INFORMACJE:
  DLA DZIECI
  DLA DOROSŁYCH
 
    GALERIA
  Cała Polska Czyta
  Dzieciom

  Klub Przyjaciół
  Misia Uszatka

  Lekcje Biblioteczne

  O NAS
  ZBIORY
  PLACÓWKI
  REGULAMINY
  HISTORIA
  DKK
  Notatnik Rawski
  Zaproponuj książkę
  LINKI
  KONTAKT
 
  KATALOG ZBIORÓW  
        BIEŻĄCY ROK         GALERIA 2020         GALERIA 2019         GALERIA 2018

        GALERIA 2017         GALERIA 2016         GALERIA 2015         GALERIA 2014

        GALERIA 2013         GALERIA 2012         GALERIA 2011         GALERIA 2010

        GALERIA 2009         GALERIA 2008         GALERIA 2007         GALERIA 2006


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Mikołaj odwiedził małych czytelników

Zadawał zagadki, pytał o świąteczne listy z marzeniami, rozdawał książkowe upominki.
W sobotę 5 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla Dzieci w Rawie Mazowieckiej gościł sam... Święty Mikołaj!
Mikołajkowa akcja to kolejna forma promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Święty Mikołaj proponował dzieciom udział w świątecznym quizie. By wygrać słodki upominek i - jak na bibliotekę przystało - piękną książeczkę, wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na zagadkę. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem wyśmienicie. Dodatkowe upominki odebrali czytelnicy-laureaci bibliotecznych konkursów ogłoszonych w ramach działalności on-line Klubu Przyjaciół Misia Uszatka. Chętni mogli również zrobić sobie ze świętym pamiątkowe zdjęcie. Tych nie brakowało! Łącznie gościliśmy w naszej bibliotece ponad setkę dzieci, plus ich opiekunów oczywiście. - Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i dorosłym za wyrozumiałość w kwestii konieczności dostosowania się do wymogów sanitarnych - podkreśla Zbigniew Pacho, dyrektor MBP w Rawie. - Warto podkreślić, że w czasie trwania akcji odnotowaliśmy ponad 300 wypożyczeń. Dziękujemy, że byliście z nami. Mamy zapewnienie od Mikołaja, że wszystkie dzieci odwiedzi ponownie, już w Wigilię.

GALERIA NA FACEBOOK'u


10 grudnia 2020 r.


KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA 🐻

Konkurs „Ptaki cudaki”.


Tym razem w konkursie wzięło udział 12 Klubowiczów, którzy wraz ze swoimi pomocnikami wykonali papierowe cuda.
Wszystkie zdjęcia prac, które napłynęły są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.

Oto nasze wyniki:
I miejsce - Mateusz Boguszewski,
II miejsce - Filip Kobierski,
III miejsce ex aequo - Tosia Szczepańska i Iga Szczepańska.

Wyróżnienia powędrowały do rąk następujących dzieci:
Zosia Sępińska, Hania Sępińska, Anastazja Kostrzewska, Kacper Kostrzewski, Gabryś Szafrański, Marysia Szafrańska, Szymon Włodarski, Aleksander Włodarski..

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy również rodzicom i wszystkim osobom zaangażowanym w konkurs. 👏👏👏


8 grudnia 2020 r.


KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Konkurs plastyczny „Rodzinne czytanie ulubionej bajeczki z bibliotecznej półeczki - ilustracja do ulubionej bajki”.


W konkursie wzięło udział 28 Klubowiczów. Wspaniałe prace bohaterów bajkowych postaci zdobią wystawę w bibliotecznej czytelni.

W wyniku losowania:
I miejsce otrzymała Klaudia Kieszek,
II miejsce Kuba Malicki,
III miejsce Kacper Kostrzewski.

Wyróżnienia trafiły do rąk następujących dzieci:
Alicja Witek, Hania Sępińska, Zosia Sępińska, Filip Kobierski, Roksana Olszak, Nicole Olszak, Bartek Warston, Szymon Woźniak, Maciej Woźniak, Marysia Szafrańska, Gabryś Szafrański, Tosia Szczepańska, Iga Szczepańska, Nikola Dziąg, Klaudia Kuba, Aleksander Włodarczyk, Oliwier Stanisławczyk, Julka Brocka, Szymon Włodarski, Tymon Kolenda, Zosia Janeczek, Amelia Gąsiorowska, Marcelina Nowak, Ania Gowin, Jaś Korbus.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy również rodzicom i wszystkim osobom zaangażowanym w konkurs.


7 grudnia 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

KLUB PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA

Razem jest weselej!

