INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

"Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami"
 


Tak było przy stoisku biblioteki podczas mikołajkowego festynu "Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami". Na dzieci czekały "mikołajkowe zagadki z bibliotecznej szufladki". Za poprawne odpowiedzi na trzy pytania dzieci mogły wybrać sobie bajkowe fanty.

Dziękujemy za wspólną zabawę, zapraszamy wszystkie dzieci, które się z nami bawiły do odwiedzania wraz z rodzicami biblioteki. Zachęcamy do dołączenia do grona czytelników biblioteki i uczestników projektu "Z książką na start!"

GALERIA


8 grudnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie Filip Łobodziński DKK Rawa Mazowiecka 11.12.2019 r.
 


Trzynastym gościem rawskiego DKK był iberysta, muzyk i tłumacz z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino Filip Łobodziński. Nasz gość tłumaczy prozę, poezję, piosenki, także filmowe. Jest laureatem Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 roku za najlepszy przekład literacki, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Przez lata pracował jako dziennikarz - TVP, Polsat News, Inforadio, "Non Stop", "Rock'n'Roll", "Machina, "MAX", "Newsweek", obecnie współprowadzi program telewizyjny "Xięgarnia". Na stałe pracuje w NIK. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego od 1983 z którym wydał sześć płyt oraz projektu dylan.pl specjalizującego się w wykonywaniu jego przekładów piosenek Boba Dylana. Jak się okazało nie była to pierwsza wizyta Pana Filipa w Rawie. Jako młody chłopak na stadionie naszej Mazovii zdobył swojego pierwszego gola zaś wiele lat później jako wolontariusz na rzecz bezdomnych zwierząt pomagał w odłowieniu i sterylizacji bezdomnych kotów z rawskiego młyna. Trzecia wizyta to spotkanie literacko muzyczne, z pasjonującymi opowieściami o Dylanie oraz o pracy tłumacza. Clou spotkania był niewątpliwie dwukrotny występ Pana Filipa, przy akompaniamencie gitary zaśpiewał nam piosenki swoich ulubionych twórców. Na spotkaniu można było zakupić płyty oraz książki które powstały przy udziale lub współudziale naszego gościa. A autograf Filipa Łobodzińskiego z pewnością na długo będzie przypominał to wspaniałe spotkanie.

Dziękujemy bardzo Panu Filipowi Łobodzińskiemu za przyjęcie zaproszenia od rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaś Instytutowi Książki oraz Kindze Siekierskiej z Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi za wsparcie merytoryczne jak i finansowe spotkania. Podziękowania należą się również Pani Lidii Podwysockiej i Panu Wojciechowi Szymańskiemu z rawskiego Społecznego Ogniska Muzycznego za pomoc w nagłośnieniu występu artysty. I na koniec, special thanks dla Marcina Strutyńskiego oraz firmy EasyArt za super plakaty.

GALERIA


18 grudnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Mirosławem Klembą
 


W czwartek 5-go grudnia w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Mirosławem Klembą nauczycielem historii, a także badaczem historii lokalnej. Pan Mirosław wydał kilka książek związanych z tą tematyką: "Czas próby. Mieszkańcy Ziemi Głuchowskiej podczas okupacji niemieckiej 1939-1945", "Czerwone piętno", "Wyklęci i utrwalacze". Pisarz opowiedział o początkach tworzenia swoich utworów, zachęcał gości do badania historii regionu. Na spotkaniu autor przede wszystkim promował swoją najnowszą publikację, tym razem powieść awanturniczą Dzikie serce, której bohaterem jest Maciej Grot Celigowski, herbu Rawicz z Celigowa. Gość zasygnalizował niektóre wątki utworu (m.in. romansowy, szpiegowski, kryminalny), nie zdradzając nam fabuły. Po spotkaniu każdy otrzymał w prezencie egzemplarz powieści oraz pamiątkową dedykację.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i zachęcamy do wypożyczania innych książek pisarza.

GALERIA


9 grudnia 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

KONCERT ANDRZEJKOWY
 

 


W piątkowe popołudnie w naszej czytelni odbył się Koncert Andrzejkowy, podczas którego swoje umiejętności muzyczne i wokalne zaprezentowali uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Gościem specjalnym wieczoru był Maciej Smoluch - znakomity muzyk, gitarzysta i kompozytor muzyki flamenco.
Organizatorem koncertu było Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej.


