: Anna Kraćkowska (Głos Rawy Mazowieckiej o Okolicy)

GALERIA


29 listopada 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 


"Hej chłopaki! Hej dziewczynki! Świętujemy andrzejki i katarzynki" - tematyczne zajęcia związane z popularyzacją polskich tradycji i obrzędów.

Wróżyli sobie z nami: dzieci z przedszkola Wesoła Kraina, Słoneczny Domek oraz z oddziału przedszkolnego w Pukininie, sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz z dzieci z grupy "Rybki" i kl. I B ze Szkoły Podstawowej nr 2.

GALERIA


23-28 listopada 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece


 

 


"Misie książkowe i misie pluszowe" to tematyczne spotkania przybliżajace dzieciom historię pluszowego misia. O święcie misia rozmawialiśmy z dziećmi z grupy "Pszczółki" z Tęczowej Jedyneczki, sześciolatkami z grupy "Żabki" i "Rybki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I ze Szkoły Podstawowej w Złotej.


4 - 22 listopada 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Magdalena Zarębska spotkanie autorskie


 


W środowe przedpołudnie (17.11) biblioteką odwiedziła Pani Magdalena Zarębska autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka w bibliotecznej czytelni spotkała się z uczniami klas III rawskich podstawówek, którym opowiadała o pracy pisarza, ulubionych lekturach z dzieciństwa i swoich powieściach. Autorka mieszka we Wrocławiu, dzięki swojej babci świetnie mówi śląską gwarą i książeczkę "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali" , która została ogłoszona książką roku 2013, napisała w dwóch językach śląskim i polskim. Spacer po Nikiszowcu stał się wyjątkową okazją do rozmowy o historii Śląska oraz do pogłębienia wiedzy na temat śląskiej gwary i tradycji. Były więc kalambury, zgadywanki i pokazy mimiczne, recytowanie w gwarze śląskiej wiersza "Okulary" J. Tuwima i wspólne śpiewanie piosenki w języku (dialekcie) kaszubskim. Była też okazja do kupienia książek i zdobycia autografu z dedykacją od autorki.

GALERIA


17 listopada 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

"Spotkanie autorskie Sławomir Koper DKK Rawa Mazowiecka "


 


Dziesiątym gościem rawskiego DKK był piszący historyk, Sławomir Koper. W sali konferencyjnej naszej biblioteki zebrało się około 50 osób. Nasz gość naprawdę ciekawie potrafił opowiedzieć o historii , ale niekoniecznie tej podręcznikowej, pełnej dat i zdarzeń, ale tej, jak to się mówi o twórczości naszego gościa historii w kapciach i szlafroku. Sławomir Koper odbrązawia trochę znane postaci z naszych dziejów, ukazując życie prywatne wielkich tego świata od antyku do PRL-u.

GALERIA


16 listopada 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Przedszkolaki w bibliotece"


 


"Jesienne opowieści" to tytuł spotkań literacko-plastycznych, które w październiku zaproponowaliśmy dzieciom odwiedzającym bibliotekę w zorganizowanych grupach przedszkolnych. W zajęciach uczestniczyły: Stokrotki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Słoneczka z przedszkola Niezapominajka, Misie i Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4.

GALERIA


7 - 27 października 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Wakacje z Kubusiem Puchatkiem"


 


Chyba wszystkie dzieci znają tego misia, bo przecież to najwierniejszy przyjaciel Krzysia. Mieszka w Stumilowym Lesie i jest najpiękniejszym misiem na świecie. Uwielbia miodek i zdrowe jarzyny, więc zaprosił dzieci na swoje 90 urodziny.