Serdecznie gratulujemy uczestnikom październikowych konkursów KLUBU PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA.
Uszatkowe dyplomy i nagrody prezentują: Hania, Zosia, Tosia, Iga, Marysia, Gabryś, Ula, Bartek, Mateusz, Bartek, Jaś, Olek, Szymon i Filip

URODZINOWY BUKIET DLA KUBUSIA PUCHATKA

W konkursie on-line wzięło udział 11 Klubowiczów, którzy z kolorowych liści i innych darów jesieni wykonali piękne kompozycje (dzieci mogły poprosić o pomoc rodziców). W fejsbukowej zabawie zanotowaliśmy łącznie 369 reakcji pod zdjęciami prezentowanymi w naszej GALERII. Najładniejszy bukiet zdaniem głosujących uzyskał 115 reakcji (z przewagą ponad 40 lajków w stosunku do miejsca II).

I miejsce:
Jaś Korbus

II miejsce - ex aequo:
Szymon Włodarski
Olek Włodarski

III miejsce - ex aequo:
Filip Kobierski
Mateusz Boguszewski

Wyróżnienia:
Hania Sępińska
Zosia Sępińska
Iga Szczepańska
Tosia Szczepańska
Marysia Szafrańska
Gabryś Szafrański

Wszystkie prace, które do nas napłynęły były piękne i wyjątkowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy również rodzicom i wszystkim osobom zaangażowanym w konkurs.

ZAKŁADKA UCZESTNIKA KLUBU PRZYJACIÓŁ MISIA USZATKA - KONKURS PLASTYCZNY

Do konkursu plastycznego przyłączyło się 8 Klubowiczów, którzy samodzielnie wykonali wyjątkowe zakładki książkowe z jesiennymi elementami. Niektóre dzieci postanowiły przynieść nie jedną lecz nawet kilka zakładek, wszystkie są bardzo oryginalne. Oprócz nagród postanowiliśmy przyznać tez wyróżnienia.

W wyniku losowania przyznajemy:

I nagroda:
Bartek Warston

II nagroda:
Olek Włodarski

III nagroda:
Bartek Wąsik

Wyróżnienia:
Jaś Korbus
Ula Wąsik
Tosia Szczepańska
Szymon Włodarski
Iga Szczepańska

USZATKOWE PUDEŁKO

Z uszatkowego pudełka wylosowaliśmy 5 kolorowych listków, które zostały wrzucone przez naszych małych czytelników odwiedzających bibliotekę i wypożyczających książki w minionym miesiącu.

Pani Agata była dziś naszą "uszatkową sierotką" i wylosowała listki, na których odwrocie były imiona i nazwiska zwycięzców październikowego konkursu:
Oliwia Kwaczyńska
Kacper Wróblewski
Filip Kobierski
Olek Włodarski
Szymon Włodarski


 


USZATKOWA GALERIA PLASTYCZNA

Wszystkie dzieci odwiedzające bibliotekę mogą wybrać dla siebie różne kolorowanki Klubu Przyjaciół Misia Uszatka.
Na naszej uszatkowej wystawie można podziwiać prace naszych klubowiczów.

GALERIA


18 listopada 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Z książką na walizkach. VIII łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami.


 

 


Tradycyjnie akcji "Z książką na walizkach" towarzyszy konkurs plastyczny. W tym roku z okazji jubileuszu Wydawnictwa Literatura odbywał się pod hasłem: Zwolnij na chwilę szalony świecie i świętuj z nami 30-lecie! Laureaci I etapu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Wydawnictwo. Gratulujemy!


24 września 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Z książką na walizkach. VIII łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami.


 


W ramach VIII edycji akcji "Z książką na walizkach" odwiedziła nas pani Izabella Klebańska - autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Pisarka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, więc spotkanie miało bardzo muzyczny charakter, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy IV z rawskiej 2ki.
"Z książką na walizkach" to akcja promująca czytelnictwo organizowana przez Wydawnictwo Literatura, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i zaprzyjaźnione biblioteki naszego województwa.

GALERIA


24 września 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Z książką na walizkach. VIII łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami.


 


Pani Grażyna Bąkiewicz poprowadziła drugie spotkanie w naszej bibliotece w ramach tegorocznej edycji akcji "Z książką na walizkach". Pisarka, która jest z wykształcenia historyczką, w bardzo barwny sposób opowiadała o zawiłościach historii na przestrzeni dziejów. Nie zabrakło również tematów współczesnych, dotyczących ważnych problemów młodzieży, które Autorka często porusza w swojej twórczości. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pukininie.
Akcję "Z książką na walizkach" organizuje Wydawnictwo Literatura, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i zaprzyjaźnione biblioteki naszego województwa.

GALERIA


24 września 2020 r.