18 października 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Anną Kasiuk
 


W środę 23-go października gościliśmy pisarkę Annę Kasiuk. Jej twórczość zaliczana jest do nurtu tzw. literatury kobiecej. Autorka wcześniej pracowała w korporacji, a obecnie pisze powieści i opowiadania. Napisała min. bardzo poczytny cykl "Łowiska". Pani Anna przedstawiła swoją twórczość literacką, opowiedziała o każdej swojej powieści , zdradziła, nad czym obecnie pracuje i jakie ma plany wydawnicze. Na koniec spotkania goście chętnie zadawali pytania, a także kupowali powieści autorki. Można było oczywiście zdobyć autograf. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zachęcamy do wypożyczania książek Anny Kasiuk.

GALERIA


3 października 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

"Muzyczne wspomnienia z Madagaskaru"
 

 


Z inicjatywy i na zaproszenie Społecznego Ogniska Muzycznego w bibliotece odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Dedek i Karolem Sosińskim. Światowej sławy pianistka i niezwykle utalentowany absolwent SOM opowiadali o udziale w festiwalu muzyki symfonicznej "Nosy Be Symphonies" w Antananarivo na Madagaskarze, którego młody muzyk był uczestnikiem.


18 października 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Januszem Płońskim
 


Na pierwszym spotkaniu po wakacyjnej przerwie mieliśmy przyjemność gościć współscenarzystę kultowego polskiego serialu pt. "Alternatywy 4" Janusza Płońskiego. Pan Janusz jest autorem m.in. książki zatytułowanej - "Alternatywy 4 : przewodnik po serialu i rzeczywistości". Wspaniałe spotkanie, na którym wśród publiczności znaleźli się miłośnicy tego popularnego serialu, ale również młodzież, która nie do końca znała ten film, a czasy PRL-u i jego absurdy są dla nich nie zrozumiałe. Autor w ciekawy sposób wprowadził zebranych w świat serialu, który współrealizował, na przykładzie krótkich fragmentów, które opatrzył swoim komentarzem. Tak więc każdy znalazł coś dla siebie, nie brakowało humoru, lecz również można było się dowiedzieć o ukrytych przed cenzurą podtekstach i analogiach do jak najbardziej poważnych zdarzeń i sytuacji. Jak zawsze na koniec nie zabrakło rozmów z pisarzem oraz pamiątkowych dedykacji w książkach Pana Janusza, które można było nabyć po spotkaniu. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie.

GALERIA


3 października 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Wakacje z Panem Brummem
 


Pan Brumm to duży, trochę niezdarny niedźwiedź, który co chwilę wpada w jakieś tarapaty. Kto postanowił spędzić wakacje w bibliotece w towarzystwie takiego bohatera, na pewno się nie nudził, bo był to czas wypełniony pięknymi bajkami, wesołymi zabawami i oczywiście niespodziankami. Podczas dwugodzinnych spotkań było między innymi głośne czytanie, w kąciku plastycznym rysowanie, wycinanie, klejenie i wielkie malowanie, zagadki z bibliotecznej szufladki i łamigłówki dla małej główki oraz ulubione przez dzieci zabawy rytmiczne na dywanie.

Codziennie bawiło się z nami od 15 do 35 milusińskich w wieku od 2 do 11 lat (najmłodszym dzieciom podczas zabawy towarzyszyli rodzice lub opiekunowie). Wszystkie dzieci doskonale się bawiły, nawiązały nowe przyjaźnie, nabyły nowe umiejętności i sprawności. Dla niektórych z nich, była to pierwsza możliwość zabawy w grupie rówieśników. Uczestnicy wakacyjnej zabawy zadeklarowali, że będą odwiedzali regularnie bibliotekę i korzystali z księgozbioru oraz oferty kulturalnej kierowanej do dzieci.

GALERIA


29 lipca - 9 sierpnia 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Art Piknik na powitanie lata
 


W sobotnie południu po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w "Art-Pikniku na powitanie lata", którego głównym organizatorem był Miejski Dom Kultury. Dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA


29 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Letni Koncert
 


W poniedziałkowe popołudnie w naszej czytelni odbył się "Letni Koncert" w wykonaniu młodych artystów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Przed publicznością zaprezentowali się uczniowie w klasie fortepianu, gitary, akordeonu i keyboardu. Koncert wokalnie uświetniła Ola Kocik. Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz nauczycielom - pani Lidii Podwysockiej-Leśniak oraz panu Wojciechowi Szymańskiemu.

