INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci

"Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami"


 

 


Tak bawiliśmy się podczas tegorocznego festynu "Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami", którego głównym organizatorem był UM Rawa Mazowiecka. "Zagadki z bibliotecznej szufladki" cieszyły się ogromnym powodzeniem, a długa kolejna nie zniechęcała dzieci. Z poprawnymi odpowiedziami świetnie radzili sobie nawet najmłodsi uczestnicy zabawy.


2 grudnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie Małgorzata Szejnert DKK Rawa Mazowiecka 22.11.2018 r.
 


Dwunastym gościem rawskiego DKK była, cesarzowa polskiego reportażu, Pani Małgorzata Szejnert.
Nie ma chyba autora, który w naszym klubie miał tak pozytywne recenzje jak Małgorzata Szejnert. Czytaliśmy już dwa jej reportaże w ramach DKK i z pewnością na tym nie zakończymy. Tym bardziej było nam niezmiernie miło gdy dowiedzieliśmy się , że Pani Małgorzata przyjęła nasze zaproszenie i będziemy mieli możliwość spotkać się z autorką w naszej bibliotece. Książki Małgorzaty Szejnert to arcydzieła gatunku, a na spotkaniu zostaliśmy dodatkowo przez nie oprowadzeni , można powiedzieć przez gospodarza. Podczas spotkania skoncentrowaliśmy się na "wyspach" tych otoczonych wodą jak i tych kulturowych. Pani Małgorzata w fenomenalny sposób wprowadziła nas w klimat swoich książek, ale również opowiedziała o tytanicznej pracy jaką musi wykonać reportażysta, by był wiarygodny. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot i refleksji. Spotkanie było po prostu magiczne, a możliwość poznania Pani Małgorzaty to prawdziwy zaszczyt. Jestem pewien, że zebrane osoby nie były zawiedzione, a pamiątkowy autograf dla miłośników twórczości naszego gościa będzie z pewnością bezcenny.
Dziękujemy bardzo Pani Małgorzacie Szejnert za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaś Instytutowi Książki i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania.

GALERIA


22 listopada 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Program pt. Jesienne impresje w poezji, muzyce i sztuce.
 


Szesnastego listopada poznaliśmy wieloosobową grupę NEFELI. Członkowie zespołu pochodzą z powiatu rawskiego (np. z Białej Rawskiej), a także skierniewickiego (m.in. z Kowies). Grupa, którą kieruje Pani Grażyna Leczkowska, zaprezentowała bogaty program pt. "Jesienne impresje" w poezji, muzyce i sztuce. Licznie zgromadzona publiczność mogła wsłuchać się w nostalgiczne utwory z repertuaru Elżbiety Adamiak, Leszka Długosza, Edyty Geppert, Bułata Okudżawy, Ireny Santor i in., a także zrelaksować się przy poezji Wisławy Szymborskiej czy Juliana Tuwima. Gościem specjalnym był Waldemar Kapitułka, którego wiersze związane z naszym regionem, były również deklamowane. Jesienne impresje to również popularyzacja sztuki. Mogliśmy cieszyć się widokiem m.in. obrazów autorstwa Józefa Chełmońskiego. Artysta ten często przebywał w dworze należącym do rodziny Górskich w pobliskiej Woli Pękoszewskiej, gdzie uczył malarstwa Panią Górską. Był to wieczór pełen emocji, który przybliżył nam również naszą "małą ojczyznę".

GALERIA


16 listopada 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Koncert "Kaczmarski o wolności" w wykonaniu Mateusza Nagórskiego
 


W piątek 26 października gościliśmy Mateusza Nagórskiego - piosenkarza, gitarzystę i kompozytora. Pan Mateusz śpiewa piosenki Jacka Kaczmarskiego od 2005 r. Jest również autorem muzyki do wierszy barda Solidarności, które nie zostały opatrzone muzyką autorską. Z Andrzejem Dębowskim stworzył piosenki, które składają się na płytę Skruchy i erotyki dla Ewy. Współpracuje również z krakowskim poetą Michałem Zabłockim. Występuje w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Pan Mateusz koncertuje w całej Europie, ostatnio był na Ukrainie. Występ trwał około dwóch godzin a zgromadzona publiczność była zachwycona głosem i grą Pana Mateusza, co znalazło wyraz w kilku bisach. Dziękujemy za wspaniały koncert i ożywienie ducha Jacka Kaczmarskiego w naszej bibliotece. Poezja Kaczmarskiego, jak się okazuje jest ponadczasowa i wiecznie żywa.