Kto postanowił spędzić wakacje w bibliotece w towarzystwie Kubusia Puchatka na pewno się nie nudził, bo był to czas wypełniony pięknymi bajkami, wesołymi zabawami i oczywiście niespodziankami. Podczas dwugodzinnych spotkań było między innymi głośne czytanie, w kąciku plastycznym rysowanie, wycinanie, klejenie i wielkie malowanie, zagadki z bibliotecznej szufladki i łamigłówki dla małej główki oraz ulubione przez dzieci zabawy na dywanie. Jak przystało na 90-te urodziny Kubusia Puchatka nie mogło zabraknąć pysznego tortu. Ponieważ wstęp był wolny i każdego dnia mogli do nas dołączyć nowi uczestnicy, codziennie w zajęciach brało udział od 29 do 41 małych czytelników w wieku od 1,5 do 12 lat (najmłodszym dzieciom podczas zabawy towarzyszyli rodzice lub opiekunowie). Wszystkie dzieci doskonale się bawiły, nawiązały nowe przyjaźnie, nabyły nowe umiejętności i sprawności. Dla niektórych z nich, była to pierwsza możliwość pracy i zabawy w grupie rówieśników. Uczestnicy wakacyjnej zabawy zadeklarowali, że będą odwiedzali regularnie bibliotekę i korzystali z księgozbioru oraz oferty kulturalnej kierowanej do dzieci.

Dziękujemy firmie METALBUD NOWICKI za wsparcie finansowe naszej wakacyjnej akcji, a wszystkim dzieciom i ich rodzicom i opiekunom serdecznie dziękujemy za dwa tygodnie wspaniałej zabawy! 25 lipca 5 sierpnia 2016 r.

GALERIA
GALERIA 2


5 sierpnia 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Zakończenie Wakacji z Kubusiem Puchatkiem


 


GALERIA


5 sierpnia 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Noc Mazurka


 


Noc Mazurka, czyli sobotnie popołudnie w Teatrze w Ogrodzie przy ul. Miłej (głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. dr. Edwarda Otto).

GALERIA


11 czerwca 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Koncert dla Mamy


 


"Koncert z okazji Dnia Mamy" to muzyczny prezent przygotowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej dla wszystkich mam, które we wtorkowe popołudnie odwiedziły czytelnię biblioteki. Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności utwory należące zarówno do klasyki światowej muzyki jak i melodie współczesne, a wokalnie wydarzenie uświetniły trzy solistki: Justyna Grzyb, Justyna Kwiatkowska i Weronika Woszczyk. Koncert przygotowali i opieką artystyczną wykonawców otoczyli: Lidia Podwysocka-Leśniak, Sławomir Zieliński i Wojciech Szymański serdecznie dziękujemy.

GALERIA


24 maja 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książki Dni Rawy 29.05.2016 r.


 


Kiermasz książek podczas Dni Rawy jak zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zaproponowaliśmy naszym Kochanym Czytelnikom książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze pozycje w cenie 2 i 5 zł. Jak zawsze miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy ponad dwieście, ponadto kilka osób zdecydowało się wybrać egzemplarze nowsze. Większość książek oferowanych na kiermaszu pochodzi z darów czytelników, za co im bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli macie Państwo jakieś książki i nie wiecie co z nimi zrobić, przynieście je do nas. Pozycje, których nie mamy zostają wprowadzone do księgozbioru zaś pozostałe przeznaczamy na kiermasz. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają przekazane na zakup nowości wydawniczych. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury, najważniejsze jest to, iż książki zakupione przez Was dostały drugie życie. Do zobaczenia w bibliotece !!!

GALERIA


15 maja 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

IX Bernardynki Rawskie


 


Już po raz ósmy na zaproszenie Rawskiego Hufca "Zawisza" FSE uczestniczyliśmy w Bernardynkach, czyli pikniku rodzinnym odbywającym się tradycyjnie w miejskim parku.

GALERIA


15 maja 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tydzień Bibliotek
"Z książką na walizkach", czyli IV łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami.


 


"Z książką na walizkach" to akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci, w bibliotekach miejskich i gminnych. Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Literatura, a tegoroczna, czwarta już edycja, odbywała się pod hasłem "Odkrywcy". Od środy do piątku znakomici pisarze i ilustratorzy spotykali się z czytelnikami w różnych bibliotekach województwa łódzkiego. W wydarzeniu tym, już po raz drugi uczestniczyła również nasza biblioteka.
Rawską książnicę odwiedzili dwaj wspaniali pisarze, czyli Marcin Pałasz i Paweł Wakuła (również rysownik i ilustrator).
Paweł Wakuła opowiadał min. o jednej ze swoich najnowszych książek "Jagiełło pod prysznicem" i zachęcał dzieci do odkrywania polskiej historii. Wakuła jest nie tylko pisarzem, ale także rysownikiem satyrycznym, więc podczas literackich opowieści narysował więc dzieciom kilku bohaterów swoich książek.