GALERIA


17 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz Książki Dni Rawy 09.06.2019 r.
 


Kiermasz książek podczas Dni Rawy jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. W tym roku zaproponowaliśmy naszym wspaniałym czytelnikom książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze pozycje w cenie pięciu złoty. Miłośnicy dobrej i taniej książki nie zawiedli nas. Stoisko biblioteki było praktycznie cały czas odwiedzane. Na książki za symboliczną złotówkę zdecydowało się najwięcej osób, tych sprzedaliśmy około czterystu, w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się również nowsze egzemplarze, tych sprzedaliśmy aż sześćdziesiąt. Większość książek oferowanych na kiermaszu pochodzi z darów czytelników, za co im bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli macie Państwo jakieś książki i nie wiecie co z nimi zrobić, przynieście je do nas. Pozycje, których nie mamy zostają wprowadzone do księgozbioru zaś pozostałe przeznaczamy na kiermasz. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają przekazane na zakup nowości wydawniczych. Dziękujemy za tak liczne przybycie, życzymy przyjemniej lektury, najważniejsze jest to, iż książki zakupione przez Was dostały drugie życie. Do zobaczenia na kolejnym kiermaszu, no i oczywiście w bibliotece!!!

GALERIA


14 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "Najlepsi Czytelnicy Roku 2018".
 


Długo trzeba było czekać, ale w końcu się udało... i pierwsza impreza w odnowionej bibliotece już za nami.
Podsumowaliśmy I edycję konkursu "Najlepsi Czytelnicy 2018 roku". Na podstawie wydruku komputerowego systemu bibliotecznego "Mateusz" z dnia 31 grudnia 2018 roku, wyłoniliśmy zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych:
- do lat 5,
- od 6 do 12 lat,
- od 13 do 15 lat.
W I i II kategorii przyznaliśmy 3 nagrody główne i po 7 wyróżnień, w kategorii młodzieżowej 3 nagrody dla najlepszych czytelników.
Nagrodą dla wszystkich dzieci było przedstawienie "Pippi Podróżniczka" w wykonaniu krakowskiego Teatru Urwis.
Na zakończenie na wszystkich czytelników czekały słodycze i kolorowe balony.
Dziękujemy za zainteresowanie konkursem i zachęcamy do kontynuowania fascynacji czytelniczych. Przypominamy też, że II edycja konkursu wciąż trwa!

Nagrody otrzymali:
I kategoria do lat 5
(w nawiasie liczba wypożyczeń)
Iga Szczepańska 384
Tosia Szczepańska 382
Hania Śliwkiewicz 246
Jagoda Mucha 208
Karol Staszewski 164
Wiktor Błaziński 164
Liliana Dziwisz 163
Ania Stępkowska 149
Piotr Wysocki 103
Maja Jakubiak 99

II kategoria od 6 do 12 lat
(w nawiasie liczba wypożyczeń)

Konstancja Dzierżanowska 288
Jakub Pachołek 180
Igor Matuszczak 145
Weronika Pietrzak 139
Ewa Tylak 137
Maria Różańska 135
Lena Głębocka 123
Piotr Tylak 121
Adam Kwapiś 120
Maria Kubiś 110

III kategoria od 13 do 15 lat
(w nawiasie liczba wypożyczeń)
Zuzia Stanecka 200
Nikola Tomczyk 187
Kornelia Kubik 171

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

GALERIA


6 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Zabawy animacyjne z Teatrem Urwis!
 


Podczas finału konkursu "Najlepsi Czytelnicy roku 2018" nie zabrakło wesołej zabawy z Pippi i Waleczną Pumą!

GALERIA


6 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Teatr Urwis w bibliotece!
 


Spektakl w wykonaniu aktorek Teatru Urwis pt. "Pippi Wędrowniczka" to nagroda dla wszystkich naszych małych czytelników. Krakowski teatr był gościem specjalnym finału konkursu "Najlepsi Czytelnicy Roku 2018

GALERIA


6 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Już wypożyczamy!
 