Biblioteka dla Dorosłych

Kiermasz "Książka na jesień" Miejska Biblioteka Publiczna 12.09.2020r.


 


Nareszcie udało się zorganizować kiermasz książki tym razem w jego wrześniowej odsłonie zatytułowany "Książka na jesień". Biblioteczne magazyny pękały w przysłowiowych szwach od książek które gromadziliśmy z bibliotecznej selekcji oraz od darów naszych kochanych czytelników. Niestety wybuch pandemii uniemożliwił nam organizację dwóch wyprzedaży, jednej z okazji Światowego Dnia Książki i drugiej podczas Dni Rawy. Czytelnicy, o czym świadczy frekwencja i ilość sprzedanych książek, stęsknili się za taką formą uzupełnienia swoich czytelniczych zbiorów. Kiermasz "Książka na jesień" był rekordowym kiermaszem. Jak zawsze zaproponowaliśmy naszym czytelnikom pozycje za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze po pięć złoty. Miłośnicy dobrej i taniej lektury nie zawiedli nas, w ręce nowych właścicieli trafiło około SIEDMIUSET książek !!! (622 pozycje za 1 zł oraz 57 po 5 zł) Dziękujemy bardzo czytelnikom, którzy podarowali bibliotece swoje zbiory, ale przede wszystkim dziękujemy za obecność na bibliotecznym kiermaszu i zachowanie środków ostrożności. Główna ideą książkowych wyprzedaży jest to, by podarować im nowe czytelnicze życie, bo jak wiadomo, książki żyją gdy są czytane !!!. Zapraszamy na kolejne kiermasze dobrej i taniej książki organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną !!!.

GALERIA


15 września 2020 r.


Biblioteka w 100. rocznicę urodzin
św. Jana Pawła II

W Rawie Mazowieckiej nie zapominamy o Wielkim i Wspaniałym człowieku jakim był Jan Paweł II. Prócz pomnika i ronda, nazwana i uhonorowana jest również Jego imieniem nasza biblioteka. Oficjalne uroczystości nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się 23 października 2003 roku. W późniejszych latach pojawiła się koncepcja multimedialnej Izby Pamięci naszego Wielkiego Rodaka. Po ośmiu latach, w dzień po oficjalnej beatyfikacji , czyli 2 maja 2011 roku udało się to przedsięwzięcie zrealizować. Izbę poświęcił biskup Józef Zawitkowski w otoczeniu ówczesnych władz miasta . Wystawa "Jan Paweł II - człowiek, papież, santo subito", którą prezentujemy w bibliotece, to przede wszystkim spłacenie długu wobec Wielkiego Rodaka i podziękowanie za dar tej obecności, za dar Pontyfikatu, w którym tak wyraźnie i często przejawiała się Boża Opatrzność. Ekspozycja nie ma charakteru ściśle biograficznego, jest to opowieść o człowieku, który jest być może największym świętym naszych czasów. Multimedialna podróż po Izbie to wspaniałe nagrania wspomnień o Papieżu oraz relacje ludzi z jego najbliższego otoczenia. Ponadto możemy obejrzeć unikatowe zdjęcia oraz reprodukcje dokumentów które możemy przeglądać w m.in. w fotoplastykonie. Jest to niepowtarzalna podróż przez życie św. Jana Pawła II.
Dodatkowo, jak przy wszystkich ważnych datach związanych z naszym patronem, powstała wystawa okolicznościowa w czytelni naszej biblioteki prezentująca bogate zbiory książek związanych z JP II dostępne w naszej placówce.

Nie zapominamy o Papieżu Polaku tak jak on zawsze pamiętał o bibliotekach:
"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego."-
Jan Paweł IIBiblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Ferie w bibliotece 2020"
 


Tegoroczne ferie zimowe spędziliśmy pod hasłem: Ferie z Reksiem. Codziennie przez dwa tygodnie odwiedzały nas dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Każde zajęcia rozpoczynał cykl czytania książeczek z Reksiem w roli głównej. Dzieci słuchały bajek w formie książkowej lub audiobooka. Codziennie dzieci zapoznawały się z przyjaciółmi zamieszkującymi podwórko głównego bohatera. Każde spotkanie miało odrębne etapy. Pierwszy etap to słuchanie bajki, drugim zaś była rozmowa z dziećmi i zadawanie pytań po przesłuchaniu opowieści. Trzeci etap to poczęstunek, zaś czwarty to praca plastyczna. Każdy dzień miał inną tematykę tworzenia prac. Począwszy od wyklejania piesków, skończywszy na kolorowaniu i wyszukiwaniu podobnych elementów rysunkowych. Na koniec spotkania spędzaliśmy wspólny czas na zabawach ruchowych.