"Wszystko zaczyna się od marzeń" to nie tylko tytuł jednej z powieści Marcina Pałasza, ale również życiowe motto pisarza. A o tym, że warto realizować swoje marzenia przekonywał dzieci podczas piątkowego spotkania w bibliotece.
W życiu wiele rzeczy zaczyna się od zbiegu okoliczności, często też wybór drogi zawodowej jest jego dziełem. Tak było również w przypadku autora. W dzieciństwie marzył o locie na Księżyc lub zawodzie policjanta. W dorosłym życiu podjął pracę w reklamie a swoje literackie pasje wprowadzał w czyn wypełniając szufladę biurka kolejnymi opowiadaniami. Tak powstała pierwsza książka napisana z myślą o małym Krzysiu, którą przez przypadek przeczytał przyjaciel. I to właśnie przyjaciel namówił Pana Marcina aby wysłał maszynopis do wydawnictwa i dzięki temu "Opowieści z Krainy Potworów" stały się debiutem literackim pisarza. Nie zabrakło również opowieści o niesfornym psie Elfie i najnowszych książkach.

Tradycyjnie akcji promującej czytelnictwo towarzyszył konkurs plastyczny, w którym autorów wyróżnionych prac pisarze nagradzali dyplomami i książkami.

GALERIA


6 maja 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci


 


Pięknie ilustrowaną książeczkę Iana Whybrowa "Przywitaj się z wiejskimi zwierzętami" czytaliśmy w kwietniu dzieciom odwiedzającym bibliotekę w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.
Odwiedziły nas: Pajacyki, Słoneczka i Motylki z przedszkola Niezapominajka, Biedronki, Motylki i Papużki z Tęczowej Jedyneczki, Poziomki, Żuczki i Motylki z Bajkowego Zakątka, Przedszkolaki z Wesołej Krainy i Słonecznego Domku oraz Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Żabki ze Szkoły Podstawowej nr 1.

GALERIA


4-25 kwietnia 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Światowy Dzień Książki Kiermasz Książki MBP


 


Dwudziestego trzeciego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka, jak co roku, zorganizowała kiermasz książki. Kiermasz od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać w bibliotecznych regałach. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę i te cieszyły się największym zainteresowaniem oraz nowsze tytuły po 3 zł i 5 zł. Czterysta pozycji powędrowało do rąk nowych właścicieli za złotówkę, zaś książek po 3 i 5 zł aż czterdzieści. W sumie 440 woluminów uraduje czyjeś czytelnicze serca. Za zebrane pieniądze zostaną kupione nowości. Książki pochodzą z bibliotecznej selekcji oraz z darów od czytelników i za te jesteśmy najbardziej im wdzięczni. Nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki, dlatego zachęcamy do przynoszenia ich do nas. Przygarniemy wszystkie, a na kiermaszu z pewnością zyskają nowego właściciela i drugie czytelnicze życie. Pierwsi czytelnicy zostali obdarowani czerwoną różą, symbolem Światowego Dnia Książki. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Dni Rawy 29.05.2016 r. (niedziela).

GALERIA


23 kwietnia 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Podróże po Afryce Zachodniej z Ewą i Piotrem Karewckimi


 


Po trzech latach mieliśmy ponownie przyjemność gościć Ewę i Piotra Karweckich,globtroterów z Białej Rawskiej. Tym razem w pasjonujący sposób opowiedzieli o swojej ostatniej wyprawie, do Afryki. Spotkanie rozpoczęło się filmem, w którym Państwo Karweccy opowiadają o swojej miłości i pasji do podróżowania. Następnie przeszli do zdjęć z samej Afryki, które były znakomitym uzupełnieniem relacji z wyprawy. Podróżnicy spędzili na "czarnym lądzie" półtora miesiąca, a przemierzali go jak zawsze swoim samochodem terenowym, który służył im równocześnie za tymczasowy dom. Historia opowiedziana przez Panią Ewę i Pana Piotra była bardzo ciekawa i opisywała min. trudności i niebezpieczeństwa jakie napotkali na swojej drodze. Jak sami zgodnie przyznali, była to jak dotychczas ich najtrudniejsza i najniebezpieczniejsza wyprawa. Na koniec każdy uczestnik spotkania mógł zakupić pierwszą książkę pt. "Terenówką przez ćwierć świata" Piotra Karweckiego i poprosić autora o pamiątkowy wpis. A my już nie możemy się doczekać relacji z afrykańskiej wyprawy w formie książkowej.