GALERIA


26 października 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wykład "Polskie drogi do niepodległości"
 


W środę 17-ego października dr Marcin Broniarczyk wygłosił wykład "Polskie drogi do niepodległości" w ramach projektu "Niepodległa Rawa". Wykład zorganizowało Stowarzyszenie "Topory".

GALERIA


17 października 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Ewą Pendyk


Promocja książki "Zmianę zacznę od siebie"


 


Na takie spotkania czekamy najbardziej i z nich jesteśmy najbardziej zadowoleni i dumni. Kolejna rawianka sięgnęła po pióro!!! Pani Ewa Pendyk w piątkowe popołudnie gościła w naszej bibliotece, by opowiedzieć jak to się stało, że została autorką oraz by przybliżyć zebranym tematykę książki. Zalążkiem do powstania był internetowy blog prowadzony przez Panią Ewę, który to za namową córki Kamili przerobiła właśnie na książkę. "Zmianę zacznę od siebie" to dziewięćdziesiąt rad dla ludzi, którzy zmagają się z problemem alkoholowym lub są osobami "współuzależnionymi", czyli mają w rodzinie alkoholika. Pani Ewa należała do osób współuzależnionych i przez długi czas walczyła by życie jej męża, dzieci, ale przede wszystkim jej własne wróciło na właściwy tor. Poznaliśmy bliżej sens działania organizacji Al-Anon, która wspiera takie osoby. Tematyka nie jest łatwa i trzeba mieć dużo odwagi, by o tych problemach mówić głośno, tym bardziej gratulujemy Pani Ewie Pendyk. Było to bardzo wzruszające, ale i zarazem pouczające spotkanie. Dziękujemy bardzo i przypominamy, że książkę Pani Ewy można kupić w naszej bibliotece.

GALERIA


5 października 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wystawa i odczyt Piotra Wdowiaka


 


W piątek 14-tego września gościliśmy pana Piotra Wdowiaka, dziennikarza, sowietologa, byłego konsula oraz I sekretarza Ambasady RP na Litwie. Pan Piotr zaprezentował przede wszystkim postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, żmudzką historię rodu Piłsudskich i skoligaconych z nim familii Bilewiczów, Narutowiczów oraz Butlerów. Przedstawił również innych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez nasze państwo: Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Tadeusza Romera itd. Opowiedział o stosunkach polsko-litewskich od zakończenia pierwszej wojny światowej do czasów współczesnych. Prelekcja połączona była z wystawą Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość oraz ze sprzedażą publikacji-cegiełki Marszałek Ziuk i pierwsi Niepodlegli (katalog wystawy). Środki ze sprzedaży będą przeznaczone na odbudowę kwatery Legionistów w Jabłonce Wielkiej i Kuklach na Wołyniu. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom, a szczególnie młodzieży i zapraszamy na kolejne spotkania.

GALERIA


17 września 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Piknik Niepodległościowy


 

 


"Bajkową loterię, czyli zagadki z bibliotecznej szufladki" zaproponowaliśmy dzieciom w niedzielne popołudnie podczas Pikniku Niepodległościowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Topory w ramach projektu "Niepodległa Rawa". Wszystkie dzieci, które odwiedziły namiot biblioteki i wzięły udział w zabawie, za trzy poprawne odpowiedzi mogły sobie wybrać jako nagrodę książkę z legendami, bajkami lub wierszami znanych i lubianych autorów. Nieco starsi uczestnicy loterii, wśród fantów najchętniej wybierali publikacje popularnonaukowe dla dzieci lub gry. Chętnych do wspólnej zabawy jak zawsze nie brakowało.


16 września 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Art-Piknik na powitanie lata


 

 


W tym roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w "Art-Pikniku na powitanie lata", którego głównym organizatorem był Miejski Dom Kultury. Zagadki z bibliotecznej szufladki jak zawsze cieszyły się dużym powodzeniem wśród małych uczestników imprezy. Tradycyjnie prawidłowe odpowiedzi nagradzane były książeczkami ufundowanymi przez Bibliotekę, a pomagała nam tym razem pani Sylwia z Wypożyczalni dla Dorosłych MBP.