GALERIA 1

GALERIA 2

GALERIA 3
 


Podczas ferii świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W Dniu Babci dzieci przygotowywały laurki z życzeniami dla babć. Natomiast Dzień Dziadka zaowocował stworzeniem krawatów z własnym pomysłem ozdobnym.

GALERIA
 


Drugi tydzień ferii przyniósł dzieciom niespodziankę w postaci wybitnego gościa jakim jest Paweł Wakuła. Najmłodsi poznali autora, rysownika i ilustratora poczytnych książek dla dzieci. Spotkanie zaowocowało opowieścią o bohaterach jego książek i specjalnymi rysunkami tworzonymi na tablicy podczas spotkania. Na koniec wizyty można było kupić książkę z autografem autora.

GALERIA


10 lutego 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019"
 


Zabawy animacyjne z aktorami Teatru Arlekin były ostatnim punktem programu finału drugiej edycji konkursu "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019".
Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

GALERIA


9 stycznia 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "Najlepsi Czytelnicy roku 2019"
 


W czwartkowe popołudnie odbył się finał drugiej edycji konkursu "Najlepsi Czytelnicy roku 2019", czyli wyróżniliśmy i nagrodziliśmy dzieci, które w minionym roku najwięcej wypożyczyły i przeczytały (lub, którym rodzice przeczytali) książek. Konkurs "Najlepszy Czytelnik Roku 2019" trwał przez cały ubiegły rok, a celem jego było zachęcenie dzieci do odwiedzania biblioteki, wypożyczania, słuchania a potem samodzielnego czytania książek.
Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że "Czytanie, to najwspanialsza zabawa jaką ludzkość wymyśliła", nasz konkurs też jest zabawą. Życzymy wszystkim dzieciom, aby czytanie było dla nich zawsze przyjemnością a nie obowiązkiem i wierzymy, że wspólnie z rodzicami uda się ten cel osiągnąć. Przy tej okazji serdeczne podziękowania dla rodziców, gdyż mają również ogromny udział w naszym konkursie, szczególnie w najmłodszej grupie wiekowej. Konkurs "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019" został rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych :
- najlepsi czytelnicy w kategorii do lat 5
- najlepsi czytelnicy w kategorii wiekowej 6 12 lat
- najlepsi czytelnicy w kategorii wiekowej 13 15 lat
O kolejności decydowała liczba wypożyczeń na podstawie wydruków komputerowych systemu bibliotecznego z 31 grudnia 2019 r.

LAUREACI

NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019 W KATEGORII WIEKOWEJ DO 5 LAT
1. Tosia Szczepańska 550 (wypożyczeń/ książek)
2. Iga Szczepańska 542
3. Karol Stankiewicz 264
4. Hania Śliwkiewicz 256
5. Alicja Witek 251
6. Nicole Olszak 171
7. Filip Wisełka 171
8. Wiktor Błaziński 171
9. Marysia Szarfańska 167
10. Ula Wąsik 145

NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019 W KATEGORII WIEKOWEJ OD 6 do 12 LAT
1. Konstancja Dzierżanowska 386
2. Jakub Pachołek 363
3. Gabryś Szafrański 294
4. Kasia Stankiewicz 255
5. Oskar Wysocki 172
6. Marysia Różańska 139
7. Mateusz Błażyński 135
8. Ewa Tylak 121
9. Wiktoria Młynarczyk 120
10. Hania Król 118
11. Marysia Kubiś 113
(Jedenaście wyróżnień, gdyż w tej grupie niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.)

NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019 W KATEGORII WIEKOWEJ OD 13 DO 15 LAT
1. Kacper Luchowski 146
2. Patrycja Gradowska 128
3. Zuzia Stanecka - 128
Wszystkim czytelnikom serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że od 2 stycznia trwa kolejna edycja konkursu.

GALERIA


9 stycznia 2020 r.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Finał konkursu "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019"
 


W czwartkowe popołudnie (9 stycznia) w Klubie Przyjaciół Misia Uszatka rozstrzygnęliśmy konkurs "NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU 2019".
Prezentem dla wszystkich dzieci odwiedzających bibliotekę i wypożyczających książki był spektakl "BAŚŃ O DWUNASTU MIESIĄCACH" w wykonaniu Teatru Arlekin z Białegostoku.
[adaptacja tekstu i reżyseria Paweł Piotrowicz]

GALERIA


9 stycznia 2020 r.


 
GOŚCI: 1275540 / 0
LOGOWAŃ: 27817 / 6
ZAMÓWIENIA: 1

Uruchomienie strony: 15.11.2005, aktualizacja: 07.10.2021.
Czas generowania: 0.0099 s.
All rights reserved Copyright and Design 2005,