GALERIA


8 kwietnia 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci


 


W świątecznych zajęciach literacko plastycznych pt. "Zajączkowo, pisankowo wielkanocne to i owo" uczestniczyli:
uczniowie klasy I F ze Szkoły Podstawowej nr 1, Motylki z Bajkowego Zakątka, Krasnoludki i Papużki z Tęczowej Jedyneczki, przedszkolaki z Wesołej Krainy oraz dzieci z przedszkoli w Pukininie i w Boguszycach.

GALERIA


18 - 24 marca 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci


 


"Kolory Wiosny" w tematycznych zajęciach o tematyce wiosennej uczestniczyli:
Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2, klasa I B i klasa II B ze Szkoły Podstawowej nr 1, Żuczki i Poziomki z Bajkowego Zakątka, Słoneczka, Pszczółki, Biedronki i Papużki z Tęczowej Jedyneczki.

GALERIA


3 - 17 marca 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

"Pompony w świątecznej odsłonie" warsztaty


 


Piękne zajączki, kurczaki i inne zwierzaki wykonane z kolorowej włóczki powstały podczas warsztatów "Pompony w świątecznej odsłonie", które odbyły się w naszej czytelni.

GALERIA


16 marca 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wspomnienia z dziejów Rawy 07.03.2016r.

"Rawa łyżwami stała"


 


Kolejne spotkanie z cyklu "Wspomnienia z dziejów Rawy" dotyczyło sportu, a dokładnie łyżwiarstwa szybkiego. Jak głosił tytuł spotkania Rawa łyżwami stała , największe sukcesy naszych panczenistów przypadały na lata 60-te i 70-te ubiegłego wieku. Trenerem klubu LZS Rawa Mazowiecka był inż. Henryk Terlikowski i, to dzięki niemu rawianie mogli się cieszyć ze znakomitych występów łyżwiarzy. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot oraz wspomnień, którymi dzielili się z zebraną publicznością zawodnicy i jeden z trenerów. Można było także zobaczyć medale oraz dyplomy sportowców, ich sprzęt oraz porównać jak na przestrzeni lat uległ on zmianie. Całe spotkanie wzbogacone było prezentacją zdjęć wspaniałych rawskich panczenistów. Inicjatorem spotkań jest Pan Jan Karalus, a projekt "Wspomnienia z dziejów Rawy" realizuje Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Muzeum Ziemi Rawskiej. Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się jesienią.

GALERIA


2 - 8 marca 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Lekcje biblioteczne


 


Na początku marca 2016 r. odbyły się lekcje biblioteczne dla klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W.S. Reymonta w Rawie Mazowieckiej. Odwiedziło nas 6 klas, w sumie uczestniczyło w szkoleniach ok. 165 uczniów. Przybliżyliśmy im działalność Biblioteki, zasady korzystania ze zbiorów wypożyczalni i czytelni. Zaprezentowaliśmy im naszą stronę internetową, a przede wszystkim wyszukiwanie w katalogach wg poszczególnych kategorii. Przedstawiliśmy także wirtualną bibliotekę z bogatymi zbiorami naukowymi, do której kody PIN wydaje użytkownikom nasza placówka.
Mamy nadzieję, że szkolenia ułatwią młodzieży korzystanie z naszych zbiorów.

GALERIA


2 - 8 marca 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie z Kotem Filemonem podsumowanie


 