3 czerwca po raz pierwszy, po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej remontem budynku, w którym znajduje się biblioteka, zaprosiliśmy czytelników do naszej odnowionej siedziby przy pl. Piłsudskiego 9. Na wszystkich, którzy nas tego dnia odwiedzili oprócz dużego wyboru książek i audiobooków, czekały również słodkości i niespodzianki.

GALERIA


3 czerwca 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Światowy Dzień Książki Kiermasz Książki MBP 27.04.2019 r.
 


Dwudziestego siódmego kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki pod filarami biblioteki, jak co roku, zorganizowany został kiermasz książki. Inicjatywa ta od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a w tym roku pod względem frekwencji i sprzedanych książek była rekordowa. Nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać w bibliotecznych regałach, by znaleźć tę jedyną książkę, a czasami dziesięć lub nawet dwadzieścia tytułów, które zasilą ich domowe biblioteczki. Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze po pięć złotych. Ponad pięćset książek (517) powędrowało do rąk nowych właścicieli za złotówkę oraz około pięćdziesięciu (48) pozycji za pięć złotych. Za zebrane pieniądze zostaną kupione nowości. Książki na kiermasz pochodzą z bibliotecznej selekcji oraz z darów od czytelników i za te jesteśmy najbardziej wdzięczni. Nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki, dlatego zachęcamy by przynosić je do nas. Przyjmiemy wszystkie !!!, a na kiermaszu z pewnością zyskają nowego właściciela i drugie życie. Pierwsi czytelnicy zostali obdarowani czerwoną różą, symbolem Światowego Dnia Książki. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejny kiermasz, który odbędzie się podczas Dni Rawy 09.06.2019 r. (niedziela).

GALERIA


30 kwietnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Wieczorek poetycki z Ewą Kumor
 


W piątek 26-go kwietnia gościliśmy w bibliotece poetkę Ewę Kumor, która mieszka w Wisówce w pobliżu Cielądza. Pani Ewa jest autorką dwóch tomików wierszy "Stań na skraju ciszy" i "Rozszyfrować szczęście". Podczas wieczorku poetka recytowała swoje utwory. Następnie goście zadawali autorce pytania, można było również zakupić tomiki i otrzymać autograf. Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć lokalnego pisarza. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie.

GALERIA


26 kwietnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

XVII Targi Edukacyjne

Czwartego kwietnia w Rawie Mazowieckiej odbyły się XVII Targi Edukacyjne. Na Targach swoją ofertę edukacyjną prezentowało kilkanaście szkół średnich z naszego regionu. W tym roku zaproszenie od Powiatowego Urzędu Pracy otrzymaliśmy również i my. Wraz z Powiatową Biblioteka Publiczną i rawską filią Biblioteki Pedagogicznej zaprezentowaliśmy przebogatą ofertę rawskich książnic. Ponad tysiąc gimnazjalistów i ósmoklasistów postanowiło poznać szkoły, do których być może wybiorą się w niedługiej przyszłości oraz biblioteki, w których będą mogli korzystać z potrzebnych materiałów. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia w bibliotece.

Foto www.erawa.pl


15 kwietnia 2019 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Zenonem Krajewskim
 


W piątek ósmego marca gościł w naszej Bibliotece Zenon Krajewski, dr nauk humanistycznych, historyk i politolog, pisarz, znawca dziejów Ziemi Łomżyńskiej. Na spotkaniu promował cykl powieści "Meandry losu", który wydał pod pseudonimem Niwen. Dotychczas ukazały się trzy tomy: Pozbawieni ojczyzny, Pod sowieckim butem oraz Więzy śmierci. Przedstawił w nich dzieje rodzin polskich i żydowskich podczas okupacji radzieckiej i niemieckiejod wybuchu II wojny światowej do 1941 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Łomży i okolicach. Autor zdradził nam, że planuje wydać w sumie siedem tomów, fabuła ostatniego będzie dotyczyć powstania w getcie warszawskim. Przybliżył nam również jakie wątki będzie rozwijał w kolejnych częściach cyklu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się co oznacza pseudonim Niwen i dlaczego autor nie wydał powieści pod swoim nazwiskiem. Na koniec spotkania można było zakupić powieści autora i otrzymać autograf. Pan Krajewski podarował wszystkim paniom z okazji ich święta swoją książkę "Polacy w Republice Litewskiej 1918-1940".
Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie.

GALERIA


13 marca 2019 r.


Ferie w bibliotece 2019,

25.02.2019


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27818 / 7
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0106 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,