24 czwartek 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książki Dni Rawy 2018


 


Kiermasz książek podczas Dni Rawy jak zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zaproponowaliśmy naszym wspaniałym czytelnikom książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze pozycje w cenie pięciu złoty. Jak zawsze miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Stoisko biblioteki było cały czas wręcz oblegane. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy około czterystu, dużym zainteresowaniem cieszyły się również nowsze egzemplarze, tych sprzedaliśmy ponad dwadzieścia. Większość książek oferowanych na kiermaszu pochodzi z darów czytelników, za co im bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli macie Państwo jakieś książki i nie wiecie co z nimi zrobić, przynieście je do nas. Pozycje, których nie mamy zostają wprowadzone do księgozbioru zaś pozostałe przeznaczamy na kiermasz. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają przekazane na zakup nowości wydawniczych. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury, najważniejsze jest to, iż książki zakupione przez Was dostały drugie życie. Do zobaczenia na kolejnym kiermaszu, no i oczywiście w bibliotece !!!

GALERIA


27 maja 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Biblioteka na Rawskiej Majówce Rodzinnej


 


Zagadki z bibliotecznej szufladki czekały na dzieci, które odwiedziły nasz namiot podczas rodzinnego festynu z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywającego się na dziedzińcu rawskiego zamku. W nagrodę za prawidłowe odpowiedzi każde dziecko mogło sobie wybrać książeczkę z bajkami lub wierszami ufundowaną przez Bibliotekę. Jak zawsze chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało, a pomagał nam pan Zbyszek z Wypożyczalni dla Dorosłych MBP.


3 maja 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Zadwórze 1920 - Polskie Termopile


 


W poniedziałkowy wieczór 23 kwietnia gościł w naszej bibliotece profesor Stanisław Sławomir Nicieja, historyk, wielokrotny rektor Uniwersytetu Opolskiego. Profesor Nicieja jest autorem książek o Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa czy o historii kresowych miast i miasteczek (cykl Kresowa Atlantyda), które kiedyś znajdowały się w granicach naszego państwa. Wykład profesora, Zadwórze 1920, polskie Termopile wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zanim profesor zaczął mówić o Zadwórzu zaznajomił uczestników ze swoją twórczością i nakreślił "w pigułce" historię walk o polską granicę na przestrzeni dziejów. W tę walkę wpisuje się właśnie bitwa pod Zawórzem w 1920 roku. Wyjaśnił słuchaczom jej znaczenie. Bitwa rozegrała się w upalny sierpniowy dzień w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a wojskiem bolszewickiej Pierwszej Armii Konnej Budionnego, niedaleko Lwowa, w pobliżu wsi Zadwórze (obecnie terytorium Ukrainy). W bitwie zginęło ponad 300 Polaków, ich heroiczna walka przyczyniła się jednak do zwycięstwa, dlatego jest nazywana polskimi Termopilami. Z pewnością batalia ta miała również wpływ na pozytywny wynik Bitwy Warszawskiej. Profesor podkreślił, że zwycięstwo sprawiło, że Rzeczpospolita stała się w pełni niepodległa, miała swoje terytorium, język, religię.
Po wykładzie można było obejrzeć film dokumentalny Zadwórze polskie Termopile (1993), którego współautorem jest właśnie profesor Nicieja. Po spotkaniu goście mogli zakupić książki profesora i otrzymać autograf.
Profesor opowiadał w bardzo przystępny sposób, plastycznie, stylem można powiedzieć "gawędziarskim". Dziękujemy za tak liczne przybycie szczególnie młodzieży z rawskich szkół, z pewnością zdobyta wiedza będzie przydatna w nauce historii.

GALERIA


25 kwietnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Światowy Dzień Książki Kiermasz Książki MBP 21.04.2018 r.


 


Dwudziestego pierwszego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki, w bibliotece, jak co roku, zorganizowany został kiermasz książki. Kiermasz od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a słoneczna pogoda sprzyjała w tym roku bibliofilom odkrywcom. Nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać w bibliotecznych regałach, by znaleźć tę jedyną książkę, a czasami dziesięć lub nawet dwadzieścia tych jedynych. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze po pięć złotych. Ponad czterysta pięćdziesiąt książek powędrowało do rąk nowych właścicieli za złotówkę oraz dwadzieścia pozycji po piąteczce. Za zebrane pieniądze zostaną kupione nowości. Książki pochodzą z bibliotecznej selekcji oraz z darów od czytelników i za te jesteśmy najbardziej im wdzięczni. Nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki, dlatego zachęcamy do przynoszenia ich do nas. Przygarniemy wszystkie, a na kiermaszu z pewnością zyskają nowego właściciela i drugie czytelnicze życie. Pierwsi czytelnicy zostali obdarowani czerwoną różą, symbolem Światowego Dnia Książki. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Dni Rawy 27.05.2018 r. (niedziela).