Z Filemonem nudzić się nie można! Przez całe ferie zajęcia z cyklu "Ferie z Kotem Filemonem" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci, a czytelnia biblioteki codziennie wypełniała się po brzegi. W pierwszym tygodniu gościem biblioteki była ilustratorka i malarka pani Natalia Talarek, która poprowadziła cykl warsztatów plastycznych, podczas których dzieci codziennie poznawały nowe techniki plastyczne. W drugim tygodniu ferii również nie brakowało gości i niespodzianek.
Odwiedziła nas pani Jolanta Budziejewska, która jest pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej. Wysłuchaliśmy krótkiej pogadanki o zdrowym odżywianiu i wykonaliśmy doświadczenie "Czy wiemy, co pijemy, czyli ile cukru jest w coli?".
Pani Olga Brudzyńska była gościem ostatniego spotkania z kotem Filemonem w ramach cyklu "Ferie w bibliotece". Pani Dyrektor przeczytała dzieciom opowiadanie "Masz babo placek" z naszej ulubionej książki "Przygody kota Filemona". W tym roku mija 40 lat od pierwszej publikacji książkowej opowieści o sympatycznym kociaku, więc z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczestników spotkania na pyszny tort. Nie zabrakło również kalamburów i zabaw w kółeczku, a na zakończenie oglądaliśmy zdjęcia podsumowujące dwutygodniowe zajęcia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniałą zabawę, rodzicom i opiekunom za przychylność i pomoc w czasie zajęć. Podczas tegorocznych ferii pomagały nam również wolontariuszki, czyli Zuzia, Patrycja, Natalia, Ania, Martyna oraz Magda, którym również bardzo dziękujemy.

GALERIA


15 -26 lutego 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Zimowe warsztaty


 


Prezentujemy plakaty o tematyce profilaktycznej wykonane podczas zajęć edukacyjnych pt. "Narkotyki na co mi to?!"

GALERIA


22.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Zimowe warsztaty


 


Maskotki, czyli wycinanie, sklejanie, zszywanie - warsztaty plastyczne.
Posługując się szablonami uczestnicy warsztatów wykonali proste maskotki, zszywając i sklejając poszczególne elementy i części materiałów. Potem maskotki zostały wypełnione specjalnym wypełniaczem. Warsztaty prowadziła pani Natalia Talarek (Tęczówka Studio). Bardzo dziękujemy!

GALERIA


19.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie z Kotem Filemonem


 


"Kolorowe koty", czyli zajęcia z wykorzystaniem masy solnej, zakończyły cykl warsztatów przygotowanych i prowadzonych przez panią Natalię Talarek. Przez cztery dni dzieci codziennie poznawały inne techniki plastyczne i rozwijały swoje umiejętności artystyczne. Samodzielnie wykonane prace z pewnością będą znakomitą pamiątką wspólnej zabawy w bibliotece.

GALERIA


19.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Zimowe warsztaty


 


"W moim ogrodzie" - warsztaty filcowania na mokro, czyli filcowanie na mokro wełny czesankowej i wykonanie z niej ozdoby w formie kwiatu. Zajęcia prowadziła pani Natalia Talarek (Tęczówka Studio)

GALERIA


18.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie z Kotem Filemonem


 


"Wesołe wydrapywanki" - warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Natalię Talarek (Tęczówka Studio).
Zadaniem dzieci było dokładne pomalowanie świecowymi kredkami kartonu, następnie pokrycie malunku specjalną czarną farbą. W drugiej części zajęć na wysuszonych kartonach mali artyści patyczkami wydrapywali kolorowe obrazki.

GALERIA


18.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie z Kotem Filemonem


 


"Zabawy z kalkomanią", czyli warsztaty prowadzone przez panią Natalię Talarek. Zadaniem dzieci było wycięcie z kolorowego papieru kształtu motyla i przy użyciu ozdobnych dziurkaczy nadanie mu formy wycinanki. Tak przygotowane szablony wykorzystując czarną kalkę odprasowywaliśmy na kolorowych kartonach. Powstały w ten sposób niezwykle oryginalne obrazki, które bardzo się dzieciom podobały.

GALERIA


17.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Zimowe warsztaty: Czerpanie i marmurkowanie papieru galeria


 


GALERIA


17.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Zimowe warsztaty


 


"Magiczne obrazy - warsztaty czerpania i marmurkowania papieru" - zajęcia prowadzone przez panią Natalię Talarek (Tęczówka Studio).

GALERIA


17.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Ferie z Kotem Filemonem


 


"Kocie portrety" warsztaty plastyczne inspirowane książką "Przygody kota Filemona" poprowadziła pani Natalia Talarek - malarka i ilustratorka, absolwentka łódzkiej ASP (Tęczówka Studio Natalia Talarek).
W pierwszej części zajęć dzieci, korzystając z licznych porad i podpowiedzi pani Natalii, w grupach malowały wielkie sylwety kotów, które po wyschnięciu ozdobią naszą bibliotekę. W części drugiej w ruch poszły pastelowe kredki i powstały piękne kocie portrety, które dzieci zabrały ze sobą do domów.

GALERIA


16.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece - Zimowe warsztaty


 


"Quilling - tworzenie ozdób w technice zwanej papierowym filigranem" - to popołudniowe warsztaty w bibliotece, które poprowadziła pani Natalia Talarek (Tęczówka Studio)

GALERIA


16.02 2016 r.


Biblioteka dla Dzieci

Tematyczne zajęcia w bibliotece:


 


W zajęciach "Walentynkowy zawrót głowy" uczestniczyły: Pszczółki i Biedronki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Słoneczka z przedszkola Niezapominajka, Poziomki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Słoneczny Domek, dzieci z przedszkola w Pukininie oraz pierwszaki z ID ze Szkoły Podstawowej nr 2

GALERIA


01.02 - 11.02 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wspomnienia z dziejów Rawy

Huragan w Rawie 1958 r.


      Muzeum Ziemi Rawskiej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną rozpoczęło cykl spotkań zatytułowanych Wspomnienia z dziejów Rawy. Głównym pomysłodawcą jest Pan Jan Karalus, który zaproponował tematykę pierwszych wspomnień. Na pierwszym spotkaniu zebrani goście wspominali huragan jaki przeszedł przez Rawę i okoliczne miejscowości 15 maja 1958 roku. Na przedstawienie swoich wspomnień z tego czasu zdecydowało się kilkanaście osób. Były to barwne relacje, często widziane oczyma dziecka. Udało się odtworzyć i uporządkować drogę huraganu, który rozpoczął swoja niszczycielską drogę od wsi Dziurdzioły przez Boguszyce i dotarł do Rawy. Całość spotkania dopełniły zdjęcia z tego okresu oraz materiał filmowy zrealizowany przez Polską Kronikę Filmową. Zbiór wspomnień osób został zarejestrowany dzięki uprzejmości Pana Marcina Strutyńskiego. Czekamy na kolejne propozycje tematów spotkań z cyklu Wspomnienia z dziejów Rawy.


 



GALERIA


05.02.2016


Biblioteka dla Dzieci

Przedszkolaki w bibliotece:


 


"W karnawale wszyscy bardzo lubią bale" to temat styczniowych spotkań literackich z dziećmi odwiedzającymi nas w zorganizowanych grupach przedszkolnych i szkolnych.
W zajęciach uczestniczyły: Biedronki z przedszkola Tęczowa Jedyneczka, Żuczki z przedszkola Bajkowy Zakątek, Rybki ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz dzieci z przedszkola Wesoła Kraina i Miś.

GALERIA


11.01 - 02.02 2016 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie promujące album Rawa Mazowiecka w fotografii i pocztówce

      W piątkowe popołudnie 15 stycznia 2016 r. odbyło się w bibliotece wyjątkowe spotkanie. Trójce rawian Kamili i Marcinowi Strutyńskim oraz Zbigniewowi Pacho po trzech latach zbierania i opracowywania materiałów nareszcie udało się wydać album poświęcony naszemu miastu Rawa Mazowiecka w fotografii i pocztówce . Jak podkreślają sami twórcy, faktycznymi autorami tego albumu są rawianie, którzy podzieli się swoimi zbiorami, a oni ułożyli to tylko w całość. W pierwszej części spotkania pasjonaci rawskiej historii zabrali tłumie zebraną publiczność na spacer po Rawie, ponad czterdzieści slajdów w przygotowanej przez naszych gości prezentacji, pokazali najciekawsze zdjęcia z tej wyjątkowej publikacji. Zebrani mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi historiami związanymi z przedstawianymi zdjęciami. Rozpoznawano osoby, opowiadano o minionych często nie łatwych czasach. W drugiej części spotkania autorzy nie zapomnieli o wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania albumu, każdy z nich otrzymał podziękowania oraz egzemplarz Rawy Mazowieckiej w fotografii i pocztówce. Na koniec każdy mógł podzielić się wrażeniami na temat albumu oraz otrzymać pamiątkowe autografy.
     Album Rawa Mazowiecka w fotografii i pocztówce można zakupić w naszej bibliotece oraz pozostałych rawskich książnicach.


 



GALERIA


20.01.2016


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0112 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,