GALERIA


25 kwietnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Koncert Adama Antkowiaka


 


W piątkowe popołudnie 23 marca w naszej bibliotece królowała muzyka. Mieliśmy przyjemność gościć utalentowanego rawianina, którego pasją jest gitara. Adam Antkowiak wystąpił w nas w dwuczęściowym recitalu, który był jednym z etapów przygotowań do kolejnych konkursów. Adam mimo młodego wieku ma na swoim koncie już wiele osiągnięć i występów w prestiżowych konkursach. Tydzień wcześniej gitarzysta z Rawy wystąpił w Ogólnopolskim Festiwalu Gitarowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. W tym konkursie rawianin został laureatem oraz zdobył Grand Prix, zaś nagrodą był występ w Filharmonii Poznańskiej. Gitara jest wspaniałym instrumentem, ale musi się znajdować we właściwych rękach. Adamowi życzymy jak największych sukcesów, ale i radości z gry, no i liczymy, że to nie był jego ostatni występ w naszej bibliotece.

GALERIA


5 kwietnia 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wykład pana Edwarda Mazurka nt.:"Mikołaj Kopernik fikcje i fakty"


 


W piątek 16-tego marca ponownie gościliśmy Pana Edwarda Mazurka, który tym razem wygłosił wykład pt. "Mikołaj Kopernik: fikcje i fakty". Prelegent przedstawił nam postać znanego astronoma, autora dzieła "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną budowę Wszechświata. Dzieło to pomógł mu wydać Jerzy Joachim Retyk profesor z Wittenbergi. Teoria heliocentryzmu sięgała czasów starożytnych (m.in. Arystarch z Samos). Pan Edward opowiedział nam również o przeciwnikach jak i o zwolennikach teorii Kopernika (Giordano Bruno i Galileusz).
Mikołaj Kopernik był również lekarzem, ekonomistą, dyplomatą, kartografem, strategiem wojskowym. Na pracę naukową nie miał zbyt wiele czasu.
Dziękujemy Panu Edwardowi za ciekawy wykład o tej znanej renesansowej postaci, a słuchaczom (szczególnie młodzieży) dziękujemy za przybycie.

GALERIA


26 marca 2018 r.


Biblioteka dla Dzieci

Ferie w bibliotece 2018

Ferie w bibliotece 2018

Tak minęły nam "Ferie z książką". Dziękujemy za wspólną zabawę. (zdj. MBP i Głos Rawy Mazowieckiej)

Opublikowany przez MBP Rawa Mazowiecka Oddział dla Dzieci na 8 lutego 2018

2 lutego 2018 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z rawianką Urszulą Fedorowicz


 


W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie autorskie z rawianką Urszulą Fedorowicz. Pani Urszula z wykształcenia polonistka , na co dzień uczy w Szkole Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej, jest sobą wierzącą, zwolenniczką prostego stylu życia. W bibliotece promowała swoją pierwszą powieść W liczbie mnogiej. Jej przygoda z literaturą zaczęła się od poezji. Kilka wierszy opublikowała w Notatniku Rawskim w numerze 18-tym.
Na spotkaniu mogliśmy usłyszeć fragmenty powieści czytane przez koleżanki z pracy, a także wiersze deklamowane przez uczniów. Autorka opowiadała zebranym gościom o pracy nad powieścią, o swoich zainteresowaniach i planach literackich. Na koniec podziękowała wszystkim swoim bliskim, którzy wspierali i motywowali ją przy pisaniu, którzy mieli swój udział przy wydaniu tej książki.
Akcja powieści rozgrywa się w nieokreślonych geograficznie miejscowościach. Narratorką jest kobieta, jak to zwykle bywa, pełniąca wiele ról społecznych. Opowiada o życiu rodziny w ciągu jednego roku kalendarzowego.
Licznie zebrani goście (ponad 100 osób) mogli nabyć Notatnik Rawski , a także powieść W liczbie mnogiej i oczywiście otrzymać autograf.
Czekamy na kolejne utwory pani Urszuli !!!

GALERIA


2 lutego 2018 r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27817 / 6
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0106 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,